• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

VEDI Огляд Російський ринок акцій

ВАТ "Сургутнафтогаз" в 1993 р було перетворено в акціонерне товариство з однойменного державного виробничого об'єднання і в цьому ж році на підставі Постанови уряду РФ №271 від 19/03/93 увійшло до складу вертикально-інтегрованої компанії НК "Сургутнафтогаз" (на баланс холдингу було передано 38% голосуючих акцій компанії).

Відповідно до статуту компанія здійснює видобуток нафти і газу, а також проводить геологічну розвідку родовищ. До складу компанії входять понад шістдесят різних структурних підрозділів, які здійснюють всі необхідні роботи з видобутку, транспортування, підготовки нафти, а також з видобутку і транспортуванні природного газу. Крім того, компанії належать чотири машинобудівні заводи, науково-дослідні установи.

У ставний капітал компанії в даний момент становить 30.8 трлн. руб. (Тут і далі всюди по тексту - неденомінованих рублі) і складається з 30.818 млрд. Акцій номіналом 1000 руб., З яких звичайні акції складають 23.116 млрд., А привілейовані - 7.702 млрд. В даний час компанія проводить розміщення додаткового траншу звичайних акцій в обсязі 630 млн. шт. за відкритою підпискою, проте за умовами випуску переваги при придбанні акцій зберігаються за акціонерами компанії. Після розміщення цієї емісії статутний капітал компанії збільшиться до 31.5 трлн. руб., тобто на 2.3%.

В Наприкінці 1996 р ВАТ "Сургутнафтогаз" випустило ADR на звичайні акції для розміщення на міжнародних фінансових ринках: 1 ADR відповідає 50 звичайних акціях компанії. В даний час підготовлений випуск ADR на привілейовані акції. Депозитарієм ADR є The Bank of New York.


вгору

Резерви і видобуток

ВАТ "Сургутнафтогаз" здійснює видобуток на території, що перевищує 17 тис. Кв. км, яка розташована в центрі Західно-Сибірської низовини, на правому березі річки Обь. Запаси категорії АВС1, за даними Росгеокома, складають близько 1.5 млрд. Т, хоча фахівці компанії вважають, що їх значно більше - понад 3 млрд. Т. Більш точні дані стануть відомі лише після проведення міжнародного аудиту, який буде здійснений в першій половині поточного року .

П про своїх запасах сировини ВАТ "Сургутнафтогаз" займає лідируючі позиції серед нафтовидобувних підприємств Росії. Компанією ведеться активна робота по нарощуванню резервів, однак за останні кілька років їх щорічний приріст залишався на більш низькому рівні, ніж обсяги видобутку. За заявою керівництва компанії, в 1997 р приріст запасів практично компенсував видобуток, при цьому основний внесок був здійснений за рахунок придбання ліцензій на дві нові ділянки в Ханти-Мансійському автономному окрузі, на яких 13.5 млн. Т були віднесені до категорії АВС1, і 20 млн. т додалися за рахунок дорозвідки були раніше геологічних запасів.

Д звичаю нафти ведеться на 23 нафтових і нафтогазових родовищах, в основному механізованим способом. За останні два роки компанії вдалося стабілізувати видобуток нафти на рівні 33 млн. Т і в середньому на 5% щорічно збільшувати видобуток природного газу. За обсягами нафтовидобутку серед видобувних підприємств ВАТ "Сургутнафтогаз" займає перше місце, якщо ж порівнювати видобуток компанії з аналогічними показниками ВІНК, то вона міцно займає тут третє місце, поступаючись лише НК "Лукойл" і НК "ЮКОС". Якість видобутої нафти в цілому відповідає середнім показникам по родовищах Західного Сибіру: вміст сірки - 1.02%, обводненість - 75%.

П ик видобутку компанії припав, як і для багатьох нафтовидобувних підприємств Західного Сибіру, на 1985 рік, після чого почалося падіння. На відміну від інших нафтовидобувних виробничих об'єднань, які на підйомі прагнули в першу чергу розробляти легкоізвлекаемие запаси, "Сургутнефтегаз" здійснював видобуток більш раціонально. Це дозволило підприємству зберегти високий виробничий потенціал до теперішнього часу.

