• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Терапевтичне ведення щоденника за методом Айри Прогоффа (Кутузова Д.)

 1. Звичайне ведення щоденника
 2. Специфіка структурованого щоденника
 3. Цілі роботи з щоденником
 4. Робота з щоденником в групі
 5. структура щоденника
 6. Щоденник і робота з життєвою історією
 7. «Розтягування часу»
 8. життєве час
 9. діалоги
 10. потік символів
 11. позаособистісна смисли
 12. Кутузова Д. ,

Доктор Айра Прогофф (Ira Progoff (2 Доктор Айра Прогофф (Ira Progoff (2.08.1921 - 01.01.1998), американський соціальний працівник і психотерапевт, був учнем К. Г. Юнга. Свій підхід він називав "гуманістичної глибинною психологією". Прогофф поставив собі завдання розробити економічний і ефективний метод психологічної самодопомоги і вирішив її, створивши "структурований щоденник". Вправи щоденника служать в якості системи опор для самодослідження, при цьому зміцнюється сприйнятливість до власного "внутрішнього процесу" і відбувається настройка на діалогічне вимір життя. Зараз інтенсивна щоденниковий терапія Прогоффа застосовується в групової та індивідуальної роботи з людьми, які переживають життєві кризи і перехідні періоди. Особливо корисним цей метод виявився в роботі з самотніми, сором'язливими людьми, а також з хворими, безробітними або знаходяться в місцях позбавлення волі.

Звичайне ведення щоденника

Величезна кількість людей в різних культурах, в різні історичні періоди, в той чи інший час свого життя вели щоденник. Звичайний щоденник - це хроніка зовнішніх або внутрішніх подій. В останньому випадку є тенденція до рефлексії, спостереженнями, образам фантазії (іноді). Це неструктурований щоденник, систематизований або по датах, або використовуваний «з натхнення». Люди, схильні писати багато, будучи залишені один на один з неструктурованих щоденником, починають повторюватися, і коло, по якому вони ходять, перетворюється в глибоку колію, з якої важко вибратися.

Щоденник часто ведуть люди, які прагнуть досягти певної мети, - особливо, якщо на шляху до мети їм доводиться долати труднощі. Тоді в щоденнику людина відзначає, чого хотілося досягти, що вийшло, а що - ні, які можливі причини труднощів і способи їх подолання. Однак оціночний характер такого щоденника може посилювати у людини почуття провини за «недосягнення». Якщо щоденник повинен допомогти людині досягти певної мети, то сама визначеність цієї мети обмежує простір руху внутрішнього процесу, а значить, і самої людини. В такому випадку рано чи пізно щоденник виявляється покинутим, і на його місці в досвіді людини залишається вакуум.

Специфіка структурованого щоденника

Прогофф багато експериментував у своїй терапевтичної роботі з різними формами ведення щоденника, і виявив, що неструктурований щоденник не виконував покладених на нього функцій - служити відбиває для внутрішнього процесу будь-якої людини. Як же зробити так, щоб щоденник працював незалежно від терапевта? Щоденник повинен мати досить чіткою структурою, щоб можна було виділити, описати і передати конкретні процедури. З іншого боку, так само важливо, щоб ця структура перебувала в гармонії з природним потоком людського життя, щоб переживання не треба було силою втискувати в формат щоденника, як в прокрустове ложе.
Робота з щоденником як метод психологічної самодопомоги виходить за межі медичної моделі психотерапії, не вимагає аналізів і діагнозів. Щоденник стає свого роду портфоліо особистісного і духовного розвитку, що відбиває поверхнею, на якій проявляється форма тонких душевних порухів, і їх специфіка та напрямок стають видимими для людини. Життєві події виявляються пов'язаними з нашими цінностями, намірами, бажаннями і т.п. у часовій послідовності нашої бажаної історії. Переглядаються також події минулого. У міру цієї роботи в житті з'являється додатковий сенс, «щось більше». Людина усвідомлює те, що перш виходило для нього за межі зони найближчого розвитку, то, що раніше не було можливо знати. Це часто проявляється в різних поетичних формах.

