• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Миротворча операція на сході України під егідою ООН - абсолютно логічна ініціатива

Анатолій Петренко: «Ми цінуємо будь-яку допомогу, якої б незначною вона не здавалася на перший погляд»

Глибоке реформування наших Збройних сил стало можливим завдяки міжнародній підтримці. Про це ми поговорили із заступником міністра оборони України з питань європейської інтеграції генерал-лейтенантом Анатолієм Петренко.

- Наскільки важливий міжнародний сегмент співпраці?

- Говорячи про міжнародну складової оборонного відомства, слід усвідомлювати, що вона пов'язана з триєдиної стратегічним завданням, яке зараз виконують Збройні сили. Перший її елемент - відображення збройної агресії, захист територіальної цілісності і стримування ескалації по інших напрямках.

Другий елемент - широкомасштабна військова реформа, що дозволяє провести необхідні зміни, і як наслідок створити і розвинути сучасні оперативні можливості. Третій - власне євроатлантична інтеграція.

І в кожному з цих елементів присутній міжнародна складова. Неможливо виділити жодної сфери, де у нас не відбувалося б співпраця з міжнародними партнерами. Воно по-різному по динаміці, але ми чітко усвідомлюємо, що без нього досягти критеріїв і стандартів НАТО і нової якості Збройних сил буде важко.

Значним внеском у нашу оборонну реформу є консультативна допомога 36 акредитованих радників від альянсу і 5 стратегічних радників високого рівня від різних країн НАТО. Також у нас працюють групи іноземних інструкторів, розгорнуті на ряді полігонів. Йдеться про сотні таких фахівців, які виконали і виконують роботу в сенсі військової підготовки.

Друга складова такої партнерської допомоги - матеріально-технічне забезпечення. Воно здійснюється в рамках чинного законодавства та укладених контрактів і є значним, оскільки вимірюється сотнями мільйонів доларів. Це дозволяє отримувати критично необхідні зразки техніки і майна в інтересах Збройних сил. Так вдається практично невідкладно нарощувати оборонні спроможності, користуючись кращими технологічними розробками. Також Україна отримує і реальні можливості в розвитку власного ОПК, успішно беручи участь в спільних науково-технічних проектах з нашими партнерами.

Зрештою, весь світ бачить, наскільки більш масштабними стали навчання української армії. У тому числі і міжнародні. Завдяки їм підготовленість військ поліпшується по будь-яких сценаріїв застосування. Причому акцентую вашу увагу на те, що згадані партнери допомагають нам провести важливі зміни перш за все в інтегрованій командній структурі, де вдається створювати речі, яких у нас раніше не було зовсім.

- Більшість наших іноземних партнерів відзначають прогрес ВСУ.

- У нас з'явилося те, про що ми теоретично говорили чотири роки тому. Безпілотна авіація, сили спецоперацій, кіберзахист, стратегічні комунікації, розвідувально-вогневі ударні контури вже є реальністю сьогодення. І тут значний внесок наших партнерів.

Ми цінуємо будь-яку допомогу, якої б незначною вона не здавалася на перший погляд. Коли союзники, наприклад, відзначають: «Вибачте, але ми можемо на курси до нас прийняти тільки двох ваших офіцерів» або коли дають якийсь не дуже великий обсяг надлишкового майна, я їм завжди кажу: «Ми цінуємо все, починаючи від солідарної політичної позиції і закінчуючи будь-практичною річчю. Ми усвідомлюємо різні економічні потенціали країн і особливості їх правового поля ».

- Скажіть чесно, наші міжнародні друзі і партнери не втомилися від нас?

- ООН продовжує приймати резолюції більшістю голосів, які засуджують незаконну анексію Криму і взагалі російську агресію щодо України. У форматі 180 + позиція солідарності залишається на користь нашої держави незалежно від складних процесів, які існують у цій міжнародній інституції.

Другий майданчик підтримки - ЄС. Тут санкції збережені, продовжені і навіть нарощені. Безпрецедентну за значенням і силою підтримку нам надають США. Ще один майданчик - НАТО, підтримка нею України зростає. Подивіться на підсумкову декларацію брюссельського саміту Організації Північноатлантичного договору - з 77 її пунктів в 12 міститься засудження дій РФ в Україні. І один пункт прямо вказує: політика відкритих дверей щодо Києва збережена і ми будемо членом НАТО, тому що наші євроатлантичні прагнення підтримують всі союзники.

