• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Організація ЗЕД на підприємстві

 1. З чого починається організація ЗЕД на підприємстві
 2. Вибір товару і переговори з постачальником, з яких починається організація ЗЕД
 3. Які подальші етапи на увазі організація ЗЕД на підприємстві
 4. Етап 2. Розрахунок митних платежів
 5. Етап 3. Розрахунок супутніх витрат
 6. Етап 4. Підготовка зовнішньоекономічного контракту
 7. Етап 5. Митне оформлення
 8. Як і де реєструються організації - учасники ЗЕД
 9. З якими ризиками пов'язана організація управління ЗЕД

Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) скидається на мистецтво. Тут, як в будь-якому складному і цікавому справі, важко досягти досконалості. Перш за все, тому що потрібні серйозні, неформальні знання і вміння знаходити ефективні рішення на стику великого числа наук і технологій. Новачкам потрібно почати з вивчення етапів, з яких складається організація ЗЕД. Про це і піде мова далі.

З чого починається організація ЗЕД на підприємстві

Спробуємо перерахувати базові знання / вміння, необхідні для організації ЗЕД.

В першу чергу, це ґрунтовні знання фінансово-економічного характеру: від технологій і нормативів ведення господарських операцій до аудиту і економетричного аналізу.

Наступною площею опори при організації ЗЕД є глибоке знання законодавства з питань, які можуть виникнути при вирішенні зовнішньоторговельних ситуацій. Причому законодавства не тільки своєї країни, але і країн-партнерів.

Особливу роль відіграє психологічна підготовка спеціаліста з ЗЕД: вміння розбиратися в людях, готовність до стресових ситуацій, використання сучасних технік нейролінгвістичного програмування (НЛП).

НЛП - це не тільки сукупність прийомів для маніпуляції, але і засіб підвищення ефективності комунікації (як вести переговори, укладати угоди і т. Д.), Забезпечення довгострокових відносин з партнерами. Ефективна техніка НЛП, яка використовується для того, щоб переконати покупця здійснити операцію, - техніка рефрейминга.

Останнім часом в бізнесі інтенсивно використовується методи, в яких моделюються психологічні аспекти поведінки людей: рефлексивні методи, алгебра совісті В. Лефевра, методи управлінської боротьби.

Особливу увагу в підготовці спеціаліста з ЗЕД повинна приділятися питанням прийняття рішень в умовах ризику. Окрім серйозної математичної теорії прийняття рішень при багатьох критеріях переваги і заміщення, існують практичні рецепти діагностики та мінімізації ризиків, які детально розглядаються в кінці статті.

У будь-якому випадку основою успіху спеціаліста з ЗЕД є досвід і практичні навики.

Почнемо з питань, пов'язаних з послідовністю етапів становлення організацій, що займаються ЗЕД.

Вибір товару і переговори з постачальником, з яких починається організація ЗЕД

Черговість дій з пошуку товару:

 1. Аналізуємо структуру попиту , А також рекламу і (якщо можливо) зразки товарів конкурентів, щоб спиратися на твердий грунт конкретних фактів і цифр.

 2. Виходимо з того, що будь-який оптовий товар призначається для продажу безпосередньо споживачеві або для збуту оптом. Аналізуємо, чи можна забезпечити конкурентоспроможність товару на різних ринках.

 3. Чи не орієнтуємося на спосіб закупівлі, який вибрали ваші конкуренти, або той, що історично склався на даному ринку. Якщо все дружно закуповують товари в ТОВ «Вася і К», це не означає, що потрібно робити так само.

 4. Вибір постачальника - це процедура порівняння економічної вагомості варіантів. Вибравши конкретний, освойте і закріпитеся по можливості надовго. Зміна постачальників може бути тільки обґрунтованою або вимушеною.

 5. Використовуйте всі чотири основні канали отримання інформації про товари: Інтернет, внутрішній ринок, аутсорсинг (пошук через посередника), виставки. Подумайте про економічно виправданою комбінації декількох варіантів (інформація - не самоціль).

 6. Укласти договір про поставках товару безпосередньо з російського заводу має сенс тільки в разі, коли обмовляється поставка великої партії, і вона відповідає запитам вашого покупця за ключовими характеристиками.

 7. Рішення про оптову покупку через посередника товару, виробленого за кордоном, можна прийняти тільки при наступних обставинах: вас влаштовують умови посередника; угода має разовий характер; ви самі формуєте асортимент і відбираєте товари, які, за вашими оцінками, будуть затребувані покупцем.

 8. Якщо пробна партія товару, придбана через посередника, цілком відповідає вашим очікуванням, приступайте до пошуку виробника. Тільки спочатку оціните діапазон економічно вигідною собівартості товару.

