• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Нюанси торгівлі ветеринарними препаратами та добавками для тварин * Правова зоозахисту

Роздрібні продавці товарів для тварин пропонують своїм покупцям різноманітний асортимент, починаючи від кормів і закінчуючи різними добавками і ветеринарними препаратами

Роздрібні продавці товарів для тварин пропонують своїм покупцям різноманітний асортимент, починаючи від кормів і закінчуючи різними добавками і ветеринарними препаратами. Чим ширше асортимент, тим на більшу виручку може розраховувати магазин, але іноді в гонитві за прибутком продавці так захоплюються, що забувають про окремі встановлені обмеження і з отриманого прибутку оплачують штрафи. Одне з таких обмежень стосується торгівлі лікарськими засобами для тварин, про що і розказано в цій статті.

Роздрібним продавцям, які реалізують ветеринарні препарати та добавки, потрібно знати, що основним документом, що регулює відносини по реалізації лікарських засобів, в тому числі призначених для тварин, є Закон про лікарські засоби. У ньому дано поняття лікарських засобів, до яких відносяться речовини, що застосовуються для профілактики, діагностики, лікування хвороби людини і тварин. До лікарських засобів належать також речовини рослинного, тваринного або синтетичного походження, призначені для виробництва і виготовлення лікарських засобів (фармацевтичні субстанції). Як бачимо, до названих категорій нескладно віднести ветеринарні препарати, які реалізуються в магазинах. На користь цього говорить Загальноросійський класифікатор продукції ОК 005-93 * (2), в ньому ветеринарні препарати входять в групу «Медикаменти, хіміко-фармацевтична продукція і продукція медичного призначення».

До лікарських засобів, призначеним для лікування тварин, пред'являється ряд вимог. Вони повинні мати напис «Для тварин» ( п. 5 ст. 16 Закону про лікарські засоби) та підлягають державній реєстрації федер альних органом виконавчої влади, до компетенції якого входить здійснення контролю і нагляду в області обігу лікарських засобів (абз. 3 п. 1 ст. 19 Закону про лікарські засоби). Затверджено окремі Правила державної реєстрації лікарських засобів для тварин і кормових добавок * (3). Спроби оскаржити даний нормативний акт вже робив в суді союз організацій зообізнеса, але безрезультатно (Визначення ЗС РФ від 21.11.2 005 N ГКПІ2005-1431). Застосування незареєстрованих лікарських засобів допускається тільки при клінічних дослідженнях лікарських засобів або випробуваннях лікарських засобів, призначених для лікування тварин. У всіх інших випадках можуть застосовуватися тільки зареєстровані лікарські засоби. Наступна вимога полягає в тому, що роздрібна торгівля лікарськими засобами для тварин здійснюється в аптеці, ветеринарній аптеці або ветеринарії м ( п. 6 ст. 32 З акона про лікарські засоби).

Найголовніше для продавців заключа ється в тому, що діяльність по реалізації ветеринарних препаратів відноситься до фармацевтичної і в силу пп. 47 п. 1 ст. 17 Закону про ліцензування та окремих видів діяльності згідно ти * (4) підлягає обов'язковому ліцензуванню. На здійснення фармацевтичної діяльності ліцензія видається на п'ять років і, як правило, в числі ліцензіатів виступають аптеки (ветеринарні аптеки), які отримують ліцензію в порядку, прописаному в Положенні про ліцензування фармацевтичної діяльності * (5) . У сфері обігу лікарські дарських засобів, призначених для тварин, ліцензії видає Федеральна служба з ветеринарного і фітосанітарного нагляду. Саме туди слід звертатися організації, що займається реалізацією ветеринарних препаратів та добавок для тварин. Але, як показує практика, власники магазинів, що реалізують товари для тварин, вважають, що перераховані вимоги до них не відносяться.

Але, як показує практика, власники магазинів, що реалізують товари для тварин, вважають, що перераховані вимоги до них не відносяться

Висновки більшості судових інстанцій зводяться до того, що роздрібна торгівля лікарськими засобами, призначеними для тварин, є фармацевтичною діяльністю і підлягає ліцензуванню. Виділимо найбільш поширені в магазинах товари для тварин, при реалізації яких, на думку перевіряючих і судових інстанцій, необхідна ліцензія:

- вушні краплі для лікування кішок і собак, які є антибактеріальні ми лікарськими засобами (постанови ФАС ПО від 19.02.2008 N А55-15396 / 2007 , ФАС ЗСО від 22.05.2007 N Ф04-2264 / 2007 (33437-А81-7) , Від 02.04.2007 N Ф04-1048 / 2007 (32057-А81-43)) ;

