• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Основні правила організації приймання товару за якістю і кількістю

 1. Закони, інструкції з приймання товарів
 2. Відповідальний за приймання товару в магазині, супроводжуючі документи
 3. Оцінка кількісних характеристик відвантаження
 4. Приймання товарів в контейнерах, вагонах, поштових відправленнях
 5. Оцінка якісних характеристик відвантаження
 6. Документи, що підтверджують якісну поставку товарів

Підприємства роздрібної торгівлі отримують товари після укладення договору з постачальниками. Документ детально описує порядок, терміни оплати, транспортування, вимоги до упаковки, зовнішнього вигляду, якості, комплектності, кількості кожної відвантаження.

1. Закони, інструкції з приймання товарів
2. Відповідальний за приймання товару в магазині, супроводжуючі документи
3. Оцінка кількісних характеристик відвантаження
4. Приймання товарів в контейнерах, вагонах, поштових відправленнях
5. Оцінка якісних характеристик відвантаження
6. Документи, що підтверджують якісну поставку товарів

Постачальник зобов'язаний виконати пункти угоди, покупець - простежити за повнотою, своєчасністю виконання.

Постачальник зобов'язаний виконати пункти угоди, покупець - простежити за повнотою, своєчасністю виконання

Контролювати продавця, перевізника довіряють матеріально-відповідальній особі, призначеній керівництвом компанії покупця. Це може бути завідувач складом, комірник, товарознавець, начальник відділу закупівель.

Закони, інструкції з приймання товарів

На території Росії діє кілька регламентують актів, що регулюють взаємовідносини сторін при купівлі-продажу, що описують кількісні, якісні параметри відвантаження:

 • Цивільний Кодекс Російської Федерації, ст.474 п.1, ст.513 п.2.
 • Інструкція «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю», затверджена постановою Держарбітражу СРСР 25.04.1966 № П-7.
 • Інструкція «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю», затверджена постановою Держарбітражу СРСР 15.06.1965 № П-6.

Застереження до цих документах, діють за умовчанням, якщо альтернативний варіант не передбачений договором сторін. ГК РФ дає можливість прийняти вантаж покупцеві: на території постачальника (вибірка), на складі перевізника, на власній території (доставка).

Створено перелік правил поведінки сторін, що враховує пункти регламентують формулярів:

Покупець зобов'язанийПостачальник зобов'язаний

перевірити відповідність поставки умовам договору, ГК РФ. Створити умови для роботи представників покупця на своєму складі. Зафіксувати відхилення фактичного відвантаження від супровідних документів. Перевірити право посадової особи покупця проводити вибірковий контроль. Скласти акти на повернення, заміну товару, повідомити постачальника про будь-яких претензії в письмовій формі.

Контролювати внесення результатів приймання в супровідні документи.

Прийняти позиції, які не відповідають пунктам договору, на відповідальне зберігання. Після письмового повідомлення покупцем, завізувати акти про невідповідність поставки за якістю, кількістю.

Коли одна зі сторін не виконує перераховані обов'язки, судове рішення приймається на користь того, хто дотримувався букви закону. Рекламації пред'являють письмово у часовий проміжок, встановлений законом: від доби до 20 днів (залежить від характеру вантажу, типу поставки).

Відповідальний за приймання товару в магазині, супроводжуючі документи

Приймання товарів за якістю і кількістю в магазині виконує людина, що несе матеріальну відповідальність , Що представляє інтереси покупця, який має право підписати документи, які супроводжують відвантаження, скласти акти невідповідності, запевнити їх печаткою.

Повноваження співробітника підтверджує довіреність, видана керівництвом.

Відвантаження супроводжується документами встановленого зразка, однаковими на всій території країни (форми ТОРГ-1 ​​- ТОРГ-12), перелік яких прийнято Постановою Держкомстату Росії від 25.12.98 N 132.

В кінці 2013 року з'явилася додаткова форма: універсальний передавальний документ (УПД), який об'єднав рахунок-фактуру і накладну. Він містить повні реквізити сторін договору, дані про товар, суму ПДВ.

Якщо відвантаження проходить зі звичним пакетом документів, то основним є форма ТОРГ-12 або товарна накладна, її повноцінна заміна - товарно-транспортна накладна. ТОРГ-12 виписується на будь-яку поставку, ТТН - тільки коли продавець і перевізник одна юридична особа.

