• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Шокуючі дані про світовий банківський бізнес

фото reuters.com

Лідерами за масштабами тіньових операцій є фінансові організації США. На другому місці - організації країн, що входять в зону євро. На третьому місці - фінансові організації Великобританії. В цілому по світу тіньові операції фінансово-банківських організацій склали в 2011 році 86% світового ВВП.

З овет з фінансової стабільності (Financial Stability Board - FSB), створений в квітні 2009 року в розпал світової фінансової кризи на саміті Великої двадцятки в Лондоні, опублікував в кінці 2012 року доповідь про проведені по всьому світу тіньових операціях банків і інших фінансових організацій (1 ).

У доповіді дана оцінка масштабів тіньових операцій в 2011 році. Їх загальний обсяг склав 67 трильйонів доларів, що не набагато менше величини світового валового внутрішнього продукту в тому ж році. Цифра вражає, вона кардинальним чином змінює наше уявлення про структуру та пристрої всієї світової економіки ...

Масштаби тіньових операцій банків зростають з кожним роком. Сама рання оцінка відноситься до 2002 року: 26 трлн. дол. Напередодні світової фінансової кризи (2007 г.) тіньові операції склали вже 62 трлн. дол.

На думку багатьох експертів, саме все більший відхід банків в "тінь" підсилює нестійкість світової фінансової системи, стає "живильним грунтом" для повторення глобальних фінансових криз.

Правда, автори доповіді намагаються надати своїм оцінок і висновків деякий оптимізм, стверджуючи, що частка тіньових операцій в загальних оборотах фінансових організацій з 2007 року не збільшується. Але і в 2011 році вона становила, за оцінками FSB, 25% сукупних оборотів всіх банківських і фінансових організацій в світі.

Приблизно такою ж є частка тіньового сектора банків і фінансових компаній за показником активів. Але ж навіть чверть світової фінансово-банківського бізнесу в "тіні" - вкрай висока величина.

У доповіді наголошується, що лідерами за масштабами тіньових операцій є фінансові організації США - 23 трлн. дол.

На другому місці - організації європейських країн, що входять в зону євро (22 трлн. Дол.).

На третьому місці - фінансові організації Великобританії (9 трлн. Дол.).

Таким чином, на фінансові організації всіх інших країн світу (Японія, Канада, Австралія, більше десятка європейських країн, Китай, Індія, Росія, Бразилія, все, що розвиваються) доводиться 13 трлн. дол., або менше 1/5.

Що стосується Росії, то тут частка тіньового бенкінг оцінюється експертами на рівні середньосвітових значень: 25-30% від оборотів і активів білого бенкінг. Активи російської банківської системи, за даними Банку Росії, становлять 47 трлн. рублів (1,5 трлн. дол.), отже, в тіньовому бенкінг знаходиться активів на 12-14 трлн. рублів (380-440 млрд. дол.) (2)

США і Великобританія - головні зони тіньового бенкінг

Цифри, що містяться в доповіді FSB, дуже примітні на тлі постійних заяв державних діячів і політиків Заходу про те, що основна частина світової тіньової економіки знаходиться за межами зони проживання "золотого мільярда".

З даної доповіді випливає, що, судячи з усього, не менше 90 відсотків усього тіньового фінансово-банківського бізнесу в світі припадає на організації, зареєстровані в зоні "золотого мільярда".

Тому в чорні списки ФАТФ (організація, що діє в рамках ОЕСР і займається питаннями боротьби з тіньовою економікою та відмиванням брудних грошей) в першу чергу треба вносити такі країни, як США і Великобританія.

Найбільш високий відносний рівень тіньових фінансово-банківських операцій зафіксований в деяких фінансових центрах і країнах з ознаками офшорних зон.

Тіньові обороти фінансово-банківських організацій по відношенню до ВВП склали в Гонконзі 520%, а в Нідерландах - 490%.

Відзначимо, що в цілому по світу все тіньові операції фінансово-банківських організацій склали в 2011 році 86% світового ВВП (за даними доповіді FSB; за нашими оцінками - 96%).

