• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Земельна реформа в Україні: навіщо так потрібна і які наслідки?

 1. Цікаво ТАКОЖ:
 2. Земельна реформа в Україні = зняття мораторію на продаж землі
 3. Які обмеження плануються?
 4. Обмеження для іноземців
 5. Міжнародний досвід
 6. Що пропонує влада для формування сучасного ринку землі
 7. Рекомендуємо ТАКОЖ:
 8. висновок

Земельна реформа в Україні протягом всього часу існування незалежної України і відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення була на порядку денному законодавчої і виконавчої гілок влади Земельна реформа в Україні протягом всього часу існування незалежної України і відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення була на порядку денному законодавчої і виконавчої гілок влади.

Земля завжди була, є і буде найціннішим багатством України. Тепер уряд країни намагається провести чергову земельну реформу, яка торкнеться не тільки аграрного сектора, а й кожного громадянина України і тому, як буде проведена ця земельна реформа в Україні, буде залежати, чи стане Україна заможним державою або втратить в черговий раз свого часу і можливості .

Необхідність проведення земельної реформи в Україні з кожним роком стає все більш нагальною. Причина відсутності результатів від попередніх спроб реформування земельних відносин в Україні - це відсутність бачення концепції реформи в цілому і чіткого і послідовного планування впровадження тих чи інших дій. У попередні роки не були сформульовані і озвучені основні цілі земельної реформи, можна допустити, що метою було лише перерозподіл землі.

Цікаво ТАКОЖ:

Приватизація земель і розподіл на частини - на все це покладалися великі надії, проте народ так і не відчув реальних результатів, а життя людей так і не стала краще, що зумовлює один простий висновок - банальний перерозподіл землі не може бути самоціллю. Раніше також писали статтю «Безкоштовне Отримання та приватизація земельних ділянок в Україні - реальність!».

Будь-яка реформа - це перш за все комплекс заходів, спрямованих змінити неефективну суспільно-економічну систему країни, в тій чи іншій сфері. Нинішня земельна реформа в Україні є не першою спробою влади змінити земельні відносини в Україні, але саме сьогодні вирішується доля української землі на багато років вперед, саме тому це питання так сильно турбує громадян України.

Метою нинішньої земельної реформи має бути досягнення раціонального та ефективного використання земель, а перерозподіл в свою чергу має виступати лише як інструмент.

Крім того, земельна реформа в Україні повинна передбачати впровадження не тільки ефективних механізмів землеволодіння та землекористування, а й розвиток сучасного ринку землі на принципах ринкової економіки.

Головними гальмами земельної реформи традиційно є корупція, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та бажання деяких політиків спекулювати на цих питаннях.

Основними акцентами земельної реформи в Україні, на які неодноразово звертали увагу численні експерти в сфері земельного та аграрного права, вчені і політики, є:

 • зняття мораторію на продаж землі,
 • формування сучасного ринку землі,
 • гарантування прав українців на землю і використання міжнародного досвіду проведення земельних реформ.

зняття мораторію на продаж землі,  формування сучасного ринку землі,  гарантування прав українців на землю і використання міжнародного досвіду проведення земельних реформ

Земельна реформа в Україні = зняття мораторію на продаж землі

Мораторій на продаж землі було накладено ще в далекому 2001 році, який мав тривати до формування ринку землі в Україні. Майже 16 років обговорювалося питання, як же саме повинен функціонувати ринок землі, на яких принципах, з якими обмеженнями і з якими нововведеннями.

Тепер в Україні практично повністю введена в дію система державного кадастру і реєстрації речових прав на нерухоме майно, що в сукупності з іншими факторами дозволяє стверджувати про наявність необхідних базових технічних умов для відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

В цьому році Урядом було оголошено, що земельна реформа в Україні є пріоритетною на 2017 - 2020 рр.

Слід зазначити, що формування сучасного ринку землі - це в першу чергу зміни в українському суспільстві, які впливають як на державу в цілому, так і на кожного громадянина окремо. Про можливі наслідки для України в разі непроведення реформ в найближчому часі читайте тут: «10 Шокуюча НАСЛІДКІВ у разі непроведення реформ в Україні в 2019 году!» .

