• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Точка беззбитковості: формула, як розрахувати, що показує графік

 1. Що таке точка беззбитковості
 2. як розрахувати
 3. принцип розрахунку
 4. Приклад розрахунку для магазину
 5. Приклад розрахунку для підприємства
 6. складання графіка

Головне завдання будь-якого бізнесу - заробити гроші. Тому перш ніж запускати нову справу підприємець повинен виконати правильний розрахунок точки беззбитковості. Дана точка показує, в який момент часу бізнес покриє всілякі збитки, почавши нарешті приносити реальний прибуток. По суті, це звичайний розрахунок ефективності підприємства. Правильне знаходження даної точки покаже бізнесменів і інвесторів наскільки вигідно займатися проектом, які ризики є і коли окупляться вкладення. На основі цих даних буде прийматися остаточне рішення.

Що таке точка беззбитковості

Точка беззбитковості - це обсяг наданих послуг або продаж, при якому прибуток дорівнює нулю. Англійською це поняття звучить як Break evenpoint, або скорочено просто BEP. З курсу економіки ми знаємо, що прибутком називається різниця між TotalRevenu (доходами) і TotalCost (витратами). BEP зазвичай вимірюється в грошовому або натуральному вираженні. Розрахувавши цей показник, ви зможете зрозуміти, яка кількість послуг або товарів вам потрібно продати, щоб вийти в нуль. Якщо продажу будуть нижче, то ви будете працювати в мінус, вище - отримувати прибуток.

Якщо продажу будуть нижче, то ви будете працювати в мінус, вище - отримувати прибуток

Точку беззбитковості можна підрахувати за двома формулами

ТБ - важливий показник для підприємства. Відповідно до неї можна визначити наскільки ефективно компанія працює, стабільно вона утримується на ринку і витрачає гроші. Якщо показник BEP зростає, то слід звернути увагу на оптимізацію витрат (при відсутності змін в структурі компанії). Точка беззбитковості може змінюватися при розширенні або скороченні, при зміні цін, відкриття нових торгових зв'язків і ін. Але як би там не було, BEP є одним з ключових показників бізнесу - саме по ньому визначають перспективність роботи і інвестицій.

Знаючи ТБ, ви зможете вирішити для себе:

 1. Чи є сенс вкладатися в підприємство і чи реально воно зможе продати стільки товарів, щоб вийти в нуль.
 2. Визначити ефективність роботи через деякий час (в ідеалі ТБ має залишитися такою ж, як і була).
 3. Визначити собівартість продукції. Можливо, буде сенс змінити кількість вироблених товарів при падінні виробництва і навпаки.
 4. Залучити інвестором з боку, показавши їм ефективні бізнес-плани, засновані на дослідженні ринку і показниках BEP.

як розрахувати

Отже, з поняттям ТБ ми розібралися. Тепер давайте розберемо, як розрахувати точку беззбитковості. Для цього потрібно проаналізувати ваше підприємство. Визначте, які витрати є постійними (оренда, комунальні послуги, заробітна плата, податки, амортизація обладнання), а які - змінними (сировина, премії, розширення, непередбачені покупки, комплектуючі).

Зверніть увагу: постійні витрати - величина фактично постійна. Відмовитися від них аж ніяк не можна, хоча можна зробити затримку з виплат (наприклад, домовитися про перенесення орендної плати).

Постійні витрати змінюються лише тоді, коли відбувається щось глобальне: ви відкриваєте новий цех, вам підвищують орендну плату, змінюється податкове або трудове законодавство, відбувається серйозне знецінення грошей (інфляція).

Постійні витрати змінюються лише тоді, коли відбувається щось глобальне: ви відкриваєте новий цех, вам підвищують орендну плату, змінюється податкове або трудове законодавство, відбувається серйозне знецінення грошей (інфляція)

Правильний розрахунок точки беззбитковості дозволить вам провести детальний аналіз підприємства

Змінні витрати в основному безпосередньо залежать від обсягу виробництва і продажів. Вони змінюються разом з ринком. Наприклад, надійшло замовлення, який перекриває ваш звичайний обсяг виробництва на 50% - вам доведеться закупити більше сировини, верстати і люди будуть працювати в 2 зміни, тому доведеться більше заплатити за комунальні послуги і виплатити премії.

Тут слід враховувати, що змінні витрати при зміні обсягу виробництва залишаються на тому ж місці, тобто вони вважаються умовно-постійними, а точка беззбитковості показує, як швидко ви вийдете на нуль.

принцип розрахунку

Точку можна знайти двома різними способами:

 1. За вартісному вираженню.
 2. За натуральному виразу.

Давайте розберемося як правильно порахувати ТБ за другим способом, оскільки він більш поширений. Для цього вам потрібно визначити кілька показників:

 • FC - розмір постійних витрат;
 • P - вартість однієї одиниці послуги чи товару;
 • AVC - розмір змінних витрат.

Коли дані будуть отримані, ви зможете легко розрахувати показник BEP за формулою BEP = FC / (P-AVC).

Формула для підрахунку ТБ в грошовому вираженні вимагає наявності показників:

 • FC - розмір постійних витрат;
 • TR - доходи, P - ціна виробу / послуги;
 • VC - сума змінних витрат / AVC - сума змінних витрат на одну одиницю послуги / продукції.

