• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Різдвяна листівка

 1. Офіційні [ правити | правити код ]
 2. комерційні [ правити | правити код ]
 3. благодійні [ правити | правити код ]
 4. саморобні [ правити | правити код ]
 5. Список адресатів [ правити | правити код ]
 6. Різдвяні листа [ правити | правити код ]

Різдвяна листівка - Вітальна листівка [En] , Що посилається в рамках традиційного святкування Різдва з метою передачі людьми своїх почуттів у зв'язку з різдвяними святами [En] .

Різдвяні листівки зазвичай посилають один одному протягом тижнів, що передують Різдво Христове багато людей (в тому числі і не є християнами) в західному суспільстві і в Азії .

На листівках міститься традиційний текст привітання; наприклад, в англомовних країнах він має такий зміст: англ. «Wishing you a Merry Christmas and a Happy New Year» ( «З побажаннями веселого Різдва і щасливого Нового року»). Існує безліч варіантів цього привітання: багато листівки висловлюють більш релігійні почуття або містять вірш, молитву або рядки [En] з Біблії , Тоді як інші не носять релігійного характеру і містять загальне привітання, яке в англійському варіанті може звучати як «Season's greetings» ( «Зі святом»).

Різдвяні листівки, як правило, виготовляються промисловим способом і купуються з нагоди цього свята. їх дизайн може бути безпосередньо пов'язаний з народженням Христа і може містити зображення Різдва Христового [En] або християнську символіку типу Віфлеємської зірки або білої голубки , Яка уособлювала як Святий Дух , так і світ .

Багато різдвяні листівки носять світський характер і зображують такі традиційно пов'язані з різдвяними святами об'єкти, як різдвяні персонажі (наприклад, Санта Клаус , сніговики , олені Санта-Клауса , Предмети, які асоціюються з Різдвом (свічки, падуб , ялинкові іграшки, різдвяні ялинки , Характерна для різдвяного періоду діяльність ( святковий [En] шопінг , колядки , Вечірки) чи інші сторони цієї пори року (сніг, флора і фауна північної зими). На деяких листівках світського характеру зображуються ностальгічні сценки минулого, такі як покупниці в крінолінолінових спідницях на вулицях XIX століття. Інші різдвяні листівки носять гумористичний характер, особливо зображують пустощі Санта-Клауса і його оточення.

Перші комерційні різдвяні листівки були випущені Генрі Коулом в Лондоні 1 травня 1843 року на них було зображено ілюстрація, виконана Джоном Хорслі [1] [2] [3] . У центрі зображення показані три покоління сім'ї, проголошують тост за одержувача листівки: по обидва боки зображені сценки благодійності з роздачею їжі та одягу бідним [4] . Швидше за все, зображення сім'ї, спільно розпиває вино, виявилося неоднозначним, але ідея була практичною: Коул допоміг появі « пенні-пошти [En] »Трьома роками раніше. Були надруковані дві партії листівок загальним числом 2050 штук, які були розпродані в тому ж році по шилінгу кожна [5] .

На перших англійських листівках рідко зображувалися зима або релігійні сюжети, замість цього перевага віддавалася квітам, феям і іншим казковим малюнків, що нагадував одержувачу про наближення весни. Популярні були гумористичні та сентиментальні зображення дітей і тварин, а також все більш усложнявшиеся форми, прикраси та матеріали. У Різдво 1873 року літографська фірма Prang and Mayer почала виготовляти вітальні листівки для популярного ринку в Англії. Фірма почала продаж різдвяних листівок в Америці в 1874 році, ставши першою друкарнею, яка запропонувала листівки в Америці. Її власника, Луїса Пранг ( Louis Prang ), Іноді називають «батьком американської різдвяної листівки» [6] . До 1880-х років Пранг випускав більше п'яти мільйонів листівок в рік способом хромолітографії [1] . Однак популярність його листівок привела до появи дешевих імітацій, які з часом витіснили його з ринку. винахід поштової картки ознаменувало кінець вигадливих вікторіанських листівок, але до 1920-х років листівки з конвертами повернулися. У великій колекції вітальних листівок Лори Седдон ( Laura Seddon Greeting Card Collection ) з Міського університету Манчестера [En] представлені 32 тисячі вікторіанських і едвардіанської вітальних листівок, надрукованих великими видавцями того часу [7] , Включаючи першу виготовлену промисловим способом різдвяну листівку Великобританії [8] .

