• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

NEWSru.com :: "Американська мрія": історія авантюрних підприємств зі щасливим кінцем

"Американська мрія": історія авантюрних підприємств зі щасливим кінцем
У 1803 році президент США Томас Джефферсон (1801-1809) прийняв рішення купити у Франції її колоніальне володіння - "Територію Луїзіана". Ця ділянка землі по діагоналі перетинає всю територію сучасних США
Джорджа Бісселл нині вважають творцем нафтової індустрії США. Однак, коли в 1859 році він купив ферму в штаті Пенсільванія, де раніше була виявлена ​​нафта, і вирішив добувати її методом буріння, його дії були висміяні
У 1876 році США і Російська імперія уклали договір про продаж Російської Америки - Аляски. Росія почала переговори про цю угоду в 1866 році, проте США довгий час сумнівалися в розумності подібного придбання

"Американську мрію" можна втілити не тільки наполегливою працею і кмітливістю, помноженими на фортуну. В історії США безліч прикладів того, як, здавалося б, абсолютно нерозумні дії давали неймовірний результат.

Ця традиція корінням сягає в XVI століття в епоху перших іммігрантських поселень в Новому Світі. Пізніше ця риса характеру була властива і батькам-засновникам, і завойовникам дикого Заходу, перетворившись в атрибут американського способу життя. Ретроспективу американського авантюризму зі щасливим кінцем призводить Washington Profile .

Купівля Луїзіани

У 1803 році президент США Томас Джефферсон прийняв рішення купити у Франції її колоніальне володіння - "Територію Луїзіана". Ця ділянка землі по діагоналі перетинає всю територію сучасних США. Площа Луїзіани становила понад 2 млн кв. км. Франція (точніше її реальний правитель Наполеон Бонапарт) просила за неї 15 млн доларів, причому основну частину цієї суми, 11 млн 250 тис. Доларів, повинні були бути заплачені відразу, а інша частина була компенсована погашенням боргу Франції перед громадянами США.

Тоді Луїзіана виявилася непотрібною Франції. Її населення було вкрай невеликим, захищати віддалену колонію від вторгнень одвічних супротивників - англійців (базувалися в сучасній Канаді і Вест-Індії) було вкрай складно. Наполеон спершу намагався зберегти Луїзіану, щоб з її допомогою забезпечувати продовольством центр французької колоніальної імперії в Новому Світі - Гаїті. Однак згодом він відмовився від цієї ідеї після того, як на Гаїті відбулося повстання чорних рабів, а французький експедиційний корпус зазнав невдачі в наведенні порядку.

Багато жителів США вельми скептично ставилися до вирішення Джефферсона. Однак наслідки цієї угоди виявилися досить сприятливими - територія США практично подвоїлася, на цьому шматку землі були утворені 13 нових штатів, і Сполучені Штати почали освоєння Далекого Заходу, Каліфорнії і Техасу.

правило свердлика

Джорджа Бісселл нині вважають творцем нафтової індустрії США. Однак, коли в 1859 році він купив ферму в штаті Пенсільванія, де раніше була виявлена ​​нафта, і вирішив добувати її методом буріння (до цього нафту добувалася методом шахтних розробок), його дії були висміяні. Нові технології, придумані і впроваджені Бісселл, дозволили видобувати нафту набагато швидше і дешевше. Бісселл незабаром став одним з найбагатших людей в США.

дурість Сюарда

У 1876 році США і Російська імперія уклали договір про продаж Російської Америки - Аляски. Росія почала переговори про цю угоду в 1866 році, проте США довгий час сумнівалися в розумності подібного придбання. Більшість американців не розуміло, яку вигоду може принести США покупка шматка землі на краю землі, де практично неможливо жити через сильні морози.

Ідею про покупку Аляски активно підтримував президент Ендрю Джонсон і його держсекретар Вільям Сюард. Їх активно критикували політичні противники Джонсона, який довгий час не міг отримати підтримку цієї угоди в Конгресі. В результаті, Аляска була куплена, а цю угоду (і сам штат Аляска) довгий час називали "Дурістю Сюарда" (Seward's Folly) або "Крижаним ящиком Сюарда" (Seward's Icebox). Однак, коли на Алясці були знайдені золото, а згодом і нафту з газом, ставлення американців до цього штату радикально змінилося. Сьогодні Аляску називають "Великої Землею" (Great Land).

