• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Чорнобиль vs Фукусіма

Що бездарно?

Коментар редакції: техногенні катастрофи і аварії не припиняються, про що постійно повідомляють ЗМІ. Ці ж ЗМІ по різному висвітлюють сучасні події подібного роду і ті, що вже були в радянську епоху. А причинами такого різного підходу є зацікавленість в очорненні радянського ладу, упередженість у викладі фактів радянських аварій, і, навпаки, замовчування непривабливих сторін трагедій капіталістичної сучасності. Нижче на конкретному прикладі автор статті переконливо доводить це.

нещодавно з'явилося повідомлення про чергові проблеми на аварійній японській атомній електростанції «Фукусіма-1». А з урахуванням того, що наближається 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС, то виникає природне бажання порівняти ці дві аварії. Це єдині дві аварії, які мають максимальний - сьомий - рівень небезпеки за міжнародною шкалою ядерних подій (INES). Відразу обмовимося, що ми не будемо вникати в усі технічні питання і деталі, так як інакше довелося б писати цілу книгу, а не статтю.

Що бездарно

Захисна стіна аварійної японської АЕС нахилилася і тріснула

Порівняння ми почнемо з навколишніх умов. Аварійний блок Чорнобильської АЕС був введений в експлуатацію в 1984-му році, а аварія сталася в 1986-му, незадовго до розвалу СРСР. В цей час всі проблеми пізнього Союзу постали перед нами у всій своїй красі: недбалість і дрібне шахрайство - ось що вплинуло на тяжкість наслідків «аварії століття». Ми ще зупинимося докладніше на тому, що повинно було бути зроблено урядом, але зроблено не було.

Японська Фукусіма була побудована за проектом американської компанії і введена в експлуатацію в 1971-му році; аварія трапилася в 2011-му. Ні США, ні Японія не демонструють нам серйозних ознак розвалу капіталістичного господарства, значить, немає ніяких підстав робити знижку на те, що капіталізм до моменту споруди / аварії був уже не тим. Однак необхідно відзначити, що кілька найпотужніших криз все-таки спіткали капіталістичний світ до цього моменту, не давши отямитися економікам вищеназваних країн.

На момент першої аварії в усьому світі до серйозних аварій на АЕС ставилися як до чисто гіпотетичним подій, в той час як до моменту аварії на Фукусімі таких ілюзій уже не було, і, по ідеї, всі норми безпеки до цього часу повинні були бути ретельно переглянуті .

Четвертий блок Чорнобильської АЕС після руйнування

Отже, приступимо безпосередньо до аналізу аварій. При проектуванні стержнів АЕС чорнобильського типу була допущена помилка, яка призводила до так званого «кінцевого ефекту». І полягав він у тому, що в процесі виключення АЕС нижня частина реактора спочатку розганяла, а тільки потім починала вимикатися. Незадовго до аварії оператори АЕС порушили другорядні, як їм здавалося, пункти інструкції і в підсумку вони отримали реактор з низьким запасом реактивності (грубо кажучи - погано керований), та до того ж «отруєний» (т. Е. З великою кількістю короткоживучих осколківподілу урану, які блокують подальшу реакцію). В такому стані реактора «кінцевий ефект» був максимальним, і, відповідно, при спробі його вимкнути стався спочатку вибух, а потім ... а потім виключатися вже було нічому. Через приблизно 19,5 годин отруєння реактора пройшло, це призвело до його розігріву і пожежі. Як нескладно здогадатися, власне, саме ця пожежа і став основною причиною радіоактивного забруднення навколишньої місцевості.

Тепер давайте подивимося, що ж було на Фукусімі. Японська АЕС будувалася в сейсмоактивної зоні на узбережжі океану і була розрахована на восьмибального землетрус і цунамі висотою до семи метрів. І це при тому, що в цьому ж місці було землетрус / цунамі і побільше. Відповідно, коли 11 березня 2011 року в Японії стався землетрус і цунамі потужністю сильніше, ніж було заплановано, то відразу вийшла з ладу система охолодження реактора. А атомний реактор - це не грубка, і після повної його зупинки він ще дуже довго і сильно гріє. Завдяки інших помилок проектування і «оперативним» діям співробітників станції (які ми не будемо детально розписувати), охолодження не було відновлено в необхідному обсязі, а що утворився від перегріву водень ніхто не зміг грамотно стравити в атмосферу. Підсумки вражають: якщо Чорнобиль - це, за великим рахунком, одна аварія на одному енергоблоці, то Фукусіма - це чотири аварії на трьох енергоблоках і одному сховищі відпрацьованого палива.

