• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Плата за вдих. Чим пахнуть міста Казахстану

Фото з сайту Yk-news.kz

У Казахстані з квітня 2018 року почне мовлення телеканал, присвячений екологічним проблемам: забруднення повітря, води і ґрунту, засмічення національних парків давно стало болючим питанням не тільки в обласних центрах і маленьких містах країни, але і в Алма-Аті.

Актобе, літо 2017 року. Жителі нового мікрорайону «Батис-2» починають шкодувати, що купили житло саме тут: щоранку вони прокидаються від жахливого запаху тухлих яєць, що проникає навіть крізь замкнені вікна. Алергіки ходять по будинку в медичних масках. Люди замислюються про переїзд - навіть незважаючи на взяту іпотеку.

Викиди сірководню тривають в Актобе вже шість років. Аромат посилюється з приходом тепла, так що запах тухлих яєць стає особливо нестерпний з квітня по вересень. У квітні і початку травня 2017 року концентрація токсичного газу перевищувала норму в 12-29 разів. За цей час було зафіксовано 28 випадків перевищення гранично допустимої концентрації рівня сірководню в повітрі. Якщо погода безвітряна, то запах після викиду може триматися в місті по багато днів.


Забір проб повітря в Актобе. Кадр телекомпанії "Актобе-ТВ"

Джерел сірководню в Актобе кілька. Перший - каналізаційно-очисні споруди «Акбулак» (підприємство забезпечує місто питною водою і відповідає за каналізацію. - Прим. «Фергани»). Сюди надходять господарсько-побутові стоки з усього міста, в їх числі відходи промислових підприємств, яких в місті налічується понад 150. Взагалі-то свої стоки підприємства повинні попередньо очищати. Але проблема в тому, що на багатьох з них немає локальних очисних систем. Перевіряти їх наявність має той самий «Акбулак», але про реальну якість цієї перевірки можна судити по тому, що сумна картина в місті не змінюється вже багато років. За правилами приймання стічних вод в міські мережі заборонено скидати неочищені промислові стоки. Але їх все одно скидають. Через те, що стічні води не очищають, рідина на каналізаційні очисні споруди надходить уже з певним змістом в ній сірководню.

За даними екологів, у викидах сірководню, крім «Акбулак», винні також спиртзаводи «БН-Актобе» і «Максимус». Так, зокрема, «БН» не мав очисних споруд, через що екологи звернулися до суду, щоб він наказав підприємству призупинити свою діяльність.

Втім, сірководень - не єдина проблема Актобе. Екологи регулярно фіксують перевищення в атмосфері максимально допустимих рівнів діоксиду сірки та діоксиду азоту. 81% всіх забруднень викидаються десятком великих підприємств Актобе, багато хто з них є містоутворюючими.

Всього в місті понад 300 підприємств, які скидають промислові стоки в каналізацію. У серпні минулого року акимат області доручив департаменту екології перевірити підприємства на дотримання екологічних норм. За результатами перевірок були оштрафовані власники різних дрібних закладів, перукарень, а також індивідуальні підприємці. За словами інспекторів, вся вина покараних суб'єктів полягала в тому, що у них не було жироуловителей. Тим часом про покарання великих підприємств повідомляти не поспішали (або, може бути, їх просто не поспішали карати).

За забруднення екології міста фізособи штрафуються на 10 місячних розрахункових показників (МРП), малий бізнес - на 40 МРП, середній бізнес - на 70, а великий - на 200. За весь період перевірок департамент екології оштрафував 40 компаній на суму від 40 до 70 МРП . Деякі підприємства так і не встановили у себе локально-очисні споруди (ЛОС), незважаючи на неодноразові вимоги і попередження про штрафи (для них - абсолютно несуттєвих). На ряді підприємств, правда, ЛОС є, але ними не тільки не користуються, але навіть не знають, що їх потрібно регулярно розбирати і чистити.

Треба сказати, що державні екологи в Актобе суперечать своїм же заявам. До серпня 2017-го вони доповідали, що допустимі норми сірководню в повітрі перевищені в 25 разів. Згадували і про інших видах забруднень: так, зокрема, було виявлено 1141 випадок перевищення окису вуглеводню, 204 випадки - діоксиду азоту, 59 - діоксиду сірки. Однак пізніше концепція змінилася.

