• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Літати будемо, але погано. Як перехід на вітчизняні системи бронювання відіб'ється на якості послуг, цін на авіаквитки

Зберігання даних про внутрішні перельоти на російських серверах вдарить по бізнесу авіакомпаній і допоможе заробити власникам дата-центрів. Платити за імпортозаміщення знову буде споживач. Зберігання даних про внутрішні перельоти на російських серверах вдарить по бізнесу авіакомпаній і допоможе заробити власникам дата-центрів

Світлана Холявчук / Інтерпресс

Про те, що російські авіакомпанії можуть припинити обслуговування пасажирів через нові вимог Мінтрансу, повідомила 22 жовтня газета «Ведомости» з посиланням на лист гендиректора авіакомпанії «Сибір» (входить в S7 Group) Володимира Об'єдкова президенту Асоціації експлуатантів повітряного транспорту (АЕВТ) Володимиру Тасун.

Йдеться про проект постанови уряду, оприлюдненому ще в липні. Якщо він буде схвалений, з 1 січня 2020 року всі дані про бронювання квитків на внутрішніх напрямках і реєстрації на такі рейси повинні будуть зберігатися на російських серверах. А надавати послуги з їх обробці зможуть тільки зареєстровані в Росії компанії.

У S7 підтвердили «Фонтанці», що направили свої зауваження з приводу ініціативи, але поспішили знизити загострення пристрастей: про негайне зупинення діяльності в разі прийняття постанови мови не йде, випливає з відповіді на запит «Фонтанки». Проте російські компанії почнуть програвати іноземним конкурентам, а фінансова стабільність перевізників опиниться під загрозою, вважають в S7.

«Фонтанка» попросила незалежного Авіаексперти Андрія Крамаренко пояснити, як влаштовані системи бронювання і як перехід на вітчизняні рішення позначиться на споживача.

Хто нам продає квитки

Зараз авіакомпанії використовують чотири основні IT-платформи. По-перше, це внутрішня інвенторная система (системи, до функцій яких входить управління місцями на рейсах авіаперевізників), де міститься інформація про маршрути, тарифи і перевезених пасажирів.

По-друге, це система управління відправками, яка співвідносить дані про реєстрацію з инвенторной системою.

По-третє, система управління доходами, яка дозволяє перевізникам планувати свою діяльність.

По-четверте, глобальні системи дистрибуції (GDS), які здійснюють обмін даними про бронюваннях між авіакомпаніями, пасажирами і агентами-посередниками.

Дані перших трьох платформ можуть зберігатися як у самій авіакомпанії, так і на орендованих серверах. Але при співробітництві з міжнародною системою бронювання вони неминуче опиняться за кордоном. Йдеться про таку інформацію, як ім'я та прізвище пасажира, дата народження, вік і стать. «Паспортні дані можуть потрапити туди, а можуть і залишитися тільки у продала квиток російської авіакомпанії", - пояснює Андрій Крамаренко.

Найбільшими постачальниками таких систем є американська Sabre, іспанська Amadeus і «Сирена-тревел», яка належить британській групі Travel Port. Разом ці компанії займають більше 80% ринку. Але з них тільки «Сирена-тревел», яка з самого початку була вітчизняною розробкою, зберігає дані в Росії. У минулому році почала працювати Національна система бронювання, створена РОСТЕХ спільно з аеропортом Внуково. Але її частка поки становить близько 5%.

хто заробить

Перспектива відмови від співпраці з іноземними системами вперше виникла перед авіакомпаніями в 2014 році. Ухвалення поправок до закону «Про персональні дані» наказувало їм зберігати відомості про російських пасажирів на вітчизняних серверах. Але за п'ять днів до вступу поправок в силу Мінкомзв'язку вивело їх з-під дії закону.

Практичного сенсу в зберіганні інформації на вітчизняних серверах для авіакомпаній немає, вважає Андрій Крамаренко. «У сучасному світі не важливо, де фізично знаходяться дані - в Росії або в Гондурасі. Хіба що сервер в Росії може в будь-який час прийти і опечатати ОМОН. Якщо він знаходиться за кордоном, доведеться звертатися із запитами та обґрунтовувати його », - зазначає він. Крім того, дані росіян все одно так чи інакше витікають за кордон. «Якщо ви летите з Берліна до Москви, навіть« Аерофлотом », відомості про вас все одно залишаться у аеропорту», ​​- пояснив він.

Більш ймовірно, що за міркуваннями безпеки стоїть бажання влади дати поштовх для розвитку вітчизняної IT-інфраструктури. Так, вимога про зберігання персональних даних вже змусило таких гігантів, як Alibaba і Booking.com, орендувати потужності в російських дата-центрах, що принесло їх власникам мільярди рублів.

У випадку з міжнародними авіаційними системами локалізація малоймовірна. «Внутрішньоросійських перельоти приносять іноземним провайдерам 2 - 3% обороту. Заради цього вони не будуть нести витрати », - вважає Андрій Крамаренко. Раніше оператор дата-центрів Ixcellerate, у якого орендують потужності Booking.com, Apple і eBay, оцінював витрати зарубіжних компаній на оренду серверів і перенесення даних в Росію в 2 - 4 млрд рублів.

Таким чином, найбільш очевидними бенефіціарами змін стануть вітчизняні системи - «Сирена-тревел» і Національна система бронювання.

хто втратить

Вітчизняні авіакомпанії від останньої ініціативи не в захваті, оскільки перехід на нову систему - це дорого і довго, пояснив Андрій Крамаренко. Експерт не зміг оцінити точну суму інвестицій, але зазначив, що процес може розтягнутися на кілька років. «Це не тільки фінансові, а й іміджеві ризики», - пояснив він. Той факт, що на сполох забила саме «Сибір», ймовірно, пов'язаний з тим, що компанія якраз переходить зі швейцарською SITA на іспанську Amadeus і поки не налаштована знову повторювати цей досвід.

По-друге, в учасників ринку є побоювання, що використання російських рішень позбавить їх частини функціоналу. Наприклад, вітчизняні системи поки не дозволяють забезпечити роботу в міжнародних альянсах і планувати спільні рейси. За словами Андрія Крамаренко, технічна можливість доопрацювати систему є, але платити за це доведеться замовникам.

Крім того, саме по собі відсутність конкуренції навряд чи позитивно позначиться на якості IT-продукту. Приклад тому - китайська платформа Travel Sky, якої зобов'язані користуватися перевізники Піднебесної. «Вона не дуже зручна для пасажирів, оскільки, наприклад, не дозволяє реєструвати на рейси з пересадкою. Система управління прибутковістю теж поступається західним аналогам », - пояснив експерт.

Але в кінцевому підсумку заплатить за імпортозаміщення все одно споживач. Щоб компенсувати витрати, компанії будуть змушені або піднімати ціни на квитки, або, щоб не втратити клієнтів, просити у держави додаткових субсидій, тобто витрачати кошти платників податків, підсумовує експерт.

Галина Бояркова,

«Фонтанка.ру»

Новости