• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Як знайти інвестора | економічна правда

  1. Крок 1. Підрахувати точну суму необхідних інвестицій.
  2. Крок 2. Визначити тип інвестора.
  3. Крок 3. Сформувати оффер інвестору у вигляді презентації.
  4. Крок 4. Пошук інвестора.
  5. Крок 5. Укладення угоди з інвестором.

Чіткі фінансові розрахунки, лаконічна презентація та активні комунікації допоможуть знайти інвестора для проекту. Економити на юристах забороняється.

Для починаючого підприємця залучення інвестицій часто стає однією з найважливіших задач. Однак інвестиції можуть знадобитися і для працюючого бізнесу, який приносить гроші.

В цілому, алгоритм пошуку інвестора та отримання від нього коштів для розвитку один і той же для будь-якого бізнесу. Нижче - конкретні кроки, пройшовши які, можна зрозуміти, як отримати фінансування від інвестора.

Крок 1. Підрахувати точну суму необхідних інвестицій.

Чіткі фінансові розрахунки, лаконічна презентація та активні комунікації допоможуть знайти інвестора для проекту

Розраховуючи бажаний обсяг інвестицій, потрібно чітко розуміти, на які зачаді вони будуть спрямовані. Після цього необхідно скласти прогноз, як залучені гроші підвищать оборот бізнесу і в який період окупляться.

Без детального бізнес-плану шукати інвестора доведеться довго. Навіть якщо ідея буде інноваційної, її все одно потрібно відобразити в цифрах в бізнес-плані.

Натомість на гроші інвестор зазвичай отримує частку в проекті, тому коштів повинно бути стільки, щоб їх вистачило для реалізації всіх планів. В іншому випадку, цілком ймовірно, доведеться знову ділитися своєю часткою в бізнесі. До речі, за такою схемою дуже часто фаудери втрачають контроль над проектами.

Крок 2. Визначити тип інвестора.

Зазвичай проект на першому і другому етапах отримує ангельські інвестиції, на другому і третьому - посівні, на четвертому етапі до проекту підключаються великі венчурні капіталісти.

На першому етапі розвитку проекту є поняття "бутстреппінг", коли запуск бізнесу відбувається на мінімальні гроші засновників, тобто на їх особисті заощадження. Часто сюди ж входить фінансова допомога сім'ї і друзів.

Ще можна отримати невеликі інвестиції від бізнес-ангела. Зазвичай це успішні бізнесмени, зацікавлені в інвестиціях в перспективні стартапи на ранній стадії в обмін на їх частку.

Бізнес-ангели входять в клас венчурного бізнесу, тобто вони не дають гроші в борг як банки, але, крім фінансування, вони діляться своїми зв'язками і досвідом.

На другому і третьому рівнях проект повинен показувати стабільне зростання. Це дає йому можливість отримати "посівні інвестиції", які відносять до венчурних. Суть таких інвестицій в тому, щоб великі венчурні інвестори ближче познайомилися з проектом, отримавши невелику частку - 7-10%.

На четвертому етапі з'являються великі венчурні інвестиції. Якщо бізнес-ангели вкладають власні кошти, то венчурні капіталісти управляють грошима інших людей, тобто це інвестиційні фонди. Якщо пощастить, після цього етапу проект перетвориться в "єдинорога", тобто буде оцінений 1 млрд дол.

Також за інвестиціями можна звернутися в бізнес-інкубатор або акселератор. Це організації, що допомагають розвивати стартапи. За свої послуги вони просять частку в проекті: в іноземній - 10%, в українському - 10-30%. Маючи частку в проекті, ці структури зацікавлені в його успішності.

Йти за кредитом в банк немає сенсу. Вони не кредитують стартапи, тому що на ранніх стадіях їх неможливо оцінити, а банку потрібен оцінений заставу.

Крок 3. Сформувати оффер інвестору у вигляді презентації.