Третя головна площадка - регіональні відносини. Російські дипломати вислані з ряду країн, триває робота щодо зменшення можливості Москви просувати свої політичні інтереси і впливати на різних рівнях. Вводяться точкові санкції як відповідь на будівництво керченського мосту, на спробу позбавити нашу державу її газотранспортного коридору, на блокування Азовського моря, втручання в процеси волевиявлення по всьому світу і т. П.

- Деякі співгромадяни відзначають, мовляв, навіщо нам ЄС і НАТО, а також світова спільнота, коли у самих тривають військові дії.

- Вони демонструють лінійний погляд на проблему. Насправді світ великий, і так само широко слід на нього дивитися і формувати нашу присутність в його глобальних справах. Оскільки ми себе позиціонуємо, зокрема в законі «Про національну безпеку України», як майбутній член ЄС і НАТО, то треба оперувати масштабами євроатлантичної спільноти. Що, власне, і відбувається, причому досить успішно. Перспективи є, і ми ними займаємося. Вже є доручення міністра оборони почати працювати більше в цьому напрямку.

Зокрема, активізуємо роботу в Японії, в арабському світі, в Австралії. Буквально перед нашою розмовою з вами у мене був посол України в Австралії Микола Кулинич. Крім того, що обговорювали підготовку нашої команди до участі в міжнародних «Іграх нескорених» (Invictus Games), які відбудуться 20-27 жовтня в Сіднеї, ми говорили про конкретні речі, які можемо починати робити разом з Австралією, незважаючи на значне географічне видалення. Сенс цього в тому, що формат Британської Співдружності націй досі актуальний і він потенційно цікавий в сенсі досягнення для нас позитивних результатів.

- Як оборонне відомство готується до можливих варіацій миротворчих місій на українському сході?

- Миротворча операція для дотримання Мінських угод - абсолютно логічна ініціатива, яку ми просуваємо для того, щоб виконати їх. Що насправді відбувається? Мінські угоди укладали в 2014-2015 роках. Але і далі триває застосування великих калібрів, безпілотної авіації, мінуються території, на мінах гинуть люди, руйнується цивільна інфраструктура. Майже 80 загиблих в цьому році і понад 560 поранених. Україна на всіх майданчиках заявляє про відданість процесу політико-дипломатичного врегулювання, хто б що не говорив про нашу підготовку до наступу. Як зробити так, щоб забезпечити дотримання стійкого незастосування вогню, виведення військ, взяття під контроль місць зберігання зброї? Цього можна досягти посиленням міжнародної складової тиску на Росію.

Сподіватися на виконання всіх пунктів мінських домовленостей, зокрема, проведення неупереджених об'єктивних виборів, економічного і гуманітарного відновлення Донбасу, можна в умовах введення там миротворчої операції під егідою ООН. З військової точки зору до цього ми готові і продовжуємо належну підготовку. Але є важлива умова - в миротворчій місії не повинно бути росіян, також не повинно бути на Донбасі і російських військових.

Ми вимагаємо, щоб російські війська залишили територію України, щоб миротворчі сили взяли під контроль місця зберігання озброєння і військової техніки, особливо важкої, забороненої Мінськом, припинення вогню за рахунок введення міжнародного контингенту з відповідними військовими можливостями. Так ми підкреслюємо нашу миролюбну політику, настрій на відновлення територіальної цілісності держави без застосування військової сили, готовність і відкритість до міжнародної допомоги в справі встановлення миру і безпеки на Донбасі. І підтверджуємо принциповість з тих питань, які не можуть бути проігноровані всупереч нашим національним інтересам.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Наскільки важливий міжнародний сегмент співпраці?
Скажіть чесно, наші міжнародні друзі і партнери не втомилися від нас?
Як оборонне відомство готується до можливих варіацій миротворчих місій на українському сході?
Що насправді відбувається?
Як зробити так, щоб забезпечити дотримання стійкого незастосування вогню, виведення військ, взяття під контроль місць зберігання зброї?
Новости