• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

BSNews :: В Чорному морі все більше пахне газом: РФ знизила ціну для Європи, але не для України

 1. Росія знизила ціну газу для Європи
 2. Газпром не витримав облоги. Європейські споживачі домоглися від концерну зниження цін на газ
 3. Чим закінчився 2011 рік
 4. консорціум
 5. Ціна і її формула
 6. За що "зачепилася" Україна
 7. "Беру скільки треба"
 8. блефуємо
 9. "Краще поганий мир, ніж хороша війна"

Схема проекту газопроводу «Південний потік»

Схема проекту газопроводу «Південний потік». З сайту ВАТ «Газпром» gazprom.ru

Від редакції BSNews: У міру розгортання «третьої газової війни» між РФ Україна основні битви цієї війни в 2012 все більше переміщатися на Чорне море, оскільки проект «Південний потік» - головний аргумент РФ в її політичному тиску на Україну. Пропонуємо читачам останні зведення з «газових фронтів» Північного Причорномор'я ...

Підбір фото, карт і схем - як завжди BlackSeaNews

Комерсант в статті Скраплені перспектівиопубліковал 19 січня матеріал, в якому мова йде про те, що Україна до кінця року може отримати перший газ в обхід Газпрому. 18 січня Кабінет міністрів України затвердив проект угоди про закупівлю палива в Азербайджані, а Міненерго веде переговори про постачання з Туреччини та Румунії.

Якщо переговори увінчаються успіхом, країна отримає можливість вже до кінця цього року імпортувати перші обсяги газу без участі Газпрому, зазначають експерти.

Раніше заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха повідомив, що уряд затвердив угоду про співпрацю в організації постачань зрідженого природного газу в Україну. За словами пана Макухи, Кабмін прийняв відповідне розпорядження на засіданні в середу, уповноваживши підписати цю угоду міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка.

Джерело в Міненерго розповіло Коммерсанту, що договір з Азербайджаном передбачає щорічне постачання як мінімум 15 млрд кубометрів газу через СПГ-термінал, який Україна планує побудувати протягом 3-4 років. У відомстві також ведуть переговори про постачання газу з Туреччини та Румунії. "Зараз ціна палива в цих країнах на $ 100-120 за тисячу кубометрів дешевше, ніж у нас. І головне є технічна можливість його поставок по існуючій системі трубопроводів", - сказав співрозмовник.
Румунія не тільки отримує газ з Росії, але і видобуває власне паливо. Туреччина ж купує газ і в Росії, і на Близькому Сході, зазначив співрозмовник.
Комерсант зазначає, що якщо Україні вдасться домовитися про покупку газу і вигідні тарифи, то перші його об'єми можна поставити вже до кінця поточного року, впевнений член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Втім, ці обсяги навряд чи дозволять добитися істотного економічного ефекту, оскільки мова може йти про закупівлю максимум 2-3 млрд кубометрів, але це буде дуже важливий аргумент в переговорах з Газпромом", - заявив Гудима.

Росія знизила ціну газу для Європи

«Українська правда» , Вівторок, 17 січня 2012

"Газпром" значно знизив ціну на газ для італійської Sinergie Italiane. Про це у вівторок повідомило агентство Reuters з посиланням на джерело, передає "Дело".

У вівторок "Газпром" повідомив "про певну коригування" ціни російського газу для п'яти великих європейських покупців, серед яких, крім Sinergie Italiane, назвав німецький Wingas, французьку GDF Suez, словацьку SPP і австрійський Econgas.

"Газпром", до якого в останні роки європейські споживачі все частіше звертаються з проханням про поступки в ціні, відмовився коментувати суть коригування, і до теперішнього часу про зміст нових домовленостей повідомив лише джерело, близьке до Sinergie Italiane.

"Ціни переглянуті істотно вниз, умови для Sinergie Italiane покращилися, обсяги це не торкнулося", - сказав він.

Wingas, GDF Suez, SPP і Econgas поки не коментують ситуацію.

"Виходячи з основних принципів та умов діючих довгострокових контрактів, наприкінці 2011 - початку 2012 року ТОВ" Газпром експорт "досяг і оформив домовленості з низкою великих європейських покупців, які передбачають певне коригування ціни газу, що закуповується за цими контрактами, з урахуванням розвитку газового ринку в Європі і ситуації в економіці та енергетиці окремих європейських держав ", - йдеться в повідомленні" Газпрому ".

"Газпром", монопольний експортер російського газу, весь 2011 рік вів відчайдушний торг зі своїми європейськими покупцями, які більше не хочуть платити за російський газ ціну вище, ніж на біржовому ринку.

