• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Дружба - основа основ. Борис Дубровський і Рустам Мінніханов зустрілися з активом автономії татар


Фото: Динара ВОРОНЦОВА

Магнітогорськ. Губернатор Челябінської області і президент Республіки Татарстан провели зустріч з активом Магнітогорській національно-культурної автономії татар.

Перед делегаціями Республіки Татарстан і Челябінської області гостинно відчинив двері оновлений Будинок дружби народів - високих гостей зустрічали хлібом-сіллю представники татарської автономії Магнітки і творчих колективів відділу татарської культури ДДН.

Відомо, що в Челябінській області проживає понад двісті тисяч татар. А Магнітогорськ, за даними перепису 2010 року, став батьківщиною для 25 тисяч з них - це одна з найбільших національних громад в Росії. Татарський культурний центр в нашому місті заснований в перебудовні роки, потім він був перетворений в національно-культурну автономію татар Магнітогорська, недавно організація відзначила своє 25-річчя. Автономія працює в тісній зв'язці з відділом татарської культури Будинку дружби народів, разом вони ведуть велику роботу по пропаганді традицій і мови татарського народу.

Автономії татар діють сьогодні практично у всіх муніципалітетах нашого регіону, а в обласному центрі працює виконком Конгресу татар Челябінської області. Його голова Олена Колесникова відкрила зустріч у Будинку дружби народів.

- Для всіх нас Магнітка - приклад єднання, коли зусилля людей різних національностей і різного віросповідання були об'єднані справою створення індустріальної могутності нашої держави, - підкреслила Олена Рафиковна. - Ми пишаємося тим, що живемо на Уралі, в Челябінській області, і що Магнітка знаходиться на нашій території. Пишаємося і тим, що дуже багато татари свого часу зробили великий внесок в будівництво Магнітогорського металургійного комбінату, як і багато інших народності, які проживають тут. Пишаємося, що сьогодні наші співвітчизники точно так же вносять вагомий внесок в життя Магнітогорська, працюють на благо його процвітання і розвитку.

Лена Колесникова озвучила прохання Бориса Дубровського про проведення федерального Сабантуя на території Челябінської області в 2020 році, а також попросила Бориса Олександровича взяти під особистий контроль питання установки пам'ятника татарському поету Габдулле Тукан в обласній столиці. Навесні адміністрація Челябінська виділила місце під пам'ятник, Республіка Татарстан взяла витрати на створення скульптури. Залишилося лише упорядкувати сквер, який стане місцем встановлення пам'ятника.

Залишилося лише упорядкувати сквер, який стане місцем встановлення пам'ятника

До зустрічі глав регіонів були спечені сувенірні пряники з зображенням Магнітогорська і Казані, їх вручили губернатору Челябінської області і президенту Республіки Татарстан.

У Казані давно знають про те, що в Магнітогорську злагоджено працює автономія татар, і пишаються цим - про це говорять і почесні нагороди Республіки Татарстан, вручені лідерові Магнітогорській автономії Кадімінуру Тагірова.

- Ми дуже вдячні за зустріч з активом Магнітогорській національно-культурної автономії татар на такому високому рівні, - звернувся Кадімінур Мінсаліховіч до присутніх. - Наше місто багатонаціональне, і татари - активна частина його корінного населення. В основному ми всі вихідці з Татарстану, нащадки перших зодчих. Вони були носіями татарської культури, яку передавали з покоління в покоління і яку ми дбайливо зберігаємо і розвиваємо.

Кадімінур Тагіров назвав імена магнітогорцев, які зробили великий внесок у сучасну культуру татарського світу - це член Спілки письменників СРСР Гаміль Афзал, народний артист РТ Габдулла Рахімкулов, поет Басира Рафіка, народна артистка Росії Ліма КУСТАБАЕВА, композитор, понині живе в Магнітогорську, Рафаїл БАКІРОВ і багато інші. Внесок татар-магнітогорцев в культурне життя і економіку гідно оцінений містом - вулиці Магнітогорська носять імена татарського мислителя Шигабутдинов Марджани, першобудівника Хабібулли Галиуллина, сталевара-орденоносця Мухамеда Зінурова.

- Сьогодні головним представником татарського населення в Магнітогорську є національно-культурна автономія татар «Татар Рухи», організація з організованим, небайдужим активом, в якому вісім заслужених діячів мистецтв і працівників культури Республіки Татарстан, - підкреслив Кадімінур Мінсаліховіч. - Автономія проводить фестивалі національної музики, міжнародні конкурси. Газету випускаємо тиражем десять тисяч примірників. У Магнітогорську працює філія Інституту Марджани Академії наук Республіки Татарстан, жіночий клуб «Ханим» - філія міжнародної організації «Ак калфакі». На нашу роботу є запит народу. Вона також важлива для нашої держави в справі виховання національно-патріотичних почуттів.

Кадімінур Тагіров подякував адміністрації Магнітогорська і особисто главу міста Сергія Бердникова за високу оцінку роботи автономії. А висловилася вона в тому, що організації безстроково і безоплатно передали нежитлове приміщення в центрі міста, яке стане татарським центром культури та історії - можливо, в його облаштуванні візьмуть участь представники Республіки Татарстан.

