• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Без траншу буде боляче: курс долара в Україні може злетіти

Міжбанківський валютний ринок проігнорував повідомлення ЗМІ про провал переговорів української влади з Міжнародним валютним фондом про виділення довгоочікуваного кредитного траншу , Незважаючи на те, що очікуване фінансування з боку МВФ є найважливішим фактором стабільності гривні . "Апостроф" з'ясував, з чим пов'язана така реакція міжбанку і що буде з гривнею, якщо найближчим часом фонд не дасть Україні кредит.

Курс гривні до долара у вересні продовжував зростати, слідуючи тренду, усталеному в останній місяць літа. У поточному місяці максимального рівня курс досяг 5 вересня - 28,49 гривні / долар, однак після цього він кілька відкотився, хоча нижче 28 гривень / долар за весь цей час так і не опускався.

На минулому тижні в ЗМІ з'явилася інформація про те, що, незважаючи на приїзд до Києва місії Міжнародного валютного фонду (МВФ), домовитися про відновлення фінансування так і не вдалося. Як повідомлялося, МВФ висунув Україні нову умову - прийняття держбюджету на 2019 рік, а це, як правило, відбувається в грудні, при тому що уряд направив проект бюджету до Верховної Ради в середині вересня. Як раніше писав "Апостроф", отримання (або неотримання) траншу МВФ стане ключовим фактором впливу на валютний курс в кінці нинішнього і на початку наступного року. Проте, схоже, міжбанківський валютний ринок не звернув особливої ​​уваги на новину про відстрочку фінансування з боку фонду - якщо в останні кілька днів долар стримано дорожчав, то у вівторок, 25 вересня, на міжбанку відбулося коригування курсу вниз - до 28,06 гривні / долар.

Фото: minfin.com.ua

Надія помирає останньою

Як зазначив в коментарі "апостроф" аналітик інвестиційної компанії "Альпарі" Максим Пархоменко, "ситуація з МВФ була закладена раніше в ціни, в зв'язку з чим новина (про провал переговорів) не зробила особливого впливу на курс".

Старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин в розмові з виданням підкреслив, що на сьогодні не можна говорити саме про провал переговорів з МВФ. Він нагадав, що, згідно з інформаційних повідомлень, єдиною умовою фонду було ухвалення держбюджету на 2019 рік, а значить, з решти питань "є повна домовленість". У зв'язку з цим експерт висловив надію, що транш фонду можна очікувати відразу після прийняття бюджету Верховною Радою. Що стосується реакції валютного ринку на повідомлення про переговори з МВФ, то, за словами Шевчишина, "він спочатку спекулятивно відреагував верх, але було досить висока пропозиція валюти на ринку, що призвело до відкоту курсу".

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса також сподівається, що Україна отримає транш, при цьому, як він сказав в коментарі "апостроф", "цілком реалістично, що навіть найближчим часом". Поки ж потрібно дочекатися повернення з США президента України Петра Порошенка, який з 24 по 27 вересня бере участь в 73-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. В офіційній програмі глави держави зустрічі в МВФ не значаться, однак, як повідомили джерела видання, Порошенко має намір використовувати свій візит в США, в тому числі, для зустрічі з керівництвом фонду.

Повільно, але впевнено

Проте девальвація гривні продовжиться. За словами Андрія Шевчишина, найближчим часом курс буде залишатися в діапазоні 27,75-28,5 гривні / долар. "У жовтні ми все-таки рушимо в сторону верхньої межі, незважаючи на позитивні очікування надходження коштів від МВФ, нехай і в грудні, але негативний зовнішньоторговельний баланс, необхідність закупівлі газу будуть вимагати значного залучення коштів, тому тиск (на гривню) збережеться", - сказав експерт. Крім того, додав він, традиційно саме жовтень в Україні є стартом сезонного осінньо-зимового ослаблення гривні.

Що стосується більш віддалених прогнозів, то, на думку Андрія Шевчишина, до кінця року можна очікувати курс на рівні 29,5 гривні / долар.

Максим Пархоменко в свою чергу прогнозує, що до кінця 2018 року курс продовжить зниження до 29 гривень / долар. "Напруженості буде додавати опалювальний період, а також пікові виплати за державним боргом в наступному році", - зазначив фахівець.

Буде боляче

Для України неотримання траншу МВФ до кінця року неприємно, але некритично. Транш, безумовно, буде позитивним сигналом для ринків, але, як вважає Максим Пархоменко, "очікувати його в цьому році не варто".

Однак, якщо з відновленням фінансування з боку фонду виникнуть затримки, це може створити певні ризики для гривні, що прискорить її девальвацію, попереджає Андрій Шевчишин.

Сергій Фурса висловлює схожу думку. "З огляду на, що у нас буде і так сезонне загострення, при відсутності траншу МВФ, можливо, курс рушить різкіше, ніж передбачалося раніше. Буде боляче, але буде боляче поступово, і, скоріше, з лютого буде дуже боляче ", - розповів експерт. За його словами, якщо і до кінця зими траншу не буде, "курс може побігти куди завгодно, особливо на політичної турбулентності". Нагадаємо, що в 2019 році пройдуть президентські і парламентські вибори. В цьому випадку, вважає він, курс перевищить 30 гривень / долар.

Віктор АВДЄЄНКО

Новости