 9. Будьте пильні при закупівлі делікатного товару. Не слід починати з великих партій, краще зробити пробну закупівлю і ввозити товар обмеженими порціями. Не піддавайтеся можливим психологічним впливам.

 10. При роботі з бізнесменами Китаю не прагнете купити товар за найнижчою ціною. Безумовно, можете торгуватися, знижуючи ціну до прийнятною, проте якщо торг призведе до значень «на грані фолу», остерігайтеся втрат через непередбачено низької якості товару.

Ведення переговорів. Китайська специфіка:

 • Місце і формат переговорів - найважливіші деталі процесу. Якщо цей обов'язок покладено на іноземного партнера, ознайомтеся з деталями регламенту. Особливо це стосується прийому їжі. Якщо вас не сповістили заздалегідь про те, що в регламенті передбачено вечерю чи обід, то маєте право відмовитися від частування.

 • Якщо переговори проходять в Росії, не дозволяйте партнеру вибирати місце їх проведення. Не скупіться. Орендуйте пристойний номер в готелі, комфортний офіс в діловому центрі або в посольстві. Це підтвердить серйозність ваших планів.

 • Бізнесмени з Піднебесної ведуть, здавалося б, «порожні переговори» заради практики, попутно намагаючись нав'язати вам кабальні умови за допомогою шантажу. Захищайтеся від такої тактики їх же зброєю. Якщо подібні дії знаходяться на межі дозволеного, скажіть, що ведете паралельно переговори з іншими претендентами і близькі до згоди з цілого ряду пропозицій, причому набагато більш вигідних. Ефективна зброя проти азіатської хитрості - рефреймінг, технологія, розроблена фахівцями з нейролінгвістичного програмування.

 • Якщо партнери демонструють невдоволення без явних на те причин, намагайтеся зберігати холоднокровність. Тактика демонстрації гніву - всього лише психологічний трюк, щоб змусити вас поступитися.

 • Чи не повідомляйте китайцям точну дату свого від'їзду, інакше вони можуть навмисно затягувати процес переговорів, щоб змусити вас піти на поступки. Можна перенести виліт, якщо вважаєте, що підписання контракту - лише питання часу. Якщо китайський парламентер просто тягне з підписанням контракту, заявите, що летите НЕ післязавтра, а завтра.

 • Бізнесмени з КНР мають звичай конспектувати висловлювання партнерів, щоб потім шантажувати їх розбіжностями. Намагайтеся незмінно оперувати одними і тими ж цифрами, фактами, деталями.

 • Налаштуйтеся на завзятий і тривалий торг. Старт з штучного, на перший погляд дикого завищення цін - стандартна практика. Не реагуйте на захмарні цифри. Наполегливо і терпляче торгуйтеся, щоб до закінчення процесу прийти до цілком прийнятними цінами.

 • Ретельно проаналізуйте всі деталі і тонкощі контракту. Переконайтеся, що текст контракту відповідає найсуворішим нормативам і не допускає неоднозначних тлумачень.

 • Намагайтеся глибше познайомитися з культурою і менталітетом іноземного партнера. Набагато простіше порозумітися, якщо ви уявляєте, як сприймає світ і реагує на різні ситуації людина, з яким плануєте пов'язати свій бізнес.

Які подальші етапи на увазі організація ЗЕД на підприємстві

Етап 1. Підбір коду ТН ЗЕД

Будь-який товар, що призначається для здійснення митних операцій, повинен бути кодований за класифікатором Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД). При цьому товару присвоюється 10-значний код, який потім використовується при здійсненні таких специфічних процедур, як декларування або стягнення митних зборів. Кодування необхідно для забезпечення чіткої ідентифікації товарів. У ТН ЗЕД Росії більше 2,5 тис. Позицій, серед яких потрібно відшукати «свою». Це непросто: нерідко ваш товар по-своєму унікальний.

Врахуйте нюанси. Володіючи рідкісною наполегливістю, досвідом і вмінням переконувати, ви, можливо, доведете, що ввезений товар - не зовсім те, що записано в класифікації. Але таке вдається рідко, та й «будується» з представниками митних органів не рекомендується.

Можливо, проблеми з кодом ТН ЗЕД ви вирішили самостійно, швидко і однозначно пройшовши кодування своєї продукції. Якщо вас спіткала невдача, краще звернутися до професіоналів, які спеціалізуються на підборах коду ТН ЗЕД багато років. Вони знайомі з безліччю ситуацій, при яких один і той же код присвоюється і наркотиків, і абсолютно нешкідливим знеболюючим пігулкою. Трапляється і зворотне: один товар можна класифікувати двома-трьома кодами ТН ЗЕД. Лише профі з величезним досвідом митного оформлення здатні в найскладніших випадках підібрати вам адекватну і потенційно безпечну характеристику товару.

