• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Шведські компанії мають намір розширювати бізнес в РФ, незважаючи на корупцію

У 2012 році 65% шведських компаній стикалися з корупцією в Росії, 70% - з бюрократією. Незважаючи на це, 4 з 5 компаній мають намір розширювати свій бізнес в Росії, говорить BFM.ru Мартін Оберг, повноважний міністр посольства Швеції в Москві У 2012 році 65% шведських компаній стикалися з корупцією в Росії, 70% - з бюрократією

Фото: Alex E. Proimos / flickr.com

У 2012 році 65% шведських компаній, що працюють в Росії, стикалися з проявами корупції 70% - з проявами бюрократії. Це результати дослідження Business Climate Survey, проведеного Шведським торгово-інвестиційною радою. Крім того, шведські компанії не згодні з низкою рішень російського уряду, які можуть, на їх погляд, обмежити конкуренцію. Однак компанії готові йти на ці ризики: чотири з п'яти компаній мають намір розширювати свій бізнес в Росії. Про це BFM.ru розповів Мартін Оберг, повноважний міністр, глава відділу економіки посольства Швеції в Москві

Читайте також: «Росстат: зростання інвестицій в основний капітал РФ склав 1,1%»

Читайте також: Зростання інвестицій в основний капітал РФ сповільнилося до 6,7%

- Швеція входить в десятку найбільших іноземних інвесторів в російську економіку. У Росії зараз фіксують відтік інвестицій - в січні в порівнянні з січнем 2012 року, вони знизилися майже на 78%, сповільнилося зростання інвестицій в основний капітал в 2012 році. Це дані Росстату. Відтік іноземних інвестицій з російського ринку фіксує і Emerging Portfolio Fund Research. Швеція теж в тренді?

Швеція теж в тренді

Мартін Оберг. Фото надано посольством Швеції

- Так, за попередніми підсумками 2012 року знизилися і обсяги прямих інвестицій, і обсяги торгівлі між Швецією і Росією (приблизно на 10-15% рік до року). Я думаю, що це загальна тенденція. Але короткострокова вона чи ні, поки складно сказати. Так чи інакше, Швеція, якщо не брати до уваги офшори, як і раніше входить в трійку найбільших інвесторів в Росії, разом з Нідерландами і Німеччиною.

Шведські компанії - стабільні інвестори в Росії. І наші інвестиції в російську економіку досить добре відображають структуру шведської промисловості.

Читайте також: «20 важливих цифр про будівництво в Новій Москві»

- Зараз в Москві освоюються нові території в рамках розширення столиці. Шведські компанії не мають наміру взяти участь у цій справі з проектами розумних міських технологій, які розвинені в Швеції?

- Ми зараз досить інтенсивно працюємо з концепцією SymbioСity, яка включає вирішення питань енергоефективності, «розумних» будинків, в загальному, зелених технологій. У Швеції є компанії, які цю концепцію реалізують. Їм трохи важко на російському ринку. Ми вже зустрічалися з московською владою, показували, що ми можемо запропонувати для Нової Москви і для ремонту старих будинків, щоб вони стали енергоефективними. Контакт є, інтерес є. Але треба поговорити і з Мосводоканалом, і з тепловими компаніями. З деякими зустрічалися вже.

Швеція прекрасний приклад для Росії - у нас схожий клімат, і у нас ці рішення працюють. Але як ви знаєте, від прийняття рішення до реалізації проекту може піти дуже багато часу.

- Ви сказали, що шведським компаніям складно в Росії, а як їм вдається взагалі виходити на російський ринок?

- У роботі в Росії є, звичайно, і бюрократичні проблеми, і податкові, і інші. Але я не вважаю, що головна проблема тут - зайти на ринок. З мого досвіду, шведські компанії або говорять прямо з владою в регіонах, або довіряють цей діалог місцевим партнерам. Мій досвід підказує, що російські регіони часто самі намагаються з'ясувати, що потрібно шведської компанії, щоб ефективно працювати.

- Деякі іноземці вважають, що вирішення питань отримання допуску до проекту необхідно довірити російським партнерам, інакше шанси вирішити питання прагнуть до нуля.

- Це, може бути, правильно, тому що тут ринок працює по-іншому. Тут набагато більше бюрократії і з владою, і між компаніями. Більше паперів. Пробки. Тут горизонт планування відносно короткий. У Росії має місце непередбачуваність життя. У Швеції, наприклад, якщо ми домовимося про зустріч через тиждень, то зустріч відбудеться. І не треба в день зустрічі передзвонювати вранці і уточнювати, чи буде вона.

Читати далі: «Земля в Хімках стане шведської»

- Компанія IKEA в Росії кілька разів стикалася з проявами корупції та бюрократією і навіть планувала піти з російського ринку, але відмовилася від цього після спілкування з федеральною владою. Такі проблеми - це прецедент великих іноземних компаній, що працюють в Росії, або ж вони поширені повсюдно?

