• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

А. Дюков: ціна на нафту нікуди не дінеться - виросте

Виробничі і фінансові показники "Газпром нафти" змінилися в кращу сторону. Були лише деякі проблеми, пов'язані з доступом на ринок капіталу, але і вони сьогодні вже подолані. Інвестиційних ресурсів також досить: процес вкладення в майбутню здобич ні в якому разі припиняти не можна. Це чітко розуміють нафтовики, а ось що має зробити держава, щоб темпи видобутку не знижувалися? Інтерв'ю генерального директора компанії "Газпром нафта" Олександра Дюкова.
- Олександр Валерійович, здрастуйте!
Виробничі і фінансові показники Газпром нафти змінилися в кращу сторону

Виробничі і фінансові показники "Газпром нафти" змінилися в кращу сторону. Були деякі проблеми, пов'язані з доступом на ринок капіталу, але і вони вже подолані. Інтерв'ю генерального директора компанії "Газпром нафта" Олександра Дюкова.

- Доброго дня!
- Рік тому, коли ми обговорювали поточну ситуацію, компанії інвестори планували завершити поточні контракти, боялися будувати довгострокові плани з російськими, з російським бізнесом. Що на сьогоднішній день? Можна сказати, що ви вже будуєте плани на 5-7 років і далі?
- Ми будуємо плани з нашими зарубіжними партнерами і на 5, на 7, на 10 і на 15 років. Але знову ж таки це стосується тих областей співробітництва, яких не стосуються санкції.
- Що для вас в санкціях стає самим, залишається найчутливішим? Доступ на ринок капіталу, доступ до технологій?
- Що стосується доступу до технологій, я просто можу сказати про те, що наші виробничі показники змінилися тільки в кращу сторону. Що в минулому році, що в цьому році ми збільшили видобуток нафти і видобуток вуглеводнів, ми наростили обсяги переробки. І, в принципі, поліпшуються наші фінансові показники. Виросла операційний прибуток, виручка, наростили чистий прибуток в цьому році. Ми не скорочуємо нашу інвестиційну програму. Ми в цьому році проінвестіруем більше, ніж в минулому році. Є, були деякі проблеми, які були пов'язані з доступом на ринок капіталу. Але що стосується 2015 року, ми забезпечили себе в наших потребах по фінансуванню на цей рік.
- А далі? Де ви бачите можливості для фінансування, для кредитування?
- Ну, як я і говорив, це перш за все наші власні кошти. Ми з кожним роком працюємо все краще, і росте наш власний потік грошовий, який ми генеруємо. З іншого боку, ми зараз більш активно працюємо на внутрішньому ринку запозичень. Ну і, звичайно, азіатські ринки. Найближчим часом ми плануємо закрити ряд угод по залученню фінансування з азіатських ринків.
- Азіатські ринки ви розглядаєте для себе. Ви бачите перспективи?
- Ми не тільки розглядаємо, ми вже працюємо, ведемо переговори. Я впевнений, що найближчим часом ми закриємо перші угоди із залучення фінансування з азіатських ринків.
- Повертаючись до питання про технології, чи є у вас необхідність скористатися можливостями імпортозаміщення? Вітчизняна промисловість може вам запропонувати щось аналогічне тому, що пропонують західні партнери, західні компанії в сфері роботи на шельфі і так далі.
- Ну що стосується імпортозаміщення, ми приділяли завжди особливу увагу імпортозаміщення навіть до санкцій. Тому що для нас більш зручно працювати з постачальником, який знаходиться поруч. Це і можливість відповідно контакту більш щільного. Це більш низькі витрати, це відсутність імпортних мит. Якщо говорити про санкції, безумовно, ми змушені були цю роботу активізувати. Я хочу сказати, що за час роботи, за час санкцій не було жодної ситуації, коли наш виробничий цикл і процес постраждав, і ми змушені були зупинити якесь із наших виробництв навіть на секунду. Так, виникали певні складності, але ми їх оперативно вирішували. І я хочу сказати, що наша наука, наші інститути, наша промисловість мають значний потенціал. І в цьому співробітництві ми дуже швидко, оперативно знаходили рішення. І замовляли, розміщували замовлення на те обладнання, запасні частини, які були нам потрібні. У тому числі і для шельфу. І відповідно наші підприємства швидко, оперативно виробляли якісне обладнання та запасні частини, які були аналогами, і абсолютно були не гірше ...
- І не поступалися за якістю?
- Чи не поступалися за якістю і були дешевші за ціною.
- Дуже оптимістично, тому що багато ваших колег якраз говорять, що є обладнання, яке російські компанії не в змозі зробити при всьому бажанні.
- Треба просто більш активно взаємодіяти з нашою наукою, з нашими інститутами, з нашими виробниками.