Так, на біржах CEGH і EEХ котирування в першій половині грудня в перерахунку з британських теплових одиниць (MMbtu) перебували на рівні 336 доларів за 1 тисячу кубометрів газу. Середня ж ціна "Газпрому" в грудні склала 439,28 долара за 1 тисячу кубометрів проти 440 доларів за 1 тисячу кубометрів у середньому за листопад, повідомляє Reuters.

У той же час чергові газові переговори між Росією і Україною закінчилися нічим.
У вівторок міністр енергетики Юрій Бойко вперше в 2012 році провів зустріч з главою "Газпрому" Олексієм Міллером. Сторони після гострих заяв домовилися вести переговори в конструктивному руслі.

Сторони після гострих заяв домовилися вести переговори в конструктивному руслі

BSNews: Як завжди, не обійшлося без Чорного моря ... 16 вересня 2011 у рамках Міжнародного інвестиційного форуму Сочі-2011 в присутності Голови Уряду РФ Володимира Путіна відбулося підписання Угоди акціонерів морської ділянки проекту «Південний потік».

Документ підписали Голова Правління ВАТ «Газпром» Олексій Міллер, Генеральний Керуючий концерну ENI Паоло Скароні, член Ради виконавчих директорів BASF SE Харальд Швагер, Президент і головний виконавчий директор компанії EDF Анрі Прогліо. Фото з сайту gazprom.ru

Газпром не витримав облоги.
Європейські споживачі домоглися
від концерну зниження цін на газ

"ПОГЛЯД". 17 січня 2012, Поліна Спєлова

Європейським газовим концернам вдалося домогтися від Газпрому поступок щодо газових контрактів. Тепер ціна на яке постачається в Європу паливо буде не строго фіксованою, а адаптованої до коливань на ринку. Але не це найнеприємніше для Газпрому.

У вівторок стало відомо, що «Газпром експорт» досяг домовленості і підписав з низкою великих європейських покупців документи, які передбачають адаптацію ціни російського газу, закуповуваного за довгостроковими контрактами, до мінливих ринкових умов у країнах ЄС.

Як повідомляє «Інтерфакс» з посиланням на своє джерело, в кінці 2011 - початку 2012 року завершився процес підписання відповідних документів з німецької Wingas, французькою GDF Suez, італійської Sinergie Italiane, словацької SPP і австрійською Econgas.

Ще на початку 2011 року в контрактах з Wingas і E.ON Ruhrgas реалізація 16% обсягів була переведена на спотову ціну. Для французької GDF Suez спотова складова також була включена в контракт, крім того, скорочені мінімальні річні зобов'язання з відбору на короткостроковий період з подальшою їх компенсацією. Аналогічні домовленості були досягнуті і з австрійськими GWH Gashandel і EconGas.

Зниження ціни зажадали також італійські EGL, Sinergie Italiane, ERG, чеська RWE Transgas і словацька SPP - з усіма цими компаніями Газпром протягом 2011 року вів переговори, які завершилися лише зараз підписанням відповідних документів.

Справа в тому, що в умовах європейської кризи ціна на газ на спотовому ринку стала набагато нижче ціни, зафіксованої в довгострокових контрактах. Так, за даними Sanford C. Bernstein, на кінець минулого року ціна довгострокових контрактів Газпрому з нафтовою прив'язкою дещо знизилася - до приблизно 480 доларів за тисячу кубометрів, однак газ на спотовому ринку Європи зараз набагато дешевше - близько 300 доларів.

Причому якщо в минулому році спотові ціни майже все перше півріччя йшли в одному коридорі з індексованими по нафті цінами Газпрому, то ціни укладаються в даний час форвардних контрактів на кінець зими не дають підстав сподіватися на повторення цього сюжету в найближчому майбутньому.

Експерти вважають, що збільшення цін на спотовому ринку найближчим часом не передбачається. «Все буде залежати від тієї ціни, яка буде складатися на біржі. У разі якщо ціна на газ буде рости високими темпами, то краще було б купувати в Газпрому газ за контрактом, де ціна - фіксована. Однак у зв'язку з борговою кризою в Європі такий сценарій вважається в найближчі рік-два малоймовірним, тому європейські країни схильні орієнтуватися на біржові ціни, які краще відображають стан ринку », - коментує аналітик ІФК« Солід »Олена Юшкова.

Нагадаємо, що голова правління Газпрому Олексій Міллер ще в листопаді 2011 року пообіцяв, що європейських споживачів російського газу очікує невелике зниження цін. Таку заяву він зробив в ході свого візиту до Сербії. Однак точна сума зниження тоді не була озвучена.

