• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Атирауську область називають не тільки головним нафтопромисли країни, а й справжнім Клондайком

Основу економіки Атирауської області становить промисловий сектор, на частку якого припадає половина валового регіонального продукту.

За його обсягу на одну людину серед областей республіки Атирауська область на першому місці. Сьогодні регіон, де розташовані найбільші родовища чорного золота - головного експортного товару країни, стоїть на порозі великих і грандіозних подій. Залишилося небагато часу до «першої Кашаганське нафти», якщо вірити обіцянкам вітчизняних нафтовиків. З будівництвом заводу третього покоління друга «гордість» регіону - Тенгіз - майже вдвічі збільшить нафтовидобуток. Тут через п'ять років має запрацювати і видати першу продукцію високого переділу Атирауський газохимический комплекс.

Вітчизняні експерти стверджують, що світовий ринок нафти знаходиться не за тридев'ять земель, а тут - в Казахстані, а якщо бути точніше - в Атирауської області, де розташовані головні комори самого затребуваного нині товару - чорного золота Вітчизняні експерти стверджують, що світовий ринок нафти знаходиться не за тридев'ять земель, а тут - в Казахстані, а якщо бути точніше - в Атирауської області, де розташовані головні комори самого затребуваного нині товару - чорного золота.

Адже саме в цей регіон прийшли найбільші нафтовидобувні компанії зі світовим ім'ям: ExxonMobil, Shell, ConocoPhillips, Chevron, Statoil, Eni, Total ... Сюди, щоб добути з надр нафту і газ, разом з акулами нафтового бізнесу прийшли і нові технології, нове обладнання, передові методи і правила ведення бізнесу.

Відомо, що саме нафта і газ - основні джерела поповнення державної скарбниці. І дуже часто нафтогазовий сектор порівнюють з локомотивом, який повинен вивести економіку країни на більш високий рівень. У цьому сенсі, називаючи Атирауську область головним нафтопромислів Казахстану, фахівці вважають її регіоном великих надій і можливостей.

Розташована на лівому березі Каспійського моря, Атирауська область відома перш за все видобутком корисних копалин, що знаходяться в шельфі Каспійського моря і в морських відкладеннях, таких як природний газ, нафту, калійна сіль, магній, сполуки кальцію і брому, вапняк і глина.

На території області виявлено найбільші родовища нафтогазового і газоконденсатного сировини, розроблені на території 4 районів. Державним балансом запасів Казахстану по Атирауської області враховано 87 родовищ вуглеводневої сировини, в тому числі нафтових - 66, нафтогазових і газоконденсатних - 21.

Великими інвесторами в нафтогазовому секторі області є ТОВ «Тенгизшевройл», що реалізує проекти по розробці Тенгізського і Королівського родовищ, і консорціум NCOC (North Caspian Operating Company), провідний розробку головної козирної карти країни - родовища Кашаган.

Безперечно, розробка нафтогазових родовищ сприяє розвитку соціальної інфраструктури регіону, дозволяє створити нові робочі місця, навчити кадри. Але, найголовніше, саме в цьому регіоні, як ніде, важливо розвиток політики щодо збільшення казахстанського змісту.

Реалізовані тут проекти дозволять залучити до робіт максимальну кількість місцевих підрядників, постачальників матеріалів, товарів і послуг, використовувати вітчизняний науковий потенціал, збільшити податкові збори Реалізовані тут проекти дозволять залучити до робіт максимальну кількість місцевих підрядників, постачальників матеріалів, товарів і послуг, використовувати вітчизняний науковий потенціал, збільшити податкові збори.

Напередодні 20-річчя незалежності країни, кажучи про успіхи Атирауської області, ми зупинимося на найбільш великих проектах, що реалізуються на її території.

Кашаган

Сьогодні всі фахівці єдині в одному: морські глибини таять в собі величезні запаси затребуваних нині в світі вуглеводнів. А тому з кожним роком все активніше світові акули нафтового бізнесу переключаються з суші і фокусують свою увагу на морських проектах.

Казахстану пощастило, причому не тільки з нафтовими родовищами на суші, але і на єдиному, хоч і закритому море - Каспії. Головні надії щодо входження в список топ-виробників чорного золота республіка пов'язує з освоєнням проектів в казахстанської частини моря.

Одне з найбільш багатообіцяючих родовищ в світі - Кашаган, запаси якого оцінюються в 11 млрд барелів, а загальні геологічні запаси сировини - в 35 млрд барелів, розташоване саме в казахстанської частини Каспійського шельфу. Вважається, що це найбільше родовище нафти в світі після відкриття родовища ПрудоБей на Алясці в 1968 році.

Крім цього, за інформацією міністра енергетики і мінеральних ресурсів Сауата Минбаєва, в казахстанській частині шельфу Каспію потенційні ресурсні можливості мають близько 120 структур.

