• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

 1. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний...
 2. улеслива розмірність
 3. костюми
 4. Сорочки та футболки
 5. штани
 6. Особливості Розмірів одягу в різніх странах
 7. Нижня білизна, шкарпетки, плавки
 8. Шкарпетки
 9. взуття
 10. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор
 11. Загальні відомості
 12. улеслива розмірність
 13. костюми
 14. Сорочки та футболки
 15. штани
 16. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор
 17. Загальні відомості
 18. улеслива розмірність
 19. костюми
 20. Сорочки та футболки
 21. штани
 22. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор
 23. Загальні відомості
 24. улеслива розмірність
 25. костюми
 26. Сорочки та футболки
 27. штани
 28. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор
 29. Загальні відомості
 30. улеслива розмірність
 31. костюми
 32. Сорочки та футболки
 33. штани
 34. Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор
 35. Загальні відомості
 36. улеслива розмірність
 37. костюми
 38. Сорочки та футболки
 39. штани
 40. Особливості Розмірів одягу в різніх странах
 41. Нижня білизна, шкарпетки, плавки
 42. Шкарпетки
 43. взуття

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Особливості Розмірів одягу в різніх странах

Вибір розмірів брюк, піджаків і сорочок залежить від країни, і від середніх показників розмірів жителів цих країн. Наприклад, в країнах, де більшість чоловіків носять маленькі розміри, приїжджим з СНД та інших країн Європи і Північної Америки важко знайти свій розмір не тільки через занадто коротких або вузьких в талії брюк. Навіть якщо довжина і обхват талії підходять, брюки можуть бути занадто вузькими в обсязі стегна, тобто по ширині штанини. Наприклад, приїжджі в Японію скаржаться, що брюки погано сидять або занадто короткі.

У таких країнах зазвичай можна знайти костюми і сорочки, навіть великих розмірів, і часто, особливо в великих містах, є магазини для великих і високих чоловіків. Однак часто пропорції в побудові одягу, наприклад співвідношення між обхватом грудей, шириною плечей, і довжиною рукава - інші. Тому нерідко буває важко знайти фасон з досить широкими плечима, досить довгими рукавами, або досить широкою проймою для рукава, а іноді ширина по обхвату грудей занадто велика. Такі сорочки і піджаки або занадто широкі і некрасиво висять, або занадто тісні. В Японії, наприклад, це - проблема не тільки для приїжджих, а й для високих японців. Навіть в таких магазинах, як Uniqlo (Юнікло), де є великі розміри, іноді ще важче знайти добре сидять футболки, ніж класичні сорочки або костюми через те, що багато хто з них занадто вузькі в плечах.

Зазвичай в країнах з маленькими розмірами одягу можливо знайти рукавички великих розмірів, але вибір моделей і кольорів обмежений. Наприклад, в Японії можна знайти звичайні рукавички, але важче відшукати більш спеціалізовані речі, такі як рукавички для садівництва. Ймовірно це через те, що на них низький попит, так як садівництвом там частіше займаються жінки.

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Чоловічі труси продають за обсягом талії, але до цього обсягу варто додати кілька сантиметрів, і округлити з підвищенням до цілого числа, щоб білизна добре сиділо і не було тісним. Розміри білизни залежать від марки виробника. Нижче наведений приблизний Американські розміри для об'єму талії:

 • S (малий) - на обсяг талії 71-76 см (28-30 дюймів);
 • M (середній) - на обсяг талії 79-86 см (31-34 дюйма);
 • L (великий) - на обсяг талії 89-97 см (35-38 дюймів);
 • XL (дуже великий) - на обсяг талії 99-107 см (39-42 дюйма);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - на обсяг талії 109-117 см (43-46 дюймів).

Ці розміри теж не однакові в різних країнах. Як і з іншим одягом, при купівлі білизни бажано звіритися з таблицею розмірів, наданої виробником. Деякі труси зроблені з еластичних матеріалів, наприклад спандекса - вони розтягнуться, навіть якщо купити розмір трохи менше, ніж обхват талії. А ось білизна з бавовни та інших матеріалів, які погано розтягуються, краще купувати точно за розміром, або навіть на розмір більше, якщо ви сумніваєтеся в розмірах.

Країни, де переважають маломірні розміри, також зазвичай продають білизну маленьких розмірів. Це так, наприклад, в Японії, хоча деякі виробники роблять білизна і великого розміру. Зазвичай американський розмір S в Японії стає M, M - стає L, і так далі. Приїжджі зазвичай без проблем знаходять середні і маленькі розміри, але щоб знайти великі, доводиться пробувати білизна різних виробників, а іноді - і купувати його в інтернет-магазинах.

