• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

паладій

Паладій - хімічний елемент, дорогоцінний метал сріблясто-білого кольору, який є біржовим товаром. Позначається символом Pd. Вважається, що назва походить від астероїда Паллада, відкритого незадовго до хімічного елемента. У свою чергу, астероїд названий на честь Афіни Паллади - давньогрецької богині.

Паладій

Ілюстрація: Monex Precious Metals

Вперше паладій був виділений з платинової руди англійським хіміком Вільямом Волластоном в 1803 році.

Застосовується в наступних галузях:

- автомобілебудування. Існує тенденція переходу до використання більш дешевого, ніж платина , Паладію в автокатализаторов. Загальний попит автовиробників на паладій перевищує 100 тонн на рік;

- хімічна промисловість. Паладій застосовується тут як каталізатор (на ці цілі витрачається до 10 тонн). У нафтогазовій галузі використовується при крекінгу нафти. Паладій - унікальна речовина, за допомогою якого очищається водень;

- електротехніка та електроніка: близько 30 тонн на рік витрачається на покриття в електролітичних конденсаторах і інші цілі;

- медицина. Стоматологія традиційно використовує сплави паладію в обсязі приблизно 26 тонн на рік. З паладію виготовляються кардіостимулятори, хірургічні інструменти та ін.

Крім того, паладій застосовується в ювелірній промисловості: він входить до складу так званого білого золота (Сплав золота і паладію). До фінансової кризи в кращий для ювелірної промисловості 2005 рік обсяг використовуваного паладію доходив до 37 тонн в рік. Однак згодом попит знизився і не перевищує 20 тонн. Основні покупці ювелірних виробів зі срібла - країни Південно-Східної Азії: Японія і Китай.

Паладій відноситься до платіноідной групі елементів і видобувається, як правило, там же, де платина, нікель і мідь. У світовому виробництві паладію Росія займає перше місце: на неї припадає до 44% всього обсягу. На другій сходинці - ПАР, на третій - Канада, на четвертій - США. Найбільші в світі родовища знаходяться на Таймирі і Кольському півострові.

Найбільші в світі родовища знаходяться на Таймирі і Кольському півострові

Монети зі срібла

Ілюстрація: Банк Росії.

У рік виробляється приблизно 225 тис. Тонн паладію, а попит становить близько 265 тис. Тонн. Таким чином, в світі спостерігається дефіцит цього металу. При цьому потреба в ньому неухильно зростає. Потенціал зростання посилюється за рахунок переходу промисловості там, де це можливо, на використання паладію замість платини. Це пояснюється тим, що паладій в кілька разів дешевше.

Така ситуація на ринку робить його цікавим як об'єкт інвестування. Паладій є біржовим товаром: він торгується на London Metal Exchange (LME, Лондонська біржа металів) і New York Stock Exchange (NYSE, Нью-Йоркська фондова біржа). На паладій існують ф'ючерсні контракти . Ціни вказуються в тройських унціях . На осінь 2011 року паладій коштує в межах 550-650 доларів США за унцію.

При цьому слід враховувати, що ціни на нього знаходяться в прямій кореляційного залежності від кількості вироблених автомобілів.

У Росії інвестування в дорогоцінні метали, в т. Ч. В паладій, своїм клієнтам пропонує цілий ряд банків - Сбербанк, НОМОС-Банк, СМП Банк та ін. Причому можливо здійснення операцій не тільки з фізичними злитками , Але також і з використанням знеособлених металевих рахунків . Для здійснення таких операцій для своїх клієнтів за російським законодавством банкам потрібна особлива ліцензія.

Значно рідше, ніж платина і тим більше золото або срібло, але все ж паладій використовується також для виготовлення пам'ятних монет. Наприклад, Держбанком СРСР в 1989-1990 роках була випущена серія монет «500-річчя єдиної Російської держави», куди увійшли «Іван III», «Петро Перший» та інші монети номіналом 25 рублів з паладію 999 проби.

Новости