• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Олександр Клячин: історія успіху в бізнесі, коротка біографія мільярдера

 1. Досьє:
 2. Перші «таємниці» громадянина Клячина
 3. Невгамовні апетити інвестора
 4. Готельний бізнес
 5. девелоперська діяльність
 6. ІТ-напрям

Олександр Клячин в 2017 році поповнив список російських мільярдерів в світовому рейтингу Forbes - його статок оцінений в 1 300 млн $. Сьогодні його бізнес - це успішно розвивається мережа готелів AZIMUT, інвестиції в ІТ-сферу, девелоперські проекти. Але за ширмою удачливого інвестора, отельера і рантьє добре прихована сутність бізнесмена з «лихих дев'яностих», чиє ім'я пов'язують з рейдерством і «сірими схемами» поглинання бізнесу.

Досьє:

 • ПІБ: Олександр Ілліч Клячин.
 • Дата народження: 18 мая 1967 року.
 • Освіта:

  МДУ ім. Ломоносова, географічний факультет;

  університет Орегона (США), спеціалізація «Географія».

 • Дата початку підприємницької діяльності / вік: 1993 г. / 26 років.
 • Вид діяльності при старті: співвласник і директор інвестиційної компанії «Нерль».
 • Поточний вид діяльності: інвестиції, Голова ради директорів Azimut Hotels.
 • Поточний стан 1 400 млн $, за версією Форбс на 2017 рік.

«Випереджаючи майбутнє, в згоді з цим» - девіз на головній сторінці сайту девелоперської компанії Олександра Клячина KR Properties. Дійсно, бізнесмен завжди впевнено дивився вперед, відкриваючи завісу майбутнього, але без особливого бажання згадує минуле.

Олександра Клячина ніколи не обманював чуття, і він вчасно міг переорієнтувати свою діяльність, направити бізнес на нову, більш прибуткову колію. Знав, коли зупинитися і куди вкласти кошти. Він не претендував на надприбуткові енергетичні сегменти ринку, але в своїй діяльності домігся неймовірних успіхів.

Мал. 1. Мільярдер Олександр Клячин.
Джерело: kommersant.ru

Мільярдер в повній згоді з сьогоденням і з самим собою володіє:

Крім цього, бізнесмен веде і меценатську діяльність: особисто заснував Фонд підтримки соціальних досліджень «Хамовники», надає допомогу фонду «Дитячі серця».

Успішний і далекоглядний підприємець, девелопер, отельер, меценат, батько двох дітей - але так чи барвистий портрет бізнесмена, не так давно змінив спортивний костюм рейдера на смокінг з метеликом.

Рейдерські захоплення, співпраця з чопами сумнівної репутації, бандитські розбірки, сірі схеми віджиму активів - все це про нашого героя. Тому бізнес-спільнота не здивувала новина про плани Клячина зайнятися гральним бізнесом, причому на міжнародному рівні. Чи буде він і в цьому випадку вдаватися до звичних жорстких дій або ж дійсно планує розвивати солідний бізнес, в який, за попередніми оцінками, доведеться вкласти 300 млн €, покаже час. Але в цей раз його партнерами будуть виступати не підприємці та директори радгоспів, у яких «віджимався» бізнес і землі, а людина, добре відомий в гральному бізнесі - Олександр Светак (Власник групи «Абсолют»), а також американська компанія Warner Gaming.

Мал. 2. Олександр Клячин під час сесії "Туризм. Економіка унікальних вражень" в рамках Східного економічного форуму у Владивостоці, 2017 рік.
Джерело: visualrian.ru

Однак історія бізнесу Олександра Клячина щорічно обростає новими фактами, пов'язаними з розширенням володінь і капіталу бізнесмена, що підтверджується оцінками Форбс. Вперше в рейтинг «200 найбагатших бізнесменів Росії» наш герой потрапив в 2014 році, де займав 138 місце. А вже в 2017 році не тільки піднявся на 71 «сходинку вітчизняної олігархічної сходи» з капіталом 1,3 млрд $, а й увійшов до списку загальносвітового рейтингу мільярдерів, де займає 1 567 рядок.

Таб.1. Олександр Клячин в рейтингу Форбс, 2014-2017 рр.

рік

Місце в рейтингу

Стан, млн $

2014

138

750

2015

94

950

2016

120

700

2017

71

1 300

Наочно зміни капіталу Клячина відображені на графіку.

Мал. 3. Динаміка капіталу Клячина в 2014-2017 рр.
Джерело: Форбс

Перші «таємниці» громадянина Клячина

Витоки успіху багатьох видатних людей пов'язані з походженням або вдалим збігом обставин, труднощами, з якими довелося зіткнутися в дитинстві і юності, або видатними здібностями. Але що стосується бізнесмена Олександра Клячина, його коротка біографія до початку активних рейдерських вояжів, - суцільне темна пляма.

Цілком ймовірно, ріс столичний хлопчик, який народився в травні 1967 року, в благополучній родині. По закінченню школи Саша вибрав для подальшого отримання освіти один з престижних вузів столиці - МДУ ім. Ломоносова.