Відзначимо, що європейські споживачі почали домагатися від Газпрому зміни умов поставок ще в 2009 році. Першою у відкритий наступ на російський газовий концерн пішла німецька E.ON Ruhrgas, яка досягла домовленості отримувати понад 10% контрактного обсягу за спотовими цінами.

Ультиматум перегляду умов поставили також WIEH і Wingas (спільні торговельні підприємства Газпрому з BASF / Wintershall), зажадавши перегляду контрактної ціни з 1 січня 2010 року по всіх діючих контрактів.

Однак зміна контрактної ціни - це не найстрашніше для Газпрому. Куди більш негативним моментом для російського газового концерну може стати зниження споживання газу європейськими споживачами.

Справа в тому, що за підсумками 2011 року Європа зменшила споживання газу на 44 млрд кубометрів, говориться в звіті Deutsche Bank. Причиною послужила аномально тепла зима. Так, за даними банку, в 2011 році середня температура в семи країнах Європи: Великобританії, Німеччини, Італії, Франції, Іспанії, Нідерландах і Бельгії - була вище середнього значення за 1990-2009 роки.

В результаті тепла зима і криза можуть перешкодити планам Газпрому щодо збільшення поставок газу в Європу. Так, у 2010 році Газпром поставив в Європу 138,6 млрд кубометрів газу. У 2011 році Газпром планував відправити до країн ЄС 151-152 млрд кубометрів газу, а в 2012 році збільшити поставки до 164 млрд. Однак вже зараз на європейському ринку сформувався надлишок газу. За оцінками аналітиків, надлишок газу може досягти 60 млрд кубометрів в 2012 році.

За оцінками аналітиків, надлишок газу може досягти 60 млрд кубометрів в 2012 році

«Крім зниження цін, контракти з Газпромом передбачають також скорочення мінімальних обсягів вибірки газу. Однак ці обсяги існують, що служить для Газпрому певною гарантією на випадок різкого падіння цін на газ », - коментує Олена Юшкова.

«Українська правда» , Вівторок, 17 січня 2012 року. Мустафа НАЙЄМ

Україна і Росія вже більше трьох тижнів знаходяться в стані холодної газової війни. За останні роки Москва і Київ помінялися ролями у великому газовому виставі. У 2009 році Росія загнала Україну в глухий кут. Умови січневих контрактів давали Москві практично необмежений ресурс тиску на українську економіку.

Ще на початку 2010 року Газпром відкрито пропонував українським колегам з НАК "Нафтогазу": якщо не подобається газовий контракт Юлії Тимошенко - подавайте до суду. Але тоді Київ не міг дозволити собі піддатися на такі провокації - подавати позов на продавця, і при цьому залежати від його газової палиці, було як мінімум невигідно.

Через два роки Україна оговталася від удару і тепер сама розігрує сценарій судового розгляду між двома країнами. Отримавши політичну знижку в 100 доларів і не добившись обіцяних змін в контракті, НАК фактично в односторонньому порядку заявив про відмову виконувати свої зобов'язання.

Тепер уже з Києва звучить: якщо росіянам щось не подобається, нехай подають до суду. Ситуація змінилася на 180 градусів. Питання лише в тому, хто зробить перший випад.

В очікуванні дій противника обидві сторони ведуть військові дії в інформаційному полі. Росія голосно заявляє про прискорених темпах будівництва "Південного потоку", Україна - демонструє збільшення обсягів внутрішньої енергетики і форсує будівництво LNG-терміналу з постачання скрапленого газу.

При цьому обидві сторони чудово усвідомлюють, що реалізації цих проектів може зайняти від двох до п'яти років. Втім, блеф ще ніхто не відміняв.

Чим закінчився 2011 рік

За інформацією "Української правди", останній раунд українсько-російських переговорів пройшов 23 грудня 2011 року в Санкт-Петербурзі.

Напередодні останньої зустрічі сторонами вже були узгоджені два ключових моменти майбутніх угод: російська сторона готова йти на поступки щодо ціни на газ в обмін на створення тристороннього консорціуму за участю європейських компаній.

Напередодні останньої зустрічі сторонами вже були узгоджені два ключових моменти майбутніх угод: російська сторона готова йти на поступки щодо ціни на газ в обмін на створення тристороннього консорціуму за участю європейських компаній

консорціум

Існують суперечлива інформація про те, на яких саме умовах зупинилася російська сторона в питанні спільного управління українською ГТС. Достовірно відомо лише наступне.