На тлі середньосвітового показника явно виділяються дві країни: Великобританія - 370% і США - 150%. Тіньові операції забезпечують банкам і фінансовим організаціям основну частину їхніх прибутків.

У США, наприклад, в першій половині ХХ століття частка фінансового сектора в загальному обсязі прибутків компаній всіх галузей економіки перебувала на рівні 10%, в 70-і рр. минулого століття - 20%, а в даний час - більше 50%.

У континентальній Європі рівень розвитку тіньового бенкінг більш скромний (за винятком Нідерландів).

Автори доповіді до тіньових операцій відносять ті, які випадають з поля зору регулюючих і контролюючих (наглядових) органів.

Чому найбільші обсяги тіньових операцій зафіксовані в Сполучених Штатах? Тому, вважають автори доповіді, що там за часів президента Білла Клінтона була проведена лібералізація фінансового регулювання операцій банків і інших організацій.

Перш за все, було скасовано Закон Гласса-Стігала, який забороняв кредитно-депозитними організаціям (комерційним банкам) проведення високоризикових інвестиційних операцій за рахунок коштів вкладників.

Згідно з цим законом, який був прийнятий в 1930-і роки в умовах кризи, що вибухнула тоді в Америці кризи, високо ризикові спекулятивні операції з цінними паперами були виведені в так звані інвестиційні банки (інвестиційні брокери). Фінансові регулятори не несли відповідальність за спекулятивні операції таких банків, всі ризики лягали на інвесторів.

Скасування закону Гласса-Стігала і деякі інші послаблення фінансового регулювання при Клінтоні привели до того, що кошти вкладників з банків почали йти на фондові ринки. При цьому банківський нагляд перестав "бачити" повний спектр операцій банків, велика частина операцій стала для такого нагляду непрозорими.

Все це прискорило настання фінансової кризи спочатку в Америці, а потім за її межами.

Тіньовий бенкінг США на основі даних ФРС

Оцінки доповіді FSB, що відносяться до США, можна доповнити останніми цифрами зі статистики Федерального резерву США.

За даними ФРС, на кінець третього кварталу 2012 року сукупні активи приватних депозитних інститутів США (простіше кажучи, комерційних банків) склали 14,76 трлн. дол., тобто були майже дорівнюють річному ВВП країни.

При цьому кредити депозитних інститутів (depository institution loans) склали 2,18 трлн. дол., а кредитні ринкові інструменти (credit market instruments) таких депозитних інститутів - 11,29 трлн. дол. (Кредитні ринкові інструменти - це різні цінні боргові папери, які обертаються як на фондовій біржі, так і за його межами).

Грошові влади США відстежують лише невелику частину активних операцій американських банків, що відносяться до традиційного кредитування. Комісія з цінних паперів США більш-менш відстежує операції з цінними паперами на фондовій біржі, а то, що за її межами, - покрито великим туманом, вірніше - тінню.

Можна відзначити, що значна частина операцій американських банків з цінними паперами взагалі не відбивається в їх балансах. Тут можливі два варіанти.

Перший варіант: банки частину своїх операцій відносять до категорії позабалансових або позабалансових (off-balance sheet operations), про них не знають ні регулятори, ні клієнти, ні партнери таких банків.

Лібералізація часів Клінтона створила можливість для широкого використання таких бухгалтерських хитрощів як банкам, так і компаніям інших секторів економіки. Вже незабаром після того, як було дано зелене світло використання таких хитрощів, стався крах енергетичного концерну "Енрон", який вів подвійну і навіть потрійну бухгалтерію.

Другий варіант: банки створюють спеціальні "кишенькові" компанії, які призначені виключно для спекуляцій з паперами; відповідні операції відображаються в балансах таких "кишенькових" компаній.

За даними ФРС, на кінець третього кварталу 2012 року загальний обсяг так званих кредитних ринкових інструментів склав 38,83 трлн. дол.

Таким чином, за межами банків, які умовно можна віднести до білої економіці, є тисячі і тисячі компаній і фондів, які в цілому орудують паперами в розмірі 27,54 трлн. дол.

