• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Генеральний шлях, або Індивідуальна стратегічна карта для керівника бізнесу

 1. Що таке директорське щастя?
 2. Перспективи по ССП
 3. Що ж з цим щастям робити?

Автор (и): Б. Старинський

Борис Старинський,
керуючий партнер групи компаній «ІНТАЛЄВ»

Що таке директорське щастя?

Генеральний директор - це професійний менеджер, який може управляти, в тому числі і власним щастям, застосовуючи сучасні інструменти і технології. Для того щоб визначити схему управління, автору цих рядків довелося, застосувавши власний шістнадцятирічний директорський і багаторічний досвід знайомих директорів, провести невелике дослідження, при узагальненні результатів якого було вирішено використовувати технологію Системи збалансованих показників (ССП) .

Одним з найважливіших елементів ССП є карта взаємопов'язаних цілей, яка традиційно складається з декількох шарів-перспектив: «Фінанси», «Ринок / Клієнти», «Процеси» і «Співробітники / Інфраструктура». У нашому випадку необхідно додати п'яту за кількістю і першу за важливістю перспективу «Щастя».

? Дізнайтеся докладніше про стратегічній карті підприємства

Перш ніж сформулювати цілі, ми розглянули найпоширеніші ситуації, коли «щастя немає». Наприклад, якщо людина віддає роботі значно більше часу і енергії, ніж вона того вимагає, це може привести до короткострокових професійних успіхів, але при цьому постраждають інші сторони життя. По-перше, близькі люди будуть недоотримувати уваги і тепла, в результаті чого відносини з ними зіпсуються. По-друге, може погіршитися стан здоров'я, що негативно відіб'ється на працездатності, а також на якість життя.

Отже, за робочу гіпотезу, яку підтримали всі директори, які брали участь в опитуванні, ми визначили щастя як гармонійне поєднання трьох сфер життя генерального директора: робота, будинок, особистий розвиток. Відповідно до цього позначили такі цілі перспективи «Щастя», як задоволеність від роботи, від відносин з близькими людьми, від особистого розвитку.

Перспективи по ССП

Тепер варто перейти до вже класичним перспективам ССП, які цілком актуальні і для нашого «щасливого випадку». В одній з них - «Фінанси» - можна виділити три взаємопов'язаних мети:

 • зростання прибутку і / або вартості бізнесу (універсальна мета, яка також впливає і на особистий дохід генерального директора);
 • зростання особистого доходу; підвищення рівня життя близьких людей.

Наступна перспектива - «Ринок / Клієнти» Наступна перспектива - «Ринок / Клієнти». Для бізнесу на цьому рівні ми відображаємо ринково-клієнтські цілі, наприклад: збільшення частки ринку або підвищення задоволеності клієнтів. Кого можна віднести до основної групи клієнтів генерального директора? Акціонерів, співробітників і близьких людей. Відповідно, ми виділили основні цілі даної перспективи:

 • задоволеність акціонерів роботою директора (впливає на особистий дохід);
 • авторитет і повагу співробітників;
 • задоволеність близьких людей частотою і якістю спілкування.

Для подальшого руху необхідно визначити ключові процеси, що забезпечують всі перераховані завдання. Оскільки карта універсальна, а в реальності спостерігається величезний розкид параметрів - масштаби бізнесу, галузь, стан компанії і т. Д., Можна виділити три найбільш універсальні процесні мети:

 • розвиток бізнесу (виконання стратегічного плану розвитку);

 • системна організація бізнесу (впровадження системних методів управління, таких як ССП , процесне управління , бюджетування );

 • Time Management (забезпечує баланс розподілу часу між бізнесом і ключовими галузями життя, а в рамках бізнесу - виділення достатньої кількості часу на стратегічні і системні питання).

В останній (в нашому випадку - п'ятої) перспективі «Навчання / Інфраструктура» ми позначаємо ті головні чинники-мети, на яких побудований будинок щастя ...

 • Знайти / залучити потрібних людей.
  Для успіху бізнесу даний фактор є ключовим. Досягаючи цієї мети, необхідно вирішити відразу два завдання. Перша - знайти потрібних людей на ключові посади компанії. Друга - підібрати команду менеджерів таким чином, щоб вона була гармонійна, і її члени заповнювали слабкі сторони генерального директора. Так, якщо керівник є харизматичним лідером-ідеологом, але поганим адміністратором, то дуже важливо, щоб в команді була людина, добре справляється з такою функцією, наприклад виконавчий директор. Це складне завдання, оскільки для її виконання потрібно об'єктивно оцінювати свої можливості, сильні і слабкі сторони.