Потрібно усвідомлювати, що існування мораторію на продаж земель не тільки обмежує конституційні права громадян України, а й негативно впливає на економіку країни. Сьогодні в існуванні мораторію зацікавлені здебільшого представники агробізнесу, які виграють через низькі ставки оренди землі, проте навіть вони розуміють, що без сучасного ринку землі аграрний сектор не зможе далі розвиватися, оскільки існування за рахунок дешевої оренди не є надійним фундаментом для подальшого розвитку.

Багато хто вважає, що земельна реформа в Україні завершиться прийняттям Закону України "Про звернення земель сільськогосподарського призначення", які є вкрай помилковим припущенням. Тепер ефективному використанню земель перешкоджають численні фактори, серед яких:

 1. Застаріле та неефективне використання земель на принципах цільового призначення, замість ефективного територіального планування;
 2. Застарілі титули на землю (наприклад, право постійного користування);
 3. Неповна визначеність і урегульованість юридичної зв'язку земельної ділянки з нерухомістю, яка знаходиться на ній;
 4. І найголовніше - мораторій на відчуження сільськогосподарських земель.

Саме зняття мораторію є найважливішим завданням перед Урядом, що також відзначає МВФ.

Втім прийняття Закону України "Про звернення земель сільськогосподарського призначення" не вирішить всі питання одночасно, оскільки жоден з існуючих проектів не підходить до вирішення цього питання комплексно. Крім того, всі проекти містять значні обмеження для дійсно сучасного ринкового обігу земель.

У той же час зняття мораторію на відчуження сільськогосподарських земель дасть розвиток більш ефективним механізмам землекористування, однак можливі обмеження для звернення землі створять ще більші перешкоди у формуванні сучасного ринку землі, зумовивши тим же нівелювання всього позитивного ефекту, що несе земельна реформа в Україні.

Найбільш раціональним регулюванням відносин щодо обігу земель сільськогосподарського призначення бачиться звернення на загальних ринкових принципах як для будь-якої іншої нерухомості, включаючи несільськогосподарські землі.

Тому прийняття будь-якого додаткового закону, який би встановлював особливий режим обігу земель сільськогосподарського призначення або додаткові обмеження, можна розцінити здебільшого негативно.

Які обмеження плануються?

1) Перш за все, планується суттєве обмеження кола покупців заради захисту "національних інтересів" і "вітчизняного покупця". Але якщо задуматися, то уряд пропонує за рахунок найбіднішого прошарку населення - селян, які і без того були позбавлені реальної власності на свою землю, надати можливість деяким громадянам України (а можливо і юридичним особам) купити земельні ділянки дешевше, ніж на відкритому ринку. У чому тут логіка? Відповідь очевидна - чергове банальний перерозподіл земель.

2) По-друге, планується обмеження максимальної площі земель, які можуть бути у власності однієї особи. Слід враховувати, що зазначене обмеження - це в першу чергу обмеження інвестицій, які б змогли консолідувати і без того подрібнені сільськогосподарські землі. Тому навіщо це запобігати? Навпаки, потрібно стимулювати консолідацію земель і залучення інвестицій в аграрний сектор. 2) По-друге, планується обмеження максимальної площі земель, які можуть бути у власності однієї особи

Обмеження для іноземців

Чим іноземні компанії або іноземці, які офіційно працюють в Україні, платять податки, виконують закони України, створюють робочі місця і в цілому інвестують в майбутнє України, гірше вітчизняних? Питання риторичне.

Дехто каже, що земля це "мати", а "мати" продавати не можна, тим більше іноземцям. Хтось вважає, що іноземці куплять всю землю і закріпити всіх селян. Частка правди і в цих словах, звичайно, є, проте хіба поточний мораторій не є покріпаченням селян, коли люди позбавлені фактичного права власності?

Крім того, введення ринку вільних земель призведе до підвищення вартості оренди на такі землі, а значить іноземці зможуть продовжити орендувати землю, проте за вигідними для українців цінами.

Можна по-різному ставитися до придбання іноземцями української землі у власність, але слід враховувати, що, купуючи або орендуючи землю в Україні, іноземець вкладає свої кошти в майбутнє України, інвестує в її розвиток не тільки гроші, але і технології, сучасні бізнес-підходи щодо організації сільськогосподарського виробництва і багато інших.

Міжнародний досвід

Україна вкрай потребує залучення інвестицій у власну економіку, а аграрний сектор є одним з основних донорів надходжень до бюджету країни.

Досвід реформування земельних відносин в кожній країні є унікальним і суто технічне копіювання напрацювань інших країн є вкрай помилковим підходом. Важливо виділити найбільш ефективні і раціональні методи і засоби, які б підходили саме під українські реалії, і дуже обережно впроваджувати їх в життя.

