• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Чехія і Україна в боротьбі за чисте повітря

Фото: Stanislav Krupař, Arnika

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   У дослідженнях бере участь чеська екологічна організація «Арніка», яка об'єднує людей, які прагнуть поліпшити стан навколишнього середовища Фото: Stanislav Krupař, Arnika У дослідженнях бере участь чеська екологічна організація «Арніка», яка об'єднує людей, які прагнуть поліпшити стан навколишнього середовища. «Арніка» працює по всьому світу: в Європі, Азії, Індії та Африці. Результати спільних досліджень чеських і українських екологів будуть доступні в жовтні. Більш детально про програму розповіла координатор «Арніки» Катержина Крейчова:

- «Арніка» в цьому році працює в п'яти великих українських містах: Дніпрі, Кривому Розі, Запоріжжі, Харкові та Маріуполі, тобто ми зосередили свої дослідження в центральній і східній Україні. Спільно з нашої київської партнерською організацією «Екодім» ми збираємо і узагальнюємо дані по цих містах. Всі вони є центрами важкої промисловості України, в них знаходяться металургійні заводи, шахти з видобутку різних видів металів і вугілля і, що не менш важливо, теплові електростанції. Але, не дивлячись на високий рівень забруднення, від якого страждають жителі цих міст, екологія поки не є в Україні широко обговорюваним питанням. Звичайно, в країні сьогодні дійсно багато серйозних проблем, на її сході йдуть військові дії. І все ж на екологію не можна дивитися крізь пальці, і ми хочемо допомогти вирішити цю проблему.

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   На думку організації «Екодім», в Україні недостатньо надійних лабораторій, та й в цілому про проблему забруднення навколишнього середовища не прийнято говорити Фото: Stanislav Krupař, Arnika На думку організації «Екодім», в Україні недостатньо надійних лабораторій, та й в цілому про проблему забруднення навколишнього середовища не прийнято говорити. Повітря забруднюють великі заводи, що належать державним компаніям, українським олігархам або міжнародним корпораціям. Тому українські екологи побоюються, що будь-які дослідження, проведені місцевими лабораторіями, можуть бути сфальсифіковані: в Україні, за їхніми словами, зберігся високий рівень корупції. Чи допоможе участь закордонних партнерів зберегти об'єктивність?

- Ми сподіваємося, що це дійсно змінить ситуацію. Ми збираємо безліч зразків: воду з річок, що знаходяться поблизу великих заводів, пісок з дитячих пісочниць в спальних районах і навіть курячі яйця, які, як відомо, можуть містити величезну кількість важких металів. Всі зразки ми перевіримо на вміст шкідливих речовин. Дуже важливо, що дослідження буде проводитися незалежною міжнародною лабораторією. Наші українські партнери відчайдушно потребували міжнародної допомоги: по-перше, тому що тутешні лабораторії не так добре оснащені, а по-друге, результати їх аналізів можуть бути сфальсифіковані. Отримані зразки вже розглядаються в лабораторіях хіміко-технологічного інституту в Празі.

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   Завдяки співпраці чеської «Арніки» і української «Екодім» по всій країні було зібрано безліч зразків для дослідження Фото: Stanislav Krupař, Arnika Завдяки співпраці чеської «Арніки» і української «Екодім» по всій країні було зібрано безліч зразків для дослідження. Екологи отримають унікальну інформацію про вплив забруднення повітря на навколишнє середовище. Про те, як йшла робота в різних містах України, розповіла Катержина Крейчова:

- Ми хотіли б допомогти адміністрації цих міст, провівши дослідження і надавши дані, яких раніше у них не було. Ми вважали міська влада своїм партнером і не бачили причин для конфронтації. Але, наприклад, в місті Кривий Ріг під час фотозйомки у металургійного заводу несподівано з'явилася охорона і попросила нас прибрати техніку і перестати фотографувати, хоча ми перебували в громадському місці, де їздять трамваї і ходять люди. В цілому зіткнення відбувалися саме з охороною окремих об'єктів, так як більшість заводів належить українським олігархам або великим компаніям.

Ми намагаємося максимально підключити до роботи представників місцевої влади: організуємо лекції та семінари, в яких брали участь навіть співробітники міністерства навколишнього середовища. Даний проект - партнерська програма, і Чеська Республіка готова запропонувати свою допомогу, тому що у нас є відповідна технічна та експертна база.