- препарати, призначені для лікування тварин, такі як стрессмікс, мадікокс, мастометрін, енрофлон, естрофан (Постанова Арбітражного суду Кіровської обл. Від 20.02.2009 N А28-1128 / 2009-30 / 14);

- капели інсектоакарицидні, антигельмінтні препарати, засоби для регуляції статевої активності кішок і собак (постанови ФАС ВВО від 28.04.2008 N А28-10474 / 2007-505 / 27 , Арбітражного суду Челябінської обл. від 12.02.2009 N А76-1435 / 2009-56-120);

Реалізація будь-якого з перерахував нних видів товарів зобов'язує продавця потурбуватися про наявність ліцензії. Якщо ветеринарні засоби зареєстровані і внесені до державного реєстру лікарських засобів для тварин і кормових добавок, то, як показують названі рішення, шансів уникнути відповідальності у продавця, який не має ліцензії, практично немає. Але це не всіх зупиняє.

Відсутність ліцензії, обов'язкової для певного виду діяльності, є досить серйозним порушенням. Про це говорить факт, що за здійснення діяльності без ліцензії (якщо ліцензія обов'язкова) чинним законодавством передбачені адміністративна та цивільна відповідальність ь. У пункті 2 ст. 14.1 КоАП РФ передбачений адміністративний штраф у розмірі від 40 000 до 50 000 руб. Цивільне законодавство передбачає в якості одного із заходів покарання ліквідацію юридичної особи за рішенням суду (п. 2 ст. 61 ЦК України) * (6).

Але іноді продавці торгують препаратами без ліцензії, прекрасно усвідомлюючи, що їх можуть оштрафувати. Вони сподіваються на малозначність правопорушення, що може бути підставою звільнення від відповідальності (ст. 2.9 КоАП РФ, постанови е ФАС УО від 24.09.2008 N Ф09-6673 / 08-С1). При кваліфікації правопорушення в якостей е незначного суди виходять з оцінки конкретних обставин його вчинення. Малозначність правопорушення має місце при відсутності істотної загрози охоронюваним суспільним відносинам. Такі обставини, як, наприклад, особу та майновий стан притягається до відповідальності особи, добровільне усунення наслідків порушення, відшкодування заподіяної шкоди, не є фактами, свідетельствующі ми про малозначітельнос ти порушення ( п. 18 Постанови Пленуму ВАС РФ від 02.06.2004 N 10). У той же час суд може взяти до уваги пом'якшуючі вину обставини і призначити покарання у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому КоАП РФ ( Постанова ФАС ВВО від 28.04.2008 N А28-10474 / 2007-505 / 27).

Штрафних санкцій можна уникнути, якщо пропущений термін притягнення до адміністративної відповідальності. У роздрібній торгівлі, як правило, порушуються права споживача, за що термін притягнення до відповідальності встановлений в межах року. Однак якщо зоомагазин реалізує товари для кішок і собак, в даному випадку споживачем лікарського засобу виявляються (увага!) Тварини, тому немає підстав вважати, що порушені права споживача (громадянина). Значить, термін притягнення до відповідальності становить не рік, а всього лише два місяці ( ст. 4.5 КоАП РФ), закінчення яких є обставиною, що виключає притягнення до відповідальності. Безумовно, дані міркування можна було б прийняти за першоквітневий жарт, але це не розіграш, шановний читачу, а висновки, зроблені в Постанові Сімнадцятого арбітражного апеляційного суду від 17.11.2008 N 17АП-8424/2008-АК у справі N А50-10625 / 2008 .

Незважаючи на те, що за порушення прав тварин передбачений менший термін притягнення до відповідальності, не варто порушувати їх і сподіватися, що перевіряючі його пропустять. Потрібно вжити всіх залежних про т організації заходів для дотримання встановлених правил і норм. Це може зробити аптека або оптовий постачальник, який повинен дотримуватися встановлених правил оптової торгівлі лікарськими засобами ( Постанова ФАС УО від 14.01.2009 N Ф09-10219 / 08-С1). Роздрібного магазину проблематично отримати ліцензію на продаж ветеринарних препаратів. Тому власникам магазинів можна порекомендувати іншого вирішення питання - виключення з асортименту пропонованих товарів для тварин ветеринарних препаратів, для реалізації яких не обійтися без ліцензії ( Постанова ФАС ПО від 27.03.2008 N А55-17560 / 2007).

С.В. Булаев,

експерт журналу «Торгівля: бухгалтерський облік та оподаткування»

«Торгівля: бухгалтерський облік та оподаткування», N 3, март 2009 р

Перейти на головну

Новости