Етап 2. Розрахунок митних платежів

Необхідно приблизно оцінити, на яку суму змусить вас розщедритися митниця. Слід виходити з того, що це відомство має головною метою поповнення бюджету, і її співробітники володіють безліччю прийомів, що дозволяють стригти ваші фінанси наголо.

До митних платежах відносяться:

 • митні збори;

 • ввізне мито;

 • вивізне мито;

 • акциз, що стягується при ввезенні товарів;

 • ПДВ, що стягується при ввезенні товарів.

Розрахунок митних платежів здійснюється на основі оцінки митної вартості товару відповідно до кодів ТН ЗЕД, з урахуванням ваги, обсягу, кількості вантажу, а також змісту найважливішого речовини. Послідовність розрахунку митних платежів встановлена ​​законодавчо для кожної категорії товарів, однак найчастіше мито встановлюється виходячи з митної вартості.

Якщо товар ввозиться з країни зі статусом «країна найбільшого сприяння», митні платежі відповідають базовій ставці. Для товарів з держав, які не мають зазначеного статусу, ввізне мито буде в два рази вище.

преференції:

 • Ввізне мито скасовано при ввезенні товарів, вироблених в «найменш розвинених країнах».

 • Скасовані мита на ввезення більшості товарів з країн СНД.

Перераховані вище преференції обумовлені в спеціальних Угодах СНД. Про всяк випадок дізнайтеся у вашого потенційного закордонного продавця, чи немає у нього сертифіката, що підтверджує походження товару з будь-якої країни СНД (форма СТ1).

Щоб не платити мито зовсім або платити тільки її частину, слід дотриматися три умови:

 1. Товар проведений в країні, на яку поширюється пільга за ввізним митом. При цьому ви повинні мати сертифікат походження.

 2. Вивіз товару здійснюється на підставі договору з резидентом держави походження товару.

 3. Товар поставляється безпосередньо з держави походження товару.

Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) скидається на мистецтво

Етап 3. Розрахунок супутніх витрат

Після того як ви розрахували орієнтовно суму митних платежів, слід оцінити комерційні витрати, призначені для наступних цілей:

 • Отримання документів: ліцензій, дозволів, сертифікатів. Єдиних розцінок на ці документи немає, проте звести витрати до мінімуму можна, звернувшись до органу з сертифікації товарів.

 • Оплата митного оформлення з використанням послуг брокера.

 • Зберігання ввезеного вантажу на складі тимчасового зберігання (СТЗ). Час, протягом якого товар буде зберігатися на складі, залежить від наявності документів, виду товару, що ввозиться і його митної вартості. Інакше кажучи, якщо митники вирішать, що ви не змогли довести митну вартість товару, то виконають свої нескромні розрахунки і зажадають доплати. Ця процедура називається коригуванням митної вартості. І до тих пір, поки ви не доплатите митну коригування, товар найімовірніше буде зберігатися на СТЗ. Щоб цього не сталося, рекомендується скористатися послугою докази вартості, яка виявляється уповноваженим на те митним брокером. Це обходиться набагато дешевше, ніж зберігання товару на СТЗ.

У наведеному переліку цілей не враховуються прямі витрати на придбання та доставку товарів.

Етап 4. Підготовка зовнішньоекономічного контракту

Якщо після всіх описаних розрахунків у вас не зникло прагнення зайнятися ЗЕД, почніть оформляти зовнішньоекономічний контракт. ЗЕД на території РФ регулюється Митним кодексом Митного Союзу і відповідними нормативними документами. Щоб почати ЗЕД, компанії досить відкрити валютний рахунок, укласти імпортний або експортний контракт (його зміст в частині поставки товарів має відповідати умовам Інкотермс-2010), і оформити на нього в банку паспорт угоди (банківську гарантію).

Примітка: Інкотермс - звід міжнародних правил (англ. Incoterms, International commerce terms).

Якщо сума контракту на дату його укладення перевищує 50 тис. Доларів, слід оформити паспорт угоди в банку, де відкрито ваш розрахунковий рахунок.

Етап 5. Митне оформлення

Подальші дії (відвантаження товару, доставка вантажів, митне оформлення, приймання товару і його оплата і ін.) Здійснюються у взаємодії з партнером по контракту, а також з митним брокером.

