• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Розвідка далекого космосу: рідкісні та цінні місії

Дальні космічні польоти завжди уособлювали прагнення людства полетіти до інших зірок. На жаль, до бажаного міжзоряного польоту ще багато десятиліть роботи, але перші кроки до інших світів вже зроблені: сьогодні в космосі працюють кілька наддалеких місій

p> Останнім часом ЗМІ все частіше згадують про космічному апараті Voyager-1. Про апарат, запущеному 33 роки тому, заговорили, тому що це перший об'єкт, який людство виведе за межі Сонячної системи. Зрозуміло, це не єдиний зонд, посланий в глибокий космос, але таких далеких місій поки мало. Незважаючи на те, що зараз на навколоземній орбіті літають більш 2 тис. Супутників, за всю історію космічних польотів місії до кордонів Сонячної системи можна перерахувати по пальцях. Через великий тривалості польоту, технічної складності і високої вартості, подібні місії рідкість, але тим вони й цікаві. Крім того, вони є символом прагнення нашої цивілізації розширити межі.

Voyager

У 1977 році НАСА запустило два апарати, призначених для дослідження Сатурна і Юпітера. Зонди Вояджер-1 і -2 пролетіли крізь Сонячну систему, виконали головну частину своїх місій і отримав нову - Voyager Interstellar Mission (VIM), буквально Міжзоряне місія Voyager.

Зонди Вояджер-1 і -2 пролетіли крізь Сонячну систему, виконали головну частину своїх місій і отримав нову - Voyager Interstellar Mission (VIM), буквально Міжзоряне місія Voyager

Космічний апарат Вояджер-2 віддаляється від Сонця зі швидкістю 15,4 км / с. Вояджер-2 важить 722 кг і має габарити 3,7x2,2x13 м. Радіосигнал Вояджера-2 летить до Землі 14 годин (фігурка людини поруч з зондом дозволяє оцінити його розмір)

В даний час Voyager -1 знаходиться на відстані 18,5 млрд км або 123,7 астрономічні одиниці. Voyager -2, відповідно 15,1 млрд. Км або 101 а.о. Щорічно апарати віддаляються від Сонячної системи на 3,6 і 3,3 а.о., причому Вояджер-1 летить зовні з нашої системи на північ під кутом 35 градусів до площини екліптики, а Вояджер-2 на - південь під кутом 48 градусів. у березні 2013 року в Geophysical Research Letters з'явилася стаття Білла Веббера з університету штату Нью-Мексико, який стверджує, що Voyager -1 уже покинув сонячну систему і рухається в міжзоряному середовищі. Однак в НАСА це повідомлення спростували.

У обох апаратів є паливо і енергія для роботи аж до 2020-2025 року. За цей час Вояджер-1 віддалиться від Сонця на відстань близько 19 млрд. Км, а Вояджер-2 16,9 млрд км. Через 7-12 років зв'язок з апаратами майже напевно припиняться, і вони перетворяться на мертві купи металу. Швидше за все, до цього моменту вчені зможуть засікти момент переходу кордону Сонячної системи за допомогою датчиків частинок і магнітного поля "Вояджер". Це дасть знання про параметри міжзоряного середовища, які неможливо одержати ніяким іншим чином.

Але навіть після цього місія VIM продовжиться. На борту апаратів знаходяться золоті платівки з інформацією про нашу цивілізацію, так що зонди стануть своєрідними «посилками», які людство надіслало до зірок. Правда, летіти до інших зірок Вояджери будуть довго. Тільки через 40 тис. Років Вояджер-1 пройде на відстані 1,6 світлових роки від зірки AC + 79 3888 в сузір'ї Жирафа. Вояджер-2 через 29,6 тис. Років пройде на відстані 4,3 світлових роки від Сіріуса, найяскравішої зірки в нашому небі. Треба відзначити, що зонди пролетять дуже далеко від зоряних систем, щоб їх виявили. По крайней мере, для цивілізації нашого рівня розвитку це нездійсненне завдання.

піонери

Космічна програма НАСА «Піонер» (Pioneer) була однією з наймасштабніших програм по безпілотному дослідження космосу. Всього було виготовлено 9 "Піонерів" 4 різних типів, 2 з них ( «Піонер-10» і -11) вирушили в міжзоряний подорож.

Космічний апарат «Піонер-10» віддаляється від нас зі швидкістю більше 12 км / с
Космічний апарат «Піонер-10» віддаляється від нас зі швидкістю більше 12 км / с. Зонд важить 270 кг, має габарити 2,7x2,0x6,6 м, оснащений генератором потужністю 40 ват і параболічної радіоантени діаметром 2,7 м. Радіосигнал від «Піонера-10» до Землі за 15 годин, але, на жаль, зонд вже давно мовчить

Запущений в 1972 році, «Піонер-10» став першим космічним апаратом, який подолав пояс астероїдів і першим зондом, який сфотографував Юпітер. «Піонер-11» запустили в 1973 році, він зробив перші знімки Сатурна.

Про апаратах «Піонер-10 і 11» тепер практично не говорять, тому що зв'язку з зондами вже немає. «Піонер-11» перестав передавати радіосигнали ще в 1995 році, а «Піонер-10» - в 2003 році, коли закінчився ресурс його радіоізотопного джерела живлення.

До теперішнього часу змовкли «Піонер-11» повинен знаходитися на відстані 12,89 млрд. Км або 138,7 а.о. від сонця. Його побратим, «Піонер-10», полетів на 16,1 млрд км або 108 а.о.