На ранніх стадіях переговорів - ще влітку минулого року - чиновники Газпрому запропонували почати обговорення з білоруського варіанту: Росія скуповує всі 100% акцій газотранспортної системи і в обмін пропонує істотну т.зв. інтеграційну знижку. Конкретна ціна труби в переговорах не фігурувала. Як стверджують чиновники в НАКу, ця пропозиція була відкинута без обговорення цифр.

Ціна в 4 мільярди доларів США, яка фігурує в ЗМІ як пропозиція російської сторони, в дійсності не є такою і виникла спонтанно. Нібито в ході переговорів один з російських чиновників заявив, що мовляв, Газпрому взагалі було б "легше купити цей актив мільярда за чотири", ніж торгуватися про частки участі в загальній компанії.

Однак те, що 4 мільярди - це несправедлива ціна для української ГТС, очевидно навіть для неспеціаліста. Для порівняння - білоруські транспортні потужності були оцінені банком ABN Amro в 5 мільярдів доларів. Більш того, Газпром з цією оцінкою погодився і в минулому році за 50% акцій "Белтрансгазу" заплатив Олександру Лукашенко 2,5 мільярда доларів.

При цьому треба врахувати, що загальна протяжність білоруських газопроводів становить трохи більше 7 тисяч кілометрів, а української - більш 37,6 тисяч кілометрів. Виходячи навіть з банальної пропорційної оцінки, вартість української ГТС не може становити 4 мільярди доларів.

Що стосується самих умов створення консорціуму, сторони обговорювали три варіанти.

Перший був запропонований російською стороною в кінці літа минулого року. Він припускав рівний поділ української ГТС між Газпромом і української газотранспортної компанією. По суті, це була варіація на білоруську тему. Продаж "Белтрансгазу" теж починалася 50% акцій в 2007 році. І, як вже відомо, в листопаді 2011-го Газпром викупив другу половину білоруської компанії.

Проте, за інформацією "Української правди",

українська делегація була готовий обговорювати такий варіант консорціуму, але лише в обмін на відмову російської сторони від "Південного потоку" і довгострокових гарантій щодо завантаження української ГТС. Як стверджує джерело редакції, представники Газпрому виявилися не готові обговорювати припинення будівництва "Південного потоку".

У підсумку варіант 50/50 був відкинутий українською стороною. За словами Юрія Бойка, повернення до цієї схеми вже не буде. Україна наполягатиме на тому, щоб в консорціумі крім постачальника - Росії і транзитера - України участь брали також і споживачі - європейські компанії.

Україна наполягатиме на тому, щоб в консорціумі крім постачальника - Росії і транзитера - України участь брали також і споживачі - європейські компанії

Другий варіант передбачав пайовий розподіл 40% -40% -20% (учасники Європа, Росія, Україна, при цьому 20% - українській стороні). За непідтвердженою інформацією, українська делегація була згодна і на цей варіант, але наполягала на українському менеджменті консорціуму. Від цього варіанту відмовилися росіяни.

І третій варіант, який був актуальний на момент останньої зустрічі, передбачає наступний розподіл: по 33% російської і європейській стороні і 34% - української. Менеджмент загальної структури буде представлений в рівних частках від всіх трьох сторін.

Спірним в цьому варіанті залишається внутрішнє наповнення консорціуму. Росіяни вимагають включити в консорціум ще газорозподільні мережі. Українська ж сторона категорично відмовляється і наполягає на тому, що в консорціум увійде тільки магістральний трубопровід.

Ціна і її формула

На момент останнього раунду переговорів сторонами була узгоджена попередня редакція нової формули ціни на газ. Її влучний вислів тримається сторонами в секреті. Відомо лише, що зміни в першу чергу торкнуться предмета прив'язки ціни. Нагадаємо, у формулі зразка 2009 року фігурували ціни на мазут і газойль.

У новій формулі, згідно з інформацією "Української правди", вдалося домогтися прив'язки до цін на "рідні" для України - уран і вугілля. У той же час у формулі будуть відображені відрізки стрибків ціни на нафту. Крім цього в новій ціні будуть передбачені сезонні зимово-літні знижки.

Крім цього в новій ціні будуть передбачені сезонні зимово-літні знижки

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

Розбіжності по формулі залишаються тільки в одному питанні. Українська сторона наполягає, щоб ціна на блакитне паливо щороку вираховувалася відповідно до формули і без будь-яких додаткових переговорів автоматично була відображена в розрахунках за поточний період. Російська ж сторона вимагає щорічного узгодження ціни на газ і, можливо, її формули.

Джерела "Української правди" стверджують, що українська сторона просила зниження ціни приблизно на 125 доларів США за тисячу кубометрів газу. І якщо в 2011 році Київ закуповував газ за середньорічною ціною 304 доларів США, то при створенні консорціуму і з урахуванням Харківської знижки Україна планувала купувати газ не дорожче 179-180 доларів США за тисячу кубометрів газу.

