• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Лікарняний за рахунок коштів роботодавця

 1. Правовий аспект лікарняних виплат засобами установи
 2. Корисна стаття
 3. Корисна стаття
 4. Корисна стаття
 5. Корисна стаття
 6. Варто почитати
 7. Варто почитати

Тимчасова непрацездатність, не тільки дуже поширена і добре відома бухгалтерам процедура, але й дуже відповідальна, і тут, як і з іншими виплатами не можна помилятися. Скористаємося черговою можливістю освіжити свою пам'ять і розглянемо, як здійснюється оплата лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати

Незважаючи на те, що оплата лікарняного за перші 5 днів непрацездатності у зв'язку із захворюваністю на або побутовим травматизмом, регулює Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця від 26.06.2015 № 440 (далі - Постанова № 440 ), все одно основним документом, на який він посилається, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі - Закон № 1105).

Зміст статті: Зміст статті:

Правовий аспект лікарняних виплат засобами установи

Оскільки роботодавець перший, до кого звертається працівник з листком по непрацездатності, то він і оплачує перші 5 календарних днів хвороби в загальних випадках, крім цілком фінансуються коштами Фонду соціального страхування (докладніше див. Ст. 22 Закону № 1105). Оплата лікарняних листів за рахунок роботодавця-повне право основних працівників, а також сумісників на основі копії лікарняного листа, яка завіряється підписом керівника і печаткою з основної роботи (ч. 3 Порядку № 440).

Корисна стаття

Чим підтверджується період хвороби

Головним свідченням отримання матеріального забезпечення на випадок хвороби служить лікарняний листок, заповнений за правилами Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455 (далі - Інструкція № 455). Іноді працівник приносить кілька документів констатують дні захворюваності. Тому потрібно бути дуже уважним в двох моментах.

По-перше, коли працівник приніс другий лікарняний і на ньому підкреслена фраза «продовження листка» і стоїть номер попереднього, тоді він називається вторинним і є продовженням первинного. Отже, оплачується тільки Фондом соцстрахування.

По-друге, коли в первинному аркуші проставлена дата його закінчення, а з дати виходу на роботу у працівника починається новий лікарняний листок, він буде вважатися теж первинним і 5 днів з кишені роботодавця необхідно заплатити.

Отже, за рахунок установи оплачуються перші 5 днів тільки з первинного листу тимчасової непрацездатності.

Корисна стаття

Можливі причини для відмови оплати непрацездатного листка

Частина 4 Порядку № 440 звертає увагу на особливі випадки, при яких лікарняний за рахунок роботодавця не оплатять і посилається на ст. 23 Закону № 1105. Розглянемо які це випадки:

 • одночасне перебування в безкоштовному відпустці або пов'язаному з навчанням, або творчому;
 • захворювання або травмування під час вчинення злочину;
 • якщо - під алкогольним або наркотичним впливом;
 • коли навмисно завдано шкоди власному здоров'ю;
 • коли одночасно проводиться судмедекспертиза або знаходиться під арештом;
 • коли по суду призначено примусове лікування.

Ще однією причиною в статті вказується випадок порушення лікарняного режиму. При цьому в листку ставиться відмітка, що позбавляє працівника права на матеріальне забезпечення з дати такого порушення. Коли оплачувати його - вже компетенція комісії із соцстрахування, створеної в установі.

Корисна стаття

Оплачувати або не оплачувати - вирішує комісія із соцстрахування

Щоб бухгалтер міг виконати свою роботу з нарахування лікарняного виплати, одного листка непрацездатності мало. Спеціально створена в установі комісія із соцстрахування має розглянути листок і прийняти рішення про його повну або часткову сплату, з урахуванням правил його заповнення і причин видачі. Тільки на підставі листка непрацездатності, доповненого протоколом комісії, бухгалтер може приступити до розрахунків матеріальної виплати.

