• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Трудовий договір зразок і зміст

 1. Зміст трудового договору
 2. Додаткові умови трудового договору
 3. Строки трудового договору
 4. Коли можна укласти строковий трудовий договір
 5. Посадова інструкція
 6. Трудовий договір з фінансовим директором
 7. Зразок трудового договору з фінансовим директором (фрагмент)
 8. Хто в плюсі
 9. Коли укладати трудовий договір не обов'язково
 10. ВІДЕО: Правильне оформлення трудових відносин з працівником
 11. Скачайте зразки трудових договорів

Специфіка трудового договору робить його вкрай потрібним документом для обох сторін. Однак і у працівника і у роботодавця виникають питання. Чи може роботодавець його не укладати. Чим це загрожує фірмі і працівникові. Як виглядає договір з фінансовим директором. У статті відповіді на ці питання, а також зразки і шаблони трудових договорів, які можна скачати.

Зміст трудового договору

Отже, претендент на вакансію пройшов співбесіду чи інші етапи перевірки, і керівництво вирішило, що він цілком підходить для даної посади. Сам кандидат висловив бажання працювати в цій компанії. Тепер настає саме час закріпити домовленість письмово: у вигляді трудового договору. Це основний і найважливіший документ, який підтверджує існування трудових відносин між прийнятим співробітником і фірмою.

Що ж обов'язково прописують у трудовому договорі? Про це докладно розповідає стаття 57 Трудового кодексу РФ.

 1. ПІБ співробітника, а також назва компанії або ПІБ роботодавця-фізособи.
 2. Дані про документи, що підтверджують особу обох сторін (для «новобранця» це зазвичай паспорт).
 3. Місце роботи. Якщо співробітник влаштовується на філію або інший структурний підрозділ за іншою адресою, ніж головний офіс, то це теж вказується в трудовому договорі з працівником.
 4. Посада співробітника і його основні обов'язки
 5. Дата, з якої він зобов'язаний приступити до роботи
 6. Заробітна плата та інші виплати (надбавки, премії, бонуси), а також терміни їх виплат.
 7. Тривалість робочого дня - обов'язково вказується, якщо графік праці працівника відрізняється від загальних правил, прийнятих в даній компанії. Але графік часто прописують і в тих випадках, коли у співробітника стандартний 8-годинний робочий день. Також вказується тривалість перерви на обід).
 8. Положення про обов'язкове соціальне страхування.

Додаткові умови трудового договору

Крім усього перерахованого вище, в трудовий договір необхідно внести і інші умови праці, наприклад, роз'їзний характер його роботи, постійна робота на дому і т.д., а також дані про компенсації, належних тим, хто працює у шкідливих умовах.

Зрозуміло, роботодавець може не обмежитися вищенаведеним списком і внести в договір додаткові пункти. Наприклад, про випробувальний термін, про нерозголошення комерційної або іншої таємниці , Про таких пільги для співробітника, як ДМС або додаткове пенсійне забезпечення, про те, що співробітник зобов'язується відпрацювати певний термін після закінчення навчання, якщо його оплачувала щедра компанія. Співробітник і роботодавець можуть домовитися внести в документ і інші умови, головне, щоб вони не погіршували становище трудящого в порівнянні з законодавчими нормами. Один екземпляр документа при цьому залишається у кадровиків фірми, другий - вручають співробітникові.

Строки трудового договору

Нерідко роботодавець надає перевагу укласти з новачком трудовий договір на певний термін. Втім, закон обмежує термін такого документа п'ятьма роками. Якщо в договорі дата його закінчення не прописана, значить, він укладений на невизначений термін.