Фото: Stanislav Krupař, Arnika Фото: Stanislav Krupař, Arnika

Чеські вчені намагаються з'ясувати, наскільки забруднене повітря впливає на загальний стан навколишнього середовища в промислових містах і які існують способи вирішення даної проблеми. Які ж основні причини співпраці чеської і української екологічних організацій?

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   - Головне гасло організації «Арніка», яка вже багато років працює в різних державах по всьому світу, - «Забруднення не знає кордонів» Фото: Stanislav Krupař, Arnika - Головне гасло організації «Арніка», яка вже багато років працює в різних державах по всьому світу, - «Забруднення не знає кордонів». Цю проблему слід вирішувати глобально. Той факт, що східна частина України сильно забруднена, безпосередньо стосується і нас, тому що забруднення навколишнього середовища не зважає на кордонами окремих держав, які, до того ж, як ми бачимо в Україні, можуть зрушуватися.

Даний проект включений в програму Міністерства закордонних справ «Трансформаційне співпрацю», спрямовану на зміцнення демократії та захист прав людини. Ми можемо використовувати досвід Чеської Республіки в галузі соціальної та політичної трансформації суспільства та будівництва демократії в країні.

Ми намагаємося об'єднувати активістів та екологів з усього світу: з 19 по 21 листопада в Остраві ми організуємо велику міжнародну конференцію, яку можна сміливо назвати першою в своєму роді. Ми запросили багатьох активістів з різних країн, де працювали або працюємо по сей день: з Вірменії, Казахстану, Боснії, України, Бельгії, Італії. Всі ці люди борються за чистоту повітря у себе на батьківщині. Ми б хотіли обговорити і порівняти, як поводяться компанії-забруднювачі в окремих державах і яким чином в процес включаються різні політичні організації.

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   Адже одна і та ж міжнародна компанія може абсолютно по-різному поводитися, скажімо, в Бельгії і в Україні Фото: Stanislav Krupař, Arnika Адже одна і та ж міжнародна компанія може абсолютно по-різному поводитися, скажімо, в Бельгії і в Україні. Це питання, які нас дуже цікавлять і з якими ми б хотіли познайомити як фахівців, так і широку громадськість. Ми розраховуємо, що в ході конференції люди з різних країн зможуть поділитися досвідом боротьби за чисте повітря.

Завдяки отриманим результатам аналізу майже 90 проб грунту і води з п'яти великих промислових міст українські активісти та екологи сподіваються вплинути на представників влади і власників місцевих заводів, адже саме важка промисловість в значній мірі несе відповідальність за забруднення повітря. Багато місцевих фабрики були побудовані понад півстоліття тому, і далеко не всі вони пройшли необхідні технологічні оновлення, які знизили б рівень викидів в атмосферу. Про те, наскільки серйозна ця проблема, розповіла Катержина Крейчова:

Фото: Stanislav Krupař, Arnika   - За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна відноситься до однієї з найбільш забруднених країн світу Фото: Stanislav Krupař, Arnika - За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна відноситься до однієї з найбільш забруднених країн світу. Це стає причиною десятків тисяч смертей на рік. За кількістю смертей через забруднення повітря Україна в 2012 році посіла перше місце в світі. Ця країна є одним з найбільших постачальників стали, і всі великі заводи зосереджені саме в її східній частині.

Жителі міст, де ми проводили дослідження, дуже активні, вони прагнули нам допомагати. Нас вразила рішучість, з якою вони готові захищати своє право дихати чистим повітрям: як безкомпромісно вони вели себе з «забруднювачами», скільки заходів вони організували. Мені здається, чеським активістам є чому повчиться у українських. Так що ми їздимо на Україну не тільки щоб допомагати і вчити чомусь місцевих жителів, а й самі у них вчимося.

Українські та чеські екологи вірять, що результати міжнародного дослідження зможуть вплинути на місцеву владу і змінити підхід держави до проблем екології, що в результаті змінить життя не тільки в Україні, але, можливо, і у всій Європі.

Чи допоможе участь закордонних партнерів зберегти об'єктивність?
Які ж основні причини співпраці чеської і української екологічних організацій?
Новости