Виробництво різдвяних листівок було протягом усього XX століття вигідною справою для багатьох виробників канцелярських товарів, при цьому дизайн листівок постійно змінювався разом з мінливими смаками і технікою друку. Широко відомий нині бренд Hallmark Cards був заснований в 1913 році Джойсом Холом ( Joyce Hall ) За допомогою брата Роллі Холла (Rollie Hall) для продажу різдвяних листівок власного виробництва. Брати Хол скористалися зростаючим попитом на більш персоніфіковані вітальні листівки і домоглися вирішального успіху, коли з початком Першої світової війни зросла потреба в листівках для відправки солдатам [9] . Світові війни породили листівки патріотичної тематики. У 1950-ті роки увійшли в моду своєрідні художні листівки ( «studio cards») з карикатурними ілюстраціями і часом ризикованим гумором. Зображення ностальгічного, сентиментального і релігійного характеру зберегли свою популярність і в XXI столітті легко дістати репродукції вікторіанських і едвардіанської листівок. Сучасні різдвяні листівки можна купувати окремо, а також комплектами одного і того ж малюнка або різних малюнків. В останні десятиліття технічний прогрес, можливо, відповідає за зниження попиту на різдвяні листівки. Оціночна кількість листівок, одержуваних домогосподарствами США, зменшилася з 29 в 1987 році до 20 у 2004 році [10] . Електронна пошта і телефони сприяють більш частим контактам і легше в зверненні для поколінь, які виросли без написаних від руки листів - особливо з огляду на наявність веб-сайтів, що пропонують безкоштовні електронні різдвяні листівки. Незважаючи на таке зменшення, 1,9 млрд листівок були відправлені в США тільки в 2005 році [11] . Деякі виробники листівок тепер пропонують електронні листівки ( E-cards ). У Великобританії на різдвяні листівки доводиться майже половина обсягу продажів вітальних листівок, причому в святковий сезон 2008 року було продано понад 668,9 мільйонів різдвяних листівок [12] .

У переважно нерелігійних країнах (наприклад, в Чеській Республіці), ці листівки називаються новорічними [En] , Проте вони розсилаються до Різдва, і основний упор (малюнок, тексти) робиться на Новий рік, без релігійної символіки.

Офіційні [ правити | правити код ]

Історія «офіційних» різдвяних листівок почалася з королеви Вікторії в 1840-і роки. Листівки британської королівської сім'ї зазвичай представляють собою портрети, що відображають значні особисті події року.

В американському політичному житті, незважаючи на домінуючу практику відділення церкви від держави , Склалася давня традиція відправки різдвяних листівок з білого дому на кожне Різдво від імені президента і першій леді [13] . Ця традиція бере свій початок президенту США Калвін Кулідж , Який став першим президентом, який зробив письмове послання з мирними звістками в Різдво 1927 року [13] [14] . Президент США Герберт Гувер першим звернув різдвяні записки персоналу Білого дому, а Франклін Рузвельт став першим президентом США, котрий удався до формату саме листівки (замість раніше використовувалися заміток або письмових послань), який найбільше нагадує сьогоднішні різдвяні листівки [13] .

У 1953 році президент США Дуайт Ейзенхауер розіслав першу офіційну листівку з Білого дому. На листівках зазвичай відображені види Білого дому у виконанні відомих американських художників. Число адресатів з плином десятиліть багаторазово зросла - з усього лише 2 тисяч в 1961 році до 1,4 мільйона в 2005 році [15] .