Коли можна укласти строковий трудовий договір

У яких же випадках можна віддати перевагу строковим трудовим договором, якщо мова йде про комерційну організацію:

 • якщо новачка беруть замість тимчасово відсутнього співробітника, за яким за законом зберігається його постійне місце роботи (найчастіше замість жінки, яка пішла у декретну відпустку);
 • для виконання короткочасних (які тривають не більше двох місяців) або сезонних робіт;
 • з працівником, з яким належить працювати за кордоном;
 • для проведення робіт, що не відносяться до звичайної діяльності компанії (наприклад, реконструкція будівлі, монтаж обладнання тощо);
 • в разі тимчасового розширення виробництва (яке передбачається не більше ніж на рік) або обсягу послуг компанії;
 • якщо компанія створена на певний період або для виконання спочатку певних робіт / послуг);
 • якщо співробітника наймають для строго визначених видів робіт, при цьому точно вказати, коли він закінчить їх виконувати, не представляється можливим.

Цей останній пункт роботодавці часто тлумачать досить широко і укладають термінові договори з будь-якими співробітниками, якщо це в інтересах компанії. Наприклад, компанії охоче укладають такого роду договори за фінансової нестабільності: куди простіше після закінчення договору відправити людину на вулицю, ніж скорочувати штати . А якщо потім знову набирати доведеться? Можуть виникнути складнощі. Знову ж таки, після закінчення терміну договору можна підписати новий документ з тим же співробітником, але на умовах меншою зарплати.

За домовленістю між сторонами строковий договір може укладатися і в наступних випадках:

 1. Якщо на роботу наймають керівника (наприклад, генерального або фінансового директора), його заступника або головного бухгалтера.
 2. Якщо працівника приймають в невелику фірму (або до ІП), де трудиться не більше 35 осіб (мале підприємництво), а якщо йдеться про роздробі або побутовому обслуговуванні - не більше 20 фахівців.
 3. Якщо фірма бере на роботу пенсіонера за віком або співробітника, який може працювати тільки тимчасово за медичними підставах.
 4. Якщо співробітник змушений переїхати для роботи в місто або селище Крайньої півночі або аналогічну місцевість.
 5. Для проведення екстрених заходів щодо запобігання катастроф, аварій та інших нещасних випадків і / або ліквідації їх наслідків.
 6. При наймі сумісників (при цьому в договорі обов'язково вказується, що мова йде про сумісництво).
 7. При наймі членів екіпажів морських і річкових (озерних, канальних) судів.

Посадова інструкція

Іноді доповненням до трудового договору є посадова інструкція . У ній наголос робиться на окреслено коло обов'язків працівника і його відповідальність. У цьому випадку наймач не може поміняти умови інструкції. Виняток, що дозволяє в односторонньому порядку змінити інструкцію і договір - зміна виробничих технологій або реструктуризація компанії. При цьому, як свідчить Постанова № 2 Пленуму Верховного Суду РФ від 17.03.2004, роботодавцю доведеться довести взаємозв'язок між цими змінами, а також те, що в результаті вписання нових умов праці в документ положення співробітника не стало гірше в порівнянні з умовами колективного договору.

У цьому випадку зміни інструкції та трудового договору фіксуються в додатковій угоді. Якщо ж роботодавець спочатку передбачає, що текст посадової інструкції може коригуватися, то краще оформити її окремим документом.

Читайте також:

Трудовий договір з фінансовим директором

За словами адвоката Оксани Грікевіч, фінансовий директор відноситься до керівних працівників. Тому прописується в договорі випробувальний термін може досягати шести місяців, як у гендиректора і головного бухгалтера.

В цілому, трудовий договір з фінансовим директором не має якоїсь особливої ​​структури або положень. У рідкісних випадках, проте, в ньому може бути прописана його матеріальна відповідальність . Але для цього потрібно, щоб він був офіційним заступником глави компанії.