Чоловічі плавки можуть продаватися за розміром з номером, або від S до XL - це залежить від виробника. Купуючи плавки, як і інший одяг, слід точно виміряти обхват талії, як описано вище, і звірити свої мірки з таблицею розмірів, наданої виробником. У кожної країни або регіону не тільки свої особливості в обчисленні розмірів, але і в стандартах пристойності в пляжному одязі. Так, наприклад, популярні на пляжах СНД плавки типу «сліпи» або «бріфи» не носять на багатьох пляжах в Північній Америці. Такі плавки часто називають по-англійськи «speedos» (вимовляється «спідос»), від слова speed тобто швидкість, за назвою однойменної компанії, що виробляє спортивні купальники та плавки. Їх вважається пристойним надягати тільки професійним спортсменам в басейнах. Замість таких плавок більшість людей надягають довгі плавки-шорти, «бермуди». Хоча на пляжах деяких американських міст і штатів можна носити і набагато більш відкриті моделі, наприклад «стрінги». Перед тим як відправитися на курорт в іншу країну необхідно перевірити в Інтернеті, чи пристойне воно відпочивати на пляжі в ваших плавках.

Шкарпетки

Розміри шкарпеток в країнах СНД відповідають довжині стопи в сантиметрах. Американські розміри - це довжина ступні в дюймах. Наприклад, розмір 9-11 - це найпопулярніший розмір, який відповідає європейським розмірами взуття від 36 до 43, або американським від 4 до 10. Шкарпетки добре розтягуються, тому навіть в країнах з маломірними розмірами більшість чоловіків, навіть ті, хто носить велику взуття , можуть купити носки на свою ногу. Навіть якщо розмір розрахований на більш маленьку ногу, ці шкарпетки зазвичай добре сидять. Також часто в таких країнах продають шкарпетки великих розмірів в спеціалізованих магазинах. В Японії, наприклад, це - мережа магазинів взуття ABC Mart.

взуття

Повсякденне взуття в магазині Factory Shoe в місті Міссіссога, Онтаріо, Канада

Існує кілька різних стандартів розміру взуття. Азіатська система використовує метричні виміри. Вона популярна в Японії (розмір - в сантиметрах), Китаї і Кореї (розмір в обох країнах - в міліметрах). Розміри чоловічого та жіночого взуття в цих країнах однакові.

Країни СНД і велика частина континентальної Європи використовують штіхмассовую систему, в якій одиницею виміру служить штих (нім. Stich - невелика мірка), також Paris point Розміри відрізняються на один штих, рівний 2/3 сантиметри. Чоловічі і жіночі розміри рівні. Дорослі розміри починаються з 32. Штіхмасс (нім. Stichmass) - вимірювальна стрічка у взуттєвому виробництві для обміру колодки і стопи, що виготовляється з тасьми шириною 7-8 мм. На поверхню штіхмасса з одного боку наноситься сантиметрова шкала, з іншого - штіховая.

На поверхню штіхмасса з одного боку наноситься сантиметрова шкала, з іншого - штіховая

Пристрій Браннока використовується для вимірювання розмірів чоловічого (зліва) і жіночої (праворуч) взуття

У Великобританії і Північній Америці розмір вимірюють в третинах дюйма або «ячмінних зернах» (англ. Barleycorn). Одне таке зерно дорівнює 1/3 дюйма. Британські розміри починаються з 12-го, який дорівнює рівно 12-ти дюймів. Щоб знайти довжину більших або менших розмірів, до них додають або віднімають половину «ячмінного зерна». Американські розміри обчислюються точно також, але вони зміщені на розмір. Тобто, американський розмір 13 відповідає британському 12-му. Жіночі американські розміри зміщені від британських на два розміри, тобто жіночий 10-й - це британський 8-й і американський чоловічий - 9-й. Для вимірювання розмірів правої і лівої жіночих і чоловічих ніг існує спеціальний пристрій Браннока, зображене на малюнку.

Mondopoint (мондопойнт) - стандарт розмірів, який використовують у багатьох арміях світу, так як він дозволяє більш точно описати розмір ноги, не тільки по довжині, але і по ширині. Цей розмір пишеться у формі «довжина / ширина», використовуючи середні величини, зазначені в міліметрах. Так, наприклад, розмір ноги довжиною 270 міліметрів і шириною 115 міліметрів буде вказано як 270/115. Іноді розміри в цій шкалі вказують в сантиметрах. Лижні черевики також зазвичай продають з розмірами в цій шкалі.