Росіяни в цілому готові були обговорювати цю ціну з деякими поправками. Залишалося лише домовитися з технічних моментів формули утворення ціни і умов створення консорціуму.

Але, як вже зазначалося вище, всі ці домовленості були актуальні лише на момент останньої зустрічі сторін. Вже вранці 23-го грудня в переговорах намітився перелом. Як стверджують члени української делегації,

відкат від раніше узгоджених позицій стався після особистого втручання Володимира Путіна, який в цей день знаходився в Санкт-Петербурзі з робочим візитом.

Після переговорів прем'єр-міністра Росії з главою Газпрому Олексієм Міллером, позиція російської делегації різко змінилася. Ключове питання про зміну умов контракту 2009 року в категоричній формі був відкладений. А приступати до обговорення створення консорціуму без зниження ціни на газ відмовилася вже українська сторона.

А приступати до обговорення створення консорціуму без зниження ціни на газ відмовилася вже українська сторона

Схема маршрутів транспортування російського газу. Фото з сайту kharkovforum.com

Протягом усього переговорного - протягом більше року - українська делегація посилалася на т.зв. "Внутрішні домовленості", досягнуті ще в травні 2010-го. Як пояснили "Українській правді" чиновники в Мінпаливенерго, під цими "домовленостями" малися на увазі усні обіцянки Дмитра Медведєва Віктору Януковичу піти на перегляд умов контракту 2009 року.

Слова російського президента нібито прозвучали в присутності делегацій двох держав під час підписання Харківських угод. Правда ніхто зі співрозмовників редакції так і не зміг згадати: чого саме стосувалися ці обіцянки, і мали на увазі вони зниження контрактної ціни.

Протягом 2010-2011 років слова Дмитра Медведєва так і не втілилися в конкретні дії. Тепер же стало очевидно, що Медведєв збирається піти з поста президента Росії зі своїми обіцянками - Володимир Путін відповідати за слова свого попередника виявився не готовий.

Крім того, що це невигідно, це ще і непривабливо: поступки Україні щодо газу напередодні виборів можуть лише ускладнити і без того непросту ситуацію у внутрішньополітичній кон'юнктурі.

І вже з початком цього року сторони повернулися на вихідні позиції. З однією лише різницею: тепер Україна не просто заявляє про неприйнятність контрактів 2009 року, але і відмовляється їх виконувати. А своїм партнерам з Газпрому чиновники НАКу ввічливо пропонують вирішити питання "цивілізованим способом" - тобто піти в суд.

За що "зачепилася" Україна

У Контракті 2009 року Україну не влаштовує три ключові пункти: несправедлива формула розрахунку ціни, відсутність гарантій завантаження української ГТС і жорстка схема "бери або плати".

Перші дві позицій не залежать від української сторони: Київ не може в односторонньому порядку змінити ціну на газ; і, очевидно, Київ також не може змусити Москву відмовитися від будівництва "Південного потоку" і забезпечити гарантований обсяг транзиту через Україну. Єдиний пункт умов поставки, на які НАК може впливати в односторонньому порядку - це обсяги закупівель.

Згідно зі світовою практикою, принцип "бери або плати" закладається в контракти для мінімізації ризиків продавця, який змушений йти на конкретні витрати для поставок законтрактованого обсягу продукції. В обмін на це продавець, як правило, йде на певні поступки, зокрема - за ціною на закуповується продукцію.

У 2009 році Газпром застрахувався від скорочення обсягів вибірки газу Україною. Згідно з чинним контрактом, у разі, якщо Україна не вибирає задекларований обсяг газу, вона платить Газпрому штраф. Якщо газ не обраний в квітні-вересні, штраф становить 300% вартості всього обраного газу. Якщо в жовтні-березні - 150%.

Що Україна отримала в обмін на підписання таких жорстких умов так і залишається незрозумілим. Знижка Юлії Тимошенко в 20% діяла лише на 2009 рік, в той час як штрафні санкції - на всьому протязі дії контракту - до 2019 року.

LNG-танкер у LNG-терміналу, фото з сайту bibbyshipmanagement.com

Але найзагадковіше в угоді - це обсяги, яка Україна щорічно зобов'язалася вибирати. Згідно з контрактом, в 2009 році НАК повинен був імпортувати не менше 40 мільярдів кубометрів газу, а в наступні роки - з 2010 по 2019 - не менше 50 мільярдів кубометрів.

