• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

7 клас. Біологія. Вплив людини на тваринний світ. Домашні тварини

Коментарі викладача

Потужним чинником впливу на тваринний світ є діяльність людини. З давніх-давен людина займалася полюванням, винищуючи тварин. Дикі звірі, птиці і риби забезпечували людей їжею, матеріалом для одягу, взуття та деякими предметами домашнього начиння. Людина - єдина жива істота, здатне змінювати вплив неживої природи на біоценози - яскраве нічне освітлення населених пунктів, шум працюючої техніки, зміна складу води через змитих водою добрив. Вирубуючи ліси, прокладаючи трубопроводи, саджаючи культурні рослини, людина вторгається в світ тварин, рве або руйнує стійкі зв'язки, що існували багато років. Адже деякі тварини не виносять найменшого шуму, для інших місцем смерті стають автомобільні дороги, для третіх переслідування людиною означає загибель.

Внесення будь-якого стороннього чинника в навколишнє середовище називається забрудненням. Воно може бути:

- фізичне;

- хімічне;

- біологічне.

Існує два типи впливу на фауну - пряме і непряме (Рис. 1).

1)

Мал. 1. Типи впливу на фауну ( джерело )

Пряме - вплив людини безпосередньо на особини виду (полювання, застосування хімічних препаратів, годування птахів в зимовий період).

Непряме - коли самих тварин людина не чіпає, але змінює середу їхнього життя і таким чином впливає на даний вид (осушення боліт і Викосив лугів). Наслідки другого типу набагато небезпечніше, тому що він зачіпає багато видів організмів, що мешкають на даній території. Оранка цілинних земель і вирубка лісів призводить до різкого скорочення ареалів багатьох диких копитних, а це веде до скорочення поголів'я хижаків і зростання чисельності гризунів.

Необдумане втручання в життя біоценозу може привести до швидких і неприємних наслідків.

Знищення горобців в Китаї сприяло зростанню числа комах-шкідників, ліквідація вовків в північних канадських територіях спочатку привела до зростання чисельності оленів, але потім до поширення серед них хвороб і різкого скорочення їх чисельності.

Головні загрози біологічного розмаїття, що випливають з діяльності людини, полягають в руйнуванні місць проживання, їх фрагментації і деградації, включаючи забруднення, в глобальну зміну клімату, надмірної експлуатації видів людиною, вторгнення екзотичних видів і збільшується поширенні хвороб. Близько третини всіх ссавців Росії внесені в Червону книгу (Рис. 2), це означає, що врятувати їх буде непросто.

Мал. 2. Червона книга Росії ( джерело )

Правда, є приклади, коли вдавалося відновити чисельність деяких тварин, так, зростає чисельність сайгака, соболя, бобра, морського котика (Рис. 3).

3)

Мал. 3. Тварини, у яких спостерігається зростання чисельності ( джерело )

Промисел - пряме вилучення організмів людиною з природи. Це найбільш древній вид впливу людини на тваринний світ. Промисли іменуються за назвою видобуваються організмів або продуктів: полювання, рибальство, хутровий промисел, промисел крабів, трепангів і так далі. Виділяються групи тварин, яких вважають промисловими. Будь промисел може бути успішним лише за умови розуміння біології промислового тварини. Для цього необхідне дотримання однієї умови - чисельність що видобувається тваринного повинна постійно відновлюватися за рахунок розмноження.

Порушення довкілля внаслідок вирубки лісів, оранки степів, осушення боліт, створення водосховищ і інших антропогенних впливів докорінно змінює умови розмноження диких тварин, шляхи їх міграції, що вельми негативно відбивається на їх чисельності та виживання.

У нашій країні промисел деяких тварин повністю заборонений в зв'язку з необхідністю їх охорони, наприклад китів і дельфінів.

Приручення диких тварин і перетворення їх в домашніх почалося мільйони років тому. Розкопки поселень первісної людини довели, що раніше інших тварин, ще в епоху мезоліту, була одомашнена собака, пізніше свиня, вівця, коза і тільки потім - кінь. Домашніх видів тварин існує не більше двадцяти п'яти. Для одомашнення необхідно, щоб тварина принесло потомство, і після цього провести відбір і, зберігаючи особини з найбільш цінними властивостями, через кілька сотень років отримати даний домашня тварина. Одомашнення тварин проводиться і в даний час, відомі роботи з одомашнювання глухаря, дрохви і лося (Рис. 4), крім того, в різний час і різних місцях проводяться роботи з одомашнювання вівцебика, марала, канн (Рис. 5).

5)

Мал. 4. Види, над якими йде процес одомашнення ( джерело )

Види, над якими йде процес одомашнення (   джерело   )

Мал. 5. Види, над якими йде процес одомашнення ( джерело )

Ведуться роботи з одомашнювання норки, песця, перепела, фазана (Рис. 6), а також товстолобика і амура (Рис. 7).