До речі, в клуб випускників МДУ входить багато іменитих мільярдерів і відомих підприємців, в тому числі Юрій Мільнер і Андрій Мельниченко , Олег Дерипаска і Володимир Євтушенков , Роман Троценко і Борис Кім , і багато інших.

Але, на відміну від більшості майбутніх олігархів, які обрали економічні та фізико-математичні факультети, наш герой вважав за краще географію.

Навряд чи тоді, в 1985 році, він представляв, як буде розширювати географічні горизонти власного бізнесу. Але в свою першу подорож він відправився відразу ж після закінчення університету. Тільки це була не туристична або ділова поїздка, а продовження навчання. Студент МДУ за програмою міжнародного обміну їде вчитися в США в університет Орегона за тією ж спеціальністю «Географія».

Свою професійну кар'єру випускник двох престижних університетів починає не за фахом, а в галузі управління фінансами. З 1993 року Олександр працює в НДІ Праці Держкомітету з праці і соцопитуванням простим науковим співробітником.

Але життя 90-х кипіла і манила «легкими» доходами. Саме в цей час в короткій біографії Олександра Клячина з'являється інвестиційна компанія «Нерлі», а життя робить крутий віраж. Позаду залишається наукова діяльність, а вперед ваблять райдужні перспективи.

Невгамовні апетити інвестора

За різними джерелами, компанія «Нерлі» була відкрита в 1993-1995 роках. Де скромний науковий співробітник і його партнер Сергій Міхєєв взяли гроші на відкриття самої фірми і початкові інвестиції, залишається таємницею. Але буквально за кілька років компанія завоювала безсторонню репутацію на ринку злиттів і поглинань. Непомірні апетити Клячина зробили його жорстоким безпринципним рейдером. А його ім'я увійшло до п'ятірки найбільш часто згадуваних осіб на цьому ринку.

Мал. 4. Клячин завоював репутацію жорстокого рейдера.
Джерело: kommersant.ru

«Репутація компанії" Нерль "страждає не тільки від характеру і особливостей діяльності».
Джерело: сайт zahvat.ru

Абсолютна відсутність будь-якої стратегії ведення бізнесу, нерозуміння, що робити з набутою разом з бізнесом нерухомістю, завели компанію в скрутне становище. Але всі ці недоліки компенсувалися агресивною політикою.

Під приціл компанії свого часу потрапляли радгоспи і колгоспи, розташовані в Підмосков'ї, дослідні інститути та будівельні компанії, і навіть Державна публічна науково-технічної бібліотека і оборонне підприємство «ФАЗОТРОН-НІЇР» - провідний російський розробник і виробник радарів і радіолокаційних систем управління.

Незважаючи на розширення бізнесу, Клячин так і не став щасливим гравцем на ринку злиттів і поглинань. Але, як не дивно, жодне розслідування прокуратори або міліції, пов'язане з діяльністю «Нерлі», не закінчилося плачевно для її керівника.

Навіть гучна справа, пов'язана з рейдерським захопленням підмосковних радгоспних земель, обернулося затриманням підприємця Василя Бойко - ще одного рейдера з сумнівною репутацією - з ним Клячин зіткнувся під час боротьби за радгоспні паї. Сам же Клячин, як зазвичай, вийшов сухим з ​​води.

До одіозної слави «успішного інвестора» додалася інформація про співпрацю з ЧОП «Родон», який після багаторічного партнерства з силовими методами вирішення корпоративних питань став сприйматися громадськістю як власна служба безпеки рейдера. У деяких випадках дії ЧОП «Родон» заходили далеко за межу допустимого законом.

Проте до 2006 року компанія «Нерлі» володіла:

 • 15,97% акцій Російського банку розвитку;
 • девелоперськими проектами: бізнес центри «Нашітінскій», «Червона троянда», «Авіатор», «Вернадський», технопарк на Дмитрівському шосе, в електролітного проїзді;
 • Савеловським ринком;
 • готельною мережею «Азимут. Мережа готелів";
 • 15 тис. Гектарів землі в Підмосков'ї.

Проводити масштабні піар-кампанії щодо поліпшення свого іміджу не мало сенсу. І в 2008 році Клячин продає своє дітище - компанію «Нерлі» - інвесторам з Близького Сходу.

«Для власників таких компаній завершується період первісного нагромадження капіталу, який вимагав певної агресивності в діях. Нові реалії ринку M & A змушують їх дистанціюватися від своїх колишніх бізнес-проектів аж до їх продажу », - думка експерта адвокатського бюро« Карабаєв і партнери ».

В цей же час комерсант набуває австрійську компанію Austrian Hotel Company, що управляє 21 готелем в Європі. Так рейдер Клячин змінив рід діяльності і став успішним отельером.