Д обиваемая компанією нафту в першу чергу спрямовується в переробку на НПЗ "Киришинефтеоргсинтез", що входить до складу холдингу НК "Сургутнафтогаз". У 1997 р обсяг переробки нафти в рамках компанії склав 14.8 млн. Т, що на 3% менше, ніж у 1996 р Решту обсягу реалізуються або на експорт, або на внутрішньому ринку. Експортна складова в загальному обсязі реалізації знаходиться в діапазоні 25-30%.

На початку 90-х років активно створювалися спільні підприємства із західними партнерами з метою впровадження передових технологій розвідки та видобутку, проте ВАТ "Сургутнафтогаз" так і не створила жодного СП. Питання доцільності використання на практиці технічних нововведень фахівці підприємства вивчали самостійно. Можна припустити, що це стало наслідком певного консерватизму управління, яка властива керівництву компанії, яка не вбачало істотних вигод від такої співпраці. З іншого боку, на підприємстві були власні підготовлені кадри, здатні вирішувати завдання впровадження передових технологій по підвищенню нафтовіддачі пластів самостійно.

Регіон видобутку ВАТ "Сургутнафтогаз"

Резерви російських нафтовидобувних компаній Видобуток нафти в 1997 р, млн. Т Резерви АВС1, млн. Т Термін вироблення резервів, років Сургутнафтогаз 339 1490 44 Татнефть 23,2 860 37 Ноябрьскнефтегаз 18,2 560 31 Мегионнефтегаз 12,2 314 26 Томскнефть 11 400 36
   Джерело: AK & M Обсяги видобутку нафти і газу ВАТ "Сургутнафтогаз" 1994 р 1995 1996 1997 Видобуток нафти, млн. Т 34,0 33.3 33.3 33.9 Видобуток газу, млрд. Куб. м 8.2 8.4 9.7 10.1 Приріст запасів категорії АВС1, млн. т - 6.8 10.4 33.5 * * - За рахунок отримання ліцензії на розробку двох ділянок в Ханти-Мансійському автономному
   окрузі та дорозвідки
   Джерело: AK & M
вгору Фінансовий стан

П роведення нами аналіз фінансового стану компанії заснований на даних бухгалтерської звітності, складеної відповідно до вітчизняними нормами і правилами. Як видно з таблиці, капіталізація ринку акцій "Сургутнафтогазу" зросла за 1997 р майже в 2.3 рази, тобто на 130%, - це дещо більше, ніж зростання індексу РТС, який за цей же період склав 95%. Якщо на початку 1997 р акції ВАТ "Сургутнафтогаз", на думку більшості активних операторів фондового ринку, були недооцінені (про це свідчили явно занижені значення таких інвестиційних параметрів, як MC / BV, P / E, MC / Sales і MC / P) , то до кінця цього року ринкова вартість компанії суттєво наблизилася до її реальної фінансової вартості. Падіння на російському ринку цінних паперів в кінці січня поточного року фактично знову повернуло ВАТ на рівень цін, який відзначався в кінці 1996 року, що знову призвело до явної недооціненість акцій компанії на ринку.

Р ассчітанние інвестиційні коефіцієнти в цілому відповідають аналогічним значенням для інших вітчизняних нафтовидобувних компаній. Однак акції ВАТ "Сургутнафтогаз" наприкінці 1997 р торгувалися при значеннях МС / P (капіталізація / видобуток) вищих, ніж цінні папери інших нафтовидобувних компаній (за винятком ВАТ "Татнефть", у якій цей параметр склав 194 дол.).

З ледует також відзначити, що ВАТ "Сургутнафтогаз" займає досить привілейоване становище в групі дочірніх компаній холдингу НК "Сургутнафтогаз". Так, за попередніми оцінками компанії, холдинг отримав в 1997 р балансовий прибуток в обсязі 960 млн. Дол., З яких на ВАТ "Сургутнафтогаз" довелося 840 млн. Дол., На ТОВ "Киришинефтеоргсинтез" - 114 млн. Дол., А на збутові організації - в цілому трохи більше 7 млн. дол. Сам холдинг за той же період зафіксував збитки в розмірі близько 1 млн. дол.

Д ані результати ще раз підтверджують, що керівництво НК "Сургутнафтогаз" продовжує дотримуватися політики, що передбачає господарську самостійність для своїх дочірніх підприємств. В рамках холдингу не відбувається будь-якого значного штучного перерозподілу прибутку на користь материнської компанії, що властиво ряду вітчизняних ВІНК. Це позитивно сприймається російськими акціонерами і об'єктивно сприяє зростанню інтересу з боку західних інвесторів до фондових активів компанії. Останні заяви керівництва "Сургутнефтегаза" щодо неможливості переходу на єдину акцію в поточному році, безсумнівно, також позитивно вплинуть на стан ринку акцій ВАТ.

