• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Становлення державності на Русі в IX - X ст. Історія Росії. 10 клас.

  1. Коментарі викладача Освіта Київської Русі.
  2. Перші князі Київської Русі.
  3. Київська Русь при Володимирі.

Коментарі викладача

Освіта Київської Русі.

У сучасній науці існує близько 30 різних теорій походження держави, серед яких найбільшою популярністю користуються теократична теорія, теорія насильства, іригаційна теорія, теорія суспільного договору, патріархальна теорія і класова, або соціально-економічна теорія.

Норманська теорія, її походження і суть

Проблема походження Давньоруської держави до сих пір є однією з найбільш дискусійних. Початок цієї дискусії поклали два німецьких учених - З. Байєр і Ф. Міллер, які в 1730-1740-х рр. опублікували ряд своїх робіт ( «Про варягів», «Про походження Русі», «Походження імені і народу російського»), в яких прямо заявили, що Давньоруська держава виникла в результаті норманського завоювання східнослов'янських земель.

Ф. Міллер

А підставою для виникнення цієї теорії послужив літописне оповідання ПВЛ про покликання в 862 р на князювання в Ладогу, Белоозеро і Ізборськ трьох варязьких конунгів Рюрика, Синеуса і Трувора.

А підставою для виникнення цієї теорії послужив літописне оповідання ПВЛ про покликання в 862 р на князювання в Ладогу, Белоозеро і Ізборськ трьох варязьких конунгів Рюрика, Синеуса і Трувора

Варяги і слов'яни

Боротьба норманистов і антинорманистов

З моменту виникнення норманської теорії все вітчизняні та зарубіжні історики поділилися між собою на два непримиренні табори: норманистов (М. Погодін, А. Куник, І. Шаскольский, Г. Лебедєв, Р. Скринніков) і антинорманистов (М. Ломоносов, С. Гедеоном , М. Тихомиров, Б. Рибаков, А. Кузьмін, В. Фомін).

Протягом усіх років вони сперечаються з цілого кола проблем, серед яких найбільш гострими є:

а) проблема етнічної природи варягів і походження князівської династії;

б) проблема походження терміна «Русь».

Ломоносов М. В.

Суть розбіжностей по першій проблемі гранично проста: для всіх норманистов варяги - це нормани-вікінги, аборигени давньої Скандинавії; для антинорманистов варяги - одне із слов'янських або балтійських племен, що жили на південному березі Балтійського (Варязького) моря.

Суть розбіжностей по другій проблемі більш складна. По-перше, всі історики діляться на дві великі групи: прихильників соціальної і прихильників етнічної природи цього терміна. Представники першого напряму (Г. Лебедєв, Р. Скринніков) вважають, що термін «Русь» спочатку мав соціальну природу і позначав княжої дружини, що складається з норманів-вікінгів або варягів.

Представники другого напрямку діляться на кілька основних груп:

норманісти (Р. Пайпс, В. Томсен, І. Шаскольский, Е. Мельникова, В. Петрухін) вважають, що термін «Русь» має скандинавську етимологію і походить від фінського слова ruotsi, що в перекладі означає «Швеція»;

ряд антинорманистов (Б. Рибаков, М. Тихомиров, Г. Ловмяньскій) вважають, що термін «Русь» місцевого слов'янського походження, і цей етнонім носило одне із східнослов'янських племен, що жило в Середньому Подніпров'ї на берегах річки Рось;

інші антінорманісти (А. Кузьмін, В. Фомін) вважають, що витоки терміна «Русь» слід шукати серед різних етнічних «русів», що жили на території Балтійської, Придніпровської та Аланской Русі.

Яким шляхом виникло Давньоруська держава

В даний час можна виділити кілька ключових точок зору:

1) частину сучасних норманістів (В. Петрухін, Р. Скринніков) до сих пір виступають з позицій «теорії норманського завоювання» східнослов'янських земель.

2) інші сучасні норманісти (Р. Пайпс) проповідують «теорію норманської колонізації» і стверджують, що Давньоруська держава виникла як побічний продукт торгових зв'язків Візантії та Скандинавії по торговому шляху «із варяг у греки»;

3) більшість сучасних антинорманистов вважають, що Давньоруська держава є результат розвитку декількох взаємопов'язаних процесів:

а) початкового етапу классообразования у східних слов'ян;

б) об'єднання зусиль східнослов'янських племен для боротьби із зовнішньою загрозою;

в) тісної взаємодії трьох великих етнічних груп: східних слов'ян, варягів і руси.