Але навіть поверхневий аналіз енергетики України за останні роки показує, що обіцянка імпортувати такі обсяги газу як мінімум абсурдно.

Згідно з офіційними даними, починаючи з 2007 року обсяги споживання російського газу Україною неухильно падало. У 2007-му Газпром продав Україні 59,2 мільярда куб. м. У 2008-му вже 56,2. А в 2009 році уряд самої Юлії Тимошенко передбачало вибрати 40 мілліардовкуб. м, а обрало лише 37,8 мільярдів кубометрів.

У цій ситуації абсолютно незрозуміло, на якій підставі Юлія Тимошенко гарантувала закупити в 2010 році 52 мільярдів кубометрів. І вже зовсім дивно, чому протягом наступних дев'яти років цей обсяг повинен був залишатися незмінним.

Єдине логічне пояснення може полягати в тому, що Юлія Тимошенко розраховувала в 2010 році - після перемоги на президентських - домовитися з Газпромом про право на реекспорт російського газу. Частково це підтверджується і офіційними заявами Володимира Путіна.

У січні 2009 року за чотири дні до підписання газового контракту прем'єр-міністр Росії зізнався, що пропонував Юлі Тимошенко отримати право реекспорту в обмін на газ за ціною 250 доларів США.

- Я особисто запропонував прем'єр-міністру України: приїжджайте, підписуйте контракт по 250 доларів за тисячу кубів і ми дамо вам право реекспорту. Але вона відмовилася! Відмовилися від того, чого самі просили у нас!

В результаті контракт був підписаний на умовах "бери або плати", а про перспективи реекспорту уряд Юлії Тимошенко воліла не говорити.

"Беру скільки треба"

По всій видимості, право на реекспорт було одним з предметів непублічних домовленостей між Юлією Тимошенко і Володимиром Путіним. Інакше складно пояснити гарантії екс-прем'єра щорічно імпортувати від 15 до 20 мільярдів кубометрів. зайвого російського газу.

У команди Віктора Януковича таких домовленостей з російською стороною не було. А перспектива домовитися про право на реекспорт з майбутнім президентом Володимиром Путіним після вироку Юлі Тимошенко виглядали більш ніж нереальними.

А перспектива домовитися про право на реекспорт з майбутнім президентом Володимиром Путіним після вироку Юлі Тимошенко виглядали більш ніж нереальними

Самохідний трубоукладач Газпрому, фото: south-stream.info

Рішення відмовитися від виконання принципу "бери або плати" з одного боку було вимушеним, а з іншого - стало першим кроком до уповільненому газового протистояння. Втім, і сама форма, в якій це було заявлено виглядає як виклик.

Лист НАК "Нафтогазу" про намір скоротити обсяг закупівлі газу було відправлено в ВАТ "Газпром" вчасно - за шість місяців до початку 2012 року - в травні минулого року.

Але, по-перше, сам зміст листа порушує умови контракту. Справа в тому, що в повідомленні Євгена Бакуліна на ім'я Олексія Міллера зазначено, що в 2012 році НАК хотіло б закупити 33,75 мільярда куб. м. Але, згідно п. 2.2.3 Контракту, обсяг контракту може змінюватися за погодженням сторона не більше, ніж на 20%. З огляду на, що за контрактом Україна гарантувала вибірку 52 мільярди. куб. м., НАК мав право скоротити обсяг закупівлі максимум на 10, 4 мільярди. куб. м., тобто до 41,6 мільярда куб. м.

По-друге, саме цей лист нічого не означає. У тому ж п. 2.2.3 Контракту зазначено, що скорочення обсягів вибірки можливо лише в разі, якщо в обмін на таке звернення російський продавець дає таке ж письмове підтвердження. За інформацією "Української правди", Газпром не відповів на одне з листів Євгена Бакуліна.

Незважаючи на це, вже на початку 2012 року Микола Азаров повідомив, що в поточному році Україна має намір імпортувати вже 27 мільярдів кубометрів газу, тобто ще на 20% менше, ніж було заявлено в листі. Теоретично контракт дозволяє зменшувати обсяг вибірки на 20%, але тільки в разі обопільної узгодження загального обсягу закупівлі. З огляду на, що Газпром своєї згоди на це не давав, заяву Миколи Азарова стало вже прямою провокацією конфлікту.

блефуємо

З огляду на, що в минулому році НАК імпортував 37,4 мільярдів кубометрів російського газу, заява Миколи Азарова означає, що за рік Україна готова скоротити обсяги поставок приблизно на 10 мільярдів кубометрів. Теоретично Київ зможе протриматися

Яким чином Київ збирається компенсувати цей обсяг в 2012 році поки не дуже зрозуміло.

