• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Вони такі. Під заклики до санкцій Британія швидко скуповує російський газ

"Газпром" рапортує про рекордні обсяги експорту в далеке зарубіжжя - на минулому тижні монополія встановила відразу три абсолютних добових рекорду поставки в далеке зарубіжжя. Останній був зафіксований 21 жовтня, обсяг поставки склав 590 млн кубометрів (еквівалент 215 млрд кубометрів на рік, якщо б така добова поставка здійснювалася постійно, для порівняння - річний експорт минулого року склав 158,6 млрд кубометрів).

Логіка імпортерів зрозуміла. Несподівана для цієї пори року прохолодна погода, плюс до того ціни на нафту вже підросли, а значить з лагом слідом за ними підтягнуться і ціни на газ. Тому додатковий газ можна закачати в сховища (на жаль, агрегована статистика по європейським ПСГ зараз недоступна в зв'язку з реорганізацією баз даних). Біржові ціни на газ в ЄС вже виявляються вищими за ціни за довгостроковими контрактами з нафтовою прив'язкою.

Якщо ж говорити про картину на більш тривалому проміжку часу, то підсумовувана статистика з початку року було оприлюднено "Газпромом" на початку жовтня і включала дані за січень-вересень 2016 року. За цей період монополія поставила в далеке зарубіжжя на 10,7 млрд більше по відношенню до аналогічного періоду 2015 роки (відзначимо, що тут є частковий ефект низької бази: у січні-лютому 2015 року експорт був штучно знижений для боротьби з реверсними поставками на Україну).

При цьому, майже половина (44%) з цих 10,7 млрд зростання припадає на поставки до Великобританії (зростання на 4,7 млрд кубометрів у порівнянні з минулим роком)!

Причини цього теж зрозумілі - при низьких цінах на газ у Великобританії різко зросла частка газової генерації, яка практично витіснила вугільну (в континентальній Європі цей ефект не так виражений через більш низьких податків на вуглецеві викиди).

На цьому тлі, як видається, цікаво обговорити сам феномен поставок "Газпрому" до Великобританії.

Нагадаємо, що на британському ринку газ продає 100% -ве дочірнє підприємство "Газпрому" - GM & T (Gazprom Marketing & Trading), що займається також торговими операціями (тобто перепродажами) як з трубопровідним газом, так і з СПГ.

Цей факт, а також віддаленість ринку збуту, відсутність прямих газопроводів і довгострокових контрактів дає підстави деяким спостерігачам стверджувати , Що звітність компанії по продажах у Великобританії - це виключно "трейдинговие", спекулятивні операції GM & T з чужим газом.

На нашу думку, це все ж не так: "Газпром" в своїй звітності дійсно в деяких випадках оперує продажами всієї Групи, але при цьому виділяє продажу за контрактами "Газпром експорту" (тобто поставки газу з Росії, де є і поставки газу в Великобританію).

Тому, коли ми говоримо про російські поставки в Європу, то цифрам "Газпром експорту" можна довіряти: це дійсно ті обсяги газу, який перетнули російський кордон. (Ми не говоримо російський газ, тому що сюди включаються перепродажу середньоазіатського газу).

За підсумками минулого року поставки "Газпром експорту" до Великобританії склали 11,1 млрд кубометрів.

При цьому, продажу Групи "Газпром" (тобто сумарні продажі по лінії "Газпром експорту" і торговельні операції GM & T) в тій же Великобританії - 22,5 млрд кубометрів:

Джерело: Річний звіт ПАТ "Газпром" за 2015 рік.

Тобто якби Газпром раптом захотів би нас "обдурити" і видати торговельні операції з газом за продажу російського газу, то він мав би записати в них 22,5 млрд, а ніяк не 11,1 млрд кубометрів.

Запам'ятаймо ці цифри і йдемо далі. А тепер звернемося до статистичного щорічника BP, в якій, зокрема, представлені дані про фізичних транскордонних перетоках газу.

За даними BP, сумарні поставки з Росії до Європи (включаючи Туреччину) за минулий рік склали 159,8 млрд кубометрів. За вирахуванням поставок в три прибалтійські країни (4 млрд кубометрів), отримуємо 155,8 млрд. Невеликі відмінності є, але за великим рахунком - майже стільки ж, скільки і заявив "Газпром експорт" в своїх поставках в далеке зарубіжжя (158,6 млрд кубометрів).

Проте, в статистиці BP поставки газу з Росії в Великобританії дорівнюють нулю! Але не поспішайте дивуватися, при цьому поставки в Бельгію становлять 10,9 млрд кубометрів, хоча по даними "Газпромекспорту" поставок в Бельгію взагалі не було. (Більш того, як видно з малюнка вище, навіть на торговельних операціях з чужим газом "Газпром" продав в Бельгію всього 1,5 млрд кубометрів).

Можна припустити, що поставки газу для Великобританії з тих чи інших формальних причин враховуються в статистиці BP як поставки в Бельгію (навіть обсяги співпадають майже повністю). Але головне - що вони є і це реальні обсяги газу, які прийшли з Росії.

Нарешті, останній і головне питання (який багато в чому і пояснює приписку британського газу до бельгійського ринку) - як російський газ потрапляє до Великобританії і потрапляє взагалі?

За даними статистичного збірника BP, Великобританія спожила в 2015 році 68 млрд кубометрів. З них власним видобутком забезпечувалося близько 40 млрд, 12,8 млрд кубометрів - імпорт СПГ. Решта (близько 15 млрд кубометрів) - трубопровідний імпорт.

Зв'язок Великобританії з континентальною Європою забезпечують дві труби.

1) Інтерконнектор з Бельгією (потужністю 20 млрд на експорт з Великобританії, 25,5 - імпорт до Великобританії).

2) Газопровід між Нідерландами і Великобританією (BBL) - потужність 19,2 млрд кубометрів з Нідерландів до Великобританії.

Джерело: Wikipedia.

Потужності достатні для великих обсягів імпорту, однак фактично вони виявляються напівпорожні - по двом трубам (в основному - через BBL) за 2015 рік у бік Великобританії були імпортовано близько 4 млрд кубометрів газу. (Статистика c http://www.iea.org/gtf/)

При цьому, тільки з Норвегії до Великобританії надійшло в 2015 році 26 млрд кубометрів - більше, ніж необхідно країні трубопровідного імпорту.

Не дивно, що Інтерконнектор в даний час працює переважно в бік континенту. Фактично, Великобританія стала транзитною країною для норвезького газу.

Але повернемося до російським поставкам. Дійсно, якщо імпорт з континенту склав в 2015 році 4 млрд кубометрів, то "Газпром" ніяк не міг поставити на британський ринок свої 11 млрд кубометрів.

Можна припустити, що "Газпром" здійснює свопові (обмінні) операції - Росія поставляє більше газу в континентальну Європу в рахунок зобов'язань Норвегії, а в обмін Норвегія постачає газ на британський ринок в рамках продажів "Газпрому". Обидві сторони в такому випадку економлять на транспортних витратах.

Таким чином, конкретні молекули російського газу дійсно не досягають Великобританії. Проте, продажу на британський ринок обумовлені цілком конкретними фізичними обсягами російського газу, а не торговими операціями з "чужим" паливом.

А в разі необхідності, можливо організувати і прямі поставки, тому що газопровідні потужності в бік Великобританії зараз фактично простоюють.

Фото: Rrnews.ru.

Нарешті, останній і головне питання (який багато в чому і пояснює приписку британського газу до бельгійського ринку) - як російський газ потрапляє до Великобританії і потрапляє взагалі?
Новости