Похорон знатного руса

Коли виникло Давньоруська держава

По даній проблемі теж існує кілька основних точок зору:

а) більшість сучасних авторів стверджують, що Давньоруська держава виникла в другій половині IX ст., в 862 м або 882 г .;

б) частину сучасних авторів (А. Кузьмін, А. Новосельцев, А. Сахаров) вважають, що в східнослов'янських землях практично одночасно склалися два незалежних один від одного центру давньоруської державності: один на рубежі VIII-IX ст. в середньому Подніпров'ї на території полянського племінного союзу (Київ), і інший - в середині IX ст. в землях кривичів і ільменьскіе слов'ян (Новгород);

в) нарешті, третя група істориків (І. Фроянов, А. Дворниченко, І. Данилевський) стверджують, що до кінця Х - початку ХІ ст. Київська Русь не була державою в повному розумінні цього слова, а являла собою досить аморфну ​​федерацію міст-держав республіканського (полісного або вічового) типу.

Перші князі Київської Русі.

Випередити нашу розповідь про ранню історію Давньоруської держави слід одним істотним зауваженням: датування багатьох подій того часу до сих пір є умовною, оскільки:

1) давньоруські літописці при написанні своїх нетлінних праць користувалися більш ранніми візантійськими і європейськими хроніками, де одночасно зустрічалися константинопольське, старовизантийской і антіохское літочислення, які нехай незначно, але все ж відрізнялися в датуванні одних і тих же подій;

2) все літописці були не тільки «професійними істориками», а й яскравими публіцистами, яких охоплювали політичні пристрасті, симпатії і антипатії. Тому досить часто як на догоду своєму замовнику (великому або питомою князю), так і на власний розсуд вони «правили» справжню історію;

3) багато фахові історики при вивченні подій Стародавньої Русі спиралися на різні літописні зводи (Лаврентьевский, Іпатіївський, Софійсько-Новгородський і ін.), Де присутні не завжди збігаються один з одним редакції ПВЛ і т. Д.

Д

Літописи

862 м - покликання Рюрика, Синеуса і Трувора на князювання в Ладогу (Новгород), Білоозеро і Ізборськ. Офіційна дата початку російської державності.

879 м - смерть Рюрика і перехід влади в руки одного з варязьких конунгів Олега.

880-882 рр. - похід Олега в Київ, в ході якого він убив тамтешніх князів Аскольда і Діра, захопив владу і оголосив Київ столицею об'єднаного Російської держави.

882-912 рр. - правління великого Київського князя Олега.

883-885 рр. - військові походи Олега в суміжні території та включення до складу Київської Русі племінних князівств древлян, сіверян і радимичів.

907 м - перший вдалий похід Олега на Константинополь, в результаті якого він отримав великий грошовий викуп і підписав вигідний для Русі торговий договір.

911 м - другий вдалий похід Олега на Константинополь і укладання нової, більш вигідної торгового договору з Візантією.

Олег біля стін Царгорода

912-945 рр. - правління великого Київського князя Ігоря.

913 м - похід князя Ігоря в землі древлян, вторинне підпорядкування цього племінного князювання Києву.

941 м - перший похід Ігоря на Візантію, що закінчився загибеллю російського гребного флоту.

944 м - другий похід Ігоря на Візантію, який закінчився підписанням нового, але менш вигідного торгового договору з Візантією.

945 м - Під час традиційного «полюддя» - збору данини з підвладної території - відбулося повстання древлян, в результаті якого князь Ігор був по-звірячому вбитий.

945 м - Під час традиційного «полюддя» - збору данини з підвладної території - відбулося повстання древлян, в результаті якого князь Ігор був по-звірячому вбитий

страта Ігоря

945-964 рр. - правління великої Київської княгині Ольги.

946 м - похід київської дружини на чолі зі Святославом, Асмуд і Свенельдом на древлян, що завершився остаточним включенням території цього племінного князювання до складу Київської Русі. У той же рік княгиня Ольга регламентувала збір данини з підвладних територій, провівши «адміністративно-податкову» реформу, в ході якої встановила «уроки» (терміни) і «цвинтарі» (місця) збору данини.

946/955/957 рр. - поїздка або поїздки княгині Ольги в Константинополь і прийняття нею хрещення по візантійському обряді.