комерційні [ правити | правити код ]

багато підприємства , Від малих місцевих підприємств до багатонаціональних компаній , Розсилають різдвяні листівки особам зі списку своїх клієнтів, вважаючи це способом налагодження хороших відносин, підтримки обізнаності про бренд і зміцнення соціальних контактів. У більшості випадків малюнки цих листівок мають абстрактний і нерелігійна характер і не ставлять собі за мету продаж продукції, обмежуючись лише згадкою назви підприємства. Ця практика сходить до « комерційним картками [En] »XVIII століття, предкам сучасної різдвяної листівки.

благодійні [ правити | правити код ]

Багато організацій видають спеціальні різдвяні листівки з метою збору коштів. Найбільш відомою з таких програм, можливо, є програма випуску різдвяних листівок фонду ЮНІСЕФ , Розпочата в 1949 році, для якої відбираються твори стали відомі в світі художників. Що базується у Великобританії Суспільство з надання консультативної допомоги благодійникам [En] щорічно присуджує «Премію Скруджа »(« Scrooge Award ») листівкам, які приносять менше всіх надходжень благодійним фондам, підтримати які вони покликані [16] .

саморобні [ правити | правити код ]

Починаючи з XIX століття багато сімей і окремі люди вважають за краще виготовляти свої власні різдвяні листівки - або через брак грошей, або з художніх міркувань, або в прагненні уникнути комерціалізації, пов'язаної з різдвяними листівками. При більш високому перевагу, що віддається в XIX столітті саморобним подарункам в порівнянні з купленими або комерційними подарунками, саморобні листівки як подарунки цінувалися вище. Багато сімей перетворювали підготовку різдвяних листівок в сімейний захід, роблячи його частиною святкування Різдва, поряд з замешиванием різдвяного пирога і прикрасою різдвяної ялинки. З роками такі листівки виконувалися за допомогою самих різних фарб і олівців, колажів і простих методів друку, таких як різану картоплю. Відродження інтересу до паперового творчості, особливо до скрапбукінгу , Підняло статус саморобної листівки і додало ряд інструментів для тиснення, штампування і різання.

Досягнення в області цифрової фотографії і друку забезпечили багатьох людей технологією розробки та друку власних листівок з використанням як власних оригінальних малюнків або фотографій, так і наявних у багатьох комп'ютерних програмах або в Інтернеті у вигляді кліп-арту , А також великого вибору шрифтів. Такі саморобні листівки включають особисті моменти, такі як сімейні фотографії і знімки свят. краудсорсінг , Ще одна тенденція, відкрита завдяки Інтернету, дозволила тисячам незалежних професійних дизайнерів і дизайнерів-аматорів випускати і поширювати святкові листівки по всьому світу.

Список адресатів [ правити | правити код ]

Багато людей посилають листівки як близьким друзям, так і просто знайомим, через що при розсилці листівок написання адрес на десятки або навіть сотні конвертів може зайняти дуже багато часу. Текст привітання на листівці може бувальщина особистим, але коротким або може містити короткий опис трапилися за минулий рік подій. Крайнім випадком цього явища служить різдвяне лист [en] . Багато людей посилають листівки як близьким друзям, так і просто знайомим, через що при розсилці листівок написання адрес на десятки або навіть сотні конвертів може зайняти дуже багато часу Оскільки обмін різдвяними листівками зазвичай повторюється з року в рік, в англійській мові, наприклад, є фраза «виявитися викресленим з чийогось списку адресатів різдвяних листівок» ( «to be off someone's Christmas card list»), яка використовується для того, щоб вказати на сварку між друзями або публічними діячами.

