• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Як влаштована фондова біржа

 1. Що таке фондовий ринок і фондова біржа?
 2. Навіщо і як випускають цінні папери?
 3. Як стати інвестором?
 4. Хто такий брокер і як з ним працювати?
 5. Хто такий довірчий керуючий і як з ним працювати?
 6. Я купую і продаю паперу - це як-то враховується?
 7. Хто стежить за порядком на фондовому ринку і біржі?
 8. Я хочу торгувати на біржі. З чого почати?

Що означають слова «емітент», «брокер», «депозитарій» і як відбувається торгівля на фондовій біржі?

Що означають слова «емітент», «брокер», «депозитарій» і як відбувається торгівля на фондовій біржі

«Російський фондовий ринок закрив торги різноспрямованим зростанням. Індекс РТС продемонстрував зниження: він втратив 1,35% і закрився на рівні 737,35 пункту. А індекс ММВБ додав 0,49% і досяг позначки в 1647,49 пункту », - чуємо ми по телевізору і тут же поспішаємо переключити канал. Здається, що фондовий ринок - це дуже складно і нудно, інвестуванням займаються тільки розумні хлопці в блакитних сорочках, а біржа - це місце, де всі всіх обманюють. Адже щось таке ми бачили в фільмах про Уолл-стріт.

Давайте розберемося, що з наших типових уявлень - правда, а що - художній вимисел. Як насправді працює фондова біржа в Росії і з чого варто почати, якщо ви хочете інвестувати гроші в цінні папери?

Що таке фондовий ринок і фондова біржа?

Фондовий ринок - це ринок цінних паперів: акцій, облігацій, інвестиційних паїв.

Укладати угоди з купівлі та продажу таких паперів найпростіше на спеціально організованій торговельній площадці - фондовій біржі. Вона дає можливість надійно і швидко купувати папери і продавати їх за справедливою, тобто ринковою ціною.

На біржі діють професійні учасники - посередники між покупцями і продавцями. Це банки, брокери, інвестиційні компанії. Саме посередники забезпечують доступ приватних інвесторів на біржовий ринок. Всі відносини між учасниками і механізми роботи самої біржі регулюються Федеральним законом.

Купувати і продавати деякі види цінних паперів можна і поза біржею, цей спосіб торгівлі так і називають - позабіржовим. Але, по-перше, не завжди можна обійтися зовсім без посередників: поза біржею паперу зазвичай не продають буквально з рук в руки - ті, хто випустив, тому, хто хоче інвестувати. Організаторами угод на позабіржовому ринку виступають ті ж брокери, банки і так далі.

По-друге, позабіржова торгівля пов'язана з великими ризиками: в цьому випадку операції ніким не контролюються. А це означає, що ви не захищені від шахраїв і сильно ризикуєте своїми грошима. Тому якщо ви хочете інвестувати гроші в цінні папери, робити це варто через фондову біржу.

«Брату якось зателефонували з незнайомого номера і запропонували зайнятися біржовою торгівлею. Ці, як вони представилися, «брокери» пообіцяли навчання в академії, єдина вимога - відкрити рахунок. Умови такі: гроші лежать у банку в Латвії, вивести їх можна в будь-який час. Брат мій - людина пильний, але їм вдалося його вмовити ... »

Будьте пильні, не наступайте на чужі граблі!

Багато хто уявляє собі біржу як гучне місце, де люди з трьома телефонними трубками в руці викрикують свої ставки, але ці часи вже давно минули. Зараз практично вся активність біржі ведеться в електронному режимі.

У Росії основними біржами вважаються Московська Біржа і Санкт-Петербурзька Міжнародна Товарно-сировинна біржа. На Московській біржі можна купити і продати не тільки цінні папери, а й іноземну валюту, товари (дорогоцінні метали, зерно, цукор), а також похідні фінансові інструменти - ф'ючерси та опціони - на різні активи (цінні папери, валюту, товари). На Санкт-Петербурзької Біржі торгують сировиною (нафтою і нафтопродуктами, лісом, газом, енергоносіями, сільськогосподарською продукцією) і спеціальними похідними інструментами, які дозволяють укладати більш вигідні угоди на такий товар, - ф'ючерсами.

