• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Таємна зброя Росії

Якщо вибухне реальна економічна війна Заходу і Росії, остання може вдатися до використання несподіваного, але досить дієвого зброї - скорочення або блокування поставок на світові ринки одного з рідкісних на Землі металів - паладію.

Величезні запаси цього металу, стратегічно важливого для високотехнологічної оборонної промисловості, були накопичені ще за радянських часів, і Росія в перші роки розвалу CCCР вельми активно його продавала, практично обвалив світові ціни на паладій. Однак тепер цей резерв, схоже, закінчується. Росія більше не зацікавлена ​​в масштабних продажах такого дорогоцінного металу і може, як і раніше володіючи майже монопольним становищем на цьому ринку, диктувати свої умови і ціни. Експорт паладію, звичайно, не пов'язаний з такими величезними обсягами, як в нафтовому і газовому секторі, де Вашингтон сьогодні подумує перетворитися в виробника і експортера після багаторічного заморожування своїх резервів. Однак знайти альтернативу російському виробництву паладію буде набагато складніше, а значення паладію для світової економіки нітрохи не менше, ніж енергоресурсів.

Довідка ZN.UA

Паладій є одним з найрідкісніших дорогоцінних металів в світі. Він зустрічається в 10 разів рідше золота . За даними MetalResearch, щорічно в світі видобувається всього близько 200 т паладію. Для порівняння, середня річна видобуток золота - більше 2,5 тис. Т. При цьому з розвитком сучасних технологій споживання платини і паладію в останні півстоліття збільшилася більш ніж в 20 разів і продовжує зростати.

Цей в'язкий і пластичний метал легко кується і витягується в тонкий дріт. У поєднанні з золотом він дає знебарвлений сплав, т.зв. "Біле золото": воно широко відомо і користується популярністю в сучасній ювелірній промисловості. Крім виконання функцій дорогоцінного і банківського металу, паладій має досить специфічне промислове застосування, в значній мірі визначає його цінність в світі.

Однією з унікальних особливостей паладію є те, що навіть незначне його присутність в сплавах з деякими металами робить ці сплави повністю непідвладними корозії. Він нерідко використовується для виготовлення штучних зубних протезів і застосовується в металокерамічних коронках як каркас в сплаві з іншими металами. Він важливий і для виготовлення деяких деталей в електрокардіостимуляторів, запобігаючи іскріння контактів і підвищуючи їх довговічність.

Іншою великою сферою застосування паладію є електронна і електротехнічна промисловість (близько 35% загального обсягу споживання): його використовують при виробництві мобільних телефонів, комп'ютерів, широкоекранних телевізорів, багатошарових керамічних конденсаторів для різних електронних приладів і т.д.

Але найбільше в цьому дорогоцінному металі потребує сучасне автомобілебудування: близько 68% світового споживання паладію припадає на виготовлення каталітичних допалювачів при виробництві фільтрів-нейтралізаторів вихлопних газів. Це спеціальний пристрій у вихлопній системі автомобіля, призначене для зниження токсичності відпрацьованих газів. Жорсткість законодавств багатьох країн з охорони навколишнього середовища в кінці минулого століття призвело до підвищення попиту на фільтри і заміні в їх виробництві дорожчий платини на паладій. У цих металів подібні фізико-хімічні властивості, і фактор взаємозамінності до сьогоднішнього дня грає вирішальну роль у формуванні світових цін на них.

Практично всі світові запаси руд, що містять метали платинової групи, належать Росії і ПАР, причому в південноафриканських рудах більше платини, а в російських - паладію. За даними компанії "Норільський нікель" (державного монополіста з видобутку паладію в Росії), доведені запаси руди в родовищах на Таймирському півострові містять 62 млн унцій паладію і 16 млн унцій платини. Невеликі кількості паладію є також в надрах Канади, США, Зімбабве, Китаю і Фінляндії.

За останні два десятиліття Росія міцно зайняла положення основного продавця паладію в світі. Сьогодні їй належить близько 45% в світовому видобутку цього дорогоцінного металу, ПАР займає 36%. Частка США у світовому видобутку паладію - 6%, Канади - 5%. Однак останні дві країни не тільки повністю використовують паладій, що видобувається на власній території, а й виступають в якості великих імпортерів. При цьому державний російський концерн "Норільський нікель" має важелі управління американською компанією Stillwater Mining - головним виробником паладію на території Сполучених Штатів Америки. Тобто і американські запаси паладію фактично контролює Росія. Крім того, ще за радянських часів СРСР накопичила величезні запаси паладію, оскільки це був стратегічний метал, активно використовується у військовій промисловості. Однак коли в 90-х потреба в нарощуванні військового потенціалу пропала, Гохран Російської федерації почав продавати за кордон радянські запаси, що дісталися йому в спадок, експортуючи до 50 т металу в рік. Тим самим Росія порушила баланс попиту і пропозиції на світових ринках, що призвело до різкого здешевлення цього найціннішого металу.