література

Автор статті: Kateryna Yuri

Ві маєте Труднощі в перекладі одиниці віміру з однієї мови на іншу? Колеги готові вам допомогти. Опублікуйте питання в TCTerms і протягом декількох хвилин ви отримаєте відповідь.

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Online Unit Converters • Популярні конвертери одиниць • Розміри чоловічого одягу та взуття • Повний калькулятор

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Люди носять одяг вже 100 & nbsp000 років

Обладунки англійського короля Генріха VIII. Лондонський Тауер

Загальні відомості

улеслива розмірність

костюми

Сорочки та футболки

штани

Особливості розмірів одягу в різних країнах

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Шкарпетки

взуття

Загальні відомості

Більшість людей на планеті носять одяг і, згідно з останніми дослідженнями, носили її як мінімум останні 100 000 років. Буває одяг, призначений тільки для чоловіків або тільки для жінок, але буває і така, яку можуть носити і ті і інші. Такий стиль одягу називається унісекс. Більш жіночна чоловічий одяг періодично входить в моду і чергується з менш витонченою. У першій зазвичай переважають плавні лінії, яскраві відтінки, хвилясті тканини. У другій - навпаки більше чітких прямих ліній і кутів і вона більше підкреслює чоловічу фігуру, наприклад широкі плечі. З чотирнадцятого по шістнадцяте століття в моді був гульфик (на фотографії) - елемент одягу, який спочатку прикривав, а потім і підкреслював геніталії. Його робили у вигляді Пристібний мішечка на брюках. Зустрічалися гульфики з тканини, шкіри, і навіть з металу, особливо на лицарських обладунках. Цей незвичайний аксесуар до сих пір носять представники деяких субкультур, наприклад західні рок музиканти, або спільноти любителів носити шкіряний одяг і аксесуари. Аксесуари, схожі на гульфики, існують не тільки в західній культурі. Наприклад, корінні народи з ряду племен в Новій Гвінеї і Вануату носять футляри для геніталій, або фаллокріпти, звані Котеку і Намбу, відповідно. Чоловік балетний бандаж навпаки призначений для того, щоб згладити і приховати форму геніталій. Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю.

Танцюристи надягають їх під комбінезон для максимальної підтримки і захисту під час танцю

Чоловіки в килтах. Весілля. Торолд, Онтаріо, Канада

Деяка одяг, наприклад спідниці і сукні, зазвичай призначена для жінок, але в ряді країн і культур її носять і чоловіки. Часто - це елемент національного костюма, як наприклад шотландські кілти, грецькі фустанелла, східні туникообразна сорочки, і саронги в південно-східній Азії. Чоловічі спідниці також популярні в деяких субкультурах, наприклад у готовий, а також у шанувальників глем-року і японського рок-напрямку в музиці та моді visual kei.

Одяг стали шити по фігурі порівняно недавно. Спочатку одяг був більш вільна і її підв'язували поясом, щоб вона щільніше прилягала до фігури. Так були влаштовані тоги в Стародавньому Римі. В Середньовічній Європі і в Стародавній Русі чоловіки, особливо небагаті, теж носили просторий одяг, наприклад широкі штани, підв'язані на талії поясом, і широку довгу сорочку, теж зазвичай з поясом, щоб вона не заважала під час роботи. У багатьох країнах такий одяг була популярна аж до дев'ятнадцятого століття, в той час як жіночий одяг став більш прилеглої, особливо в області ліфа і рукавів. Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі.

Так як чоловічий одяг була широкою, розміри не мали такого великого значення, як в жіночому одязі