Основний висновок, який можна зробити з міжнародного досвіду реформування земельних відносин, це те, що сучасний, динамічний і ліберальний ринок землі економічно набагато більш ефективний і є благом для країни в цілому. У той час коли обмежений і закритий ринок землі робить країну біднішою і призводить до занепаду.

Сьогодні ринок сільгоспземель має бути максимально відкритим. Однак саме на державу покладається обов'язок забезпечити умови для ефективного використання земель та контроль за їх використанням, незалежно від того, хто є їх власником.

Як свідчить міжнародна практика, сприятиме ефективному використанню земель також буде продумана податкова політика, яка повинна бути спрямована на підтримку малого і середнього агробізнесу. Також потрібно поступово підвищувати земельний податок на сільськогосподарські землі, оскільки сьогодні земельний податок представляє символічну суму і не стимулює раціональне використання землі. До того ж адекватний розмір земельного податку не дозволить спекулювати на землі і зробить невигідним залишати її без обробітку.

У той же час повинна бути посилена відповідальність за псування земель та порушення земельного та природоохоронного законодавства.

Що пропонує влада для формування сучасного ринку землі

Беручи до уваги існуючу гостру соціальну та економічну необхідність відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення, метою прийняття Закону України "Про звернення земель сільськогосподарського призначення" є правове врегулювання питань, пов'язаних з відкриттям ринку земель в Україні та введення при цьому особливого механізму обігу земель сільськогосподарського призначення.

Планується, що Закон України "Про звернення земель сільськогосподарського призначення" забезпечить:

 • Ефективне врегулювання відкриття, організації, функціонування ринку землі сільськогосподарського призначення;
 • Формування основ обігу земель сільськогосподарського призначення та ефективного використання земель;
 • Закладка правового регулювання ефективного використання земель;
 • Забезпечення правового регулювання, яке сприяє розвитку аграрного сектору економіки держави та залученню інвестицій в економіку України;
 • Передбачення прозорих механізмів обігу земель сільськогосподарського призначення;
 • Недопущення спекулятивних операцій з землями сільськогосподарського призначення.

На цей час відносини, пов'язані з регулюванням питань володіння і користування земельними ділянками, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, а також іншими законами, проте положення зазначених нормативних актів не містять спеціальних норм, які регулюють обіг земель сільськогосподарського призначення, які є швидше плюсом ніж мінусом, однак містять всі необхідні загальні положення, яких в повній мірі достатньо для формування сучасного ринку земель без прийняття окремих них спеціалізованих законів.

Як зазначалося вище, не можна погодитися з офіційною позицією влади щодо доцільності прийняття такого закону, яким запроваджуються додаткові обмеження і перешкоди для існування і діяльності ліберального і відкритого ринку земель.

Рекомендуємо ТАКОЖ:

Крім того, створення дійсно ефективного ринку земель має включати у себе спрощення механізму проведення земельних торгів та спрощення державної реєстрації земельних ділянок, а також спрощення держреєстрації речових прав на нерухоме майно. Ці процедури вкрай корупційні, тому їх неодмінно потрібно змінювати.

Єдиний підхід, який може забезпечити дійсно ефективне існування ринку земель, - це застосування до звернення земель загальних правил і принципів обороту товарів, як і для будь-якої нерухомості.

висновок

Підсумовуючи вищенаведене, потрібно звернути увагу, що реформи не можуть тривати вічно. Не може земля і громадяни, позбавлені фактичного права власності, постійно перебувати в підвішеному стані. А отже, навіть недосконала земельна реформа в Україні з істотним обмеженням обігу земель є перемогою перед одвічним очікуванням змін.

джерело:

Земельна реформа в Україні: про її прихильників і противників дивіться на відео нижче:

▼ сподобалось Стаття? Поділіться! ▼

Корисний матеріал? Оцініть:

Є питання? Натісніть нижчих "ОТРІМАТІ консультацію"!

Знайшли помилку? Віділіть ее и натісніть Ctrl + Enter

Все про закон в інтимних подробіцях!

Які обмеження плануються?
У чому тут логіка?
Тому навіщо це запобігати?
Частка правди і в цих словах, звичайно, є, проте хіба поточний мораторій не є покріпаченням селян, коли люди позбавлені фактичного права власності?
Знайшли помилку?
Новости