- На сьогодні ми маємо 46 структур, за якими укладено вже 11 договорів, - повідомив він - На сьогодні ми маємо 46 структур, за якими укладено вже 11 договорів, - повідомив він.

Роботи на самому ласий шматочок Каспію - Кашагане в рамках Північно-Каспійського проекту по вилученню його багатств ведуться давно, майже 14 років. Розвідка, яка була виконана протягом 1998-2004 років на всіх структурах цього родовища, дала позитивний результат.

Нагадаємо, що влітку 2008 року уряд республіки і консорціум Agip KCO (тоді ще оператор проекту. - Прим. Авт.) Підписали меморандум про те, що остаточний термін видобутку нафти на цьому родовищі - 2013 рік.

Причому це вже четверта відстрочка. Спочатку мова йшла про те, що перша Кашаганське нафту буде в 2005 році. Потім дата була перенесена на 2008-й, а потім - на 2010-2012 роки, і ось - на 2012-2013-й.

В середині вересня поточного року глава держави Нурсултан Назарбаєв здійснив робочу поїздку в Атирауську область, де ознайомився з ходом робіт на Кашагане. Як зазначив Нурсултан Назарбаєв, родовище Кашаган - найскладніше з відкритих в світі за останні 40 років.

- Тиск тут до 850 атмосфер на гирлі свердловини. Серность - понад 20 відсотків. Це надзвичайно складна родовище. Я, як колишній інженер, уявляю собі, як складно було облаштувати це родовище для нафтових компаній: мала глибина моря. А краще, коли море глибоке. При цьому це перша в Казахстані, та ще така складна морська нафту, - зазначив глава держави.

За офіційними даними, в проект освоєння гігантського родовища Кашаган вже вкладено 33 мільярди доларів інвестицій.

За даними прес-служби нинішнього оператора проекту North Caspian Operating Company (NCOC), на сьогодні на родовищі готова до видобутку нафти 21 свердловина. Всього з початку бурових робіт на родовищі було пробурено 41 свердловина: 20 з них - оціночні, 21 - експлуатаційні. З 1999 року на Кашагане пробурено 220 тис. Метрів проходки. Середня глибина однієї свердловини - від 4 до 4,5 тис. Метрів.

Французька Total, яка є оператором в NCOC, днями повідомила, що розраховує, що видобуток нафти на Кашаганському родовищі на шельфі Каспію почнеться в кінці 2012 року в обсязі 300 тисяч барелів на добу.

Глава фонду національного добробуту «Самрук-Казина» Тимур Кулібаєв ще в 2008 році на уточнююче питання журналістів, коли все-таки слід очікувати першу нафту з Кашагана, назвав дату - 2014 рік.

При цьому він уточнив, що нова дата названа в якості підстраховки на випадок форс-мажорних обставин При цьому він уточнив, що нова дата названа в якості підстраховки на випадок форс-мажорних обставин.

- У меморандумі з консорціумом дата першої нафти значиться - листопад 2013 року. Але це вже зима, і видобуток в цей період буде утруднена, тому я назвав 2014 рік. Треба, щоб було готове не тільки родовище, а й наземна інфраструктура з прийому нафти, - пояснив він.

Однак фахівців сьогодні цікавить не стільки дата першої Кашаганське нафти, так як обсяги її будуть не дуже вражаючі (370-400 тисяч барелів на добу), скільки терміни другої фази, коли від проекту чекають «фонтануючих» барелів, коли видобуток складе 1,5 млн барелів на добу.

На минулому на початку жовтня цього року Євразійському енергофорумі KazEnergy міністр нафти і газу Сауат Минбаєв заявив, що чекати експорту нафти з другої фази Кашагана варто не раніше 2019-2020 років.

Проте влада республіки, увійшовши в цей багатообіцяючий проект (Казахстан має в ньому частку 16,8 відсотка), все жорсткіше і жорсткіше піднімають питання про дотримання балансу інтересів, вимагаючи підвищення частки казахстанського змісту. Це стосується не тільки устаткування і товарів вітчизняного виробництва, а й кадрів.

Місяць тому на республіканському форумі «За підвищення казахстанського змісту» глава фонду національного добробуту Тимур Кулібаєв підняв питання про більш активне входження казахстанських товаровиробників в Кашаган, пообіцявши з боку «Самрук-Казина» належну підтримку.

Тенгіз

Якщо Кашаган - це проект майбутнього, то інше, не менш велике родовище нафти на території Атирауської області, яке вже діє, - це Тенгіз.

Так, за даними ТОО ТШО, щорічний приріст в нафтовидобутку становить 15 відсотків. За підсумками 2010 року підприємство дало країні 25,9 мільйона тонн чорного золота.

У першій половині 2011 року загальні виплати компанії республіці склали понад 7 млрд доларів США, у той час як за всі роки роботи ТОО цей показник склав понад 52 млрд доларів США.