964-972 рр. - правління великого Київського князя Святослава.

- правління великого Київського князя Святослава

Святослав

964 м - похід Святослава в землі в'ятичів і включення цього племінного союзу до складу Київської держави.

965 м - похід Святослава в Волзьку Болгарію і її розгром.

965-966 рр. - похід Святослава в землі Хазарського каганату, в ході якого він спалив дотла обидві столиці Хазарії - Ітіль і Саркел, і величезна тюрко-іудейське держава-паразит було стерто з лиця землі, а Русь отримала надійний вихід до Азовського і Чорного морів, минаючи печенізьку степ .

967 м - висновок російсько-візантійського військового союзу проти Дунайської Болгарії.

968 м - похід Святослава проти Дунайської Болгарії (Перший Дунайський похід), який закінчився розгромом цієї держави і підписанням мирного договору, за яким нижню течію Дунаю відійшло до Русі. Згідно з літописним свідченням, Святослав мав намір перенести сюди, в Переяславець, столицю Російської держави, але набіг печенігів на Київ змусила його повернутися додому для відображення орди хана Курі.

969 м - смерть княгині Ольги і поховання її за християнським обрядом у Києві.

970 м - перед новим походом на Дунай, де Святослав остаточно вирішив влаштуватися, він ділить Київську Русь на уділи між своїми синами: старшому Ярополку дістався Київ, середнього Олегу - Іскоростень, а молодшому Володимиру - Новгород.

970-971 рр. - Другий Дунайський похід Святослава. Спочатку він починався як новий похід проти Болгарії, але після укладення військового союзу з болгарським царем Борисом II він перетворився в похід проти Візантії. Святослав окупував Фракію, захопив Доростол, Філіпполь, Аркадіополь і почав бойові дії в Македонії. Новий візантійський імператор Іоанн Цимісхія, оцінивши реальну загрозу, що виходила від Святослава і його бойової дружини, почав з ним мирні переговори. Однак навесні 971 р, порушивши перемир'я, І. Цимисхия відновив бойові дії проти русичів: візантійцям вдалося загнати Святослава в Доростол, де після багатомісячної облоги була прийнята почесна капітуляція: Святослав із залишками своєї дружини відпускався додому і брав на себе зобов'язання надалі не ходити походами на Дунай.

Цимисхия відновив бойові дії проти русичів: візантійцям вдалося загнати Святослава в Доростол, де після багатомісячної облоги була прийнята почесна капітуляція: Святослав із залишками своєї дружини відпускався додому і брав на себе зобов'язання надалі не ходити походами на Дунай

Битва при Доростоле

972 м - загибель Святослава і його дружини на дніпровських порогах у сутичці з печенігами. Є всі підстави вважати, що ця сутичка стала результатом черговий візантійської інтриги: Константинополь підкупили печенізького хана Курю, для того щоб він допоміг назавжди позбутися від небезпечного, сильного і амбітного противника.

Київська Русь при Володимирі.

Після загибелі Святослава на території Київської Русі виникло, по суті, три незалежних князювання в землях полян, древлян і ільменських слов'ян, на чолі яких стали його сини Ярополк, Олег і Володимир. При цьому формально великим Київським князем став старший з братів Ярополк (972-980 рр.).

Володимир, Борис і Гліб

У 977 р при прямому підбурюванні впливового київського воєводи Свенельда між Ярополком і Олегом виник військовий конфлікт, який закінчився загибеллю юного древлянського князя, який загинув під копитами коней своїх дружинників, в безладді відступали з поля бою. Новгородський князь Володимир, дізнавшись про трагедію, втік з міста, який зайняли посадники Ярополка. Але в 978 р Володимир з найманою варязької дружиною повернув собі новгородський стіл і пішов війною на старшого брата, яка завершилася його перемогою і загибеллю Ярополка.

відновивши єдність Київської Русі і ставши великим Київським князем, Володимир (980-1015 рр.) приступив до розширення кордонів своєї держави. У 981-983 рр. він провів вдалу «прикордонну війну» з польським королем Мешко I, в результаті якої до складу Русі увійшли землі волинян, білих хорватів і ятвягів.

Мешко I

У 982 році він здійснив вдалий похід проти печенігів і почав будівництво грандіозної оборонної лінії на південних рубежах Русі по річках Стугні, Сулі і Десні. І нарешті, в 984-985 рр. Владімірсовершіл вдалі походи в землі в'ятичів, радимичів і сусідній Волзької Болгарії, в результаті яких племінні князювання в'ятичів і радимичів остаточно увійшли до складу Київської Русі, а Волзька Болгарія зазнала великої поразки.