Готельний бізнес

Тема готелів зацікавила Клячина ще за часів керування «Нерлі». Компанія йде по шляху скупки побудованих в радянські часи готелів, які після реконструкції відкриваються під новим брендом «Азимут». Так термін окупності знижується з 15 років для побудованих з нуля готелів до 5 років для модернізованих.

Кількість таких об'єктів стрімко збільшувалася. І в 2004 році підприємець відкриває компанію Azimut Hotels, якою передається керування готельною мережею.

Придбана мережу готелів в Європі також переходить під управління Azimut Hotels.

Мал. 5. Апартаменти VALSET від AZIMUT Роза Хутір.
Джерело: tripmapia.ru

Станом на 2017 рік, в групу Azimut входить 28 готелів, в тому числі:

 • 8 готелів в Німеччині;
 • 2 готелі в Відні, Австрія;
 • 3 готелі в Москві;
 • 2 готелі в курортному селищі Роза Хутір.

Загальний номерний фонд перевищує 8 000 номерів.

Група займається не тільки управлінням, а й реконструкцією придбаних готелів. В даний час на реконструкції знаходиться готель «Белград», придбана в 2014 році.

Мал. 6. Готель біля спорткомплексу «Олімпійський» - Azimut Moscow Olympic Hotel.
Джерело: wikimedia.org

Крім цього, Клячин володіє готелем «Метрополь» в центрі Москви класу «5 зірок».

Мал. 7. Нічне підсвічування готелю «Метрополь».
Джерело: wikimedia.org

За даними порталу держзакупівель, послугами готелю «Метрополь» користуються Управління справами мера Москви (останній контракт на 11,6 млн рублів), Генпрокуратура (9 млн рублів), Великий театр (29 млн рублів).

Мал. 8. Вечеря на честь Діани Вишневої в «Метрополі».
Джерело: соцмережі

девелоперська діяльність

Проекти, пов'язані з комерційною нерухомістю, Клячин також об'єднав, заснувавши в 2001 році компанію KR Properties.

Компанія вважається ефективним гравцем на ринку комерційної нерухомості. У 2017 році вона зайняла 9 місце в рейтингу Форбс "Рейтинг рантьє 2017».

Мал. 9. Дохід компанії KR Properties від оренди оцінений в 265 млн $.
Джерело: Форбс

Загальний обсяг активів в управлінні - 600 тис. Кв. м.

Лідируючі позиції «Рейтингу рантьє» зайняла компанія «Київський майдан» року Нісанова і Захара Ілієва , ІКЕА Мос - найбільший девелопер Європи, компанія «Ташир» мільярдера Самвела Карапетяна .

Компанія Олександра Клячина будує, реконструює ділові квартали, складські приміщення, працює в нових форматах: лофти і мансарди, студії та live & work простору.

Серед флагманських проектів:

 • Діловий квартал «Червона Роза»;
 • Діловий квартал «Данилівська мануфактура;
 • Діловий будинок Domino;
 • Склад індивідуального зберігання Сіті-Бокс.

«Філософія компанії полягає в усвідомленому і дбайливому перетворенні міських просторів - з повагою до архітектурної спадщини Москви, в гармонії з сучасної окружающей̆ середовищем, з особливою увагою до інтересів людей». Джерело: офіційний сайт компанії.

ІТ-напрям

Далекоглядний бізнесмен не міг пройти повз теми Інтернету.

Мал. 10. Бізнесмен Клячин завжди йде в ногу з часом.
Джерело: rucompromat.com

Його перші спроби влитися в армію професійних інвесторів в інтернет-проекти стали спільні з Ігорем Ашманова і його дружиною Наталею Касперський інвестиції в розмірі 600 тис. $ в проект iii.ru.

«Персонажі-« інформації », яких можна завести на iii.ru, вимагають« навчання »власником мистецтву відповідати на десятки різних питань, зате потім« інф »виявляється здатним підтримувати досить тривалу бесіду». Джерело: Форбс.

У 2009 році бізнесмен купує частку в телекомунікаційній компанії Comiten.

У 2012 році придбав контрольний пакет системного інтегратора R-Style. Угода пройшла в «дусі Клячина» - фактично ключовою акціонер компанії В'ячеслав Рудников позбувся своєї компанії в результаті «сірих» схем і зради партнера Василя Васіна, який після всіх маніпуляцій зберіг посаду генерального директора.

У 2016 році Клячин набуває 25% американського стартапу Habidatum Intrenational, який займається аналізом і візуалізацією даних, отриманих в результаті вивчення поведінки людей в соцмережах, телефонних дзвінків, для інфраструктурних проектів в області нерухомості, транспорту, розвитку території та міської економіки.

Крім цього, Клячин володіє 4% інтернет-компанії Яндекс, які дісталися йому в результаті операції з обміну активами.

Різноплановість інтересів бізнесмена Клячина оцінюється як спроби диверсифікувати бізнес. Тому не дивно, що його зацікавила ідея побудувати готель в гральному комплексі на Кіпрі.

Про історію успіху і секрети побудови відомого сервісного бренду Клячин розповідає на «Форумі готельєрів»:

Новости