Залишилися без електроживлення «Піонери» продовжують летіти в міжзоряний простір. Через 2 млн років «Піонер-10» досягне зірки Альдебаран, яка знаходиться на відстані близько 68 світлових років від Землі. Точний маршрут «Піонера-11» визначити важко, адже з моменту втрати зв'язку його точне місцезнаходження і напрямок польоту невідомо, фахівці НАСА лише приблизно розрахували його - «Піонер-11» летить сторону сузір'я Щита.

До речі, на борту «Піонерів» знаходяться алюмінієві пластини вагою по 120 грам із зображенням людей і координатами Сонячної системи.

New Horizons

В даний час на півдорозі до Плутона знаходиться ще один дальній розвідник - зонд New Horizons.

New Horizons важить 470 кг, має габарити 0,7х2,1х2,7 м і мчить до Плутона зі швидкістю 15 км / с
New Horizons важить 470 кг, має габарити 0,7х2,1х2,7 м і мчить до Плутона зі швидкістю 15 км / с. Радіосигнал від зонда до Землі йде 3 години 35 хв

Його запустили в січні 2006 року, коли Плутон ще мав статус планети. Тепер зонд НАСА пішов від Сонця на 3,8 млрд км або 25,8 а.о., перетнув орбіту Урана і досягне Плутона в 2015 році.

New Horizons - це перший космічний апарат, який досліджує кордони нашої зоряної системи. Після того, як зонд зробить знімки Плутона, він відправиться в Пояс Койпера - скупчення «будівельного сміття», який залишився з часів народження Сонячної системи. Крім того, якщо за нами таємно шпигують інопланетяни, то ховаються вони, швидше за все, саме там. Зрозуміло, місія New Horizons насамперед спрямована не на пошук інопланетян, а на дослідження геології найдальшого куточка зоряної системи. У порівнянні з «старичками» «Піонерами» і Вояджер, New Horizons є справжнім шедевром технічної думки і оснащений 7 досконалими науковими приладами, включаючи потужну фотокамеру-телескоп для фотографування з великої відстані.

Також зонд має пасивний радіометр для вивчення складу і температури атмосфери, тепловізор і різноманітні спектрометри. За кількістю видається наукової інформації New Horizons буде коштувати десятка "Піонерів".

Rosetta

Космічний апарат Rosetta не летить за межі Сонячної системи і, на перший погляд, вибивається з ряду далеких розвідників. Проте, місія Rosetta унікальна тим, що спрямована на вивчення найдавніших небесних тіл Сонячної системи - комет і астероїдів.

Rosetta важить 3000 кг, має габарити 2,8x2,1x32 м, рухається зі швидкістю 8 км / с
Rosetta важить 3000 кг, має габарити 2,8x2,1x32 м, рухається зі швидкістю 8 км / с. Радіосигнал від зонда до Землі йде 43 хв.

Цей апарат був запущений навесні 2005 року і в даний час знаходиться на відстані 774,9 млн. Км або 5,1 а.о. - приблизно на відстані орбіти Юпітера.

Зонд Rosetta вже вивчив астероїди Стейнс, Лютеція і в даний момент перебуває в режимі глибокого сну (сплячки) для економії енергії. У січні 2014 року Rosetta «прокинеться», включить двигун і вийде на орбіту комети CG, після чого відправить спусковий апарат Philae на поверхню комети. Philae повинен здійснити м'яку посадку за допомогою спеціальної гарпунною системи зближення, яка буквально підтягне спусковий апарат до комети. Після цього будуть зібрані дані про склад кометної речовини. Це буде фіналом місії Rosetta і початком нової сторінки у вивченні пояса астероїдів.

Перші кроки

Як бачимо, зовсім небагато космічних апаратів відвідували найдальші закутки Сонячної системи. Вивчення таких віддалених об'єктів, як Пояс Койпера і тим більше Хмара Оорта вимагає серйозних фінансових коштів. Поки ж провідні космічні агентства і приватні компанії зосередилися на більш близької мети: поясі астероїдів, який розташований між орбітами Марса і Юпітера. У цей регіон в найближчі десятиліття відправляться безліч місій, таких як OSIRIS-REX, а після здачі в експлуатацію космічного комплексу з дальнім кораблем Orion, НАСА відправить до астероїдів і пілотовані місії.

На жаль, поки на околицях Сонячної системи побувало зовсім мало зондів
На жаль, поки на околицях Сонячної системи побувало зовсім мало зондів ...

Основні засоби космічних програм будуть спрямовані на масштабне освоєння ближнього космосу і фундаментальні дослідження, включаючи пошук населених екзопланет.

В цілому, до кінця століття очікується справжній космічний бум, обумовлений виходом в космос численних приватних компаній, готових реалізувати самі амбітні і ризиковані проекти. Незважаючи на світову економічну кризу, на банківських рахунках знаходиться величезна кількість корпоративних грошей, які лежать, що називається мертвим вантажем. Це забезпечує базу для найрізноманітніших проектів: від організації реаліті-шоу на Марсі до видобутку корисних копалин з астероїдів. Швидше за все, саме комерційні організації першими вивчать всі закутки нашої зоряної системи, а урядові організації в цей час зможуть зосередити зусилля на фундаментальних дослідженнях.

Михайло Левкевіч

Новости