Різдвяні листа [ правити | правити код ]

Деякі люди користуються щорічної масової відправкою вітальних листівок як можливістю поділитися з усіма що відбулися з ними за рік подіями і вкладають в конверт так зване «різдвяне лист» ( «Christmas letter»), в якому повідомляються сімейні новини і яке часом займає кілька друкованих сторінок тексту. Незважаючи на практичність цієї ідеї, ставлення до різдвяних листів неоднозначне: одні одержувачі сприймають їх як нудні незначні подробиці, вихвалки або поєднання і того, і іншого, тоді як інші цінують різдвяні листи за їх більш особистісний характер у порівнянні з масово розсилаються містять загальні слова листівками і за можливість бути в курсі життя родичів і друзів, з якими рідко бачишся або спілкуєшся. Оскільки лист отримають і близькі, і далекі родичі, можливі заперечення з боку родичів щодо того, як їх описують іншим людям: один з епізодів американського ситкому « Всі люблять Реймонда »Цілком побудований навколо конфлікту, пов'язаного зі змістом саме такого листа.

Нижче наводиться традиційне для різдвяних листівок на російською мовою привітання «З Новим Роком та Різдвом» в перекладі на деякі інші мови:

 • Різдвяні листівки США різних років
 • Вікторіанська листівка
  (Близько 1870)

 • Вікторіанська листівка
  (1885)

 • Листівка
  (Близько 1900)

 • Листівка
  (Близько 1920)

 • Листівка
  (Близько 1940)

 • Листівка компанії Rust Craft
  (Близько 1950)

 1. 1 2 Christmas Card (неопр.). Encyclopaedia Britannica. Дата звернення 15 червня 2015.
 2. Christmas card sold for record price BBC News . Retrieved 12 June 2011.
 3. Buday G. [hu] The History of the Christmas card. - Detroit, MI, USA: Omnigraphics, 1992. - P. 8. - xxiii + 304 p. - ISBN 1-55888-909-4 . (Англ.)
 4. The Times (London, England), 26 November 2001, p.8 12 cards from the original print run are said to survive : one, sent by Henry Cole and his wife to his grandmother , was sold in 2001 for £ 20,000.
 5. Earnshaw, Iris The History of Christmas Cards (неопр.). Inverloch Historical Society Inc. (November 2003). Дата звернення 25 липня 2008. Читальний зал 26 травня 2016 року.
 6. Meggs, Philip B. A History of Graphic Design. © 1998 John Wiley & Sons, Inc. p 148 ISBN 0-471-29198-6 .
 7. MMU Special Collections - Victorian Ephemera (неопр.). Міський університет Манчестера [En] . Дата обігу 8 листопада 2013.
 8. Susie Stubbs. Small Museums # 1: Manchester Metropolitan University's Special Collections (неопр.). Creative Tourist (10 May 2013). Дата обігу 8 листопада 2013.
 9. Olson JS, Mendoza AO American Economic History: A Dictionary and Chronology. - Greenwood: ABC-CLIO, 1946. - P. 287. - 695 p. (Англ.)
 10. Carr S. X'ing out Christmas cards . Younger generations find little reason to send the traditional holiday missives (неопр.). On Wisconsin: JS Online: News: Milwaukee. Milwaukee Journal Sentinel [En] (22 грудня 2004). Читальний зал 28 серпня 2005 року.
 11. The Holiday Season (Англ.). Newsroom: Releases: Facts for Features & Special Editions. Suitland, MD, USA: US Census Bureau (19 December 2005). - CB05-FF.19-2 (Updated). Дата обігу 11 грудня 2006. Читальний зал 7 травня 2010 року.
 12. Facts And Figures - GCA: The Greeting Card Association Retrieved 17 June 2011.
 13. 1 2 3 Signed, Sealed, Secular (неопр.). LA Times. Дата звернення 15 червня 2015.
 14. Happy Holidays from the White House (неопр.). Business Insider. Дата звернення 15 червня 2015.
 15. Melissa McNamara. Bush 'Holiday' Cards Cause Stir , CBS News (7 December 2005). Дата обертання 22 вересня 2010 року.
 16. 2nd Annual Charity Christmas Card Awards (неопр.) (Недоступна посилання). Charitiesadvisorytrust.org.uk. Дата обертання 22 вересня 2010 року. Читальний зал 16 грудня 2003 року.
 17. Vánoce, Velikonoce (неопр.) (Недоступна посилання). Дата обертання 22 вересня 2010 року. Читальний зал 19 квітня 2002 року.

Новости