Яким чином Київ збирається компенсувати цей обсяг в 2012 році поки не дуже зрозуміло

Початок траси підвідного газопроводу на чорноморському узбережжі РФ. Фото: south-stream.info

В публічній сфері фігурують три джерела: поставки скрапленого газу, закупівлі газу на спотових ринках і нарощування внутрішніх енергетичних потужностей в т.ч. альтернативних. Однак заяви про всіх цих джерелах більше схожі на блеф.

Зріджений газ. Поставки скрапленого газу в найближчий рік - це щось з розряду наукової фантастики. З урахуванням будівництва LNG-терміналу в Одесі, поставки в Україну зниженого газу - це перспектива найближчих 2-3 років, але ніяк не одного року.

Сланцевий газ. Приблизно таким же ефемерним здається найближча перспектива заміщення імпортного блакитного палива газом зі сланцевих покладів. Самі чиновники НАКу визнають, що Україна зможе видобувати перший промисловий сланцевий газ не раніше 2015 року.

Вугілля. Заміна газу вугіллям може виглядати найпереконливішим аргументом. Однак перехід ТЕЦ з газу на вугілля - процес капіталомісткий і вимагає часу. Що цікаво, про заміну газу вугіллям і введенні водовугільних технологій на українських ТЕЦ говорила і Юлія Тимошенко під час газового конфлікту 2008-2009 роки.

Власний видобуток. Приріст видобутку власного газу в минулому році склав 1 мільярд кубометрів. За оцінками експертів, щоб наростити видобуток хоча б на 2-5 мільярдів кубометрів необхідно як мінімум вісім років.

Перевагою України може стати лише економія газу за рахунок теплої зими і активне впровадження енергозберігаючих технологій.

А перераховані вище аргументи, по всій видимості, використовуються українськими енергетиками швидше як важіль тиску в переговорному процесі, ніж реальні переваги в разі затяжної газової війни. Багато в чому ці заяви мало чим відрізняються від гучних планів Юлії Тимошенко побудувати газопроводу "Білий потік" з Азербайджану в Європу.

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

"Краще поганий мир, ніж хороша війна"

Нинішнє газове протистояння між Україною та Росією головним чином відрізняється тим, що у Газпрому фактично немає реальних важелів тиску на НАК "Нафтогаз України".

По-перше, на відміну від попередніх років, у російської монополії немає юридично обґрунтованого права призупиняти постачання газу. До того ж завдяки теплій зимі в українських газосховищах накопичилися достатні запаси для зимового періоду.

По-друге, Україна нікуди не поспішає. У держбюджеті закладено реальна ціна в 416 доларів за тис. Куб. газу, яку НАК готовий платити за вибрані обсяги.

У той же час своїми діями Україна поставила Газпром перед дилемою. З одного боку Україна не відмовляється платити за імпортований газ. З іншого, Україна - найбільший в світі імпортер російського газу. І відмова Києва вибрати 10 мільярда куб м. Газу вже в цьому році може привести до мільярдних втрат. Для порівняння, 10 мільярда куб. м. газу - це обсяг контракту Газпрому з Францією.

газу - це обсяг контракту Газпрому з Францією

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

У Газпрому є два виходи - повернутися за стіл переговорів і продовжити обговорення консорціуму в обмін на поступку в ціні, або виставити Україні штрафні санкції за невибрані обсяги газу. В адміністрації Віктора Януковича і в Мінпаливенерго запевняють, що ніяких штрафних санкцій Україна платити не буде.

В цьому випадку Газпрому прийдеться піти в суд. А ось в Стокгольмському арбітражі може виявитися, що для Газпрому "краще поганий мир, ніж хороша війна".

Справа в тому, що, по-перше, похід до суду пов'язаний з іміджевими втратами: європейська спільнота не забуло, в яких умовах підписувався контракт 2009 року і напевно стане на сторону України. По-друге, в України ще на старті процесу буде козир у вигляді вироку Юлі Тимошенко, який стосується саме обставин підписання контракту. І по-третє, в рамках розгляду напевно підніметься питання про несправедливу ціну на транзит і відсутності гарантій щодо завантаження української ГТС.

Крім іншого, в Стокгольмському арбітражі вже існує прецедент італійської Edison, яка через суд примусила Газпром продаватиме газ зі знижкою. Примітно, що контракт з Edison також передбачав принцип "бери або плати".

Крім того на сьогоднішній день в Стокгольмському арбітражі розглядається позов до російському монополісту з боку польської PGNiG, яка також вимагає знижок на блакитне паливо.

