• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Функція ВСД в Excel і приклад як порахувати IRR

 1. Особливості та синтаксис функції ВСД
 2. Приклади функції ВСД в Excel
 3. Як користуватися показником ВСД:

Для розрахунку внутрішньої ставки прибутковості (внутрішньої норми прибутковості, IRR) в Excel використовується функція ВСД. Її особливості, синтаксис, приклади розглянемо в статті.

Особливості та синтаксис функції ВСД

Один з методів оцінки інвестиційних проектів - внутрішня норма прибутковості. Розрахунок в автоматичному режимі можна зробити за допомогою функції ВСД в Excel. Вона знаходить внутрішню ставку прибутковості для ряду потоків грошових коштів. Фінансові показники повинні бути представлені числовими значеннями.

Суми всередині потоків можуть коливатися. Але надходження регулярні (щомісяця, квартал або рік). Це обов'язкова умова для коректного розрахунку.

Внутрішня ставка прибутковості (IRR, внутрішня норма прибутковості) - процентна ставка інвестиційного проекту, при якій приведена вартість грошових потоків дорівнює нулю. При даній ставці інвестор поверне вкладені спочатку кошти. Інвестиції складаються з платежів (суми зі знаком «-») і доходів (зі знаком «+»), які відбуваються в однакові за тривалістю часові проміжки.

Аргументи функції ВСД в Excel:

 1. Значення. Діапазон осередків, в яких містяться числові вирази грошових коштів. Для цих сум потрібно порахувати внутрішню норму прибутковості.
 2. Припущення. Цифра, яка, ймовірно, близька до результату. Аргумент необов'язковий.

Секрети роботи функції ВСД (IRR):

 1. У діапазоні з грошовими сумами повинно міститися хоча б одна позитивна і одне негативне значення.
 2. Для функції ВСД важливий порядок виплат або надходжень. Тобто грошові потоки повинні вводиться в таблицю відповідно до часу їх виникнення.
 3. Текстові або логічні значення, порожні клітинки при розрахунку ігноруються.
 4. У програмі Excel для підрахунку внутрішньої ставки прибутковості використовується метод ітерацій (підбору). Формула виробляє циклічні обчислення з того значення, яке зазначено в аргументі «Припущення». Якщо аргумент опущений, зі значення 0,1 (10%).

При розрахунку ВСД в Excel може виникнути помилка # ЧИСЛО !. Чому? Використовуючи метод ітерацій при розрахунку, функція знаходить результат з точністю 0,00001%. Якщо після 20 спроб не вдається отримати результат, ВСД поверне значення помилки.

Коли функція показує помилку # ЧИСЛО !, повторіть розрахунок з іншим значенням аргументу «Припущення».

Приклади функції ВСД в Excel

Розрахунок внутрішньої норми рентабельності розглянемо на елементарному прикладі. Є такі вхідні дані:

Є такі вхідні дані:

Сума первинної інвестиції - 7000. Протягом аналізованого періоду було ще дві інвестиції - 5040 і 10.

Заходимо на вкладку «Формули». У категорії «Фінансові» знаходимо функцію ВСД. Заповнюємо аргументи.

Значення - діапазон з сумами грошових потоків, за якими необхідно розрахувати внутрішню норму рентабельності. Припущення - опустимо.

Припущення - опустимо

Шукана IRR (внутрішня норма прибутковості) аналізованого проекту - значення 0,209040417. Якщо перевести десяткове вираження величини в відсотки, то отримаємо ставку 20,90%.

У нашому прикладі розрахунок ВСД проведений для щорічних потоків. Якщо потрібно знайти IRR для щомісячних потоків відразу за кілька років, краще ввести аргумент «Припущення». Програма може не впоратися з розрахунком за 20 спроб - з'явиться помилка # ЧИСЛО !.

Ще один показник ефективності інвестиційного проекту - NPV (чистий дисконтований дохід). NPV і IRR пов'язані: IRR визначає ставку дисконтування, при якій NPV = 0 (тобто витрати на проект дорівнюють доходам).

Для розрахунку NPV в Excel застосовується функція ЧПС. Щоб знайти внутрішню ставку прибутковості графічним методом, потрібно побудувати графік зміни NPV. Для цього в формулу розрахунку NPV будемо підставляти різні значення ставок дисконту.

На підставі отриманих даних побудуємо графік зміни NPV.

На підставі отриманих даних побудуємо графік зміни NPV

Перетин графіка з віссю Х (коли чистий дисконтований дохід проекту дорівнює нулю) дає показник IRR для даного проекту. Графічний метод показав результат ВСД, аналогічний знайденому в Excel.

Як користуватися показником ВСД:

Якщо значення IRR проекту перевищує номінальну вартість капіталу для підприємства, то даний інвестиційний проект потрібно прийняти.

Тобто якщо ставка кредиту менше внутрішньої норми рентабельності, то позикові кошти принесуть прибуток. Так як в при реалізації проекту ми отримаємо більший відсоток доходу, ніж величина капіталу.

Завантажити приклад функцій ВСД IRR і ЧПС NPV в Excel .

Повернемося до нашого прикладу. Припустимо, для запуску проекту брався кредит в банку під 15% річних. Розрахунок показав, що внутрішня норма прибутковості склала 20,9%. На такому проекті можна заробити.

Чому?
Новости