До омпания, так само як і інші підприємства Росії, відчуває значні труднощі при отриманні грошової виручки з покупців при реалізації своєї продукції. Реальні грошові надходження становлять в доходах підприємства приблизно 30-40%, їх джерелом є в основному експортна реалізація сирої нафти. Проте, не дивлячись на такий стан справ, ВАТ "Сургутнафтогаз" регулярно сплачує податки в місцевий і федеральний бюджети. Це істотно знижує ризики можливих втрат компанії від додаткових штрафних платежів, що нараховуються податковими органами при простроченнях, що є справжнім лихом для більшості російських підприємств ПЕК.

ВАТ "Сургутнафтогаз" також з моменту своєї реєстрації в якості акціонерної компанії регулярно виплачує дивіденди не тільки за привілейованими акціями, а й по звичайних. Обсяги витрачається на це чистого прибутку компанії - найвищі по підприємствах галузі, і за 1996 р вони склали 46%. Для порівняння: за цей же період РАО "Газпром" витратив на виплату дивідендів 5% чистого прибутку, НК "ЛУК-ойл" - 6%, ВАТ "Славнефть-Мегионнефтегаз" - 1%. Тому акції "Сургутнефтегаза" мають, мабуть, найпривабливішу для інвесторів дивідендну історію серед великих російських емітентів.

ВАТ "Сургутнафтогаз" проявляє високу активність в питаннях залучення додаткових коштів для реалізації своїх інвестиційних програм. Всього компанією було проведено 9 емісій як звичайних, так і привілейованих акцій. Слід зазначити, що це найвищий показник по нафтовидобувної галузі. Керівництво компанії прагне розширити коло акціонерів і з цією метою докладає значних зусиль для залучення коштів на внутрішньому ринку, успішно використовуючи зростання загального інтересу до компанії для збільшення її ринкової капіталізації.

Фінансові результати виробничої діяльності ВАТ "Сургутнафтогаз" 1995 1996 1997 г. * Чиста виручка (Sales), млрд. Дол. 2.62 4.1 4.1 Чистий прибуток, млрд. Дол. 0.87 0.69 0.7 Дивіденди, дол. На 1000 шт .: звичайні акції 7.5 6.3 5.9 привілейовані акції 28 23 22 чисті активи (BV), млрд. дол. 9.8 7.8 8 Ринкова капіталізація (MC), млрд. дол. 0.53 2.4 5.5 Ринкова капіталізація / чисті активи (MC / BV) - 0.3 0.7 P / E 0.6 3.5 7.9 Ринкова капіталізація / чиста виручка (MC / Sales) 0.2 0.59 1.27 Ринкова капіталізація / резерви (MC / R), дол. за 1 т 0.6 2.7 6.1 Довідково: обмінний курс на 31 грудня, руб. / дол. 4640 5560 5960 середній обмінний курс за рік, руб. / Дол. 4553 5121 5786 * - Попередня оцінка
  Джерело: AK & M Порівняння фінансових показників російських нафтовидобувних компаній
Сургутнафтогаз Мегионнефтегаз Томскнефть 1996 1997 прогноз 1996 1997 прогноз 1996 1997 прогноз Чиста виручка (Sales), млрд.дол. 4.10 4.1 1.03 1.06 0.85 0.87 Чистий прибуток, млрд. Дол. 0.69 0.7 0.14 0.08 0.04 0.04 Чисті активи (BV), млрд. Дол. 7.8 8 1.45 1.4 2.92 3 Ринкова капіталізація (MC), млрд. Дол. 2.4 5.5 0.38 0.59 0.19 0.5 Ринкова капіталізація / чисті активи (MC / BV) 0.3 0.7 0.26 0.42 0.07 0.17 P / E 3.5 7.9 2.7 7.3 4.6 12.5 Ринкова капіталізація / чиста виручка MC / Sales) 0.59 1.27 0.37 0.56 0.22 0.5 Ринкова капіталізація / видобуток нафти (МС / P ), дол. за 1 т-72 162 30 48 19 50 Ринкова капіталізація / резерви нафти (MC / R), дол. за 1 т 2.7 6.1 1.2 1.9 0.5 1.2
   Джерело: AK & M Ставлення дивідендів, що виплачуються по акціях, до ринкової капіталізації в 1996 р Сума дивідендів / MC,% Газпром 0.96 ЛУКойл 0.67 Мегионнефтегаз 0.34 Сургутнафтогаз 13
       Джерело: AK & M