Зразок трудового договору з фінансовим директором (фрагмент)

Посадові обов'язки:

 1. Визначає фінансову політику організації, вживає всіх необхідних заходів для забезпечення її фінансової стабільності з урахуванням стратегічних цілей і перспектив її розвитку.
 2. Здійснює аналіз і прогнозування фінансових ризиків для їх зменшення, забезпечує контроль за своєчасним надходженням доходів, а також порядком оформлення фінансово-господарських операцій з контрагентами.
 3. Визначає податкову політику організації, включаючи оптимізацію оподаткування.
 4. Здійснює аналіз інвестиційної привабливості різних проектів. Здійснює взаємодію з кредитними організаціями з метою розміщення вільних грошових коштів, отримання кредитів.
 5. Бере участь в розробці пропозицій щодо підвищення рентабельності виробництва , Зниження його витрат.
 6. Організовує контроль за нерозголошенням конфіденційної інформації.
 7. Забезпечує своєчасне надання необхідної фінансової інформації з урахуванням її конфіденційності внутрішнім і зовнішнім користувачам організації.

Хто в плюсі

Зрозуміло, підписання трудового договору вигідно, перш за все, співробітнику. Цей документ перш за все підтверджує, що дана людина працює в даній компанії, з такого-то числа і отримує таку-то заробітну плату. Це може бути вкрай важливо в суді: якщо є договір, то роботодавець вже не може заявити, мовляв, я не я і взагалі, даної людини я знати не знаю і платити мені йому нема за що.

При відсутності такого документа вкрай складно довести факт роботи в компанії, а вже тим більше - рівень обіцяної заробітної плати. Важливо також, що в договорі прописується посаду і коло обов'язків нового співробітника і інші умови праці, на все це він при необхідності може послатися в скарзі до трудової інспекції або суд. Звичайно, можна спробувати довести сам факт роботи в компанії, і навіть в конкретній посаді, і при відсутності трудового договору: наприклад, пред'явити електронну переписку, в якій керівник дає доручення співробітнику. Але довести, що керівник пообіцяв платити, наприклад, 150 тис., А не 50 тис. Рублів, без угоди практично нереально: слова до справи, як то кажуть, не пришиєш.

Для роботодавця висновок трудового договору також вельми корисно: це підтвердження серйозності намірів нового співробітника. Якщо угода підписана, значить, «новобранець» навряд чи передумає і не вийде з зазначеного числа на роботу. Зазвичай договір діє з моменту підписання двома сторонами, і співробітник виходить на роботу на наступний день (якщо інше не прописано в договорі). Крім того, трудовий договір знадобиться роботодавцю при зверненні до суду, наприклад, якщо його співробітник розголосить довірену йому комерційну таємницю або відмовиться нести матеріальну відповідальність, хоча і повинен.

Коли укладати трудовий договір не обов'язково

Зазвичай, якщо вже роботодавець і найманий вдарили по руках, то ніщо не заважає їм підписати трудову угоду. Але все ж бувають випадки, схвалені законом, коли наймач може відмовитися від цього.

коментар експерта

Оксана Грікевіч, адвокат

Компанія може цілком законно відмовити в підписанні договору співробітнику, який не надав необхідні документи (паспорт, диплом про освіту, трудову книжку і т Компанія може цілком законно відмовити в підписанні договору співробітнику, який не надав необхідні документи (паспорт, диплом про освіту, трудову книжку і т.д., зазначено в ст. 65 ТК РФ).

Існує також список осіб, яким роботодавець не може сказати «ні». Заборонено відмовляти жінкам тільки на підставі наявності у них дітей, перекладним від іншого наймача працівникам, якщо це письмово зафіксовано (ст. 64 ТК РФ), інфікованим ВІЛ особам (ст. 17 Федерального закону від 30.03.1995 N 38-ФЗ). Крім того, суд може прийняти рішення, за яким роботодавець зобов'язаний укласти трудовий договір (ст. 16 ТК РФ).

Втім, на папері це все працює, але ось чи зможе жінка довести, що їй сказали «ні» саме після того, як з'ясувалося, що у неї є діти або вона вагітна - велике питання.

коментар експерта

Оксана Грікевіч, адвокат Оксана Грікевіч, адвокат

Як і сам договір, відмова від нього теж повинен бути письмовим - якщо на цьому наполягатиме незадоволений співробітник. Причому таке ухилення необхідно обгрунтувати і направити несостоявшемуся працівникові протягом семи робочих днів з дня його запиту.