- Раз у два роки Шведський торгово-інвестиційна рада проводить дослідження серед шведських компаній, які називаються Business Climate Survey. У ньому беруть участь близько 100 компаній. Результати 2012 року показують, що 65% шведських компаній стикалися з корупцією у своїй роботі, а 70% поскаржилися на бюрократію. У порівнянні з попереднім дослідженням цифри практично не змінилися. Але, незважаючи на це, чотири з п'яти хотіли розширювати свою справу в Росії. Так що, навіть якщо проблеми існують, за відгуками великих шведських компаній, Росія залишається цікавим ринком. Хоча він не простий. Російський бізнес і економічне життя так швидко розвиваються. Тут є величезні можливості, але і великі ризики. Не кожен це розуміє, іноді шведи хочуть контролювати свій бізнес зі Швеції. І це не завжди виходить.

- Яким чином шведські компанії намагаються працювати в російському середовищі? Знаходять російського партнера? Наскільки поширена практика найму російських менеджерів в дочірні компанії в Росії?

- Є шведські компанії, де більшість менеджерів є іноземцями. І є такі, де директор і всі інші росіяни. Я порекомендував би мати шведів в управлінні. Повинен бути людина, яка в Росії працює і зможе пояснити раді директорів, як правильно функціонувати зі шведською точки зору. І пояснити головного офісу, що відбувається, чому треба робити так, чому не можна так швидко побудувати будівлю, чому потрібно 400 документів підписати в день, чому потрібно мати трьох-чотирьох водіїв тут, коли в Швеції тільки одного.

Читайте також: «Зростання російського авторинку гальмують податки і штрафи»

Читайте також: «ЄС проти утилізаційного збору на іномарки в РФ»

- Приймалися чи російською владою якісь рішення на державному рівні, з якими шведські бізнесмени не цілком згодні?

- Між країнами зараз хороші стосунки. Але, звичайно, є питання, з якими ми не згодні. Наприклад, утилізаційний збір на імпортні автомобілі. Після зниження митних тарифів на машини, коли Росія вступила до СОТ, вона одночасно ввела спеціальні платежі, щоб захистити своє автомобільне виробництво, є такі підозри. Ми не впевнені, що ці збори дозволені згідно з правилами СОТ. Але це ми будемо вирішувати. Спочатку через переговори. Якщо вони не дадуть результату, тобто система вирішення спору в СОТ. Сигнал вступу в СОТ дуже позитивний для Росії. Все-таки Росія входить зараз в світову систему, це повинно привести до підвищення передбачуваності російських торгових правил і тарифів та надати впевненості, що в Росії можна вкладати гроші і вести бізнес.

Ми, шведи, вважаємо, що саме довговічне в міжнародних відносинах - щирість. Ми не соромимося піднімати наші важкі запитання і входити в діалог, якщо російська сторона бачить проблему, яку хоче вирішити.

- Складається таке враження, що шведським бізнесменам в принципі вдається перебувати далеко від політики.

- В принципі, це так. У нас не так пов'язані бізнес і політична сфера. Звичайно, політичні рішення дуже важливі для шведської промисловості, але є діалог. Були приклади, коли бізнесмени підтримували політичні кампанії або партії, але це не головне фінансування. Більшість шведських партій фінансується через держфондів і членські внески.

- Ви самі давно в Росії живете?

- До цього я працював в Стокгольмі, а тут я з 2008 року. Приїхав в той же день, коли рубль почав знижуватися. Це я в усьому винен! А якщо серйозно, дуже цікаво було. Я відразу почав працювати в кризу, дуже цікаво було передбачати, як будуть розвиватися події, і працювати в цих умовах. Іноді це вдавалося, іноді - ні.

У Москві така енергетика, яку я бачив тільки в Нью-Йорку! Тут є бажання розвиватися, є почуття, що все можливо. На жаль, велика частка цієї енергії йде на подолання бюрократії, пробок і іншого. Іноді шведські підприємці, які думають про початок бізнесу в Росії, запитують мене про місцеві ризики. Я питаю, чи були вони в Нью-Йорку 25 років тому і недавно, і побачили вони різницю? - «Ну, різниця не дуже велика», - відповідають. І тоді я запитую: «А ви були в Москві 25 років тому?» Я був, і я бачу величезну різницю. І зміни відбуваються всупереч всім цим ризикам і проблемам. Тому що тут є ця енергія. І в кожному росіянина, я думаю, є підприємець. Це вражає.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Швеція теж в тренді?
Шведські компанії не мають наміру взяти участь у цій справі з проектами розумних міських технологій, які розвинені в Швеції?
Ви сказали, що шведським компаніям складно в Росії, а як їм вдається взагалі виходити на російський ринок?
Такі проблеми - це прецедент великих іноземних компаній, що працюють в Росії, або ж вони поширені повсюдно?
Яким чином шведські компанії намагаються працювати в російському середовищі?
Знаходять російського партнера?
Наскільки поширена практика найму російських менеджерів в дочірні компанії в Росії?
Ви самі давно в Росії живете?
Я питаю, чи були вони в Нью-Йорку 25 років тому і недавно, і побачили вони різницю?
І тоді я запитую: «А ви були в Москві 25 років тому?
Новости