• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Ціни на газ 2018: тариф в Україні майже в 2,5 разів відрізняється від середнього в Європі, скільки платять за газ в ЄС - економічні новини - інфографіка

  1. В два рази дорожче
  2. Про що домовилися з МВФ: як будуть рости ціни на газ

Підвищення тарифу на газ в Україні на 23,5% (до 8,55 грн за куб) - тільки перший крок на шляху до ринкових цін. Уже в наступному році, згідно з домовленостями з МВФ, блакитне паливо може подорожчати ще на 20-30%, а після того як уряд перестане контролювати ціни, тариф може підскочити в кілька разів.

Так, згідно з моніторингом цін, українці завдяки обмеженням Кабміну платять за газ в 2,4 рази менше, ніж в середньому в країнах Європи. Але вже через рік, як і в сусідніх країнах, в Україні формувати тариф буде попит і пропозицію, а постачальники зможуть самі встановлювати ціни.

OBOZREVATEL розібрався, як в Україні можуть підвищити тариф на газ і скільки платять в сусідніх країнах.

В два рази дорожче

В Україні, згідно з планами Кабміну, ринок газу для населення запустять вже в 2020 році. До нових цін населення готуватимуть поступово, підвищуючи тариф в кілька етапів. У багатьох європейських країнах вже давно лібералізували ціни. І Україна, і інші імпортери купують блакитне паливо приблизно по одній і тій же вартості на відкритому ринку. Але платять при цьому по-різному. Наприклад, полякам продають газ за ціною близько 13,5 грн за куб, а українцям після подорожчання - всього 8,5 грн.

І відкриття ринку газу в Україні може частково вирівняти ціни. Щоб дізнатися, скільки платять за блакитне паливо сусідні країни, ми вивчили звіт моніторингу цін HEPI (Household Energy Price Index for Europe), який кілька тижнів тому опублікували на офіційній платформі проекту. Так, найдорожчий газ - в Швейцарії. Один кубометр обходиться швейцарцю в € 2,28 (приблизно 73,2 грн). Це рівно в 8,5 раз дорожче, ніж будуть платити українці після листопадового підвищення цін. Серед відносно дешевих країн: Україна (8,55 грн / куб), Угорщина (9,64 грн / куб), Сербія (9,7 грн / куб) і Румунія (10,2 грн / куб).

Детальніше ознайомитися з цінами на газ в різних країнах Європи можна за допомогою інфографіки (вказана вартість кубометра в євро). Варто відзначити, що ціни на блакитне паливо в Росії ні в звіті HEPI, ні в складеної OBOZREVATEL таблиці не враховуються. По-перше, велика частина країни-агресора знаходиться на території Азії. По-друге, РФ є найбільшим експортером блакитного палива.

"Середні ціни кінцевого споживача як для електроенергії, так і для газу, мають тенденцію до зростання. З січня 2018 року рахунок за електроенергію в столицях країн-ЄС збільшився на 3%, тоді як газ подорожчав на 4%", - відзначають в звіті Household Energy Price Index.

У порівнянні з динамікою цін в інших країнах, підвищення на 23,5% в Україні можна назвати різким стрибком. Однак варто враховувати, що уряд довгий час утримувало низький тариф. Згідно з постановою №187, газ мав подорожчати ще в жовтні 2017 го. Так як ринкові механізми у формуванні цін для населення не задіяні, замість постійного коливання і плавного зростання тариф істотно підвищують раз в один-два роки.

Про що домовилися з МВФ: як будуть рости ціни на газ

Міжнародний валютний фонд всім урядам, які вступають в кредитну програму, настійно рекомендує "відпустити" ціни. І Україна не виняток. Принцип такий: держава не повинна субсидіювати всі населення, погашаючи різницю між реальною ціною і діючим тарифом з бюджету. Ті, хто потребує підтримки, повинні отримувати адресну допомогу (субсидії), а решта - зобов'язані платити.

як розповіли OBOZREVATEL наближені до переговорного процесу джерела, МВФ в ході дискусій змінив позицію "тариф повинні сформувати на рівні імпортного паритету" на "потрібно вирівняти ціни для промисловості і населення". Останній пункт нібито означав підвищення цін більш ніж на 30%, в той час як прем'єр-міністр Володимир Гройсман, за словами джерела, намагався домовитися про зростання приблизно на 13%.

Наступного року тариф на газ повинен скласти 80% від ринкового. На даний момент це близько 10,5 грн за куб, однак, ціни планують підвищити в квітні 2019 го, до того моменту ринкова ціна (за умови девальвації гривні і зростання цін на нафту) може значно підскочити.

"У МВФ погодилися на поетапне підвищення цін до ринкових. У наступному році це буде приблизно 80% ринкової ціни, зараз - більше 60%. Тобто населення буде в цьому році купувати за ціною приблизно на 40% нижче ринкової, в наступному - на 20 % нижче ринкової ", - розповідає джерело.

"Населення буде в цьому році купувати за ціною приблизно на 40% нижче ринкової, в наступному - на 20% нижче ринкової", - розповідає джерело.

Правда, оскільки ринку газу немає, то і визначити "ринкову ціну" складно. У постанові Кабміну №187 (термін дії документа закінчується 1 листопада) тариф на газ для населення прив'язали до цін на німецькому хабі з урахуванням витрат на транспортування, вхід в українську газотранспортну систему і податки. Фактично таку ціну розрахували для можливого імпортера з Європи. Але в формулі не врахували, що на території України також видобувається блакитне паливо. Державна компанія УГД (входить до групи "Нафтогаз") видобуває 70% всього українського газу і його теоретично могло б вистачити на потреби населення.

Неофіційно в НАК "Нафтогаз" розповіли: їхня позиція - "державний" газ українського видобутку потрібно продавати приблизно за такою ціною, по якій купує паливо український бізнес. Уряд ніяк не встановлює ціни для промислових споживачів, вони виходять на відкритий ринок. І там вартість блакитного палива вже коливається близько 12-14 грн за куб. Мовляв, стільки повинні платити і прості українці.

Ще один співрозмовник в Кабміні зазначає, що в ході переговорів багато пропозицій "Нафтогазу" були враховані. Однак поки невідомо, чи означає це, що посередник у вигляді газсбитов (підрозділи облгазів) буде ліквідовано. У розмові c OBOZREVATEL в НАК підтвердили: МВФ дійсно запропонував позбутися посередників і нібито їм ця ідея сподобалася. Однак остаточний варіант угоди буде відомий після публікації оновленого постанови і меморандуму з Фондом.

У той же час в Кабміні вже підтвердили: до кінця опалювального сезону, тобто до квітня 2019 го, українці будуть платити за газ 8,55 грн / куб. Після тарифи можуть знову переглянути.

Ти ще не читаєш наш Telegram ? А дарма! підписуйся

Новости