Цілі роботи з щоденником

Починаючи працювати з щоденником, люди досягають двох цілей: розміщують момент справжнього в ширшій перспективі минулого і майбутнього, і одночасно встановлюють контакт з цінностями, смислами і керівними принципами нашого життя. При цьому, розміщуючи себе подібним чином по відношенню до потоку свого життя, освоюючи різні прийоми і техніки роботи з щоденником, люди отримують інструмент, який зможуть застосовувати в подальшому. Стає доступною ширша, багатовимірна перспектива, що відкриває простір можливостей. Розміщуючи себе по відношенню до власного життя, люди відзначають підйоми і спади, цикли, і тим самим створюється контекст триває тотожності, наступності існування.
Працюючи з щоденником, кожна людина може просуватися з комфортною йому швидкістю, в своєму темпі. Освоюючи роботу з щоденником, людина переглядає свою життєву історію і встановлює контакт з «внутрішнім рухом життя» і налаштовує себе на його гармонію. Щоденник - це інструмент для гармонізації життя людини і налаштування на його унікальну ноту. Цей інструмент «заточений» під кожного, хто ним користується, це відкриття власної внутрішньої правди і настройка на неї. Щоденник може стати супутником, переносним «альтер его». Відносини з щоденником у пише те саме відносинам музиканта з інструментом. Це допомагає приймати рішення в складних життєвих ситуаціях.

Робота з щоденником в групі

Працювати з щоденником можна в будь-яких життєвих обставинах: поодинці і в групі, в бурхливі періоди життя і в відносно спокійні. Семінар по роботі з щоденником - це безпечна ситуація, захищена від зовнішнього тиску «світу за стінами кімнати», в якій людина може в спокійній обстановці поглянути на своє життя. Ефективне структурування семінару дозволяє в стислі терміни висвітлити значущі сфери життя людини. Присутність на семінарі інших людей, теж занурених у дослідження власного життя, створює особливу атмосферу зосередженості. Хоча учасники не спілкуються, вони отримують особливу значиму підтримку один від одного. Це зміцнює наше інтуїтивне відчуття цінності, значущості будь-якої унікальної життя. У цьому сенсі семінар подібний буддійському рітрітах. Коли ми працюємо з щоденником в групі, відбувається зіткнення життів загальної концентрацією, загальними завданнями.
На семінарі людина перебуває на самоті, і при цьому його підтримує атмосфера групи, почуття присутності інших людей. Вони не втручаються в події, не дають інтерпретацій. Це традиція визнання, що виходить за межі знайомого і звичного. Мовчазна засвідчення може породжувати і акумулювати енергію, подібно молитві. Під час семінару створюється атмосфера кілька урочистого, одухотвореного зосередження, як в соборі; цьому сприяють спеціальні вправи семінару. Вправи і атмосфера, підтримуючи один одного, задають темп і ритм цієї роботи.
Учасники не дають один одному рад. Їх дар набагато більш значимий - це дар свободи і часу. На семінарі можна говорити, а можна мовчати. Вибір мовчання отримає підтримку мовчазним засвідчення групи, так само, як і вибір розмови. Можливість говорити відкривається для кожного свого часу. Коли людина нервує і тривожиться, він не може, будучи один, в достатній мірі зосередитися на роботі з щоденником. Але атмосфера групи заспокоює і допомагає налаштуватися.
Є речі, про які неможливо говорити в групі, тому що це було б порушенням права на приватне життя та особисту таємницю самої людини або інших людей. Деякі переживання настільки тендітні, що руйнуються, якщо говорити про них вголос. Є деякі речі, говорити про які - значить, відступатися від цінностей і керівних принципів власного життя.

структура щоденника

Найголовніше в структурованому щоденнику, розробленому Прогоффом, - нелінійність. Щоденник повинен бути влаштований так, щоб можна було вільно додавати листи в будь-який розділ. Розділи складають чотири так званих «вимірювання»:
1. Життєве час. Сюди входять такі розділи, як «Період сьогодення», «Запис щоденного», «Події життєвої історії», «Віхи», «Роздоріжжя: дороги, обрані і не вибрані», «Відкритість майбутньому».
2. Діалоги. В цей вимір входять такі розділи, як: «Діалог з людьми», «Діалог з проектами», «Діалог з тілом», «Діалог з подіями, ситуаціями і обставинами».
3. Потік символів. У цьому вимірі - розділи «Запис сновидінь», «Розширення сновидінь», «Смеркові образи», «Розширення образів».
4. позаособистісна смисли. У цьому вимірі - розділи «Діалог із суспільством» і «Діалог з внутрішньою мудрістю».