- 60% запасів, структурованих запасів російської нафти зараз вже відноситься до так званих важко запасів. Нафта стає добувати все важче, а це значить, для того щоб нафтовики ефективно працювали, необхідні певні державні преференції, державні, державні пільги. На чому б ви хотіли сконцентруватися, які завдання ви б поставили перед державою, чого б ви хотіли?
- Про це ми говоримо вже дуже давно. Було прийнято багато точкових рішень, які дозволили нам ввести в розробку і в експлуатацію ряд запасів, які були некомерційними. Але таким універсальним рішенням, звичайно, повинен стати податок на фінансовий результат. Ось він дозволить принаймні, за нашими оцінками, 60-70% запасів, які знаходяться зараз на балансах компаній, але не є комерційними, через економіку, ввести в розробку і почати видобуток.
- Особлива увага зараз прикута до американського ринку нафти. Всі стежать за зниженням кількості бурових і чекають закінчення сланцевого буму. Які прогнози даєте ви, як ви це враховуєте в стратегії розвитку компанії?
- Ви правильно сказали, зараз йде процес зниження кількості бурових, які задіяні в роботі зі сланцевої нафтою. І цей процес поки перебуває в динаміці. Тому всі ми чекаємо, що через якийсь час просто повинна відбутися стабілізація попиту і пропозиції. І ціна повинна вийти на якийсь рівноважний рівень. Це буде рівень, при якому пропозиція у видобутку цієї сланцевої нафти стане стабільною. Я сподіваюся, що рівень цих цін буде в районі 75-80 доларів, і я сподіваюся, що протягом року ціни повернуться на цей рівень. Це важливо не тільки для виробника, це важливо насамперед для споживачів. Тому що низькі ціни - це недостатні інвестиції зараз. Для того щоб забезпечити достатню видобуток через 5-10 років, потрібно інвестувати вже зараз. Мало того, ми бачимо, що підвищується енергоефективність, але все одно попит продовжує рости. Більш того, щороку вибуває природним шляхом з експлуатації, вибувають потужності видобутку близько 4 млн барелів на добу, їх потрібно заміщати. А для того щоб заміщати, потрібно інвестувати. Тому, чим нижче ціни зараз, тим менше інвестицій, ніж менше інвестицій, тим більше ризик тієї ситуації, коли ми будемо мати недостатня пропозиція. Це може привести до того, що ціни проб'ють рівень і 100, і 110 доларів, що, в принципі, не потрібно нікому. І перш за все споживачам. Але довгостроково, я впевнений, що ціна, вона нікуди не дінеться, вона повернеться до рівня 100 доларів за барель.
- Ви враховуєте волатильність на ринку і яка зараз ціна на нафту закладена в ваших програмах? Яка ціна дозволяє компанії стабільно розвиватися?
- Що стосується ціни на нафту в цьому році, ми виходимо з того, що ціна на нафту буде в діапазоні 55-60 доларів за барель. Це дозволяє нам реалізувати нашу інвестиційну програму. В принципі, це як раз специфіка російської нафтової галузі. Для нафтових компаній Росії не так важливо, ціна на нафту 50 або 100 доларів за барель. Це специфіка нашої податкової системи, з одного боку. З іншого боку, є певна хеджування, більш низька ціна, відповідно трохи дорожче долар. І оскільки ми експортно орієнтована галузь, це дозволяє нам зберігати наші фінансові показники і мати в наші в наявність достатні інвестиційні ресурси.
- Ну і останнє: який динаміки чекаєте на ринку бензину? На ринку авіамоторного палива?
- Якщо говорити про ціну на бензин, то ціна на бензин залежить від попиту і пропозиції. Наші ціни вже давно прив'язані і залежать від світових цін. Ну і також там важливий фактор - це акцизи, експортні мита. До цього ми перебували в ситуації, коли обсяг пропозиції перевищував попит. І тому ціна була нижче експортного паритету. Я не знаю, скаже це щось слухачам чи ні. Але зараз в період зростання сезонного попиту відповідно попит виріс, і ціна просто повинна повернутися на цей рівень експортного паритету. Тому, може бути, невелике зростання ціни і буде. Але в цілому, якщо далі не буде змін в акцизах, в ціні на нафту в курсі рубля, вона повинна стабілізуватися.
Розмову провела ведуча ТК "Росія-24" Евеліна Закамская.

Це чітко розуміють нафтовики, а ось що має зробити держава, щоб темпи видобутку не знижувалися?
Що на сьогоднішній день?
Можна сказати, що ви вже будуєте плани на 5-7 років і далі?
Що для вас в санкціях стає самим, залишається найчутливішим?
Доступ на ринок капіталу, доступ до технологій?
А далі?
Де ви бачите можливості для фінансування, для кредитування?
Ви бачите перспективи?
Повертаючись до питання про технології, чи є у вас необхідність скористатися можливостями імпортозаміщення?
І не поступалися за якістю?
Новости