• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Захист деревини від ультрафіолету (УФ-захист)

 1. Вплив УФ-променів
 2. УФ-захист
 3. Абсорбція - поглинання випромінювання
 4. внесок учасників

Матеріал з ВікіПро: Галузева енциклопедія. Вікна, двері, меблі

УФ-захист необхідна не тільки для покриття, але і для самої деревини. Ультрафіолет - короткохвильове невидиме випромінювання, що входить до складу природного сонячного світла - особливо небезпечний для деревини.

Вплив УФ-променів

Істотна особливість покриттів лакофарбових матеріалів (ЛФМ) - це захист поверхні деревини від шкідливого впливу УФ-променів. Вони являють собою невидиму для людського ока частина променів сонячного спектра, які через високий вміст енергії можуть викликати руйнування. УФ-промені руйнують лігнін, основу будівельної деревини, лігнін - природний полімер в складі деревини (вміст 20-30%), що надає деревині такі властивості як колір, структура, щільність, твердість і ін. Руйнування лігніну наочно можна спостерігати в процесі вицвітання і викривлення паперу на сонці. Аналогічним чином ультрафіолет впливає на вироби з деревини, які перебувають на сонці (вікна та двері). Деревина стає згодом сірої і пухкої, руйнується її зовнішня і внутрішня структура, псується зовнішній вигляд виробу. Поряд з таким негарним кольором також і зчеплення цього шару з ЛФМ стає недостатнім, так як «продукти руйнування» вже не забезпечують міцного зв'язку з незруйнованої деревиною. Непрозорі системи не пропускають промені до поверхні деревини. Прозорі системи мають більш низький вміст пігментів і пропускають промені, що призводить до руйнування.

УФ-захист

Не тільки деревина, а й лакофарбове покриття повинні бути захищені від шкідливих УФ-променів. Темна грунтовка сприяє захисту деревини від УФ-променів (навіть, якщо заготовка буде покрита світлим лаком, легке посіріння не відразу стає помітним). Але істотна частина УФ-променів фільтрується через світлий лак. Тому висохлий шар лаку повинен бути захищений, щоб він не став крихким і зруйнувався. Це означає, що деревина повинна додатково захищатися від шкідливого впливу УФ-променів.

Тут додаються спеціальні УФ-захисні засоби, або відповідно більш високу пігментацію, яка відводить УФ-промені.

Щоб встановити ефект УФ-захисту, можна пропустити через шар покриття УФ-промені і виміряти на приладі - який вихід з іншого боку покриття.

Абсорбція - поглинання випромінювання

Допомога може здійснюватися шляхом «поглинання» випромінювання (Абсорбція), тут є три можливості:

 • Збільшення вмісту пігменту - в цьому випадку ймовірність попадання променя на пігмент збільшується, знижуються руйнування, але і загальна тональність фарб стає темніше.
 • Збільшення товщини шару - як результат також більш темний шар, але можуть виникнути проблеми при висиханні шару фарби.
 • Добавка УФ-захисних засобів - розсіяні або відведені промені втрачають в силі. Для цього застосовують або додаткові речовини, які приймають небезпечні випромінювання і в якійсь мірі «жертвують» себе, або ж речовини, які невидимі і ліквідують небезпеку, розсіюючи частки випромінювання.

Визначення ефекту захисту будь-якого покриття призводить врешті-решт до певного числа, яке, виходячи з багаторічного досвіду становить 2,4% пропускання УФ променів. Це число є відношенням «поглинених» до пропущених УФ-променів, через певну частину УФ-спектра (440-280 нм).

внесок учасників

Тупіцин А.П.

Матеріал з ВікіПро: Галузева енциклопедія Зворотній зв'язок Автору

Новости