Важливу тему торкнувся редактор газети національно-культурної автономії татар Магнітогорська «Татар Рухи» Равіль Хуснутдинов:

- Відомо, що на будівництві Магнітки були задіяні десятки тисяч спецпереселенців, в основному, розкуркулених селян з ряду областей Росії та Татарської АРСР. На з плечі лягли основні тяготи і обсяги будівельних робіт. Ініціативною групою щодо увічнення пам'яті жертв політичних репресій спецпереселенців розроблений проект барельефной плити, яка коректно завершить загальний ансамбль монумента «Намет першобудівників». Просимо розглянути проект і дати імпульс до його втілення. Було б справедливо, якби фінансування було здійснено через добровільні пожертвування приватних осіб і організацій, і символічно, якби відкриття оновленого монумента відбулося в день народження міста або в День пам'яті жертв політичних репресій.

Про транспортної складової міжрегіональних культурних і економічних зв'язків говорив професор МГТУ імені Носова Вахіт БІГЕЕВ:

- У всіх нас є родичі в Татарстані, діти вчаться і працюють. Але, крім автобуса між нами і Татарстаном немає іншого транспортного сполучення. Можливо, в зв'язці з Челябінськом вдалося б організувати авіарейс Казань - Челябінськ - Магнітогорськ.

Підвели підсумки зустрічі глави регіонів.

- Сьогодні дуже важлива подія - у нас в гостях один, сусід, один з ключових економічних партнерів, - сказав Борис Дубровський про Рустама Мінніханова. - Наші регіони пов'язують серйозні економічні відносини, товарообіг між нашими територіями становить 35 мільярдів рублів. І ми багато серйозних завдань перед собою зараз поставимо. Зрозуміло, що економічні зв'язки між нами склалися ще з часів Радянського Союзу, і основні обсяги - поставки комбінату на автомобільні і машинобудівні заводи Татарстану. Ми зараз працюємо над тим, щоб з'явилися нові точки зростання, взаємодії між нашими регіонами в нових економічних умовах. Багато в чому наша зустріч пов'язана саме з цим. Ми з Рустамом Нургаліевіч підписали Дорожню карту про взаємодію на 2018 - 2020 роки, і зараз активно виконуємо ті домовленості, які в Дорожній карті зафіксовані. Але дуже важливо, щоб в основі економічних відносин лежали гуманітарні зв'язки, які ми сьогодні тут обговорюємо. Якщо не буде розуміння, не буде відчуття братерства, яким ми завжди цінуємо, економічні перспективи будуть досить примарними.

Якщо не буде розуміння, не буде відчуття братерства, яким ми завжди цінуємо, економічні перспективи будуть досить примарними

У зв'язку з цим Борис Олександрович звернувся до представників національно-культурних організацій міста і області:

- Дякуємо вам за вашу роботу, ініціативу, за атмосферу дружби, якої завжди пишалася Челябінська область і яка буде нами підтримуватися. Всі ваші ініціативи, про які я зараз почув, будуть в основі роботи, яку ми за результатами цієї зустрічі організуємо. Це буде мій «Рахмад» двомстам тисячам татарського населення регіону, яке проживає і працює, розвиває, любить наш Південний Урал. Велике спасибі, я зафіксував всі ваші прохання, ми будемо над ними працювати.

Рустам Мінніханов відзначив:

- Тільки тридцять відсотків татар живуть в Татарстані. Все решта проживають в інших регіонах, і в Челябінській області - одна з найбільших татарських громад. Зберегти мову, культуру, традиції, релігію важливо - тим і сильна наша країна. У нас є Всесвітній конгрес татар, ми працюємо через наших колег на місцях, які активно беруть участь у громадському житті. Я хочу їм подякувати. Куди б ми не приїхали, такий актив є, і, найголовніше, вони дуже добре інтегровані в ту середу, де живуть, займають гарні позиції в суспільстві.

Рустам Нургалиевич висловив подяку керівникам міста за мінливий на краще Магнітогорськ:

- Сьогодні ми відвідали прекрасне місто - це видно по дорогах, по вулицях. Але головніше моєю мрією було побачити металургійний комбінат. Він набагато серйозніше і складніше, ніж я уявляв. Тут втілені кращі світові розробки в області технологій. Сьогодні ваш комбінат - провідне підприємство нашої країни. Ми хочемо ще більше у вас купувати продукції. Як тільки у нас бізнес буде активізований, ми з колегою подивимося, як можна субсидувати транспортні рейси між регіонами. Прямі авіарейси дуже добре розвивають і туризм, і бізнес, і спілкування.

Рустам Мінніханов обіцяв посприяти і у вирішенні інших питань, про які говорили на зустрічі.

На закінчення магнітогорци - представникам автономії татар були вручені нагороди президента Республіки Татарстан. Серед нагороджених - Салават Ахметзянов, Рафаїл Бакіров, керівник татарського відділу ДДН Кадрия Ісхаковим, диригент Сарія Малюкова, Кадімінур Тагіров і інші.

Серед нагороджених - Салават Ахметзянов, Рафаїл Бакіров, керівник татарського відділу ДДН Кадрия Ісхаковим, диригент Сарія Малюкова, Кадімінур Тагіров і інші

Потім відбулося покладання квітів до пам'ятника «Намет першобудівників Магнітогорська», під час якого Борис Дубровський познайомив Рустама Мінніханова з важливими віхами історії Магнітки. Після цього глави регіонів попрямували на нараду в будівлю міської адміністрації, зупинившись перед входом в яке, Борис Олександрович звернув увагу гостя на монумент «Тил - фронту» і повідав про історію створення пам'ятника, присвяченого внеску магнітогорцев в Перемогу у Великій Вітчизняній війні.


Олена Куклін / Служба новин «МР» ©
Фото: Динара ВОРОНЦОВА

Новости