Як ми вже з'ясували, на біржі торгують цінними паперами. Вони не з'являються з нізвідки, їх випускають емітенти.

Навіщо і як випускають цінні папери?

Навіщо і як випускають цінні папери

Емітент - це той, хто випускає цінні папери. Емітентом може стати компанія, держава або його окремий регіон і навіть місто.

Цінні папери випускають, щоб залучити гроші. Перед випуском емітент оцінює, скільки грошей йому потрібно і в якій формі. Компанія може просто «зайняти» гроші у потенційних покупців цінних паперів, пообіцявши їм виплатити відсоток в майбутньому, - тоді вона випускає облігації, фактично боргові розписки. А можна отримати гроші, запропонувавши покупцям стати співвласниками компанії, - розділити її капітал на мікродолі і продати їх. Це будуть акції.

Потім компанія визначає параметри цінних паперів: їх кількість, номінал, тобто вартість одного цінного паперу, термін її дії. Після цього проходить державна реєстрація випуску: в спеціальному реєстрі роблять запис про цю папері.

Наприклад, компанія хоче залучити додаткові інвестиції та випускає акції. Купивши їх, ви стаєте власником частки в компанії і отримуєте право на частину її прибутку, яка розподіляється між усіма акціонерами (так звані дивіденди), і право голосу на зборах акціонерів. Або ж компанія або держава (регіон, місто) випускає облігації, щоб зайняти на ринку трохи грошей і через деякий час віддати їх назад з відсотками за використання.

Зареєстровані цінні папери розміщують на біржі, де їх можуть придбати інвестори.

Як стати інвестором?

Інвестор - це той, хто вкладає свої гроші, щоб отримати прибуток.

На біржі інвестор купує і продає цінні папери. Але купити їх безпосередньо у емітента або продати іншому інвестору не вийде. Для укладення угод інвестору потрібно відкрити брокерський рахунок. Це спеціальний рахунок, за допомогою якого можна купувати і продавати папери, а також бачити всю історію операцій. Працювати з таким рахунком буде ваш офіційний представник на біржі - брокер.

Хто такий брокер і як з ним працювати?

Брокер - посередник між інвестором і емітентом, професійний учасник ринку, який здійснює операції з цінними паперами для інвестора.

Найчастіше функції посередників виконують приватні брокерські компанії і банки. Для роботи у них повинна бути спеціальна ліцензія, яку видає Банк Росії (до 2013 року їх видавала Федеральна служба з фінансових ринків). Перевірити, чи є у вибраного вами брокера ліцензія, можна в Довіднику учасників фінансового ринку .

Ви укладаєте з брокером договір про обслуговування та відкриваєте брокерський рахунок. Брокер за вашим дорученням виконує операції. З брокерського рахунку списуються гроші за покупку і комісія брокера - плата за те, що він допоміг вам зробити операцію на біржі. Крім угод, які брокер буде здійснювати, він розраховує та утримує ваш податок на прибуток - 13%.

Спілкуватися з брокером можна через інтернет, якщо встановити собі спеціальну програму - торговий термінал. А можна давати доручення по телефону, для цього вам видадуть спеціальну картку з кодами. Брокер називає номер комірки в картці, ви перете захисний шар і називаєте комбінацію цифр, надрукованих в цьому осередку.

Працюючи з брокером, потрібно самостійно розробляти стратегію інвестування. Тобто приймати рішення про те, що і коли купувати і продавати, будете тільки ви. Відповідальність за ризики та угоди брокер не несе, він всього лише ваші «руки» на ринку цінних паперів - виконує ваші доручення. Тому вам потрібно буде докладно розібратися в тому, як працює ринок цінних паперів, і постійно стежити за ситуацією, аналізувати інформацію і приймати рішення.

Якщо у вас мало досвіду і в своїх рішеннях ви не впевнені, можете знайти іншого професійного посередника, який допоможе вам визначитися з тим, які папери і коли купувати і продавати, - довірчого керуючого.