По відношенню до оцінки ВВП США в 2012 році це складає приблизно 175%. У першому наближенні цією цифрою і можна оцінити масштаби тіньового бенкінг в Америці, а оцінку FSB щодо тіньового бенкінг США (150% ВВП) слід розглядати як вкрай консервативну.

Механіка тіньового бенкінг

Таким чином, учасниками тіньового бізнесу виявляються цілком легальні фінансово-банківські організації, операції яких випадають з поля зору наглядових органів.

Серед таких легальних суб'єктів особливо виділяються хедж-фонди, взаємні фонди і деякі види інвестиційних фондів, які майже на 100% випадають з поля зору регуляторів.

Сюди потрапляють також компанії самих різних галузей, активно торгують на фондовому ринку (торгово-виробнича діяльність для них грає роль маскування і / або грає підлеглу роль).

Формально, різні види фондів і компаній не відносяться до банківської системи, але фактично є продовженням цієї системи, інструментами великих міжнародних банків.

Тіньова банківська система (тіньовий бенкінг) - це, по суті, та ж інвестиційно-банківська діяльність, що проводиться в рамках існуючого законодавства, але через посередницькі компанії (фонди, трасти, створені під спеціальні цілі компанії). Ці посередники, як правило, не мають права залучати вклади населення і не мають банківських ліцензій.

В іншому, їх діяльність мало чим відрізняється від діяльності інвестиційного підрозділу банку.

Використання таких "темних конячок" істотно збільшує гнучкість надання фінансових послуг за рахунок того, що вони практично непідвладні регуляторам.

Тіньовий бенкінг, аналізований в доповіді FSB, відрізняється від класичних тіньових операцій банків. Останні включають в себе операції з "відмивання" "брудних" грошей, переведення безготівкових грошей в готівкову форму для обслуговування різних видів тіньової економіки, фінансування тероризму, корупції, відведення прибутку в офшори та інші подібні операції.

За даними ЦРУ, обсяг таких "класичних" операцій банків становить 3-4 трлн. дол. в світовому масштабі. (До слова сказати, в Росії річні обороти такого класичного тіньового бізнесу банків оцінюються величиною порядку 100 млрд. Дол.).

Особливістю класичних тіньових операцій банків є те, що в разі розкриття махінацій банкіри несуть за них юридичну відповідальність, нерідко кримінальну. Тіньовий бенкінг, описуваний в доповіді FSB, відноситься до розряду легальних операцій.

Рада з фінансової стабільності вважає, що поширеним видом легальних тіньових операцій є зворотний викуп активів у вигляді цінних паперів (операції "репо"). Так, під час глобальної кредитної кризи один з найбільших банків Уолл-стріт Lehman Brothers тимчасово прибрав з балансу 50 мільярдів доларів "проблемних" активів за допомогою угод "репо". Подібним чином банк намагався переконати інвесторів у своїй стійкості і надійності.

Є операції, що дозволяють прибрати з балансу "проблемні" активи не на час, а назавжди.

Серед останніх особливо великий розмах отримали операції так званої сек'юритизації. Суть їх у тому, що банк свої кредитні вимоги (кредитні активи) переоформляє в цінні папери, реалізація яких на фінансовому ринку здійснюється через спеціальну посередницьку компанію. Така компанія, природно, створюється самим банком і ним же контролюється. Банк продає кредитні вимоги спеціальної компанії оптом, змішуючи кредити різної якості.

Спеціальна компанія "розфасовує" цю суміш незрозумілої якості (найчастіше якість - нижче всяких стандартів) на "пакетики" з цінних паперів та перепродує суміш в роздріб різного роду довірливим інвесторам на фінансовому ринку. Образно висловлюючись, здійснюється продаж "кота в мішку".

Саме так закладалися "фугаси" під американську економіку в минулому десятилітті: іпотечні кредити банків перетворювалися в іпотечні папери, які на фондовому ринку розхапувалися як гарячі пиріжки.