Після того, як ви визначили ці нормативи, потрібно порахувати показник маржинального доходу і його частку у виручці. Скорочено маржинальний дохід позначається MR (від англійського слова MarginalRevenue) і знаходиться за формулою MR = TR-VC.

Ціною P називається реальна виручка на одиницю послуги / товару. Її знаходять за формулою P = TR / Q. Пам'ятайте, що Q є реальним обсягом продажів. Знаючи ці показники ви зможете розрахувати MR другим способом, як різницю між реальною ціною вироби / послуги і змінними витратами на неї. Формула проста: MR = P-AVC.

Тепер потрібно визначити коефіцієнт маржинального доходу KMR. Для цього існує формула: КMR = MR / TR і KMR = MR / P. Як би ви не вважали, результат буде однаковим.

Визначення точки беззбитковості дозволяє знайти поріг рентабельності. По суті, ці два поняття ідентичні. Його вважають за формулою BEP = FC / KMR. BEP показує необхідний розмір виручки, при якому прибуток вийде на нуль.

Розрахунок точки беззбитковості зробити досить просто, маючи потрібні цифри

Приклад розрахунку для магазину

Щоб все стало зрозуміліше, ми наведемо приклад знаходження BEP для класичного магазину, який торгує взуттям та одягом. Підрахунок потрібно вести в грошовому вираженні, оскільки в магазині великий розкид цін на різні товари і вважати все по одній середній ціні буде неправильно.

Постійні витрати Сума в рублях Змінні витрати Сума в рублях Оренда приміщення 100 000 Середня закупівельна ціна 1000 З / п продавців 120 000 Плановий обсяг продажів 600 од Страхові внески (30% від З / П) 36. 000 Реклама 30 000 Комунальні послуги 14 000 Разом 300 000 600 000

Отже, наші постійні витрати це 300 тисяч рублів, змінні - 600 тисяч. Виручка чинного магазину - 2 мільйони 400 тисяч рублів. MR (маржинальний дохід) складе 2 400 000 - 600 000 = 1 800 000 рублів. При цьому KMR дорівнює 1 800 000/2 400 000 = 0,75.

BEP складе 300 000 / 0,75 = 400 000. Це означає, що наш магазин повинен продати товару мінімум на 400 тисяч, щоб вийти в нуль за одиницю часу (місяць). Кожна наступна продаж приносить йому прибуток. Не забудьте про маржинальний дохід в 1 800 000 рублів - його можна вважати запасом міцності магазину. Тобто він може знизити свої продажі на цю суму і все одно буде виходити в нуль.

Визначити точку беззбитковості для магазину можна за ціновим висловом

Приклад розрахунку для підприємства

Більшість підприємств випускають свою продукцію по приблизно однаковою ціною. Саме тому в більшості випадків для заводів вважають BEP по натуральному виразу. Формула точки беззбитковості, як ми пам'ятаємо, це BEP = FC / (P-AVC). Для наочності оформимо потрібні нам дані в таблицю.

Постійні витрати Руб Змінні витрати Ціна за одиницю Обсяг випуску крб Загальні витрати 80 000 Витрати на матеріал -150 1 000 150 000 Амортизація обладнання 100 000 Витрати на напівфабрикати 90 1 000 90 000 З / П адміністрації 100 000 З / П робочих 60 1 000 60 000 комунальні послуги 20 000 Стр.вноси 30% 20 1 000 20 000 Разом 300 000 320 320 000

Відпускна ціна однієї одиниці товару буде 400 рублів. Застосовуємо формулу і отримуємо що 300 000 / (400-320) = 3 750. Це означає, що підприємству необхідно провести 3 750 одиниць продукції, щоб вийти в нуль і окупити всі свої витрати. Кожна наступна деталь буде приносити вам прибуток.

Зверніть увагу: при підрахунку точки беззбитковості необхідно враховувати реальні фактори. Дуже часто ціни на якісь пункти можуть змінюватися, що призводить до перерахунку інших коефіцієнтів.

Також при підрахунку мається на увазі, що вся вироблена продукція реалізується, а не накопичується на складах. Перебуваючи на складі вона навпаки починає з'їдати ваші гроші.

складання графіка

Графік точки беззбитковості дозволить вам побачити всі необхідні дані візуально, що значно полегшує сприйняття. Креслимо координатну площину, в якій по горизонталі зазначено максимальний можливого виробництва, а по вертикалі дохід і відповідні витрати. Насамперед накресліть пряму виручки (синій колір). Тепер проведіть лінію постійних (червоний) і змінних витрат (сірий колір).

Тепер проведіть лінію постійних (червоний) і змінних витрат (сірий колір)

Складіть графік точки беззбитковості для наочного звіту

Далі складаються постійні і змінні витрати, утворюючи валові (жовта лінія). BEP - це перетин лінії виручки і лінії валових витрат. У нас вона вийшла на 40%. Це означає, що якщо ваше підприємство буде працювати на 40 відсотків своєї потужності, то воно вийде в нуль. Подальше збільшення потужності буде приносити вам прибуток.

Як бачите, нічого складного в підрахунку немає. Головне мати точні дані по підприємству і ви зможете самостійно розрахувати точку беззбитковості і скласти для неї графік.

Новости