Щоденник і робота з життєвою історією

Налаштовуючись на свій унікальний темп і ритм, люди починають краще відчувати, коли в житті саме для них настає сприятливий момент. Від ведення записів щось змінюється всередині, люди можуть переживати це як прорив чи вивільнення чогось. Спочатку це може здаватися дивним, тому що ми, як правило, звикли до набагато меншою гнучкості в життя. Життя з роками стала схожа на щільно утоптану грунт, яку давно не пухкими. Враження падають один на одного так швидко, що у нас немає ні часу, ні можливості подумати про їхні наслідки, про можливості, які вони могли б нам відкрити. Ми не переживаємо у всій повноті ні радість, ні біль, не встигаємо зайняти позицію по відношенню до них, і з них не встигає розвинутися нове.
Працюючи з щоденником, ми поступово розпушується ці злежалі шари. Всередині нас з'являється нове відчуття простору і м'якості, що відкриває нові можливості. Ми знаходимо здатність більш вільно пересуватися в нашому внутрішньому просторі, досліджуючи території спогадів і надій, пробираючись в ті куточки досвіду, куди у нас раніше зовсім не було доступу.
Зрештою весь досвід стає доступним нам, як добра м'яка грунт, крізь яку так приємно пропускати пальці, насолоджуючись її дотиком. Коли ми знаходимо цю м'якість і відкритість будь-якого внутрішнього досвіду, ніякі зовнішні обставини вже не здатні збити нас з курсу. Задля досягнення цього нам допомагають вправи по роботі з життєвою історією.

«Розтягування часу»

Вправи на «розтягування часу» дуже корисні для людей, які переживають перехідний період у своєму житті. Уявлення про «розтягуванні часу» грунтується на фундаментальному відмінності між хронологічним часом і якісним часом. Хронологічний час - це об'єктивна послідовність подій, як вони розгортаються для стороннього, емоційно не залученого в них спостерігача. Якісне час, навпаки, - це суб'єктивне переживання подій, їхнього змісту та цінності для людини, який їх переживає.
Найскладніше для людини час - перехід між двома великими періодами життя. Коли колишній період завершився, а в новому дуже багато невизначеності, це може бути важко і навіть убивчо. У цей момент дуже важливо мати метод для того, щоб дозволити нового життя вишикуватися в гармонії з ритмом і тоном внутрішніх порухів душі.
Ще одна складна ситуація - коли людина стоїть на роздоріжжі і має зробити вибір між двома важливими напрямками, які одночасно присутні в його житті і вже становлять її важливу частину і багато чого вимагають. Може здатися, що людина «зажрались», але в такій ситуації він дійсно відчуває колосальну напругу. При роботі з щоденником, якщо з-присутні більше, ніж одна історія, кожної з них буде надано простір, щоб проявити силу свого коріння і показати, які можливості вона могла б відкрити.
Іноді справа не у виборі або конфлікті напрямків, а просто в зміні акценту, коли в житті людини змінюється провідна діяльність. Як правило, так зване «нове» напрям в житті, по суті, не зовсім нове, у нього є передумови в минулому досвіді людини, просто події, що належать до цього напрямку, поки ще не виявлялися в фокусі усвідомлення. Перш пригнічена історія виходить на перший план і стає домінуючою. Іноді «новий» головний герой хоче по можливості протиставитися і раніше. У якийсь момент людина може навчитися більше ототожнюватися з більш широким і багатовимірним аспектом себе, і це дозволяє прийняти співіснування різних, часом суперечать один одному, хоч і так само бажаних, протагоністів.