Шийна хустка

Довгий час одяг шили вдома. Бідні люди - зазвичай самі, а багатші - у кравців, по знятим мірками. До початку дев'ятнадцятого століття так шили навіть військову форму. Тільки під час промислової революції, коли з'явилося обладнання для зародження текстильної промисловості, став можливий масовий пошив одягу. Без масового пошиття не було необхідності і в стандартних розмірах. На заході стандартизовані розміри одягу стали використовуватися під час громадянської війни в США між Північчю і Півднем в 1860-і роки. З початком війни різко зросла потреба у військовій формі, і шити за індивідуальними мірками було неможливо через велику кількість замовлень. Тому швейні майстерні створили схему розмірів, зважаючи на вагу грудей. Було відмічено, що для більшості чоловіків обсяг шиї, талії і стегон пропорційний обсягу грудей. Якщо форма не підходила, її можна було перешити. Пізніше стандарт розмірів чоловічого одягу перейняли і в цивільній моді. Розміри - не єдине, що мода запозичила у військових. З кінця епохи Відродження і до кінця Першої світової війни військова форма сильно впливала на світську моду. Так, наприклад, шийні хустки (на фотографії) були запозичені у Хорватських найманців, які воювали у Французькій армії. Ці хустки і стали попередниками краваток, так широко використовуваних зараз. Слід зауважити, що, незважаючи на старання Петра I, в Росії мода на краватки довго не приживалася. Краваток придумували невтішні клички, наприклад «зашморг». Чоловіки почали регулярно носити краватки тільки до двадцятого сторіччя. Мода на легкі двобортні плащі, тренчкоти, також прийшла з-за популярності цих плащів у британських військових. Пізніше, під час Другої світової війни, цю моду перейняли в ряді інших країн, включаючи Радянський Союз, де плащі і літні пальто походили на тренчкоти.

Вулична мода. Осака, Японія.

Інтерес чоловіків до моди і бажання добре виглядати не завжди вітали оточуючі. Деяку моду навіть висміювали, як наприклад одяг макарони. Макарони в сімнадцятому столітті називали молодих англійців, які багато подорожували, в основному в рамках Гран-туру по Європі. Гран-тур був одним з обов'язкових атрибутів виховання молодих аристократів в Англії і тривав від року і більше. За цей час мандрівники встигали познайомитися з Францією, часто - з Італією, а також з низкою інших західноєвропейських країн. Макарони наслідували європейській моді і носили екстравагантні одяг і аксесуари, часто недоречні, на думку оточуючих. Їх можна було побачити у величезних перуках, прикрашених маленькою шапочкою на верхівці. Сміялися не тільки над їх манерою одягатися, але над їх поведінкою в суспільстві. Пізніше, у вісімнадцятому і дев'ятнадцятому столітті макарони змінили денді - аристократи, які прагнуть до вишуканості не тільки в одязі, але і в способі життя. На початку їх теж не сприймали всерйоз, але пізніше почали поважати їх манеру одягатися. Одним з відомих денді був Оскар Уайльд. З сімнадцятого століття в англійській мові стали вживати слово fop (фоп), що означає «франт» або «красунчик». Так само як і в російській мові, це слово вживається в негативному контексті, і позначає чоловіків, що надмірно стурбованих своїм зовнішнім виглядом. Чоловіків до сих пір іноді називають «ФОПамі», хоча зараз це - не завжди негативна оцінка їхньої поведінки. Навіть Джонні Деппа деякі називають «фопом» за його незвичайний стиль. Нещодавно також з'явилося нове слово, яке описує любителів модно одягатися: «метросексуал». Метросексуали стежать за собою і дбають не тільки про моду, а й про зовнішній вигляд загалом, наприклад про красивою і здоровою шкірі, волоссі, і так далі. Ці чоловіки в основному живуть у великих містах і слідують останньою модою в більшій мірі, ніж багато інших чоловіків. Багато хто вважає всіх цих чоловіків, від макарони до метросексуалів, надмірно жіночними. Їх часто порівнюють з геями, хоча самі метросексуали стверджують, що мода і сексуальна орієнтація не пов'язані між собою.

Одяг в стилі «стімпанк». Манхеттен, Нью-Йорк.

Сьогодні чоловіки висловлюють інтерес до моди по-різному. Хтось використовує незвичайні аксесуари, такі як волоть і велосипедний шолом на цій фотографії. Хтось носить одяг, популярну серед представників субкультур, таких як готи або стімпанк. Часто ця мода переважає в певних районах міста, так званих місцях тусовки цих груп. Іноді людей, які так одягаються, можна побачити і за межами цих районів, як, наприклад, цього одягненого в стилі стімпанк джентльмена на знімку, зробленому на Манхеттені.

Останнім часом все більше чоловіків самі купують собі одяг. Згідно з недавнім соціальному опитуванням, кількість одягу, що купується жінками для чоловіків, в останні роки зменшилася, в порівнянні із загальною кількістю купленої чоловічого одягу. Однак, незважаючи на це, загальна кількість купленої жіночого одягу, а також магазинів, її продає, набагато перевищує кількість чоловічого одягу. Тобто, на даний момент жінки набагато більше цікавляться модою і одягом, ніж чоловіки.