 • Стратегія розвитку бізнесу.
  Класичні атрибути - місія, бачення, цінності, стратегічні цілі, бізнес-стратегія, конкурентна стратегія.

  ? Дізнайтеся докладніше про стратегічному управлінні підприємства

 • Стратегія особистого розвитку.
  Цей найважливіший ресурс часто виявляється поза зоною уваги генерального директора, але це настільки ж необхідний фактор успіху. Особисті та бізнес-стратегії є входами для процесу. Тайм-менеджмент стає інструментом для ефективної реалізації планів. Прописані мети допомагають точніше визначитися з пріоритетами при плануванні часу. В рамках особистої стратегії можна розробити особисту місію, цінності, цілі і пріоритети. Також важливо, щоб на рівні цінностей бізнесу і особистих була істотна кореляція.
 • Проактивний життєва позиція і позитивне сприйняття світу.
  Перша передбачає відповідальність за власне життя, розуміння того, що успіх залежить від нас, а не від зовнішніх обставин. Така позиція є двигуном, як особистого розвитку, так і розвитку найближчого оточення: бізнесу, сім'ї. Позитивне сприйняття світу дозволяє нам жити більш комфортно і гармонійно, черпати енергію з навколишнього світу, отримувати задоволення від життя.

На карті всі перераховані цілі об'єднані причинно-наслідковими зв'язками. Крім того, для перспектив «Навчання / Розвиток» і «Процеси» ми визначили показники вимірювання. Деякі з них є індикативними. Тут ми пожертвували методологічної точністю на користь наочності ідеї.

Що ж з цим щастям робити?

Розроблена карта - це і є наш алгоритм. Що робити далі з щастям? Необхідно виконати проект впровадження. Для цього розробляється план заходів, наприклад:

 • вироблення особистих місій, бачення, цілей та критеріїв (зазвичай займає 2-3 місяці);
 • визначення своїх слабких сторін як керівника;
 • формування гармонійної команди менеджерів;
 • вдосконалення системи управління бізнесом;
 • впровадження бюджетного і стратегічного управління.

Коли пройде цей етап, необхідно декомпозировать карту - подивитися, з якою метою або показників ми досягли самостійно, а що можна делегувати підлеглим або близьким. Потім потрібно визначити процеси зворотного зв'язку - як ми будемо вимірювати показники (найчастіше для особистих показників використовується Excel). Після цього скласти графік виконання заходів і досягнення цілей як особистих, так і бізнесу, встановити значення даних на найближчий стратегічний період (зазвичай 3-5 років). Цей план буде орієнтиром для щорічного, щомісячного, щотижневого планування головного ресурсу - часу. Далі необхідно відстежувати фактичне значення показників, порівнювати з плановими, виявляти відхилення, приймати рішення. Це найскладніша частина проекту, що вимагає системного підходу. Наприклад, потрібно вести облік свого часу: як воно розподіляється, чи не страждає якась зі сторін життя. Перші результати такої роботи з'являться відразу ж, виникне відчуття осмисленого досягнення поставлених цілей, пріоритети і цінності будуть допомагати приймати рішення. Повною мірою подібна система дасть ефект через рік її використання.

Наскільки виправдане її застосування, чи не занадто вона складна? Справа в тому, що більшість директорів вже використовують її різні елементи. Комплексний і технологічний підхід допоможе швидше досягти намічених цілей. Адже і ціна питання теж велика - щастя!

Підводячи підсумки даного дослідження, хотілося б звернути увагу на загальну логіку досягнення щастя. Наше життя - це проект, обмежений в часі. Причому націленість виключно на результат не приносить радості. Необхідно так організувати життя, щоб не тільки досягати результатів, а й отримувати задоволення від самого процесу їх досягнення.

Інший корисний висновок: застосування системних технологій менеджменту ефективно не тільки в бізнесі, але і в особистому житті. В даному випадку ми використовували методологію ССП для досягнення своїх цілей і реалізації власної стратегії. Третій висновок - цілі і стратегія повинні бути як в бізнесі, так і в особистому житті. Інакше ці системні технології нам не допоможуть, адже вони всього лише інструменти їх досягнення. При відсутності явно виражених, формалізованих завдань інструменти стають марними.

Опубліковано «Генеральний директор», январь 2008 р

Дивіться також

Що таке директорське щастя?
Кого можна віднести до основної групи клієнтів генерального директора?
Що ж з цим щастям робити?
Що робити далі з щастям?
Наскільки виправдане її застосування, чи не занадто вона складна?
Новости