Мал. 6. Види, над якими йде процес одомашнення ( джерело )

Мал. 7. Види риб, над якими йде процес одомашнення ( джерело )

Приручення диких тварин відбувалося різними шляхами. Було і природне зближення людини з твариною, коли тварини поступово звикали перебувати поблизу людського житла. Людина і тварини були сусідами, вони існували поруч один з одним. Було і насильницьке приручення, коли людина ловив диких тварин і їх годував у неволі. В процесі приручення під впливом нових умов середовища у тварин з'явилися ознаки, що відрізняють їх від диких. Змінювалися величина і форма тіла, наприклад у свині, вівці, коні. Найменше це відбилося на таких тварин, як верблюд і північний олень, умови проживання яких в неволі близькі до природних.

Зараз людина використовує навіть комах - джмелів і мух. Перших для запилення тепличних рослин і друге для утилізації гною на свинофермах і отримання тваринного білка. Ці комахи нічим не відрізняються від диких форм і домашніми, звичайно, вважатися не можуть, справжні домашні тварини - це медоносна бджола і тутового шовкопряда (Рис. 8).

Мал. 8. Одомашнювання бджіл і тутового шовкопряда ( джерело )

Одомашнення тварин - це тривалий процес, вважається, що одомашнення північних оленів і собак відбулося за вісімнадцять тисяч років до нашої ери, вівці були одомашнені вісім тисяч років тому, кози і свині - шість з половиною тисяч років тому, корови - п'ять тисяч років, а тутового шовкопряда - чотири з половиною тисячі років тому.

Одомашнення відбувалося в природних житлах: коней - в степах Євразії, курей - в Індії, цесарок - в Африці, індичок - в Америці, качок і тутового шовкопряда - в Китаї, голубів, гусей і кішок - у Єгипті.

Одомашнення свиней, коней і кіз відбувалося в декількох місцях ареалу незалежно. Після одомашнення поширенню тварин сприяла торгівля, війни, випадкові замети. Переселення тварин з одного місця в інше далеко не завжди приносило користь природі і людям. Відомо чимало лих, заподіяних такими переселеннями: кролики і кішки, завезені до Австралії, знищують місцеву флору і фауну, кози в Північній Африці, Іспанії і Туреччини можуть знищувати цілі ліси.

Одомашнення тварин передбачає його подальший розвиток і селекцію. Відбираються породи, цікаві для людини, важливу роль відіграє відсутність агресії, найчастіше відбір йде для отримання якоїсь продукції - яєць, м'яса, молока, вовни, хутра. Одомашнення тварини докорінно змінює умови для подальшого розвитку виду. Природне еволюційний розвиток замінюється штучної селекцією за критеріями розведення, таким чином, в рамках одомашнення змінюються генетичні властивості виду.

У тварин з'явилися ознаки, що відрізняють їх від диких, причому тим більше значні, чим більше праці і часу витрачав людина на отримання тварин з необхідними йому властивостями. Величина і форма тіла найбільшою мірою змінилися у тварин, умови існування яких сильно відрізняються від умов дикого проживання (велика рогата худоба, свині, вівці, коні) і в меншій у таких тварин, як верблюд і північний олень, умови проживання яких в неволі близькі до природних. Зникла так звана захисна забарвлення; домашнім тваринам властиві різноманітні масті. У порівнянні з дикими тваринами у них більш легкий скелет, менш міцні кістки, більш тонка шкіра. Зазнали змін і внутрішні органи. У багатьох домашніх тварин менш розвинені легені, серце, нирки, але краще, ніж у диких, функціонують молочні залози, органи розмноження (домашні тварини, як правило, більш плідні), у багатьох з них зникла сезонність у розмноженні. Для більшості одомашнених тварин характерні зменшення розмірів мозку, падіння реактивності нервової системи, спрощення поведінкових реакцій, зміна фенотипова вирази мутацій під впливом зміненого генофонду, загальне підвищення мінливості.

Ми обговорили вплив людини на тваринний світ і одомашнення тварин. Одомашнення диких тварин нарівні з окультуренням корисних людині рослин мало величезне значення в розвитку людського суспільства. Створені людиною породи домашніх тварин і сорти культурних рослин з'явилися новими важливими засобами виробництва продуктів харчування і сировини для виготовлення одягу, взуття та інших предметів.

джерело конспекту - http://interneturok.ru/ru/school/biology/7-klass/ohrana-prirody/vozdeystvie-cheloveka-na-zhivotnyy-mir-domashnie-zhivotnye

источнки відео - http://www.youtube.com/watch?v=1ASs18XCRBY

джерело відео - http://www.youtube.com/watch?v=fJJ2n-TYXPk

джерело відео - http://www.youtube.com/watch?v=8MvTqd2N-3Y

джерело відео - http://www.youtube.com/watch?v=_q4ZEQdfxes

джерело презентації - http://ppt4web.ru/biologija/vozdejjstvie-cheloveka-na-zhivotnykh.html

Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Com/watch?
Новости