Підсумки вражають: якщо Чорнобиль - це, за великим рахунком, одна аварія на одному енергоблоці, то Фукусіма - це чотири аварії на трьох енергоблоках і одному сховищі відпрацьованого палива

Вибух на АЕС Фукусіма, 2011 р

Подивимося тепер, яка була можливість втрутитися в процес аварії. На Чорнобильській АЕС теоретично було в запасі 9,5 годин (між вибухом і пожежею в реакторі), на те щоб засипати в реактор чогось, що завадило б його розгону і подальшого вибуху. Але чи то директор АЕС сам не зрозумів до кінця проблему, то чи сподівався, що вдасться зам'яти масштаб аварії ... У підсумку зазначений час не було правильно використано, а вище керівництво країни весь цей час вважало, що трапилася маленька аварія локального масштабу. Проблема цілком типова для всіх часів і народів. І пізній СРСР від цієї проблеми теж уже був не вільний. На Фукусімі ж від цунамі до першого вибуху минуло трохи менше доби. Але це ще не все, від першого до останнього вибуху минуло три дні! Т. е. Цілих три дні з моменту, коли про перший вибух дізнався весь світ, все керівництво країни і весь світ знав про те, що на АЕС Фукусіма не можуть налагодити потрібне охолодження реакторів. Весь світ знав, чим це загрожує, але на сам хід аварії це за великим рахунком ніяк не вплинуло: вибухнуло все, що тільки могло вибухнути ...

Тепер подивимося на ліквідацію наслідків. Основні роботи по ліквідації Чорнобильської аварії були проведені в 1986-1987 роках. Щоб зрозуміти масштаб і швидкість робіт, наведемо кілька фактів. Для запобігання зараження ґрунтових вод в грунті навколо станції була споруджена захисна стіна, глибина якої місцями доходила до 30 метрів. За 10 днів була побудована дамба на річці Прип'ять для запобігання поширенню радіації. Всім відомий саркофаг над аварійним енергоблоком був відбудований за 206 днів. А от сучасна «демократична» влада України вже багато років будує новий саркофаг (старий вже відслужив свій термін), але, судячи з усього, вони більше пиляють грошей на цьому процесі.

А що ж на Фукусімі? Незважаючи на те, що з моменту аварії пройшло вже майже п'ять років, процес ліквідації за великим рахунком ще не закінчився. Наприклад, в жовтні 2015 року була закінчено будівництво захисної сталевої стіни. Але, як повідомляється в новини, яка згадується на початку статті, ця стіна вже встигла тріснути. Т. е. Стіна, яка повинна витримувати потужні землетруси і цунамі, розвалилася сама по собі лише через місяць після її побудови! За великим рахунком, вся ця ліквідація перетворилася на низку скандалів, що починаються від величезного розпилу виділених коштів (а ви думали, пиляють тільки в Росії?) І закінчуються регулярними повідомленнями про витік в океан чергової порції радіоактивної води.

А тепер давайте поговоримо про покарання. Як відомо, у кожної аварії є свої Прізвище, Ім'я та По батькові, а часто і не одні. Безпосередні винуватці Чорнобильської аварії, аж до директора АЕС отримали тюремні терміни. А ось геніальні конструктори, що спроектували «кінцевий» ефект, а також «відповідальні» працівники, які ігнорували інформацію про нього (про «кінцевому» ефекті було відомо ще до аварії) - залишилися для історії майже невідомими.

Але залишимо «тоталітарний Совок», і подивимося, як же карають в демократичній і правовій Японії? А відповідь проста - ніяк, тобто взагалі ніяк! Ну, хтось, звичайно, виступив по телевізору і попросив прощення за аварію; ну, збанкрутувала компанія-оператор ТЕРСО (читай: власники компанії більше не будуть оплачувати наслідки аварії!). Але ось недавно, сталося чудо ! Якісь матеріали після багаторічної тяганини були спрямовані в прокуратуру, але якось слабо віриться, що хоча б кримінальну справу порушать. Та й мова в цих матеріалах йде не про відповідальність за саму аварію, а про відповідальність за безперервні витоку радіоактивної води.

Ліквідатори аварії на ЧАЕС

Ну і наостанок скажемо кілька слів про ставлення до ліквідаторів. Спочатку про них я взагалі не збирався писати: аж надто непорівнянні умови і обсяги виконаної ними роботи, та й знайти про них скільки-небудь достовірну інформацію - велика проблема. Але кілька слів про ліквідаторів на Фукусімі написати все-таки доведеться, щоб читач міг їх порівняти з міфами про ставлення до ліквідаторів в Чорнобилі, які іноді зустрічаються.

якщо вірити інформації , Яка просочилася в ЗМІ, то для ліквідації аварії на Фукусімі залучали бомжів (явно не для дотримання всіх норм безпеки), змушували співробітників індивідуальні дозиметри закривати свинцевими пластинами. Ну і на довершення всього уряд Японії цілком офіційно практично відразу після аварії збільшило в 2,5 рази максимальну дозу опромінення для працівників АЕС !

Ось далеко не все, що можна розповісти про ці дві аварії, але я думаю і написаного вже більш ніж достатньо, для того, щоб зрозуміти, що з точки зору боротьби з аваріями загниваючий «Совок» на порядок краще самого передового острова капіталізму / демократії. Нам залишилося тільки порівняти ставлення ЗМІ до цих двох аварій. Але, сподіваюся, читач сам зможе відповісти на питання, чому з точки зору ЗМІ Чорнобильська аварія - це аварія століття, а то, що відбувається на Фукусімі, - це щось другорядне, про що і писати не треба.

Олександр Натина

Що бездарно?
А що ж на Фукусімі?
А ви думали, пиляють тільки в Росії?
Але залишимо «тоталітарний Совок», і подивимося, як же карають в демократичній і правовій Японії?
Новости