• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Спрямованість інформаційного впливу: маніпуляція і актуалізація

 1. маніпуляція
 2. актуалізація
 3. внесок учасника

Матеріал з ВікіПро: Галузева енциклопедія. Вікна, двері, меблі

Одна з найважливіших характеристик сучасного суспільства - зростаюча роль інформації, яка ототожнюється з комунікацією, інформована людина - це людина, що володіє великою кількістю комунікаційних зв'язків. У тріаді PR «повідомлення-комунікація-інтерпретація» визначальне значення має саме комунікація - від способу її побудови, залежить інтерпретація повідомлення і подальші дії споживача.

Людина або організація, які мають більшу кількість комунікацій і вміють правильно їх вибудовувати, володіють не тільки можливістю бути поінформованим, але і здатністю через канали зв'язку впливати на інших людей.

У цьому полягає сутність PR-діяльності: через комунікаційні процеси впливати на думку, сприйняття, потреби людини і, більш того, формувати їх.

Метою PR є не просто знаходження взаєморозуміння, а досягнення конкретних цілей, при цьому багато PR-діячі не особливо розбірливі в засобах, а етичні та правові аспекти, що регулюють PR-діяльність, часто ігноруються.

Тут необхідним видається доцільним для визначення базових критеріїв етичних оцінок розділити прийоми PR на 2 великі групи: маніпуляцію і актуалізацію.

маніпуляція

Американський психолог, фахівець в галузі соціальної психології Робертом Чалдини виділяє основні важелі маніпулювання свідомістю споживача:

 • Використання жорстко фіксованих моделей поведінки. Ми існуємо в різноманітному оточенні, стимули здатні наповнити наше життя стають більш складними, тому ми користуємося рядом розумових стереотипів, оскільки не в змозі ретельно аналізувати інформацію, що надходить кожен момент інформацію
 • Правило взаємного обміну (поступки). Розвинена система вдячності обусловленна правилом взаємного обміну. Зобов'язання, яке поширюється на майбутнє, активно використовуються майстрами поступливості
 • Принцип соціального доказу. Ми визначаємо, що є правильним, грунтуючись на думці інших людей. Особливо це проявляється в ситуації невизначеності ( "плюралістичної невігластво", наслідування)
 • Прихильність. Люди схильні погоджуватися з індивідами, до яких вони відчувають прихильність або симпатію (Подібність, Похвали)

Всі ці прийоми частково, повністю або комбіновано використовуються умілими маніпуляторами для досягнення своїх цілей.

актуалізація

У разі використання актуалізації вплив спрямоване не на придушення волі індивіда з метою штучно створити у нього потреба або впевненість в чому-небудь; вплив волає до свідомого вибору особистості. Комунікативний вплив будується не за принципом «виграв - програв», а за схемою «виграв - виграв».

 • Актуалізація передбачає раціоналізацію, переконання, пояснення, аргументацію своєї позиції замість волання до інстинктів, псевдологіческіе пасток і психічних інтервенцій.
 • Суб'єкт актуалізації робить таємниці з методів впливу і свідомо відкриває його взаємовигідні мети. У той час як маніпулятор зазвичай приховує свої справжні мотиви і справжні цілі, маскує використовувані засоби.
 • В даному випадку, PR-діяльність спрямована не на властиві більшості людям психологічні особливості, вплив на які напевно буде успішним, а на надання індивідам права усвідомленого і вільного вибору на основі достовірної інформації.

Маніпуляція і актуалізація невідомі в чистому вигляді, як правило, їх поєднання використовується компаніями, охочими просунути свою продукцію або послуги. Головне - витримати баланс між двома підходами. Щоб споживач надалі не відчував себе обдуреним, його увагу допустимо залучати, використовуючи психологічні маніпулятивні прийоми, але дані про самі товари та послуги необхідно надавати достовірні - саме так формуються споживча лояльність і довіру.

внесок учасника

Марія Нікітіна

Матеріал з ВікіПро: Галузева енциклопедія Зворотній зв'язок Автору

Новости