• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Як навчити дитину прибирати в кімнаті: 2 списку справ

 1. Алгоритм прибирання: чек-лист
 2. Як хвалити дитину за зроблену роботу
 3. Список домашніх справ - за вибором

зміст:

Другий, після виконання домашніх завдань , Камінь спотикання між батьками і дітьми - прибирання, наведення порядку в кімнаті. Неуважним і незібраним дітям, дітям з СДУГ підтримання порядку дається особливо важко. І перш ніж вимагати від дитини забратися в кімнаті, його треба цьому навчити. Ненька гіперактивної дитини Ірина Лук'янова ділиться своїм досвідом.

У психолога Катерини Мурашова серед нарисів про роботу з дітьми та дорослими, які вона публікує на порталі "Сноб", є чарівна історія під назвою "І повісь костюм!" (Вона входить і до складу її книги "Любити або виховувати"). Це історія мами, яка безуспішно намагається навчити свого сина, розсіяного музиканта Леву, вішати свій костюм, коли він приходить додому.

Роки минають, Лева живе в іншій країні і як і раніше не вміє наводити порядок вдома. А мама його тужить: "Я так рідко бачу його тепер. А в дитинстві він був зі мною кожен день ... І як я витрачаю забагато цей час? Адже з ним завжди можна було цікаво поговорити - про музику, про книжки, про стосунки людей ... Адже Льова так і залишився незібраним! Хто це мені сказав, що я можу його змінити? Де я прочитала або почула цю дурість? Адже я іноді по півдня ходила за ним з цим костюмом! Ні б мені самій його за хвилину повісити! І скільки було б вільного часу для спілкування з моїм дорогим хлопчиком ... "

Про це, мабуть, варто пам'ятати, пускаючись у довгі, безнадійні битви за порядок в кімнаті.

До змісту

Алгоритм прибирання: чек-лист

А тепер - виробляємо алгоритм прибирання. Працюємо над одним навиком за один раз. Скажімо, на цьому тижні вчимо заправляти ліжко (саме вчимо, а не лаємо за те, що він цього не вміє).

Нам, дорослим, здається, що прибирання квартири - це так просто, що люди просто народжуються з цим умінням. Насправді наводити порядок дитини треба вчити. Особливо дитини неорганізованого. Для нього "прибери в кімнаті" - це непідйомна завдання. Приблизно як "з'їж слона": слон такий величезний, як же його з'їсти?

От саме прибирання - гарне місце і час, щоб навчити людину є слона по шматочках. Або - ділити велике і непосильне завдання на кілька маленьких і посильних.

Для початку домовимося: чого ми хочемо прямо зараз? Серйозною генерального прибирання або мінімальної косметичної? Наприклад - заправити ліжко, прибрати речі в шафу, зібрати іграшки після гри?

Або пилососити і мити підлогу теж треба? А ось пил витирати на шафах ми зараз не будемо. І бруд з косяка теж не будемо відтирати.

Прибирати набагато веселіше в компанії - не відчуваєш себе таким самотнім наодинці з купою роботи. Нам з дітьми завжди допомагало поділити зони відповідальності і працювати разом. Для цього добре буває обговорити з дитиною, з чим він легко впорається сам, а де йому потрібна мамина допомога.

З'ясовуємо, що означає "кімната прибрана", "на столі порядок". Ось один з можливих варіантів пам'ятки "Що вважати прибраній кімнатою".

Кімната вважається прибраній, коли:
 • Ліжко застелене.
 • На ліжку немає речей.
 • Одяг прибрана в шафу.
 • На столі нічого не валяється.
 • На підлозі нічого не лежить.
 • Іграшки лежать в ящиках.
 • На столі є вільне місце для уроків.
 • Книги стоять на полиці.
 • Зошити лежать стопками.
 • Пол чистий.
 • Підвіконня витертий.

Цей список можна доповнити або скоротити. Добре перетворити його в чек-лист, де навпроти кожної справи робиться позначка про виконання.