Розміри чоловічого одягу менше змінюються в залежності від виробника, ніж жіночі, але все одно іноді в різних магазинах один і той же розмір відповідає різним обсягам. У деяких магазинах продають одяг для чоловіків, вище або більше середнього. Це схоже на розміри плюс для жінок.

улеслива розмірність

З недавніх пір деякі магазини почали продавати одяг із заниженими розмірами. Наприклад, якщо в більшості магазинів людина купує розмір M (середній), то в магазинах з маломірними розмірами його розмір буде S (малий). Це зроблено для того, щоб покупці думали, що вони стрункішою, ніж насправді, відчували себе більш впевнено, і поверталися в магазин ще й ще. Зазвичай навмисне проставлення виробником менших розмірів відбувається в магазинах жіночого одягу, але з недавніх пір це явище можна спостерігати і в магазинах чоловічого одягу. Особливо часто це трапляється з брюками. Раніше обсяг талії завжди відповідав розміру брюк, але зараз це не завжди так. Наскільки ці розміри відрізняються, і відрізняються взагалі, залежить від виробника.

костюми

За останні кілька сотень років чоловічі костюми в Європі і Америці сильно змінилися, і стали популярні в багатьох країнах світу. Костюмом називається комплект верхнього одягу, що складається як мінімум з брюк і піджака, і зшитий в однаковому стилі з одного матеріалу. Такий вид костюми взяли зовсім недавно. До цього чоловіки носили довге чорне або кольорові сюртуки або фраки зі світлими панталонах. Жилети, капелюхи і рукавички доповнювали туалет, і були обов'язковими атрибутами. Поступово укоротилася довжина піджаків, яскраві кольори замінили більш строгими, зникли мережива і банти. Спрощений варіант парадного одягу спочатку надягали тільки під час занять спортом або в неформальній обстановці, але поступово вона стала парадної, а домашній одяг була ще більш спрощена. Так, наприклад, смокінг перетворився з більш повсякденному в парадну одяг.

Розміри костюмів визначають за обсягом грудей. Наведені нижче розміри вимірюються в сантиметрах, і відповідають розмірам в країнах СНД, Італії, Франції та Японії. Спочатку виміряйте об'єм найширшій частині грудей сантиметровою стрічкою. Додайте два сантиметри для вільного облягання. Поділивши цю величину навпіл, ви отримаєте розмір піджака. В Америці і Австралії розмір вимірюється в дюймах, додається один дюйм, і використовують цю величину, округленої до наступного парного числа без поділу її навпіл.

М'язисті чоловіки, або ті, хто носять великі розміри, можуть знайти об'єм грудей і іншим способом. Розмір грудей вимірюється не під руками через пахви; вимірюють корпус, і притиснуті до нього руки. Тобто, можна уявити, що притиснуті руки - це частина корпусу, і вимірювати найширший обсяг рук і корпусу разом. Цей розмір округлюють і віднімають приблизно 15 сантиметрів, а потім ділять навпіл. Для розміру в дюймах, отриманий обсяг округлюють і віднімають від нього 6 або 7 дюймів, щоб отримати парне число.

Багато конвертери, включаючи і цей, переводять американські одиниці в європейські просто додаючи 10 до американського розміру. Як видно з обчислень вище, це не зовсім правильно. Обчислення при цьому приблизні, їх можна використовувати при поході в магазин, щоб мати уявлення, який розмір варто приміряти. Для покупок через Інтернет необхідно знайти об'єм грудей, додати до нього 2 сантиметри або дюйм і записати цю величину. Після цього можна обчислити свій розмір, як описано вище, але, так як розміри іноді можуть бути менше, в залежності від виробника, надійніше перевірити свій розмір по таблиці розмірів, наданих продавцем. Якщо такої таблиці немає, то необхідно запитати продавця про розміри.