Офіційний рівень запасів паладію в Росії є державною таємницею. За інформацією британської дослідницької компанії GFMS, обсяги продажів Росією паладію поступово знижувалися. Так, в 2005-2010 рр. Росія в середньому експортувала по 34 т паладію на рік. У 2011 р РФ знизила продажі паладію на світовий ринок до 800 тис. Унцій (близько 25 т), а в 2012 - до 250 тис. Унцій (7,78 т). Падіння обсягу продажів росіяни пояснили виснаженням державних запасів паладію. У нинішньому ж, 2014-му, Росія взагалі не збирається продавати паладій зі своїх державних запасів, а план з продажу ВАТ "ГМК" Норільський нікель "на п.р. становить всього 100 тис. Унцій дорогоцінного металу (3,1 т).

Настільки різке зниження поставок не могло не вплинути на світовий ринок паладію. Експерти відразу ж заговорили про дефіцит металу і передбачали досить різке зростання цін. Більшість провідних фахівців називали ціни близько 800 дол. За унцію паладію (на 30 грудня 2013 року він коштував 703 дол. За унцію). Однак і ці прогнози виявилося занадто оптимістичними і лише вказали вірну динаміку цін.

Більш різкого стрибка цін, перекрили прогнози, сприяв ряд не пов'язаних між собою світових подій. Домінуюча роль Росії в секторі видобутку цінних металів в нинішньому році ще більше зміцнилася через небувалі страйків в Південній Африці. 80 тис. Південноафриканських шахтарів в січні припинили видобуток цінних металів, вимагаючи підвищення заробітної плати відповідно до тяжкості їх праці. Це неминуче позначилося на зниженні виробництва паладію в ПАР. І хоча у вересні страйку затихли, південноафриканським компаніям Anglo American Platinum, Impala Platinum і Lonmin потрібно, щонайменше, три місяці на відновлення виробництва на шахтах ПАР після масових і тривалих страйків шахтарів. У цих умовах ВАТ "Норільський нікель" до кінця року зможе залишатися фактичним монополістом на ринку паладію. Попит на паладій, в першу чергу з боку китайського автопрому, тільки зростає, втім, як і світове споживання дорогоцінного металу, тому ціни об'єктивно будуть рости.

Однак останній вирішальній краплею в долі паладію став військовий конфлікт України і Росії. На тлі останніх політико-економічний подій паладій став для інвесторів справжньою знахідкою. Всі, хто зумів правильно оцінити ситуацію, змогли непогано заробити на цьому металі. Події на Південному Сході України привели до різкого стрибка цін. Майже відразу після введення перших західних санкцій проти Росії в березні 2014 року на ринку паладію почалася занепокоєння щодо можливих обмежень на поставки російського металу. Аналітики припускали, що Росія може обмежити експорт паладію в відповідь на санкції. Та й самі європейці розглядали можливість заборони ввезення в Євросоюз металів платинової групи з Росії. Прямих санкцій на паладій так і не було накладено, але ціни на нього росли в міру розвитку конфлікту.

На початку вересня на світовому ринку паладій вперше за 13 років подолав позначку в 900 дол. За тройську унцію. Ціна контракту на поставку паладію в грудні нинішнього року на Нью-Йоркській товарній біржі (NYMEX) виросла тоді до 912,85 дол. За унцію.

Якщо вибухне реальна економічна війна Заходу і Росії, остання може вдатися до використання несподіваного, але досить дієвого зброї - скорочення або блокування поставок на світові ринки одного з рідкісних на Землі металів - паладію

З початку 2014 р ціна на паладій виросла на 27%. Найбільші світові кредитно-фінансові організації одноголосно прогнозують, що в 2014 році попит на це корисна копалина буде значно перевищувати пропозицію, тому вартість буде стабільно збільшуватися. Незважаючи на що послідувала в вересні серйозну корекцію до 800 пунктів, деякі аналітики прогнозують вартість до кінця 2014 р на рівні до 1125 дол. За унцію паладію.

Сьогодні попит на цей метал підтримується зростаючими продажами автомобілів у США і Піднебесної. У першій половині ц.р. автомобільні ринки цих країн зросли приблизно на 11% в Китаї, і більш ніж на 4% - в Америці. Компанія Johnson Matthey, що виробляє каталітичні конвертери для машин, прогнозує, що дефіцит паладію в цьому році виросте до 1,66 млн унцій. У підсумку всі автомобілі, які виробляються в світі, неминуче будуть дорожчати.

Тобто ситуація в усіх відношеннях грає на руку Росії, і немає підстав сумніватися, що керівництво нині агресивної держави тримає цей козир про запас і може в будь-який момент пустити його в хід. Як мінімум, в якості "асиметричної відповіді на санкції Заходу" ...

Новости