Корисна стаття

Враховуємо відомості про страховий стаж при нарахуванні

Важко уявити розрахунок лікарняного без інформації про страховий стаж працівника, заснованої на кількості відпрацьованих їм років. Від кількості таких років буде залежати відсоток, який використовується при обчисленні. Оплата лікарняного за рахунок роботодавця тут не є винятком. Це нам роз'яснює ч. 5 Порядку № 440, пропонуючи орієнтуватися на процентну шкалу, розміщену в ст. 24 Закону № 1105:

• коли стаж працівника не досяг ще трьох років, в розрахунку будемо використовувати 50% середньоденного заробітку;

• стаж в проміжку від трьох до п'яти років - 60% такого заробітку;

• якщо стаж варіюється від п'яти до восьми - 70%;

• якщо більше восьми - 100%.

Однак, є випадки 100% оплати незважаючи на накопичені трудові року, визначимося з ними. Отже, ця доля спіткала «чорнобильців» 1-3 категорій, батьків або опікунів дитини «чорнобильця» до чотирнадцятирічного віку. Крім того, такий привілей у донорів, жертв нацистських переслідувань, ветеранів бойових дій та учасників АТО.

Варто почитати

Обмеження оплати перших 5 днів лікарняного засобами роботодавця

Максимальна межа для мають стаж менше, ніж півроку протягом дванадцяти місяців розрахункового періоду, охоплюють і лікарняний лист за рахунок роботодавця. Як наказано ч. 5 Порядку № 440, сума грошового забезпечення за 5 днів розраховується з фактичних нарахувань і не повинна при розрахунку на місяць виходити за межі розміру мінімалки, на момент хвороби.

Для мають стаж більше - стандартне обмеження, тобто не порушувати максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ).

Варто почитати

Порахуємо лікарняний за перші 5 днів, що фінансуються роботодавцем

Щоб порахувати середній дохід для нарахування забезпечення засобами установи ч. 6 Порядку № 440 рекомендовано використовувати Порядок про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від 26.09.2001 № 1266 (далі - Порядок № 1266) . Користуючись ним, виведемо ключові етапи:

Етап 1. Визначимося з періодом для розрахунку, враховуючи тривалість трудових відносин працівника (п. 25-27):

• коли відпрацьовано більше року в установі, то для розрахунку беремо 12 календарних місяців напередодні місяці настання хвороби;

• якщо відпрацьовано до року - відбирають фактично відпрацьовані повні місяці;

• не вдалося пропрацювати місяць - тільки за трудові календарні дні.

Етап 2. Виключимо з такого періоду календарні дні або повністю місяці, що не опрацьовані з поважних причин (п. 3):

• дні за лікарняним;

• період декретної відпустки;

• безкоштовний відпуск;

• по догляду за малюком до 3-х і 6-ти років.

Етап 3. Визначимо виплати, які повинні обов'язково бути в розрахунку середньоденного заробітку при нарахуванні за період захворюваності. Заносяться всі доходи, віднесені до фонду оплати праці, вони вказані в п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі - Інструкція № 5), і що входять в базу справляння єдиного соцвнеску. Відпускні суми не забуваємо розподілити по місяцях, в яких була відпустка (п. 1.6.1). Виключаються виплати, які слідуючи пп. 3.1 і 3.2 Інструкції № 5 не включені до фонду оплати праці.

Етап 4. Розрахуємо середньоденну заробітну плату з огляду на п. 3 того ж Порядку за формулою:

Середньоденний заробіток = Нарахований дохід за 12 міс. / Кількість к. Дн. розрахункового періоду 1

1 За мінусом календарних днів, що були відпрацьовані з поважних причин.

А ось, якщо відсутні заробітний дохід або розрахунковий період на момент хвороби (п. 5), формула буде наступною:

Середньоденний заробіток = Тарифний оклад (або мінімалка) 2 / 30,44 3

2 може їх частина, якщо працівник перебував на неповний робочий час.

3 30,44 - середньомісячне число календарних днів.

Етап 5. Слідуючи рекомендаціям п. 2 сума нарахованих перших 5 днів за листком засобами роботодавця обчислюється таким чином:

Сума лікарняних = Середньоденний заробіток × Відсоток оплати лікарняного × Кількість днів через хворобу

Коли оплата лікарняного за рахунок роботодавця нараховано, залишається перевірити не перевищили ми, як уже згадувалося, встановлені ч. 5 Порядку № 440 обмеження.

Новости