Хто такий довірчий керуючий і як з ним працювати?

Довірчий керуючий - організація, якій ви довіряєте управління пакетом цінних паперів за заздалегідь обумовленою і затвердженої стратегії.

У неї теж повинна бути спеціальна ліцензія Банку Росії, перевірити її можна в Довіднику учасників фінансового ринку .

Отже, ви оформляєте договір довірчого управління і заздалегідь обговорює стратегію поведінки на біржі. Наприклад, ви хочете, щоб ваш інвестиційний портфель складався тільки з облігацій найбільших і надійних компаній зі стабільними показниками доходів - з відсотковою ставкою не менше 3%. Ви визначаєте ці умови, і виходячи з них, керуючий буде вирішувати, коли і які папери купувати і продавати.

Плюс довірчого управління вам не потрібно постійно моніторити ситуацію на біржі, за вас це робить довірчий керуючий. При цьому ваші доходи будуть залежати від його рішень, правильних або неправильних. Тому є сенс розібратися, як працює фондовий ринок, - щоб визначитися зі стратегією.

Я купую і продаю паперу - це як-то враховується?

На біржі дотримується суворий порядок: всі операції з купівлі та продажу фіксуються, щоб всі учасники ринку знали, кому належить та чи інша папір. Як тільки інвестор купив акції емітента, деталі угоди отримують реєстратор і депозитарій.

Реєстратор - спеціальна компанія, яка веде реєстри, де прописані всі власники акцій.

Реєстр поділений на безліч особових рахунків, і в них вказано, у кого з акціонерів скільки акцій. Такі рахунки допомагають емітентам повідомляти акціонерам важливі новини, наприклад дати загальних зборів, і нараховувати дивіденди. Реєстратор - теж ліцензований учасник ринку, перевірити його ліцензію можна в довіднику .

Для інвестора облік паперів веде депозитарій - компанія, яка зберігає і враховує активи.

У депозитаріїв теж повинна бути спеціальна ліцензія Банку Росії, перевірити яку можна теж в довіднику .

У компанії-депозитарії клієнту відкривають спеціальний рахунок депо (депозитарний рахунок). На ньому обліковуються цінні папери клієнта і є записи про всі операції - ви завжди знаєте, скільки у вас паперів і які вони. Коли ви продаєте цінні папери, депозитарій стає гарантом того, що саме ви - власник паперу, тобто у вас є на неї права.

Тепер уявіть, скільки операцій відбувається на ринку за одну секунду, скільки на ньому діючих учасників, кожен з яких залучений у безліч процесів. Щоб система працювала без збоїв і за законом, потрібен регулятор.

Хто стежить за порядком на фондовому ринку і біржі?

Регулятор - організація, яка стежить за тим, щоб на фондовій біржі все відбувалося законно.

На російському ринку ці функції виконує Банк Росії. Він видає всім професійним учасникам ринку спеціальні ліцензії. Не довіряйте свої гроші і активи посередникам, у яких ліцензії немає. Регулятор не зможе захистити вас від неправомірних дій таких компаній, тому що у нього немає важелів впливу на них. В цьому випадку вам залишиться тільки звертатися в правоохоронні органи.

В цьому випадку вам залишиться тільки звертатися в правоохоронні органи

Я хочу торгувати на біржі. З чого почати?

Інвестору важливо розуміти, що торгівля на біржі - це не казино і не лотерея, а скрупульозний розрахунок. Інвестору навряд чи уд

Що таке фондовий ринок і фондова біржа?
Навіщо і як випускають цінні папери?
Як стати інвестором?
Хто такий брокер і як з ним працювати?
Хто такий довірчий керуючий і як з ним працювати?
Я купую і продаю паперу - це як-то враховується?
Хто стежить за порядком на фондовому ринку і біржі?
З чого почати?
Що означають слова «емітент», «брокер», «депозитарій» і як відбувається торгівля на фондовій біржі?
Як насправді працює фондова біржа в Росії і з чого варто почати, якщо ви хочете інвестувати гроші в цінні папери?
Новости