Дорога в нікуди

У 1885 році нафтовий магнат і один з найбільших акціонерів компанії Standard Oil Генрі Флаглер за невелику суму купив напівзанедбаним залізничну гілку у Флориді. Причиною покупки була хвороба дружини і поради лікарів про зміну клімату.

Флаглер побоювався, що якщо він не купить цю залізницю, то її просто закриють через непотрібність. В ту пору Флорида була одним з найбідніших і відсталих штатів США, населення найбільшого міста не перевищувало 10 тис. Осіб. Проте, Флаглер спробував заробити на своїй залізниці. Всі бізнесмени, до яких Флаглер звертався з пропозиціями про співпрацю, відмовляли йому.

Однак через десять років Флаглер зміг подовжити свою залізницю - до Майамі. Після цього виявилося, що він володіє справжнім Ельдорадо. Залізниця Флаглера стала ключовою комунікацією, за допомогою якої забезпечувалися війська США під час іспано-американської війни. Згодом по ній доставлялися техніка та обладнання, необхідні для будівництва Панамського каналу. Сама Флорида поступово перетворилася в процвітаючий аграрний, транспортний і туристичний центр США.

Формула кохання

У 1887 році Аса Кендлер, підприємець з міста Атланта, заплатив 2,3 тис. Доларів фармацевту Джону Пембертону за рецепт неапетитною коричневої рідини, яка, як стверджував продавець, мала освіжаючий ефект і допомагала від депресій. Це був рецепт напою, який став відомий всьому світу під назвою Coca Cola. Завдяки зусиллям Кендлера, за десятиліття продажу "коки" в США збільшилися на 4000%. Нині корпорація Coca Cola Сo входить в число найбільших фірм світу.

Мільйони за гамбургер

У 1961 році 52-річний підприємець Рей Крок заплатив 2,7 млн ​​доларів за маленьку забігайлівку, де готували гамбургери. Він витратив на цю покупку заощадження всього свого життя. Крім того, Крок придбав і права на назву забігайлівки - McDonald's. Тоді його родичі і сусіди засумнівалися в психічному здоров'ї Крока. Вони були не самотні: коли Крок запропонував свого старого друга (і великому мультиплікатору) Уолту Діснею відкрити кафе McDonald's у відчиненому парку розваг Disneyland, Дісней відмовив. Нині McDonald's є одним із символів процесу глобалізації.

Міст в історію

У 1962 році муніципалітет Лондона виявив, що знаменитий міст через Темзу (він так і називався - Лондонський міст) розвалюється в буквальному сенсі цього слова. Побудований в 1831 році, міст виявився не в змозі витримувати потоки автомобілів. Було вирішено продати старий міст і побудувати на його місці новий.

На цю пропозицію відгукнувся американський нафтовий магнат Роберт МакКулоч, який заплатив за історичні руїни 2,46 млн доларів. Міст був акуратно розібраний і перевезений в штат Арізона, де знаходився заснований МакКулочем курорт Lake Havasu Resort. Реконструкція моста почалася в 1968 році, а в 1971 році він був офіційно відкритий для відвідувачів. Нині Лондонський міст є однією з найбільш відвідуваних визначних пам'яток США, на курорті щорічно відпочивають понад 2 млн осіб.

буканьери

Малкольм Глейзер може вважатися живим прикладом "американської мрії". Втративши батька в 15-річному віці, юний Малкольм став утримувати сім'ю одноосібно. Він очолив сімейний бізнес - маленьку компанію з виготовлення годинникових механізмів. Незабаром він почав розширювати його, роблячи успішні інвестиції в різні галузі - від харчової індустрії до телекомпаній і банків.

Стан Глейзера нині оцінюється, як мінімум, в 1 млрд доларів. Однак США потрясла його операція з командою американського футболу Tampa Bay Buccaneers. Ця команда була хронічним невдахою протягом усіх 19-ти років свого існування. У 1995 році Глейзер купив її за вельми скромну суму в 192 млн доларів. Під управлінням Глейзера, "буканьери" пережили друге народження і в 2003 році виграли чемпіонат США. Вартість команди нині перевищує 700 млн доларів.

Новости