До змісту

Як хвалити дитину за зроблену роботу

Коли ми бачимо добре зроблену роботу, ми її хвалимо. Чи не розумницю-лапочку дитини, а добре зроблену роботу. Коли ми бачимо, що робота зроблена так собі - показуємо, що не так, і допомагаємо переробити. За хорошу роботу видаємо бонуси.

Важливо пам'ятати: сарказм абсолютно недоречний. Якщо дитина ніколи не прибирав в кімнаті, а тут раптом проявив чудеса трудового ентузіазму і прибрав, це привід радіти, а не іронізувати.

Окремо хочу сказати про фразу "Можеш, якщо захочеш". Іноді наші діти раптом показують чудеса. Чи то їм хочеться нас порадувати, то чи себе перевірити - але іноді домашнє завдання раптом виявляється написано ідеальним почерком, посуд помита без нагадувань, кімната прибрана, уроки зроблені ...

Це зовсім не означає, що дитина може це робити завжди, але не робить, тому що лінується. Як правило, все це відбувається в режимі подвигу, щоб порадувати батьків або вразити вчителя. І це гідно серйозної похвали, а не іронії в дусі "сподобився, нарешті".

Коли дитина робить чудеса, він демонструє нам свою зону найближчого розвитку. Це означає, що він вже освоїв ці навички, але їх повсякденне застосування для нього поки важко. Проте, він може один раз це зробити, напружуючи всі свої сили - як ми, напевно, можемо розвинути шалену швидкість, тікаючи від грабіжника або наздоганяючи поїзд.

До змісту

Список домашніх справ - за вибором

"Золушкіна списки" - моє домашнє ноу-хау. Моя дочка набагато краще ставилася до списків справ тоді, коли у неї була можливість вибирати справи, які їй більше подобаються. Ми пам'ятаємо: мачуха залишала Попелюшку безліч різних доручень.

- Матушка, можна я поїду на бал?

- Можна, звичайно. Тільки перш прибери в кімнатах, вимий вікна, натри підлоги, вибілені кухню, виконан грядки, посади під вікнами сім трояндових кущів, розбери сім мішків квасолі (білу відокрем від коричневої), пізній саму себе і намели кави на сім тижнів.

Я зазвичай писала в списку повний перелік справ на сьогодні, і моя Попелюшка могла вибрати собі половину з них, а другу половину робила я. Ось один з таких списків. Якщо в дужках стоїть цифра 2 - це означає, що справа велика і вважається за два.

Список справ для Попелюшки
 • Підмести в коридорі
 • Помити раковину у ванній
 • Винести сміття
 • Помити посуд
 • погодувати шиншил
 • Прибрати на столі в кухні
 • Вийняти з пральної машини і розвісити білизну (2)
 • Зарядити наступну прання
 • Вигуляти одну собаку (2)
 • Вигуляти другу собаку (2)
 • Полити квіти

Якщо сьогодні, наприклад, дитя хоче провітритися, воно бере на себе вигул обох собак і кілька невеликих справ: погодувати шиншил, полити квіти і винести сміття. А якщо дитя рішуче не хоче одягатися і виповзати на мороз, воно бере на себе метушню по господарству, залишаючи мені вигул собак. Але робота по дому все одно виявляється зробленої.

Треба сказати, Золушкіна списки нам були потрібні десь до закінчення школи - після цього Попелюшка сама вже бачила, що треба зробити самій, а куди відправити молодшого брата, він як раз підріс.

Коментувати можут "Як навчити дитину прибирати в кімнаті: 2 списку справ"

І як я витрачаю забагато цей час?
Хто це мені сказав, що я можу його змінити?
Де я прочитала або почула цю дурість?
Приблизно як "з'їж слона": слон такий величезний, як же його з'їсти?
Для початку домовимося: чого ми хочемо прямо зараз?
Серйозною генерального прибирання або мінімальної косметичної?
Наприклад - заправити ліжко, прибрати речі в шафу, зібрати іграшки після гри?
Або пилососити і мити підлогу теж треба?
Матушка, можна я поїду на бал?
Новости