У новій формі ТТН прибрали детальний опис вантажу, що перевозиться, що залишилося тільки в ТОРГ-12. Накладні, які супроводжують відвантаження, виписують мінімум в 2 примірниках (якщо в договорі сторін більше, то по 1 на кожну сторону), запевняють оригінальними печатками, підписами керівництва.

Крім накладних, пакет документів включає рахунок-фактуру, оригінал рахунку. Рахунок-фактура - основний документ для платників ПДВ, за відсутності якого компанію обкладуть штрафом, плюс - НЕ зарахують суму ПДВ, яка фігурує в рахунку-фактурі. Оригінал рахунку потрібен для бухгалтерії, навіть якщо оплата вже зроблена.

Крім бухгалтерських документів постачальник повинен привезти завірені печатками, підписами копії сертифікатів (або оригінали). Приймати товар починають з контролю за наявністю документів, правильності їх заповнення, потім переходять до фактичної приймання вантажу, оцінці комплектності поставки, якісних характеристик.

Оцінка кількісних характеристик відвантаження

Приймання за кількістю відбувається одночасно з розвантаженням, в ході контролю необхідно:

 • перевірити наявність, правильність заповнення документів, супроводжуючих відвантаження;
 • зіставити маркування привезеного вантажу з оформленої в ТОРГ-12;
 • порахувати число місць, оцінити цілісність упаковки, наявність ідентифікаційних написів;
 • звірити масу брутто;
 • зіставити ціни, зазначені в накладній, з договірними умовами, прейскурантом;
 • розкрити тару (крім індивідуальної заводської упаковки);
 • звірити масу нетто або кількість одиниць;
 • перейти до якісної оцінки.

Кількісна приймання проводиться двома способами: від вантажу до накладної; від накладної до вантажу.

При технології «від вантажу до накладної» звіряють фактичну кількість з паперами в міру розвантаження. Цей спосіб кращий при об'ємних відвантаженнях, щільною завантаженні транспорту. Поступово контролюють наявність кожного найменування, наявного в товарною накладною, при виявленні невідповідності - роблять позначку, продовжуючи звірку залишилися позицій. В кінці підводять підсумок: записують брак або надлишок.

Варіант «від накладної до вантажу»: вивантажують послідовно позиції, наявні в накладній, контролюючи їх відповідність даним документів. Зручний при невеликих відвантаження, постачання великогабаритних товарів.

Контроль кількісних показників проводять в одиницях, використаних продавцем, що фігурують в накладній, по заводському маркуванні або зважуючи кожне найменування.

Окремо фіксують масу брутто, вага тари, самого вантажу, якщо передпродажна підготовка передбачає зняття транспортної упаковки.

Перераховані відомості заносять в акти, які становлять не пізніше ніж через 10 діб після приходу вантажу.

Виняток: акти про тарі з-під рідин (масел, фарб, розчинників і т.п.), їх складають негайно.

Контролювати кількісні характеристики відвантаження можна:

 • на території торгової точки;
 • під час відвантаження постачальником в транспорт перевізника, покупця;
 • на складі транспортної компанії.

Законодавчо зафіксовані тимчасові проміжки оцінки кількісних характеристик відвантаження:

 • для вантажів у відкритій, пошкодженій тарі, без упаковки - по прибуттю в торгову точку, отримання зі складу перевізника, постачальника;
 • для вантажів з цілої упаковкою: масу брутто, число позицій звіряють в момент поставки, на перевірку нетто є 10 діб (коли мова йде про швидкопсувних продуктах, термін скорочується до доби).

Якщо перевезенням вантажів займається стороння компанія, то контроль кількості проходить в 2 етапи: спочатку на транспортному складі роблять попередню оцінку, потім на території магазину - кінцеву, перевіряючи масу нетто. З правила виключені сипучі вантажі, упаковані виробником в мішки: їх контролюють, перераховуючи число штук.

Приймання товарів в контейнерах, вагонах, поштових відправленнях

Організація приймання товарів, які прийшли в ж / д вагонах, контейнерах, по пошті, вимагає особливого підходу: вона проходить не в магазині, а на території перевізника. Виконувати її має право людина, яка пройшла навчання, який має свідоцтво встановленого зразка, довіреність від компанії.