Піджаки можуть бути стандартної довжини, або продаватися не тільки за обсягом грудей, але і по довжині:

 • Розмір S (малий) - для чоловіків зростом нижче 170 см (5 футів 7 дюймів);
 • M (середній) - для чоловіків зростанням між 170 см (5 футів 7 дюймів) і 180 см (5 футів 11 дюймів);
 • L (великий) - для чоловіків зростанням між 180 см (5 футів 11 дюймів) і 191 см (6 футів 3 дюйми);
 • XL - для чоловіків зростанням між 191 см (6 футів 3 дюйми) і 203 см (6 футів 8 дюймів);
 • Для чоловіків зростанням вище 203 см (6 футів 8 дюймів) зазвичай шиють піджаки на замовлення.
 • Приміряючи костюм необхідно переконатися в тому, що він добре сидить. Ознаки того, що ви вибрали підходящий розмір - такі:
 • Плечі піджака повинні лежати на плечах, а не за їх межами.
 • Під застебнутий піджак можна покласти долоню, в районі грудей. Якщо поміщається більше ніж одна долоня, або навпаки, долоня не поміщається, то піджак або занадто великий, або занадто малий, відповідно.
 • Коли руки опущені і розслаблені, рукава повинні діставати до основи великого пальця, там, де він з'єднаний з зап'ястям.
 • Рукава піджака не повинні повністю закривати сорочку, манжети повинні виступати з рукавів піджака на один або два сантиметри.

Сорочки та футболки

У багатьох країнах футболки, майки, светри та іншу подібну верхній одяг продають за розмірами від S (малий) до XL (дуже великий). Ці розміри засновані на обхваті грудей. Нижче наведені широко використовуються американські розміри.

 • XS (дуже малий) - 81 см (32 дюйми);
 • S (малий) - обхват грудей 86-94 см (34-37 дюймів);
 • M (середній) - 97-102 см (38-40 дюймів);
 • L (великий) - 104-112 см (41-44 дюйма, в залежності від виробника);
 • XL (дуже великий) - 114-122 см (45-48 дюймів, в залежності від виробника);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - 124-132 см (49-52 дюйма, в залежності від виробника).

Розміри сорочок, також званих сорочками, вимірюються точніше, використовуючи обхват шиї і довжину рукава. Нижче наведені розміри в сантиметрах для країн СНД, Франції, Італії та Японії. Щоб знайти обхват шиї, вимірюють її, округлюють до наступного цілого числа, і додають 2 сантиметри, щоб воріт не був занадто тісним. Під час примірки бажано переконатися, що між коміром і шиєю вільно поміщається один палець. Якщо немає, то воріт занадто малий, а якщо поміщається більше одного пальця - то занадто великий.

Довжину рукава досить складно виміряти в поодинці, тому слід попросити про допомогу. Рукав вимірюється від основи шиї в районі потилиці, до зап'ястя. При цьому сантиметрова стрічка проходить по ліктя, а рука повинна бути злегка зігнута - зручно покласти її на стегно або талію. Зазвичай це число округлюють до наступного цілого числа, і додають два сантиметри, щоб рукава не були надто короткими.

Американські та австралійські розміри обчислюють за тим же принципом, але в дюймах. На відміну від європейських і японських розмірів, розмір ворота в американських і австралійських сорочках буває цілим і половинним, наприклад 18,5. До виміряної довжині рукава від шиї до зап'ястя додають дюйм і потім округлюють до наступного парного числа. Наприклад, якщо довжина - 32.8 дюйма, додають дюйм, отримують 33.8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34.

8 дюйма, і, округляючи, отримують розмір 34

Чоловік і жінка в традиційних брюках хакама. Кіото, Японія.

штани

У Сан-Франциско, Каліфорнія, США

Штани - незамінний атрибут чоловічого, а пізніше - і жіночого одягу протягом багатьох сотень років. Спочатку у чоловіків не було необхідності в брюках, і вони ходили в довгих шатах, що нагадували вбрання, і чоловічих спідницях. У них було незручно їздити верхи, тому з тих пір, як люди приручили коней, з'явилися брюки, що захищає чоловіків від негоди, але в той же час не обмежують рух. Штани можуть бути самої різної форми, від широких японських хакама, що нагадують спідниці в складку (на фотографії), до обтягуючих шкіряних штанів, які носять представники субкультури любителів шкіряного одягу. Деякі чоловіки вважають за краще і зовсім не носити штани (на фотографії).

Розмір штанів визначають двома величинами: обхватом талії і завдовжки штанини. Залежно від виробника довжина може вимірюватися як довжина виробу по боковому шву (від пояса до нижнього краю штанини), або як довжина по шаговому, тобто внутрішньому шву (від паху до нижнього краю штанини). В американських, австралійських, європейських і японських розмірах використовують в основному довжину по боковому шву, а в країнах СНД часто вказують довжину по внутрішньому шву. При покупці, особливо через Інтернет, необхідно перевірити, яка з двох величин вказана, і в яких одиницях, сантиметрах або дюймах. Також як і з сорочками, потрібно додати два сантиметри до своїх мірками для того, щоб штани сиділи вільно, і округлити отриманий результат до наступного цілого числа. Вимірювати себе самому незручно, тому бажано попросити про допомогу, або виміряти свої штани, які добре сидять. Тоді додавати два сантиметри не обов'язково. Зазвичай на етикетці вказують розміри, отримані при вимірах описаних вище, але іноді розміри талії на етикетці розраховані на чоловіків з більш великим обхватом талії. Тому при покупці через Інтернет необхідно звіряти свої мірки з таблицями, наданими продавцями.