вгору Інвестиційні проекти

І Інвестиційний діяльність ВАТ "Сургутнафтогаз" будується з урахуванням основних стратегічних напрямків розвитку в найближчому майбутньому всієї групи підприємств, що входять до складу вертикально-інтегрованої НК "Сургутнафтогаз". За неодноразовими заявами керівництва компанії, пріоритетним напрямком в її інвестиційної діяльності залишається впровадження нового високопродуктивного обладнання для зниження витрат з видобутку нафти. Така стратегія базується на тому, що в найближчій перспективі частка важко видобувних запасів на розроблюваних ділянках, яка на сьогоднішній день вже перевищила 50%, буде неухильно зростати.

П рінімая до уваги також той факт, що холдинг НК "Сургутнафтогаз" не прагне розвиватися екстенсивно, поглинаючи нові компанії, а планує підвищувати в першу чергу продуктивність праці на своїх дочірніх підприємствах, основний акцент в інвестиційній активності ВАТ "Сургутнафтогаз" буде зроблений на облаштуванні розроблюваних ділянок і на розробці нових перспективних полів. Так, в 1998 р ВАТ "Сургутнафтогаз" планує брати участь в конкурсах на отримання прав на розробку надр як мінімум на 5 ділянках в Ханти-Мансійському автономному окрузі, в Калмикії і Тимано-Печорському регіоні. Якщо спробувати сформулювати основну задачу інвестиційної діяльності компанії в середньостроковому плані, то на перше місце, мабуть, будуть поставлені роботи з нарощування запасів нафти в обсягах, порівнянних з видобутком, так як на сьогоднішній день ці темпи невисокі.

П омимо вищесказаного, слід також відзначити, що чималі кошти вкладаються в підготовку нових фахівців. Компанія має в своєму розпорядженні висококваліфікованим інженерним складом, здатним використовувати в роботі нову техніку, в тому числі і іноземну. На базі ВАТ створений єдиний в Росії полігон для випробування нової вітчизняної техніки, на якому є практично все нафтовидобувне обладнання, яке випускається російськими підприємствами. Цей полігон використовується як для випробування нових технологій видобутку, так і для перепідготовки фахівців-нафтовиків.вгору

Ринок цінних паперів
Р инок акцій компанії став розвиватися після реєстрації першої емісії та затвердження плану приватизації у травні 1993 року Уже в кінці того ж року почалася активна торгівля акціями ВАТ на позабіржовому ринку.

З осені 1995 року акції ВАТ "Сургутнафтогаз" стали котируватися в системі РТС. За 1997 р ціни на звичайні акції ВАТ "Сургутнафтогаз" виросли на 75%. В цілому вартість цінних паперів компанії повторювала рух індексу РТС. Привілейовані акції компанії торгувалися з дисконтом 30-40% по відношенню до звичайних акціях. Спреди при торгівлі акціями в РТС в середньому протягом року трималися в діапазоні 1-2%, на позабіржовому ринку їх величина становила близько 10% (за даними бази AK & M), в результаті ж фондової кризи вони збільшилися до кінця року до 20%. За обсягами торгів за 1997 р, що склав 8% від загального обороту в РТС, акції ВАТ "Сургутнафтогаз" серед нафтових компаній зайняли друге місце після НК "Лукойл" (22%).

З березня 1996 року по вересень 1997 року ціни на акції ВАТ виросли більш ніж в 10 разів, що було обумовлено підвищеним інтересом з боку західних портфельних інвесторів до нафтовидобувних компаній. Однак це зростання не завжди був таким безболісним. Так, наприклад, восени 1996 р вибухнув скандал з приводу порушення прав акціонерів керівництвом ВАТ "Сургутнафтогаз" при розподілі нової емісії акцій (близько 10% від статутного капіталу викупила НК "Сургутнафтогаз" за номіналом). Це викликало різку реакцію ринку, в результаті чого за один день ціни на акції компанії впали майже на 20%.

Надалі, після врегулювання цього конфлікту за посередництва ФКЦБ, котирування повернулися на колишній рівень. Цей інцидент був сприйнятий ринком скоріше як непорозуміння, ніж як зловмисне порушення керівництвом компанії ділових і етичних норм. На тлі благополучного результату цього конфлікту проводилося на початку 1997 р розміщення ADR компанії пройшло досить успішно. З плином часу довіру до емітента з боку міжнародних інвесторів було відновлено.