Ви маєте право самі організувати митне оформлення. Для цього слід з'ясувати, через який митний пост буде проходити перший вантаж, і виконати процедуру реєстрації, ставши учасником ЗЕД.

Митні органи пропускають товари не пізніше, ніж через три робочих дні з дня прийняття митної декларації, а також - з дня пред'явлення товарів митним органам, крім випадків, коли терміни проведення перевірки товарів продовжуються.

Деякі великі компанії при організації ЗЕД створюють спеціальні підрозділи по митному оформленню вантажів, підтримуючи високий професіоналізм співробітників цих підрозділів за допомогою сучасних методів навчання і підтримки кваліфікації, закуповують спеціальне обладнання, програмне забезпечення. Це не завжди приносить вигоду. Справа в тому, що самостійна розмитнення вантажів вимагає значних фінансових і тимчасових витрат при відсутності гарантій в безпомилковості оформлення документів. У разі помилок або претензій постачальника до компанії-імпортеру відповідальність падає на компанію і персонально - на її генерального директора.

Як і де реєструються організації - учасники ЗЕД

Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) - це комплекс функцій підприємства, призначених для роботи на світовому ринку . В рамках нашої статті ми обмежимося проблемами міжнародної торгівлі (зовнішньоторговельної діяльності).

Учасниками ЗЕД можуть бути як юридичні, так і фізичні особи (ІП). Розподіл учасників ЗЕД за виконуваними функціями:

 • Імпортери ввозять товари з іншої країни.

 • Експортери вивозять товари в іншу країну.

 • Посередники надають послуги в імпорті та експорті.

 • Держава - основний регулятор ЗЕД в країні.

 • Міжнародні організації забезпечують регулювання ЗЕД по всьому світу.

 • Агенти валютного контролю контролюють дотримання нормативів валютного законодавства Росії.

Уточнимо, на чому грунтується організація управління ЗЕД в нашій країні.

Відповідно до законодавства, всі особи мають право ввозити на територію країни і вивозити товари. Щоб користуватися цим правом, слід спочатку пройти процедуру митного оформлення: зареєструватись як учасник ЗЕД і отримати облікову картку учасника зовнішньоекономічної діяльності (КК ЗЕД). КК ЗЕД служить для ідентифікації учасників ЗЕД. Зауважимо, що відсутність КК ЗЕД не може бути підставою для відмови в митному обслуговуванні. Але в такому випадку для розмитнення кожної партії товару доведеться пред'являти весь набір документів, які використовуються при оформленні КК ЗЕД. При наявності карти потрібні документи тільки на конкретний товар.

При оформленні КК ЗЕД ТОВ повинно надати:

 • копію Статуту ТОВ;

 • свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта (ОГРН);

 • свідоцтво про постановку на облік в податкових органах (КПП / ІПН);

 • рішення про Створення ТОВ;

 • копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб;

 • копію довідки з Держкомстату Російської Федерації;

 • наказ про призначення головного бухгалтера;

 • оригінали довідок про відкриття банківських рахунків;

 • документ про призначення генерального директора;

 • копії паспортів генерального директора і головного бухгалтера, завірені печаткою організації;

 • договір оренди приміщення за юридичною адресою або свідоцтво про право його власності.

Як бачимо, для оформлення облікової картки необхідно підготувати солідну пачку документів. Існують ліцензовані юридичні фірми, яким можна передоручити цю роботу.

Термін постановки на облік після пред'явлення всіх документів по нормативам не перевищує п'яти календарних днів.

Все нотаріально завірені копії документів пред'являються на митний пост за місцем їх державної реєстрації.

Перш ніж приступити до самостійних дій в сфері ЗЕД, слід оцінити вигоду від виходу на зовнішній ринок, а також можливі ризики при організації зовнішньоекономічної діяльності. При наявності необхідних коштів розумно передати процедуру зважування всіх «За» і «Проти» на аутсорсинг спеціалізованої компанії.

З якими ризиками пов'язана організація управління ЗЕД

Зовнішньоекономічні операції між компаніями різних країн можуть здійснюватися як шляхом незалежного вибору контрагента, так і через спеціальні міжурядові протоколи про постачання. До протоколів додаються індикативні списки товарів і послуг, які належить експортувати або імпортувати.

Зовнішньоторговельні операції є надзвичайно складними і трудомісткими торговими операціями. Вони пов'язані зі значними сумарними ризиками і покупців, і продавців.

При тривалих термінах виконання угод можу відбутися небажані, непередбачувані зміни факторів, що впливають: курсів валют, ситуацій на грошових, фрахтових ринках і ринках капіталів. Можуть істотно змінитися адміністративні і правові регламенти зовнішньої торгівлі в країнах-партнерах. Можливі зміни технологічних, сировинних і інших умов експортерів і фінансового статусу імпортерів.