життєве час

При роботі з щоденником в центр поміщається «період справжнього». Людину просять визначити межі того теперішнього часу, в якому він живе: яка подія стало межею між колишнім життям і нинішньою? Який зміст нинішнього періоду життя? На що схоже його протягом? Період справжнього розглядається як з раціональною, так і з внераціональних точки зору.
Далі людині, що веде щоденник, пропонується паралельно вести два процеси: робити вправи в різних розділах і вести щоденні записи внутрішніх подій і станів. Вправи в розділах спрямовані на реконструкцію життєвої історії, насичення її змістом, «населення» різними значущими людьми і фігурами, простеження можливих напрямків розвитку в минулому, сьогоденні і майбутньому.
Життєва історія реконструюється шляхом складання списку етапів-віх, осмислено призводять до періоду справжнього, який виступає в якості кульмінації сюжету. Далі детально досліджується один з етапів, що містить великий смисловий потенціал в контексті сьогодення. Спливаючі спогади про минуле записуються в розділ «Події життєвої історії», а можливі напрямки розвитку, що проявилися в точках вибору, в розділі «Роздоріжжя: дороги вибрані і не вибрані».
Згодом життєва ситуація людини змінюється, і він може заново і інакше виділити «період справжнього», і відповідно до цього переписати віхи. На поверхню в якості значущих можуть вийти зовсім інші періоди і події. Це дає людині безпосереднє переживання поліісторічності життя і можливості переписати власну життєву історію. Це особливо важливо при роботі з людьми, що пережили травмуючий досвід.

діалоги

Принцип діалогу - ще один важливий аспект роботи зі структурованим щоденником Прогоффа. Дуже важко в повсякденному житті, а також у разі крайньої потреби зберегти напругу діалогу між двома суб'єктами. Ми або готові перетворити в об'єкт, слухняний чужій волі, або себе, або Іншого (як Іншого може виступати будь-який аспект нашого буття, аж до Миру в цілому).
У вправах щоденника пропонується простежити життєву історію того, з ким або з чим ми прагнемо вступити в діалог: іншу людину, нашого власного тіла, якогось важливого для нас проекту та ін. Далі людина налаштовується на осмислену спадкоємність перебігу цієї життєвої історії, і являє собі свого співрозмовника як би присутнім поруч. Між ними відбувається спонтанний діалог, що дозволяє зрозуміти щось нове і важливе про власне життя.

потік символів

При роботі зі структурованим щоденником ніякі життєві переживання не надаються зігнорованими. У цьому вимірі особлива увага приділяється потоку сновидінь і фантазій. А. Прогофф виходить з міркування, що потік образів і символів тече постійно, але під час неспання він прихований під «шаром» раціонального мислення. Важливо не тлумачення кожного конкретного сновидіння, а рух потоку сновидінь. Коли людям вдається зіставити потік подій і переживань, що відбуваються під час неспання, з потоком сновидінь і образів фантазії, відкриваються можливості розуміння, і життєвий процес знаходить багатомірність.
Запис сновидінь і денних мрій допомагає відсторонитися від них, одночасно приділяючи їм належної уваги. Цей прийом корисний при роботі з людьми, страждаючими від кошмарів і нав'язливих станів.

позаособистісна смисли

Людина в сучасній культурі і в медичній психотерапевтичної моделі часто конструюється як якесь ізольоване, автономне «я», «зсередини» якого відбуваються особистісні риси, особливості характеру і вчинки. При цьому ігнорується той факт, що людина ніколи не існує в соціальному вакуумі, він - частина спільноти, конструюють смисли за допомогою мови. Цінності, інтереси, наміри, принципи та інші інтенціональних категорії буття людини існують не «всередині» нього, а в культурі.
Робота зі структурованим щоденником допомагає відновити контакт з позаособистісна джерелами сенсу - з мистецтвом, громадськими рухами, духовними навчаннями і практиками, виміром священного.

Кутузова Д. ,

к.пс.н. , Психолог, наративний практик

Див. також

Як же зробити так, щоб щоденник працював незалежно від терапевта?
Людину просять визначити межі того теперішнього часу, в якому він живе: яка подія стало межею між колишнім життям і нинішньою?
Який зміст нинішнього періоду життя?
На що схоже його протягом?
Новости