Вище ми писали, що зазвичай співробітник приймається за роботу на наступний день після підписання договору. Але трапляється і так: керівництво закликає «Виходьте швидше, у нас брак робочих рук, терміновий проект горить», співробітник погоджується, а договору все немає і немає (наприклад, директор відбув у тривале відрядження або у відпустку). На цей рахунок закон (якщо конкретніше, ч. 2 ст. 67 ТК РФ) говорить: якщо роботодавець доручив працівникові приступити до обов'язків, то наймач повинен письмово оформити з ним трудовий договір протягом трьох робочих днів з того дня, коли він був фактично допущений до роботи.

Коментарі експертів

Ольга Бургсталлер, директор HR-департаменту CAF Group Ольга Бургсталлер, директор HR-департаменту CAF Group

При порушенні цього положення на роботодавця можуть накласти чималий адміністративний штраф. На посадових осіб в розмірі до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на ІП - до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; а на юридичних осіб - аж до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 4 ст. 5.27 КоАП РФ).

Як же покарати що не поспішають оформляти угоду наймача? Залучити роботодавця до відповідальності зможуть після перевірки трудової інспекції або прокуратури. Така перевірка може бути призначена і за скаргою працівника.

Олександр Крохмальний, аудитор аудиторської групи «Уральський союз» Олександр Крохмальний, аудитор аудиторської групи «Уральський союз».

Якщо не відбувся працівник вирішив, що йому неправомірно відмовили, він може піти в суд. При цьому, як показує судова практика, при вирішенні спорів, пов'язаних з відмовою в прийомі на роботу, суди досить часто стають на бік роботодавця.

В основному суди обмежуються стягненням з роботодавця лише моральної шкоди. Також судді у своїх рішеннях звертають увагу на те, що прийом конкретного претендента на роботу є лише правом, але ніяк не обов'язком роботодавця. Неможливо змусити компанію укласти трудовий договір крім її волі. «Оскільки трудових відносин між компанією і кандидатом не виникло, вона не зобов'язана компенсувати неотриманий зарплату.

Отже, необгрунтована відмова від оформлення трудового договору загрожує неприємностями для обох сторін. Компанія, неправомірно ухиляється від підписання його зі співробітником, незважаючи на усну домовленість, створює собі погану репутацію, адже в наші дні «сарафанне радіо» діє досить активно завдяки соцмережах і форумах. Тому вкрай важливо грамотно і своєчасно його оформити.

ВІДЕО: Правильне оформлення трудових відносин з працівником

Про важливі нюанси укладення трудового договору розповідає Іван Шкловец, заступник керівника Федеральної служби з праці та зайнятості.

Скачайте зразки трудових договорів

Шаблон трудового договору Шаблон трудового договору

Трудовий договір з генеральним директором Трудовий договір з генеральним директором

Трудовий договір Трудовий договір. Співробітникові встановлено режим неповного робочого дня

Трудовий договір з надомником Трудовий договір з надомником

Трудовий договір з дистанційним співробітником Трудовий договір з дистанційним співробітником

Трудовий договір з зовнішнім сумісником Трудовий договір з зовнішнім сумісником

Типова форма трудового договору для мікропідприємств Типова форма трудового договору для мікропідприємств

Строковий трудовий договір Строковий трудовий договір

Трудовий договір з працівником державної установи Трудовий договір з працівником державної установи

Додаткова угода до трудового договору Додаткова угода до трудового договору. Переклад співробітника на іншу посаду

Додаткова угода до трудового договору Додаткова угода до трудового договору. зміна окладу

Додаткова угода до трудового договору про зміну системи оплати праці Додаткова угода до трудового договору про зміну системи оплати праці

Наказ про припинення трудового договору з працівником Наказ про припинення трудового договору з працівником

Методичні рекомендації з управління фінансами компанії

Що ж обов'язково прописують у трудовому договорі?
А якщо потім знову набирати доведеться?
Як же покарати що не поспішають оформляти угоду наймача?
Новости