• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Визначена межа між Європою і Азією »Tuva.Asia

Ландшафтно-історична експедиція «Урал - кордон Європи та Азії», що отримала грант Російського географічного товариства, досліджувала кордон між двома континентами і дала її точне науковий опис від Карського до Каспійського морів Ландшафтно-історична експедиція «Урал - кордон Європи та Азії», що отримала грант Російського географічного товариства, досліджувала кордон між двома континентами і дала її точне науковий опис від Карського до Каспійського морів. Можливо, завдяки цьому буде поставлена крапка в майже 300-річному «прикордонному» суперечці.

прикордонні складності

Уступ (Чинка) Західного Устюрт, Мангістауська область, річка Казахстан. Фото: Олександр Чібілёв

Кордон між Європою і Азією проходить по Уралу. Це відомо кожному зі шкільної лави, написано у всіх підручниках, а на важливих залізничних магістралях, що перетинають Уральський хребет, стоять обеліски, на одній стороні яких вказано «Європа», а на іншій - «Азія». Але, при детальному розгляді, виявляється, що все не так просто.

Навіть якщо не брати до уваги історію питання, що налічує не одну сотню років, і просто подивитися сучасні географічні видання, виявиться, що в описі кордону є неабиякі розбіжності. Найбільше різночитань стосується місця її проходження в районі Кавказу. Через це виникає чимало суперечок. Яка точна площа Європи і Азії? Як правильно зробити статистичні підрахунки? Від яких точок відштовхуватися в промисловому освоєнні прикордонних регіонів? Яку гору вважати високою європейської вершиною - Монблан або Ельбрус? У деяких енциклопедіях так і написано: «Залежно від визначення меж континентів список найвищих вершин може злегка змінюватися», а на численних туристичних сайтах постійно розгортаються ось такі дискусії: «Проблеми у вас з географією !!! Кордон проходить по Кума-Маничською западині, тому Кавказ повністю відноситься до Азії! Тому Ельбрус ніяк не може бути найвищою вершиною Європи! Це найвища вершина Росії! »

Довідка

Вперше у вітчизняній історії Урал, як суцільний гірський пояс, що тягнеться від Північного Льодовитого океану до Прикаспію, описав В.М. Татищев. Він же запропонував вважати Урал кордоном між частинами світу. До нього кордон проводили по Танаїсу-Дону (Геродот), Волзі, Камі (арабські джерела) і навіть Обі (Деліль).

Відносно південній частині кордону існують дві основні точки зору. Частина вчених вважають нею широтний відрізок річки Урал в районі міста Орська, але більшість географів називають краєм Уралу південну околицю Мугоджар.

Немає єдиної думки і по західному кордоні Уралу, а суперечки про найпівнічнішій точці гір тривають понад 260 років. Одна група дослідників вважає північним краєм це частини гірської країни район Константинова Каменя на заполярному Уралі. Інші відносять до Уралу навіть узбережжі Карського моря в районі протоки Югорський Шара. В останньому випадку самої північної точкою Уралу називають мис Тонкий.

Ландшафтний підхід

Гора Константинов Камінь. Фото: Олександр Чібілёв

Щоб раз і назавжди покласти край різночитань, потрібні науково обгрунтовані прикордонні орієнтири. Їх визначенням і описом протягом півроку займалася експедиція під керівництвом члена-кореспондента РАН, віце-президента РГТ, директора Інституту степу УрО РАН Олександра Чібілёва . Дослідники стартували з Оренбурга 29 квітня поточного року. Частина великого маршруту, протяжністю понад 2000 км, було пройдено пішки, складні ділянки подолані на джипі, непрохідні - досліджені на вертольоті.

Готуючись до виконання відповідальної місії, географи провели аналіз більшості існуючих наукових праць, присвячених Уралу, і виробили критерії визначення кордону. Було вирішено керуватися ландшафтним підходом. «Приступаючи до визначення природних рубежів Уралу, ми виходили з того, що країна не є« чисто гірської », а по суті« гірничо-рівнинній », - говорить А. А. Чібілев. - Такий підхід спрощує проведення східній уральської кордону, яка добре простежується уздовж контакту древніх, сильно дислокованих і метаморфізованих гірських порід з четвертинними відкладеннями західної Сибіру ». Так як в ряді місць перехід від передгір'їв Уралу до рівнинним просторів Східно-Європейської рівнини не виражений, в якості відправних точок кордону були використані найбільш значні річки досліджених районів.

Для зручності вивчення маршрут розбили на 12 ділянок, які відповідають певним природним особливостям. Туди увійшли 9 областей Уральської природного країни: Пайхія, Заполярний Урал, Полярний Урал, Приполярний Урал, Північний Урал, Середній Урал, Південний Урал, Пріюжноуралье, Мугоджари і Прімугоджарье, а також плато Устюрт і гори Мангишлака.

Так де ж проходить межа?

Уточнена кордон Європи та Азії

Виходячи з того, що кордон між Європою і Азією слід уточнити не тільки на материку, але і в зонах шельфу, окраїнних і внутрішніх морів, дослідники пропонують все Карське море віднести до Азії, а кордон між Європою і Азією провести по східних берегів Нової Землі і острова Вайгач. Найбільш проблемним є питання про північній точці кордону між Європою та Азією на узбережжі Карського моря. На основі зіставлення можливих варіантів замикання міжконтинентальної кордону експедиція прийшла до висновку, що основними орієнтирами в межах Югорской області Уралу потрібно вважати Карське губу, каньйон нижньої течії річки Кари з переходом в долину Нярмаяхі і гору Константинов Камінь як орографічне вираз північного закінчення Уральських гір.

З південним кордоном все складніше. Південний Урал відрізняється від всіх інших гірських областей більш складною геологічною будовою, дугоподібної формою тектонічних структур і цілим віялом хребтів, роз'єднаної мережею поздовжніх річкових долин, що мають південний і південно-західний напрямок. В таких умовах складно вибрати, який з хребтів є основним. Свого часу В.Н. Татищев обрав в якості кордону річку Урал з самого його витоку. Експедиція не погодилася з цими висновками, так як в верхів'ях річка ще не є помітного кордону. Крім того, долина верхньої течії Уралу істотно зміщена на схід, по відношенню до структурно-тектонічної осі Уралу, між тим як ряд його хребтів все ще продовжує грати роль головного вододілу гірської системи.

У зв'язку з цим пропонується провести межу між Європою і Азією, орієнтуючись на меридіональні орографічні структури, що мають вихід на південний край усієї гірської системи - Мугоджар і кряжу Шошкаколь.Основнимі орієнтирами для цієї частини кордону є перетин долини річки Уфи у її злиття з кизил, далі по вододілу (хребет Кальян) з виходом на гору Сава (748м), хребет Юрма (+1002 м), хребет Таганай (гора Кругліца, 1177м), північні краю хребта Малий Таганай з виходом на осьову частину хребта Уралтау до хребта Нажімтау, сл жащего вододілом Уралу і Волги.

Яка точна площа Європи і Азії?
Як правильно зробити статистичні підрахунки?
Від яких точок відштовхуватися в промисловому освоєнні прикордонних регіонів?
Яку гору вважати високою європейської вершиною - Монблан або Ельбрус?
Так де ж проходить межа?
Новости