Особливості Розмірів одягу в різніх странах

Вибір Розмірів брюк, піджаків и Сорочок Залежить від країни, и від Середніх показніків Розмірів жителей ціх стран. Наприклад, в країнах, де більшість чоловіків носять маленькі розміри, приїжджим з СНД та інших країн Європи і Північної Америки важко знайти свій розмір не тільки через занадто коротких або вузьких в талії брюк. Навіть якщо довжина і обхват талії підходять, брюки можуть бути занадто вузькими в обсязі стегна, тобто по ширині штанини. Наприклад, приїжджі в Японію скаржаться, що брюки погано сидять або занадто короткі.

У таких країнах зазвичай можна знайти костюми і сорочки, навіть великих розмірів, і часто, особливо в великих містах, є магазини для великих і високих чоловіків. Однак часто пропорції в побудові одягу, наприклад співвідношення між обхватом грудей, шириною плечей, і довжиною рукава - інші. Тому нерідко буває важко знайти фасон з досить широкими плечима, досить довгими рукавами, або досить широкою проймою для рукава, а іноді ширина по обхвату грудей занадто велика. Такі сорочки і піджаки або занадто широкі і некрасиво висять, або занадто тісні. В Японії, наприклад, це - проблема не тільки для приїжджих, а й для високих японців. Навіть в таких магазинах, як Uniqlo (Юнікло), де є великі розміри, іноді ще важче знайти добре сидять футболки, ніж класичні сорочки або костюми через те, що багато хто з них занадто вузькі в плечах.

Зазвичай в країнах з маленькими розмірами одягу можливо знайти рукавички великих розмірів, але вибір моделей і кольорів обмежений. Наприклад, в Японії можна знайти звичайні рукавички, але важче відшукати більш спеціалізовані речі, такі як рукавички для садівництва. Ймовірно це через те, що на них низький попит, так як садівництвом там частіше займаються жінки.

Нижня білизна, шкарпетки, плавки

Труси і плавки

Чоловічі труси продають за обсягом талії, але до цього обсягу варто додати кілька сантиметрів, і округлити з підвищенням до цілого числа, щоб білизна добре сиділо і не було тісним. Розміри білизни залежать від марки виробника. Нижче наведений приблизний Американські розміри для об'єму талії:

 • S (малий) - на обсяг талії 71-76 см (28-30 дюймів);
 • M (середній) - на обсяг талії 79-86 см (31-34 дюйма);
 • L (великий) - на обсяг талії 89-97 см (35-38 дюймів);
 • XL (дуже великий) - на обсяг талії 99-107 см (39-42 дюйма);
 • 2XL (дуже-дуже великий) - на обсяг талії 109-117 см (43-46 дюймів).

Ці розміри теж не однакові в різних країнах. Як і з іншим одягом, при купівлі білизни бажано звіритися з таблицею розмірів, наданої виробником. Деякі труси зроблені з еластичних матеріалів, наприклад спандекса - вони розтягнуться, навіть якщо купити розмір трохи менше, ніж обхват талії. А ось білизна з бавовни та інших матеріалів, які погано розтягуються, краще купувати точно за розміром, або навіть на розмір більше, якщо ви сумніваєтеся в розмірах.

Країни, де переважають маломірні розміри, також зазвичай продають білизну маленьких розмірів. Це так, наприклад, в Японії, хоча деякі виробники роблять білизна і великого розміру. Зазвичай американський розмір S в Японії стає M, M - стає L, і так далі. Приїжджі зазвичай без проблем знаходять середні і маленькі розміри, але щоб знайти великі, доводиться пробувати білизна різних виробників, а іноді - і купувати його в інтернет-магазинах.

