• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Фільм "Алгоритм винаходу". Центрнаучфільм, 1974 рік

Унікальна відео-запис занять, які свого часу проводилися Автором ТРИЗ і АРИЗ Генріхом Сауловича Альтшуллером зі слухачами Азербайджанського громадського інституту винахідницької творчості

Унікальна відео-запис занять, які свого часу проводилися Автором ТРИЗ і АРИЗ Генріхом Сауловича Альтшуллером зі слухачами Азербайджанського громадського інституту винахідницької творчості. Знятий (хоча, в реальності, це зробити непросто) робочий момент живого творчого мислення учасників в процесі вирішення завдань «з протиріччям». Досить складні технічні поняття наочно ілюструються Провідним. Якщо Ви хотіли подивитися, як вчать изобретательскому творчості, дивіться!

ТРИЗ-педагогіка. Теорія рішення винахідницьких задач

Фундаментом для ТРИЗ-педагогіки стала теорія рішення винахідницьких задач (ТРВЗ). Давайте розберемося, які основні ідеї ТРИЗ і чому саме цю теорію ми вирішили покласти в основу системи навчання креативного мислення.

Одного разу у шотландського барона і математика Джона Непера трапилася неприємність: пропала цінна річ. Підозра лягла на слуг, але жодного з них не можна було звинуватити напевно. І тоді Непер оголосив, що його чорний півень має здатність відкривати свого господаря таємні думки.

Кожен слуга мав увійти в темну кімнату, де знаходився півень, і доторкнутися до нього рукою. Було сказано, що півень закричить, коли злодій до нього доторкнеться. І хоча півень так і не закричав, Непер все ж визначив злодія ... Яким чином?
Цей історичний анекдот відмінно розкриває сенс одного з головних понять теорії. Це поняття - «ідеальний кінцевий результат».

У даній ситуації ідеальний кінцевий результат звучить так: злодій сам зізнається. Але, зі зрозумілих причин, сам він цього робити не хоче. Значить, потрібно сконструювати таку ситуацію, в якій злодій зізнається в злочині, чи не зізнаючись у цьому. Фантастика? Ні, цілком разрешаемое протиріччя не тільки в історичному анекдоті, але і в реальному житті.

Ось як вчинив Непер:

він попередньо обмазав півня сажею, і чисті пальці одного з слуг стали доказом його винуватості. Таким чином було дозволено протиріччя: злодій не зізнавався на словах, але зізнався тим, що побоявся доторкнутися до півня.

Ще один історичний приклад.
Русский світло

У другій половині XIX століття вулиці європейських столиць висвітлювалися дуговими лампами - парижани називали їх «російським світом». Головна частина лампи - два вугільних стержня, між якими при подачі напруги виникало яскраве свічення - електрична дуга. Щоб дуга була стійкою, не гасла, відстань між кінцями вугільних стрижнів має бути постійним. Але стрижні вигорають, стають коротшими - і дуга гасне.

А тепер питання: як зробити, щоб відстань між стрижнями було строго постійним? Завдання це вирішувалася поколіннями інженерів. Придумали годинне пристрій, який зближувало стрижні в міру вигоряння.

Шестерінки, пружини, коромисла, приводний пристрій - все це треба було регулювати, змащувати, ремонтувати. «Русский світло» виявився дорогим задоволенням.

Як зробити його дешевим і надійним? «Вузьке місце» - годинниковий механізм. Фантазуємо: стрижні САМІ регулюють відстань між собою, без жодного годинникового механізму ... Що це - марення запаленого уяви?

Ні, це «законний» оборот сильного винахідницької мислення. Так і вирішив задачу «російського світу» інженер Яблочков. Він просто розташував стрижні паралельно! Тепер відстань між ними завжди однакове, і не треба ніякої складної механіки. Просто, як все геніальне. Те, що на перший погляд здається маренням, виявилося ідеальним кінцевим результатом винахідницької задачі.
Ідеальний кінцевий результат - це одне з ключових понять теорії розв'язання винахідницьких завдань. А завдання про «російською світлі» - одна з тисяч навчальних завдань, на яких відточується изобретательское мислення. Отримав добротне ТРІЗовскіе освіту людина закономірно виходить на яскраві ідеї, які раніше були під силу тільки «обраним» геніям.

Інші пов'язані поняття ТРИЗ - протиріччя. У будь-якій сфері діяльності, де є розвиток, є і протиріччя.

Наведемо приклад.
корабель

Корпус корабля повинен бути вузьким, щоб він міг плисти швидко, і корпус корабля повинен бути широким, щоб корабель був стійким при поперечної хвилі.

Здавалося б, повний глухий кут. Ну не може ж бути, щоб щось було відразу і вузьким, і широким!
Звичайний розум пасує перед протиріччям. Рішення протиріч - доля геніїв, особливо талановитих людей.

До речі, «корабельне протиріччя» має цілком прийнятні рішення. Одне з них ви точно знаєте - це катамаран.
Ми можемо навести приклади подібних протиріч в архітектурі, мистецтві, політиці, педагогіці - де завгодно! І чим швидше розвивається світ, тим більше суперечностей в одиницю часу потрібно вирішувати.

ТРИЗ вчить звичайних нормальних людей вирішувати суперечності. Ідея основоположника ТРИЗ Генріха Сауловича Альтшуллера полягала саме в тому, що творчості можна вчити так само, як і іншим видам людської діяльності.

З книги Анатолія Гіна "ТРИЗ-педагогіка".

Яким чином?
Фантастика?
А тепер питання: як зробити, щоб відстань між стрижнями було строго постійним?
Як зробити його дешевим і надійним?
Що це - марення запаленого уяви?
Новости