На початку поточного року звичайні акції ВАТ "Сургутнафтогаз" досягли сильного рівня підтримки в діапазоні 0.1 дол., Тобто того рівня цін, на якому вони перебували наприкінці 1996 р Великі оператори ринку визнали ці ціни низькими і приступили до покупки акцій. В результаті курсова вартість цінних паперів ВАТ за наскільки днів істотно зросла, а до середини лютого їх цінове зростання по відношенню до цього рівня склав більше 30%.

Котірування звичайна акцій ВАТ "Сургутнафтогаз" на позабіржовому Сайти Вся *
    * - У логаріфмічному масштабі з урахуванням випуску Додатковий емісій
    акцій у зв'язку з переоцінкою основних ФОНДІВ (ціна до емісії розділена на 5)
   Джерело: АЛ "ВЕДІ", AK & M

Відносне зміна котірувань звичайна акцій ВАТ "Сургутнафтогаз" і індексу РТС (31/12/96 = 100%)
     Джерело: АЛ "ВЕДІ", AK & M

на гору Висновки
  • 1. ВАТ "Сургутнафтогаз" є одним з лідерів вітчізняного нафтовідобутку - воно займає Третє місце за ОБСЯГИ вітягується сировини после НК "Лукойл" і НК "ЮКОС". Близько 30% продажів уходит на експорт, что є істотнім Джерелом надходження реальних коштів, Які забезпечують компании необхідну фінансову стійкість и дозволяють своєчасно Здійснювати Платежі за розрахунком з місцевім и федерального бюджету.
  • 2. Компанія має в своєму розпорядженні значні резерви сировини, які дають їй можливість в середньостроковій перспективі стабілізувати видобуток сирої нафти в обсязі близько 33 млн. Т в рік, проте щорічний приріст видобутих компанією запасів поки ще невеликий, не перевищуючи обсягів річного видобутку. Це спонукає керівництво ВАТ інтенсифікувати розвідувальні роботи, а також брати участь в тендерах з придбання прав на розробку нових родовищ.
  • 3. Компанія регулярно виплачує дивіденди як по звичайних, так і за привілейованими акціями, причому на ці виплати витрачаються значні обсяги чистого прибутку - більше 40%. При цьому проглядається усвідомлена довгострокова політика керівництва щодо залучення нових акціонерів, спрямована в першу чергу на фінансування проектів компанії за рахунок додаткових емісій акцій.
  • 4. Виплачуються обсяги дивідендів є досить привабливими з точки зору портфельних інвесторів. Так, при цінах на звичайні акції компанії в 0.15 дол., А на привілейовані - 0.08 дол. Капіталізація ринку становить приблизно 4.1 млрд. Дол. І співвідношення Р / E знаходиться на низькому рівні (5.9). Якщо припустити, що дивідендні виплати збережуться приблизно на такому ж рівні, то річна прибутковість від вкладень в акції компанії складе в валюті 27% за привілейованими акціями і 3% - за звичайним, а якщо використовувати ці цінні папери для короткострокових спекулятивних операцій, то можна отримати ще більшу прибутковість за рахунок цінового зростання.
  • Виходячи з такої курсової вартості на лютий поточного року, акції компанії, на наш погляд, є недооціненими на ринку і тому мають певний потенціал зростання, який в сприятливих умовах обов'язково буде реалізований.
  • 5. Управління компанією здійснюється висококваліфікованими спеціалістами, які мають великий досвід роботи в нафтовидобувній галузі. Не викликає також ніяких сумнівів, що вони впораються з завданням по підвищенню продуктивності нафтовидобутку і будуть кваліфіковано проводити розробку наявних у компанії нафтових родовищ. Ми також вважаємо, що отримуються компанією вільні кошти будуть інвестуватися в першу чергу в виробництво з метою підвищення рентабельності компанії. Тому ми вважаємо, що акції ВАТ "Сургутнафтогаз" мають всі передумови для цінового зростання як в середньостроковій, так і в довгостроковій перспективі, і рекомендуємо їх до покупки.


вгору
   список термінів В оглядах даної серії для рекомендацій інвесторам використовуються такі терміни:
Вгору до списку
Copyright © одна тисячі дев'ятсот дев'яносто вісім VEDI
Новости