Чоловічі плавки можуть продаватися за розміром з номером, або від S до XL - це залежить від виробника. Купуючи плавки, як і інший одяг, слід точно виміряти обхват талії, як описано вище, і звірити свої мірки з таблицею розмірів, наданої виробником. У кожної країни або регіону не тільки свої особливості в обчисленні розмірів, але і в стандартах пристойності в пляжному одязі. Так, наприклад, популярні на пляжах СНД плавки типу «сліпи» або «бріфи» не носять на багатьох пляжах в Північній Америці. Такі плавки часто називають по-англійськи «speedos» (вимовляється «спідос»), від слова speed тобто швидкість, за назвою однойменної компанії, що виробляє спортивні купальники та плавки. Їх вважається пристойним надягати тільки професійним спортсменам в басейнах. Замість таких плавок більшість людей надягають довгі плавки-шорти, «бермуди». Хоча на пляжах деяких американських міст і штатів можна носити і набагато більш відкриті моделі, наприклад «стрінги». Перед тим як відправитися на курорт в іншу країну необхідно перевірити в Інтернеті, чи пристойне воно відпочивати на пляжі в ваших плавках.

Шкарпетки

Розміри шкарпеток в країнах СНД відповідають довжині стопи в сантиметрах. Американські розміри - це довжина ступні в дюймах. Наприклад, розмір 9-11 - це найпопулярніший розмір, який відповідає європейським розмірами взуття від 36 до 43, або американським від 4 до 10. Шкарпетки добре розтягуються, тому навіть в країнах з маломірними розмірами більшість чоловіків, навіть ті, хто носить велику взуття , можуть купити носки на свою ногу. Навіть якщо розмір розрахований на більш маленьку ногу, ці шкарпетки зазвичай добре сидять. Також часто в таких країнах продають шкарпетки великих розмірів в спеціалізованих магазинах. В Японії, наприклад, це - мережа магазинів взуття ABC Mart.

взуття

Повсякденне взуття в магазині Factory Shoe в місті Міссіссога, Онтаріо, Канада

Існує кілька різних стандартів розміру взуття. Азіатська система використовує метричні виміри. Вона популярна в Японії (розмір - в сантиметрах), Китаї і Кореї (розмір в обох країнах - в міліметрах). Розміри чоловічого та жіночого взуття в цих країнах однакові.

Країни СНД і велика частина континентальної Європи використовують штіхмассовую систему, в якій одиницею виміру служить штих (нім. Stich - невелика мірка), також Paris point Розміри відрізняються на один штих, рівний 2/3 сантиметри. Чоловічі і жіночі розміри рівні. Дорослі розміри починаються з 32. Штіхмасс (нім. Stichmass) - вимірювальна стрічка у взуттєвому виробництві для обміру колодки і стопи, що виготовляється з тасьми шириною 7-8 мм. На поверхню штіхмасса з одного боку наноситься сантиметрова шкала, з іншого - штіховая.

На поверхню штіхмасса з одного боку наноситься сантиметрова шкала, з іншого - штіховая

Пристрій Браннока використовується для вимірювання розмірів чоловічого (зліва) і жіночої (праворуч) взуття

У Великобританії і Північній Америці розмір вимірюють в третинах дюйма або «ячмінних зернах» (англ. Barleycorn). Одне таке зерно дорівнює 1/3 дюйма. Британські розміри починаються з 12-го, який дорівнює рівно 12-ти дюймів. Щоб знайти довжину більших або менших розмірів, до них додають або віднімають половину «ячмінного зерна». Американські розміри обчислюються точно також, але вони зміщені на розмір. Тобто, американський розмір 13 відповідає британському 12-му. Жіночі американські розміри зміщені від британських на два розміри, тобто жіночий 10-й - це британський 8-й і американський чоловічий - 9-й. Для вимірювання розмірів правої і лівої жіночих і чоловічих ніг існує спеціальний пристрій Браннока, зображене на малюнку.

Mondopoint (мондопойнт) - стандарт розмірів, який використовують у багатьох арміях світу, так як він дозволяє більш точно описати розмір ноги, не тільки по довжині, але і по ширині. Цей розмір пишеться у формі «довжина / ширина», використовуючи середні величини, зазначені в міліметрах. Так, наприклад, розмір ноги довжиною 270 міліметрів і шириною 115 міліметрів буде вказано як 270/115. Іноді розміри в цій шкалі вказують в сантиметрах. Лижні черевики також зазвичай продають з розмірами в цій шкалі.

література

Автор статті: Kateryna Yuri

Ві маєте Труднощі в перекладі одиниці віміру з однієї мови на іншу? Колеги Готові вам помочь. Опублікуйте питання в TCTerms и в течение декількох хвилин ви отрімаєте відповідь.

Новости