Ведучи активну виробництво, тут не меншу увагу приділяють і питань екології. Так, з кожним роком відповідно до взятих зобов'язань скорочуються запаси сірки (попутний продукт при нафтовидобутку). У минулому році сірчані поклади скоротилися на 1,2 млн тонн.

Виконується ще один важливий пункт зобов'язань - підготовка національних кадрів. Цей показник в поточному році склав 85 відсотків від загальної кількості працюючих в ТОВ.

Що стосується планів на майбутнє щодо подальшого розвитку виробництва, то, як заявив нещодавно Сауат Минбаєв, є завдання досягти зростання обсягів нафтовидобутку.

- За проектом «Тенгіз» опрацьовується так званий «проект майбутнього розвитку» з можливим збільшенням обсягів видобутку з нинішніх 26 мільйонів тонн на рік до 36 мільйонів тонн на рік. Вважаю, найближчим часом він буде внесений на розгляд до уповноваженого органу, - зазначив міністр.

Є приємні новини і з інших проектів, розташованих в казахстанської частини шельфу, прилеглих до Атирауської області Є приємні новини і з інших проектів, розташованих в казахстанської частини шельфу, прилеглих до Атирауської області. За словами міністра, пробурена перша свердловина на структурі «Черепашкове море». Отримано перше підтвердження про наявність вуглеводневих ресурсів. Розвідувальні роботи йдуть відповідно до робочої програми, очікується їх успішне завершення.

Крім того, доведено нафтогазоносність структур «Хазар» і «Ауезов». Блоки «Сатпаев» і «Жамбил» знаходяться на первинній стадії розвідки, проте за результатами проведених робіт також очікується підтвердження значних запасів вуглеводневої сировини.

Найближчим часом Казахстан приступить до розвідки на блоці «Абай», пізніше - на блоках «Каспійське» і «Центральна».

Атирауська НПЗ

Як уже не раз писав «Літер», в Атирау реалізується інвестиційний і важливий для всього Казахстану проект - це реконструкція і модернізація самого найстарішого НПЗ республіки. Він спрямований на збільшення виробництва нафтопродуктів з одночасним вирішенням екологічних питань.

Але найголовніше тут буде налагоджений випуск продукції з високою доданою вартістю, а казахстанці отримають власний високооктановий бензин в рамках програми з імпортозаміщення Але найголовніше тут буде налагоджений випуск продукції з високою доданою вартістю, а казахстанці отримають власний високооктановий бензин в рамках програми з імпортозаміщення. Зараз на підприємстві ведеться будівництво комплексу з виробництва ароматичних вуглеводнів - бензолу і Параксилол. Практична реалізація інвестпроекту «Будівництво комплексу по виробництву ароматичних вуглеводнів» розпочалася 1 жовтня 2010 року.

Зараз фахівці займаються проектно-пошуковими роботами. Вартість контракту склала 1,4 млрд доларів США. Між Банком розвитку Казахстану і Атирауської нафтопереробним заводом було підписано кредитну угоду.

По завершенні будівництва комплексу з виробництва ароматичних вуглеводнів АНПЗ буде покривати 35 відсотків потреби країни в чистому високооктановому бензині.

Планується будівництво установки риформінгу бензинів з блоком вилучення бензолу і установок з виробництва ароматичних вуглеводнів і в Атирау. Схема дуже гнучка і дозволяє отримувати або максимально високооктановий бензин (по стандартам не нижче «Євро-4»), або додатково до 136 тисяч тонн бензолу і до 496 тисяч тонн Параксилол.

У той же час на Атирауської НПЗ ведеться планомірна робота зі зниження викидів. Роботи будуть продовжені і в наступні роки. Платежі за забруднення навколишнього середовища в поточному році склали близько 20 млн тенге проти 109 млн тенге в 2008 році.

Атирауська газохимический комплекс

Ще один важливий для економіки країни проект, реалізований на території Атирауської області, - це будівництво газохімічного комплексу. Він знаменує собою перехід країни на вищий щабель. Ми перестанемо бути тільки сировинної республікою і зможемо виробляти продукцію більш високою доданою вартістю. Цього року остаточно вирішилося питання із стратегічним партнером цього проекту, що дає підставу перейти від підготовчих робіт до основних. Цим партнером стала південнокорейська компанія LG Chem. За інформацією міністра нафти і газу Сауата Минбаєва, вартість другої фази становить 4,3 млрд доларів. Будівництво планується завершити в 2016 році. Нагадаємо, що друга фаза проекту будівництва інтегрованого газохімічного комплексу передбачає виробництво 800 тисяч тонн поліетилену в рік. Реалізація першої фази почалася в 2010 році, завершити будівництво планується в 2015 році. Генеральний підрядник - китайська Sinopec Engineering. Вартість першої фази становить близько 2 млрд доларів.

Зрозуміло, що за цими цифрами нові робочі місця, нове виробництво, нові надходження до бюджету країни.

Кульпаш КОНИРОВА, фото Анатолія Устиненко, Атирау


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!

Новости