Починається вона з оцінки наявності супровідних паперів, цілісності пломб, стінок, дверей вагона або контейнера, упаковки поштового відправлення в присутності представників компанії перевізника, поштової служби. Якщо виявлені пошкодження, складається акт загальної форми, а приймання триває. Розкривається вагон або контейнер, посилка, оцінюється цілісність упаковки, відповідність тари правилами залізничних або морських перевезень, число місць, видимі пошкодження.

Вантаж, який прибув у непошкодженому контейнері, вагоні, який має розбіжності з накладними по загальній масі, числу позицій, приймається з одночасним Актування, повідомленням продавця про рекламації. Претензії до якісних характеристик, виявлення пізніше, пред'являють постачальнику протягом гарантійного терміну, що діє на товар.

Оцінка якісних характеристик відвантаження

Технологія приймання товарів за якістю в магазині має на увазі оцінку комплектності, маркування, відповідності товарів прийнятим нормам, уповноваженими особами, в тому числі товарознавцем.

В її ході:

 • Прийняті товарні позиції переміщують на склад покупця.
 • Розкривають тару.
 • Контролюють якісні характеристики.

Терміни, відведені покупцеві на оцінку якісних характеристик товару, прописані в договорі поставки, ГОСТах, ТУ. За швидкопсувних продуктів - 24 години (48 годин на Крайній Півночі), 10 діб при поставці по місту швидкопсувних товарів, 20 днів - для міжміських відвантажень.

Контролюючи якісні характеристики, покупець може зробити повну або вибіркову ревізію відвантаження. При виявленні розбіжностей між фактичним станом вантажу і змістом відвантажувальних документів, приймання зупиняють, катуються в 5 примірниках кожну неякісну або некомплектну позицію, ставлять відмітки в накладних, рахунках-фактурах.

На підставі акта складають претензію постачальнику, сповіщаючи його про факт актування по телефону, телеграмою, листом (на вибір).

Отримуючи від постачальника на склад магазину продукцію, покупець оцінює не тільки якісні характеристики самого вантажу, але і цілісність упаковки, наявність маркування, відповідність тари стандартам ТУ або ГОСТ.

Якщо під час розвантаження товарознавець виявив вантаж в немаркованої або постраждалої тарі, він призупиняє розвантаження, починає перевіряти кожну одиницю. До процесу підключають людини, що представляє інтереси продавця (по можливості, якщо інше не записано в договорі поставки), складають телефонограму або телеграму з повідомленням.

Найменування, що пройшли контроль, ставлять на прихід, які не пройшли - переміщують в карантин, забезпечуючи відповідальне зберігання. Що робити з такими товарами, продавець повинен вирішити за 10 днів максимум.

Про прийняття на відповідальне зберігання постачальника інформують у письмовій формі. При виявленні прихованих дефектів покупець має право вимагати їх усунення протягом строку гарантії по ст. 470, 471 ЦК України.

Якщо загублені супровідні документи, приймання ведуть за фактичною кількістю, відомостями на упаковці, внутрітарним пакувальним листам. Право покупця поставити на прихід тільки якісний товар закріплено в ст. 475 ГК РФ, а критерії якості прописані в ст. 469 ГК РФ.

Документи, що підтверджують якісну поставку товарів

Зобов'язання продавця за договором вважаються виконаними в повному обсязі після підписання обома сторонами «Акту приймання товарів (матеріалів)».

Використовують дві форми документа:

 • уніфікована форма ТОРГ-1 ​​(Акт про приймання товарів), затв. наказом Мінстату України від 25.12.1998 № 132;
 • типова міжгалузева форма М-7 (Акт про приймання матеріалів), затв. наказом Мінстату України від 30.10.1997г. № 71а.

Якщо постачальнику потрібен аналогічний документ від покупця, замість перерахованих форм використовують акти приймання-передачі товару або матеріалів. Вони відрізняються від актів приймання тільки наявністю повних реквізитів постачальника.

Якщо покупець прийняв всі найменування, відправлені продавцем, без претензій, але відмовляється підписати акт, внести оплату, постачальник має право призупинити дію договору в односторонньому порядку, звернутися до суду.

Оцінка якісних, кількісних характеристик відвантаження - сукупність дій сторін-учасниць договору купівлі-продажу. Вони регулюються законодавчо, супроводжуються пакетом документів єдиного зразка, є обов'язковими до виконання на території Росії.

Новости