І найголовніша перевага України в тому, що невигідний для Києва контракт 2009 року може бути розірваний або підданий публічному аналізу руками самого Газпрому.

Підготовлено BSNews за матеріалами gazprom.ru

Листопад 2006 - «Газпром» і Eni підписали Угоду про стратегічне партнерство, відповідно до якого «Газпром» отримав можливість c 2007 року здійснювати прямі поставки російського газу на італійський ринок. Відповідно до угоди діючі контракти на поставку російського газу в Італію продовжені до 2035 року.

23 червень 2007 - «Газпром» і Eni підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження проекту «Південний потік». Меморандум визначив напрямки співпраці двох компаній в галузі проектування, фінансування, будівництва і управління "Південним потоком».

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

18 січня 2008 - на Швейцарії зареєстрована компанія спеціального призначення для будівництва морської частини газопроводу South Stream AG. Засновниками компанії на паритетній основі виступили «Газпром» і Eni.

2008-2010

 • Укладено міжурядові угоди про реалізацію проекту з Австрією, Болгарією, Угорщиною, Грецією, Сербією, Словенією і Хорватією.
 • «Газпромом» підписані двосторонні угоди про співробітництво з реалізації проекту з уповноваженими національними компаніями: сербським ДП «Сербіягаз», Угорським банком розвитку (MFB), «Болгарським енергетичним холдингом ЄАД», оператором грецької газотранспортної системи DESFA, австрійської OMV.
 • Засновані спільні проектні компанії для реалізації проекту на території Сербії - South Stream Serbia AG (частка "Газпрому" - 51%, ДП "Сербіягаз" - 49%), Угорщини - South Stream Hungary Zrt. (По 50% у "Газпрому" і Угорського банку розвитку, MFB), Греції - South Stream Greece SA (по 50% у "Газпрому" і DESFA), Болгарії - South Stream Bulgaria AD (по 50% у "Газпрому" і " болгарського енергетичного холдингу "ЄАД).

19 червня 2010 - ВАТ «Газпром», Eni і французька енергетична компанія EDF підписали тристоронній Меморандум, який передбачає входження EDF до складу акціонерів South Stream AG до кінця 2010 року за рахунок зниження частки Eni в спільної проектної компанії. При цьому частка EDF складе не менше 10%.

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

1 жовтня 2010 року - Головою ради директорів і головним виконавчим директором South Stream AG призначений Марсел Крамер.

13 листопада 2010 - «Газпром» і «Болгарський енергетичний холдинг» ЄАД підписали Угоду акціонерів і Статут спільної проектної компанії South Stream Bulgaria AD. У сферу діяльності South Stream Bulgaria AD буде входити реалізація передінвестиційної стадії проекту «Південний потік», а також фінансування, будівництво та експлуатація газопроводу на території Болгарії.

16 листопада 2010 - підписано Договір про співробітництво між «Газпромом» і Адміністрацією Краснодарського краю на період реалізації проекту будівництва газопроводу «Південний потік» в 2010-2014 роках. На території краю в рамках реалізації проекту «Південний потік» планується будівництво унікальної компресорної станції. Вона забезпечить можливість транспортування газу на 900 км по морської частини газопроводу, яка буде проходити на великих глибинах.

21 березня 2011 року - «Газпром» і Wintershall підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо проекту «Південний потік», який передбачає приєднання Wintershall Holding GmbH до реалізації морської ділянки проекту. Меморандумом також передбачено укладення нових довгострокових контрактів на поставку природного газу спільної компанії Wintershall Erdgas Handelshaus Zug AG (WIEE).

22 березня 2011 року - «Газпром» і Geoplin Plinovodi doo підписали Угоду учасників компанії South Stream Slovenia LLC - спільної проектної компанії, що створюється на паритетних засадах для реалізації проекту «Південний потік» на території Словенії.

16 вересня 2011 - Підпісано угідь акціонерів морської ділянки проекту «Південний потік». Відповідно до Угоди німецька компанія Wintershall Holding і французька EDF отримали по 15% -ної частки участі в морській ділянці проекту «Південний потік» за рахунок скорочення частки ENI на 30%.

В результаті частки в морській ділянці проекту «Південний потік» розподілилися наступним чином: ВАТ «Газпром» - 50%, ENI - 20%, Wintershall Holding і EDF - по 15%.

В результаті частки в морській ділянці проекту «Південний потік» розподілилися наступним чином: ВАТ «Газпром» - 50%, ENI - 20%, Wintershall Holding і EDF - по 15%

«Газпром»: будівництво морської ділянки газопроводу «Джубга - Лазаревське - Сочі», з сайту з сайту gazprom.ru

Новости