• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Секретний Київ: Тунелі під Дніпром

Кесон на Оболоні

Як і більшість проектів часів СРСР, «сталінські тунелі» не стали винятком - проект був великим, амбітним, складним і обходився Радянському Союзу в величезну суму. За кожен день робіт.

Можливо Сталін знав про те, що нацистська Німеччина нападе на Радянський Союз, причому за 5 років до початку Великої Вітчизняної Війни. У 1936 році у глави уряду СРСР виникла ідея з'єднати 2 берега Києва підземними тунелями. У ті часи не особливо думали про те, яке навантаження це створить на економіку - партія сказала «треба!», Значить будемо робити. Будівництво грандіозного на ті часи проекту було доручено Хрущову, який вже займався раніше будівництво метро в Москві.

Підготовка до будівництва велася в умовах великої секретності і дуже грунтовно: поруч з місцями розриття котлованів були побудовані заводи з виробництва бетону, склади для обладнання, гаражі для техніки і будинки для робітників. Причому для робітників від будинків залишилося одне лише назва - це були одноповерхові бараки, а для виконробів, інженерів і керівників, будували житлові будинки в центрі Києва. На Жуковому острові досі збереглося будівлі реабілітаційного центру, де працівники відпочивали і відновлювали свої сили. Всього ж на будівництві було задіяно більше 12 000 чоловік.

Кожного з цих 12 000 людини перевіряли, причому перевагу практично завжди віддавали тим, хто вже побував на армійській службі. На будівництві насамперед цінувалася дисципліна, а кому як не загартованою військовою службою хлопцям, знати що це таке. Робочим забороняли розповідати один одному про те, чим вони займаються на будівництві - в іншому випадку їх як мінімум чекало звільнення, а найчастіше - тюремний термін.

Роботи почали вести одночасно на двох берегах Києва - там розривали котловани для прокладки тунелів безпосередньо під річкою, а також на відкритій місцевості недалеко від таких місць як Пирогово, Осокорки, Бортничі та Жуків острів, де планувалося прокласти залізничну колію до в'їздів в тунелі. До речі в тунелях хотіли зробити досить хитромудру систему, завдяки якій рейки б закривалися і поверх них могли проїхати автомобілі і військова техніка, але до цього етапу, на жаль, так і не дійшли.

На початку 1941 року на одному з щитів, який рухався з острова Водників в сторону лівого берега, сталася аварія. Стиснене повітря з тунелю вирвався на поверхню води і він миттєво заповнився водою. Будівельники ледь встигли врятуватися і після призначення нового начальника, почали ремонт щита, але тут несподівано грянула війна. В кінці липня надійшла команда з Москви: роботи припинити, будівництво законсервувати. Прохідницькі щити і тюбінги затопили, а інше цінне обладнання засипали землею в котлованах.

Після війни з підземних тунелів під Дніпром намагалися відкачати воду і відкопати техніку. Уже влітку 1946 року на колишніх законсервованих ділянках кипіла робота, а на Жуковому острові гуртожиток наповнилося робочими вщерть. Але влада навчилася рахувати гроші, особливо після війни і на початку 1950 року будівництво повністю зупинили як нерентабельне. Залишки цієї грандіозної споруди досі можна побачити на Оболоні, Жуковому острові і Осокорках.


подивитись збільшену карту


подивитись збільшену карту


подивитись збільшену карту

Новости