Скінчилося все кризою 2008-2009. Таке коротенько опис сек'юритизації, про яку в підручниках з економіки пишуть як про "вищому досягненні" сучасного "фінансового інжинірингу".

Детально розтлумачуються алгоритми операцій, але при цьому не розкривається шахрайська їх суть.

У 99% випадків сек'юритизація банківських активів закінчується банальним обдурюванням публіки, а то і масштабною кризою. А банки формально виявляються тут ні при чому, виходять з води сухими.

Тіньовий бенкінг, FSB і Банк міжнародних розрахунків

Після фінансової кризи 2008-2009 багато країн посилили правила роботи на фондовому ринку для різних видів фінансових організацій.

Цього виявилося достатньо для того, щоб не допустити зростання питомої ваги тіньових операцій в загальних оборотах фінансово-банківських організацій, але недостатньо для того, щоб стримати зростання абсолютних обсягів тіньових операцій.

Як показує практика, чим більше строгими стають вимоги щодо розкриття інформації та виконання різних вимог регуляторів, тим більше грошей перетікає в сектор тіньового бенкінг.

Тому грошовим владі доводиться лавірувати між Сциллою і Харибдою: з одного боку, не доводити процес регулювання банківського сектора до абсурду, щоб не допускати повного відходу коштів в "тінь", а з іншого - контролювати системні ризики, джерело яких в основному криється саме в тіньовий фінансовій системі.

Передбачається, що питання тіньового бенкінг будуть обговорюватися лідерами G20 на саміті в Санкт-Петербурзі в 2013 році. Рада з фінансової стабільності (FSB) має намір на цьому саміті виступити з актуальними пропозиціями по боротьбі з тіньовим бенкінг.

На закінчення коротко про FSB. Офіційно декларована мета цієї організації - координація на міжнародному рівні дій національних фінансових властей і міжнародних організацій з розробки і практичної реалізації заходів зміцнення фінансової стабільності. Заходи передбачають моніторинг, регулювання та нагляд з боку фінансової влади банків і інших організацій, що діють на фінансових ринках (фондових, валютних, кредитних, грошових, страхових).

В даний час FSB очолює Марк Карні (Mark Carney), керуючий Центрального банку Канади (Банку Канади).

Секретаріат FSB розташований в Базелі в будівлі Банку міжнародних розрахунків (БМР). Де-факто FSB виявляється підрозділом БМР - організації, що координує діяльність центральних банків різних країн.

В рамках БМР діє комітет з банківського нагляду, який розробляє рекомендації для центральних банків і інших фінансових регуляторів щодо запобігання масових банкрутств банків і банківських криз. Ці рекомендації містяться в об'ємистих документах, які прийнято називати "Базель 1", "Базель 2", "Базель 3".

Рекомендації Банку міжнародних розрахунків з банківського нагляду фактично консервували і продовжують консервувати ситуацію в світі злодійську лихварський систему, яка породжує кризи (приклад - світова фінансова криза 2008-2009). Це не дивно: адже БМР - організація, створена самими могутніми світовими лихварями, але це вже тема окремої розмови.

Можна лише коротко сказати, що БМР поряд з Федеральним резервом є ключовою організацією світової фінансової системи.

Є підозра, що FSB також не зможе виконати покладену на цю організацію місії. По крайней мере, функціонування FSB протягом трьох з половиною років з моменту заснування і в найменшій мірі не пригальмувало зростання тіньового бенкінг в світі.

(1) FSB Publishes Initial Integrated Set of Recommendations to Strengthen Oversight and Regulation of Shadow Banking. FSB Press release. 18 November 2012.

(2) Олександра Лозова, директор аналітичного департаменту "ІК Вектор секьюритиз" // Мненіе.ру, 20 листопада 2012.

(3) Flow of Funds Accounts of the United States. Third Quarter 2012. Federal Reserve Statistical Release. - Wash., December 7, 2012 pp.75.

(4) Ibid., Pp.76-77.

джерело: fondsk.ru

© 2005-2014, Економічна правда. Використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".

Чому найбільші обсяги тіньових операцій зафіксовані в Сполучених Штатах?
Новости