• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Ринок цінних паперів в Росії

 1. Ринок цінних паперів сучасної Росії - основні види і характеристики
 2. висновок

Говорячи про російський фондовий ринок, слід, перш за все, виходити з того, що він є невід'ємною частиною як фінансової системи країни, так і міцно пов'язаний із загальносвітовою ринком капіталу

Говорячи про російський фондовий ринок, слід, перш за все, виходити з того, що він є невід'ємною частиною як фінансової системи країни, так і міцно пов'язаний із загальносвітовою ринком капіталу. Шлях, який пройшов вітчизняний біржовий ринок, досить цікавий з точки зору стороннього дослідника, але з позиції інвестора або фінансиста все було не настільки просто і однозначно сприятливо.

Щоб повніше зрозуміти сучасний російський ринок цінних паперів, можна почати з того, що після більш ніж 70-ти річної перерви (після жовтневого перевороту 1917 року і краху ринкової економіки Російської імперії) в Росії довелося практично заново створювати систему ринкових відносин, починаючи від формування податкової політики і закінчуючи ринком цінних паперів . Перший період становлення ринку цінних паперів як такого був ознаменований появою чекових аукціонів, де відбувався оборот з'явилися тоді приватизаційних чеків на відбувалася тоді загальній хвилі приватизації.

Крім цього, з'явився великий попит на торгові майданчики або біржі (на початку 90-х їх було більше 700 по всій країні), де ці квазі цінні папери можна було обмінювати на акції щойно з'явилися акціонерних товариств. Поступово на ринку стало з'являтися безліч видів цінних паперів (або вважалися такими): акції компаній, облігації урядових позик, векселі (див. Вексель - це борговий цінний папір ), Авізо і навіть квитки МММ.

З тих пройшло більше 20-ти років, і вже в наш час можна сказати, що при всіх тих витратах і складнощі, які супроводжували становлення нового російського ринку цінних паперів, в Росії сформований цілком відповідає стандартам європейського рівня фондовий ринок. Крім цього, є великий сектор позабіржового ринку, де обертаються сотні типів цінних паперів різної якості та призначення.

Зміст статті

Ринок цінних паперів сучасної Росії - основні види і характеристики

Ринок цінних паперів російський або навіть, якщо брати ширше, країн СНД, був сформований за образом і подобою європейського, де пріоритет завжди віддавався великому капіталу, обслуговування його сфер інтересів і суворому регулювання з боку держави. Американський ринок характеризується навпаки пріоритетністю доступу роздрібного інвестора, невеликих компаній і фондів, саморегулювання інвестиційного співтовариства.

Це, в свою чергу, і визначило те, що основою російського фондового ринку і взагалі ринку цінних паперів є державні боргові інструменти і наявність всього двох основних фондових бірж - московських РТС і ММВБ (в 2011 році після їх об'єднання в Росії залишилася одна біржа на всю країну під новою назвою «Мосбіржа»).

Таким чином, на сьогоднішній день існують наступні види ринків цінних паперів зі своїми особливостями і російською специфікою:

 1. російський ринок боргових цінних паперів . Це найбільш ємний за капіталізацією і найпопулярніший серед іноземних інвесторів. Складається з декількох основних сегментів:
 • державні боргові зобов'язання. Самий ліквідний вид інструменту на ринку, оскільки зобов'язання за цими паперами гарантовані державою, всім його бюджетом, ЗВР і іншими авуарами. Найбільш широко відомі два типи таких облігацій - це ОФЗ (облігації федеральної позики) і Єврооблігації (для розміщення на світових фондових майданчиках). Прибутковість за цими активами досить висока (більше 10%), що власне і притягує іноземних кредиторів, які крім цього можуть мати додаткову ринкову премію «керрі-трейда»
 • другим значним сегментом, є ринок корпоративних бондів, наприклад, таких як Газпрому, Ощадбанку або ВТБ. Але їх застосування в основному обмежена всередині країни, і застосовуються вони в більшій частині на ринку міжбанківського кредитування для забезпечення операцій за схемою РЕПО
 • боргові інструменти регіонів і муніципальних утворень. Найбільш слабке сегмент облігацій. Основна причина - нездатність більшості регіонів вести самостійну бюджетну політику, слабкість фінансової та економічної забезпеченості боргу (більше половини російських регіонів - це області високого ризику з дотуються з центру бюджетами та хронічної заборгованістю). Свого часу до кризи 2008-2009 року хорошим попитом користувалися, наприклад, облігації Московського уряду, але зараз навіть до них немає особливого інтересу з боку інвесторів.
 • російський ринок іпотечних цінних паперів. Найбільш слабке сегмент російського боргового ринку. Хороший старт на початку 2000-х, який був обумовлений почалася масштабної житловою забудовою у великих містах країни, після 2009 року швидко зійшов нанівець. Найбільш яскравими представниками цього виду ринку були, наприклад, облігації АІЖК, СУ-155 та інших московських будівельних і іпотечних організацій. В даний час триває вже більше року спад активності на будівельному ринку, падіння цін на нерухомість і загальне кризовий настрій поки не сприяють розвитку цього виду боргу.
 1. Ринок біржових цінних паперів. Цей сегмент є другим за значимістю після боргового та його загальна капіталізація на поточний момент становить близько 200 млрд. Доларів. (Для порівняння американська NYSE - 5 трлн. Доларів, Токійська біржа 2.5 трлн. Доларів). Цей ринок представлений наступними основними сегментами:
 • Ринок акцій - на «Мосбірже» мають лістинг 253 компанії - емітента. Середньоденний обсяг торгів становить близько 5-10 млрд. Рублів. До класу найбільш ліквідних відносяться акції компаній фінансового сектора (Сбербанк ВТБ), нафтогазового сектора (Газпром, Сургутнефтегаз, Башнефть, Транснефть, Лукойл), промислового (Норнікель, ММК, Камаз та інші), телекомунікаційного (МТС, Мегафон). Список компаній найбільш сильно затребуваних ринком невеликий і становить не більше 20-30 компаній-емітентів.
 • Терміновий ринок (FORTS). Невелика частина фондового сегмента. Але досить динамічно розвивається. Найбільш ліквідними є ф'ючерсні контракти на «Блакитні фішки» а також індексні - на RTS, валютний контракт Si та інші.
 1. Позабіржовий ринок цінних паперів Росії. Цей сегмент є більш значущим для комерційного і промислового секторів економіки, оскільки на ньому використовуються цінні папери, покликані забезпечувати торговий оборот компаній, більш розширену ліквідність кредитних відносин та інвестицій. Сюди можна віднести наступні види сегментів ринку:
 • Вексельний ринок і інших ордерних цінних паперів
 • Акції та облігації компаній, які не котируються на біржовому ринку
 • Аукціонний (ломбардний) ринок цінних паперів

На додаток до цього слід вказати, що на російському ринку також є торгові майданчики, де проводиться обіг цінних паперів іноземних емітентів. Поки така торгова платформа в Росії присутній в однині - це Фондова біржа Санкт-Петербурга. На ній укладаються угоди з акціями таких відомих у всьому світі компаній, як АППЛ, Фейсбук, Кака-Кола, Банк оф Америка та інші.

висновок

Як підсумок. У цій статті була зроблена спроба розповісти, як ринок цінних паперів розвивається в Росії, які у нього є особливості та перспективи. Якщо чесно кажучи, то для того, щоб стати повноцінною фінансовою столицею регіонального масштабу, доведеться ще багато зробити, і Росія стоїть лише на початку цього непростого, але цікавого шляху, і, здається, є надія, що все вийде.

Новости