Інвестори часто скаржаться, що їм надсилають величезні і незрозумілі презентації. Це відразу ж відштовхує інвестора, якому в день може приходити сотня пропозицій. Якщо мова йде виключно про ідею і про фінансові очікування від проекту, достатньо однієї або двох сторінок.

Чим більше лаконічною і читабельною буде презентація, тим більше шансів, що проект помітять. За пару хвилин ознайомлення інвестор відразу повинен зрозуміти, в чому суть бізнес-моделі, яка її конкурентоспроможність, як проект допоможе вирішити конкретну проблему, який його очікуваний період монетизації.

Краще зробити два варіанти презентації: коротку і велику. Остання може стати в нагоді, якщо інвестор захоче заглибитися в деталі проекту.

Основна мета презентації - зачепити увагу інвестора. Інвестори люблять конкретику, їм потрібно бути впевненими, що інвестиції, які вони вкладуть в проект, з часом повернуться з премією.

З презентації слід видалити все зайве, особливо пафосні і хвалебні промови про ФАУНДЕР.

Під час презентації інвестори можуть поставити питання: "Хто ви і хто ще в команді проекту? Чим ваш проект краще за інших і що вам дозволить стати лідером ринку? Яку проблему вирішує ваш стартап? Як ви будете просувати свій бізнес? Суть вашої бізнес-моделі? чому саме ця сума інвестицій вам потрібна? ". До таких питань потрібно добре підготуватися.

Разом з тим, з інвесторами потрібно бути обережними. Є випадки, коли інвестори крадуть ідеї, які повністю розкриваються, і створюють схожі проекти, тому розкривати всі карти на першому етапі не варто.

Крок 4. Пошук інвестора.

Є ряд перевірених способів, які потрібно застосовувати одночасно.

По-перше - пошук серед знайомих і друзів. Теорія шести рукостискань дійсно працює, так що цілком реально вийти, наприклад, на Ілона Маска. До речі, думати потрібно не тільки про залучення грошей - іноді для старту бізнесу може вистачити якихось інших матеріальних цінностей.

По-друге - активну участь в житті стартап-спільноти: участь в івентах і конкурсах, реєстрація проекту на краудфандінгових ресурсах: Kickstarter, IndieGoGo, RocketHub, PeerBackers, Booomerang, "Спільнокошт", Na-Starte.

По-третє - публічна діяльність: ведення блогу, активна комунікація, знайомства. Відомі інвестори часто виступають на різних конференціях, після їх виступу можна спробувати щастя, розповівши про своє стартапі.

Також важливо стежити за новинами, в першу чергу - від Української асоціації венчурного бізнесу (UVCA) і Європейської асоціації бізнес-ангелів . До речі, UVCA випустила список інвесторів , Який допоможе зорієнтуватися, до кого краще звернутися за інвестиціями.

Крок 5. Укладення угоди з інвестором.

В угоді звичайно фігурують такі документи: кредитний договір з додатками, договір на покупку облігацій, опціон на покупку акцій, договір на покупку варантів, договір на купівлю-продаж акцій, угода акціонерів. Зазвичай витрати на юристів бере на себе інвестується сторона.

Іноді в документах з'являються умови угоди, які раніше не обговорювалися. У зв'язку з цим перед підписанням договір потрібно уважно вивчити. Якщо є кошти на свого юриста, його потрібно підключити до цього процесу. Якщо умови змінилися, потрібно зустрітися з інвестором, ймовірно, він хоче поторгуватися.

Підписання відбувається в присутності обох сторін. Не можна підписувати додаткові документи в останній момент, якщо вони не були прочитані.

Під час презентації інвестори можуть поставити питання: "Хто ви і хто ще в команді проекту?
Чим ваш проект краще за інших і що вам дозволить стати лідером ринку?
Яку проблему вирішує ваш стартап?
Як ви будете просувати свій бізнес?
Суть вашої бізнес-моделі?
Ому саме ця сума інвестицій вам потрібна?
Новости