Основними видами торгових ризиків при організації ЗЕД є:

1. Валютний ризик. При кожній відносно великою зовнішньоторговельної угоді, особливо коли вона полягає в кредит, існує небезпека несподіваних стрибків курсів валют. Це призводить до зривів зовнішньоторговельних операцій, до непередбачених втрат одних і до доходів інших партнерів.

Наприклад, якщо курс валюти, використовуваної для платежу, зростає, це призведе до збитку для імпортера і до додаткового прибутку для експортера. Навпаки, зниження курсу валюти платежу означає збитки для експортера і прибуток - для імпортера.

Існують спеціальні прийоми захисту від валютного ризику, зокрема:

 • Зважений вибір валюти ціни і валюти платежу.

 • Метод валютного кошика, валютні клаузули і т. Д.

Зниження масштабів валютного ризику шляхом раціонального підбору валюти ціни і валюти платежу застосовується досить часто, оскільки має явні переваги при рядових торговельних угодах ЗЕД. До того ж такий спосіб страхування легко реалізуємо і простий.

Наступне рішення проблеми валютно-курсового забезпечення засноване на підборі групи валют для утворення валютних клаузул. Це широко відомий «метод валютного кошика», що полягає в порівнянні курсу валюти платежу з середньоарифметичної або середньозваженої величиною курсів кількох обраних валют. Кошик формується на основі щодня публікується на сайті, доступних обом сторонам. Найбільшою популярністю користується кошик МВФ, призначена для розрахунку спеціальних умов запозичення. МВФ встановлює співвідношення між окремими валютами для кожного робочого дня.

2. Політичний і трансферний ризик - це ризик, що не піддається контролю імпортера. Він може являти собою калейдоскоп форс-мажорних, політичних і соціальних подій. Може породжуватися також неплатоспроможністю держави-боржника, платіжним мораторієм, блокуванням рахунків та ін. Для нейтралізації цього типу ризиків можуть застосовуватися такі засоби:

 1. Акредитиви, як безвідкличні, так і підтверджені банком країни-продавця.

 2. Дисконтування - дострокова виплата банком суми переказного векселя платежу.

 3. Цесія - поступка прав вимоги боргу в користь третьої особи - банку. Банк надає при цьому кредит експортеру.

 4. Експортний факторинг - купівля вимоги по експорту факторинговим товариством, яке приймає на себе частину ризику.

 5. Державне страхування експортного кредиту. В цьому випадку політичний і трансфертний ризик бере на себе держава (або організація з часткою капіталу держави), яке покриває основну частину експортного ризику.

 6. Експортний кредит - кредит для фінансування товарних поставок і послуг, не покритих державною гарантією, як доповнення до вкритого експортного кредиту. В цьому випадку ризикує банк, який надав кредит, або експортер.

 7. Форфетирование - це коли банк (Форфейтор) викуповує у експортера (продавця) грошове зобов'язання імпортера.

 8. Експортний лізинг - експорт інвестиційних товарів на основі договору про оренду. Тут ризик приймає на себе лізингова фірма.

 9. Єврокредит по зовнішньоторговельних операціях - залучення коштів міжнародного грошового ринку або ринку капіталу.

3. Транспортний ризик. З усіх видів ризику у зовнішній торгівлі це найбільш точно, повно і популярно описаний тип регламентованого ризику. Проте трапляються різноманітні непередбачені ситуації, в які потрапляють контрагенти при міжнародних перевезеннях.

4. Ціновий ризик. Ціна товару є головний реквізит договору поставки, в якому вона фіксується настільки точно, наскільки тільки можливо. Однак протягом періоду з моменту укладення договору до моменту платежу можуть відбутися значні зміни в ринкових цінах, що може привести до збитку для імпортера або експортера.

Організація ЗЕД вимагає вивчення великого обсягу інформації про ринок, якій у підприємства часто немає. Тому Варто звернути до професіоналів. На нашому сайті ви можете ознайомитися зі звітами, в яких фахівці інформаційно-аналітичної компанії VVS відібрали тільки перспективні товари і зростаючі ринкові ніші експорту та імпорту. Крім рейтингу ринків ми готуємо глибинні дослідження по виявленню кращих товарів для імпортозаміщення за обраною Вами галузі.

Дізнатись детальніше

Уточнити всі деталі можна за телефонами: +7 (495) 565-35-51 та 8 (800) 555-34-20.

Замовити зворотній дзвінок

© ТОВ «ВладВнешСервіс» 2009-2019. Всі права захищені.

Новости