Владімірсовершіл вдалі походи в землі в'ятичів, радимичів і сусідній Волзької Болгарії, в результаті яких племінні князювання в'ятичів і радимичів остаточно увійшли до складу Київської Русі, а Волзька Болгарія зазнала великої поразки

Відвідування Володимира

Здобувши блискучі військові перемоги, Володимир почав перейматися проблемою ідейного єдності російських земель і в 980/983 рр. спробував провести язичницьку релігійну реформу по варязької зразком. Він збирався створити для всіх східнослов'янських племен, що входили до складу Русі, єдиний пантеон язичницьких богів на чолі з богом війни Перуном. Однак ця «варязька» язичницька реформа, в основі якої лежав культ людських жертвоприношень, була відкинута нашими предками.

Серебряник Володимира

У 986-987 рр., Взявши участь у військовому конфлікті між візантійськими імператорами Василем II і Костянтином VII і намісником Криму Вардой Скліром, князь Володимир ініціював проведення нової релігійної реформи, в основу якої було покладено християнське віровчення.

При вивченні історії хрещення Русі історики досі сперечаються з двох ключових проблем:

1) коли в дійсності відбулася ця подія;

2) який варіант християнства був узятий за основу при офіційному хрещення Русі.

За першою проблеми існують дві основні точки зору:

1) одні автори (В. Кожинов) стверджують, що Давня Русь була хрещена в 867 р при константинопольському патріарха Фотія;

2) Інші автори (Е. Голубинський, А. Кузьмін, О. Рапов, С. Перевезенцев) стверджують, що офіційне хрещення Русі відбулося між 986-991 рр. При цьому Російська православна церква офіційною датою хрещення Русі вважає 988 м

За другу проблему розбіжності носять більш істотний характер. Одні автори (Е. Голубинський, В. Василевський) підтримують в цій суперечці офіційну церкву і стверджують, що Русь спочатку сприйняла візантійський варіант православ'я. Інші історики (М. присілків, А. Пресняков) вважають, що Давня Русь була хрещена за болгарському обряду, поширеній в Орхідском архієпископства. Треті автори (Н. Нікольський, А. Кузьмін) шукають витоки російського православ'я на території Великої Моравії, де були сильні традиції аріанства, і заснована на цих традиціях раннього християнського віровчення кирило-мефодьевская традиція.

Як би там не було, але, на наш погляд, найближче до істини ті історики (А. Кузьмін, С. Перевезенцев), які вважають, що в Києві і інших містах Давньої Русі співіснувало кілька християнських громад, які сповідували різні християнські віровчення, і не одна з цих громад не мала офіційного статусу.

Перевезенцев), які вважають, що в Києві і інших містах Давньої Русі співіснувало кілька християнських громад, які сповідували різні християнські віровчення, і не одна з цих громад не мала офіційного статусу

Хрещення киян

Потім, у міру зміцнення великокнязівської влади, за Ярослава Мудрого на Русі переміг візантійський варіант православ'я, оскільки саме при ньому в 1036/1037 р на Русь прибув перший російський митрополит Феопемта, призначений константинопольським патріархом Олексієм Студитом.

У найближчій перспективі прийняття християнства сприяло:

1) етнічної консолідації східнослов'янських племен і виникнення єдиної давньоруської народності;

2) формування єдиного культурного простору Київської Русі;

3) посилення великокнязівської влади і ліквідації місцевих, незалежних від Києва князівств, престоли яких зайняли удільні князі з числа синів-намісників великого князя;

4) посилення соціальної диференціації давньоруського суспільства і формування єдиного політичного класу Стародавньої Русі;

5) виникнення і розвитку феодальної земельної власності, оскільки саме тоді поряд з княжим доменіальним господарством відбувається становлення і зміцнення церковного, монастирського і боярського вотчинного землеволодіння.

До заняття прикріплений файл «Це цікаво!». Ви можете завантажити файл в будь-який зручний для вас час.

Використані джерела:

  • http://interneturok.ru/ru/school/istoriya-rossii/10-klass/istoriya-rossii-10-klass-zhuravleva-on
  • http://www.youtube.com/watch?v=HVYu5zznm7M
Com/watch?
Новости