Звітуючи перед Якимом Актюбінської області, головний еколог Жаксигалі Іманкулов буквально приголомшив слухачів наступним заявою :

- Рівень забруднень по місту стабільний. У нас високе забруднення йде тільки по сірководню. Забруднення високе, але не критичний.

У підсумку проблему неприємного запаху влади міста і області не можуть усунути вже сьомий рік. При цьому кожен раз знаходяться нові несподівані причини, що провокують появу смороду. Так, наприклад, державні екологи виявили зв'язок між запахом сірководню і погодою. Вони вважають, що на освіту моторошного запаху в основному впливають спека, нічна прохолода, дощ і вітер. При цьому способів, як саме запобігти сморід, чиновники від екології не пропонують.

Коли бетон біліший від снігу

У січні цього року в Теміртау випав чорний сніг. Важливо розуміти, що це не білий сніг змішався з чорної грунтом через потепління - це саме чорний сніг ліг поверх білосніжного покриву, який випав раніше.

Але це тільки епізод. Вся ситуація в цілому вже якийсь час виглядає страхітливо.

Як мінімум з 2012 року будь-який житель міста, виїхавши на Карагандінскую трасу, може побачити, що над Теміртау навис важкий зміг. З кожним роком цей зміг стає густішим, ширше і важче. Коли вітер дме з боку металургійного комбінату, люди намагаються не відкривати вікна ні в мороз, ні в спеку. Батьки не відпускають дітей гуляти. Але ніякі заходи не рятують: найдрібніша їдкий пил проникає в квартири навіть крізь склопакети.

Жителі Теміртау впевнені, що в появі чорного снігу і неприємного запаху винні викиди з заводу «АрселорМіттал Теміртау». Правда, в «АМТ» стверджують, що вживають усіх заходів щодо охорони навколишнього середовища: постійно функціонують очисні пристрої, фахівці стежать за показниками забрудненості повітря і води, все норми по виробництву відходів і охорони грунту дотримуються дуже суворо.

Для вирішення проблеми в Теміртау створили робочу групу, до якої увійшли екологи, метеорологи, прокурори і представники «АМТ».


Чорний сніг в Теміртау. Фото з сайту Rferl.org

Ось результати перевірки. У січні в повітрі Теміртау було виявлено серйозне перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК) аміаку - в 3.9 раз в денний час. Перевищення спостерігалось також з вуглеводнів, оксиду вуглецю і діоксиду азоту. Що ж стосується сірководню, то тут перевищення ГДК зафіксовано в усіх перевірених районах міста як в нічний, так і в денний час.

Цікаво, що навіть ці вкрай несприятливі показники жителі міста визнали дуже м'якими і необ'єктивними. Вони поставили собі за законним питанням, чому експерти «Казгидромета» відбирали проби повітря в місті, коли вітер дув у бік степу і гнав весь дим з «АМТ» подалі від Теміртау?

Інші дії влади на цьому фронті теж не виглядають переконливими. Наприклад, акім міста доручив департаменту екології перевірити всі підприємства Теміртау з метою виявити «винуватців» чорного снігу. Однак за останні сім місяців це далеко не перша перевірка. І судячи з повторним скаргами громадян, ніяких висновків з перевірок порушники не роблять, тому що ніяких серйозних заходів до них не приймають.

У квітні 2017 року акимат також вимагав проінспектувати наступні підприємства-забруднювачі: «АрселорМіттал Теміртау», BasselGroup LLS (станція ГРЕС-1) і Темиртауский електрометалургійний комбінат (ТЕМК). Перевірки проводилися в червні минулого року. Були виявлені порушення з боку сталевого департаменту АМТ і ТЕМКа. Їх залучили до адміністративної відповідальності та відшкодування збитків. Так, наприклад, АМТ виплатив понад 180 тисяч тенге адміністративного штрафу (близько 553 доларів).

Сміховинні суми штрафу тільки розлютили жителів. Солціальние мережі вибухнули від обурених коментарів.

«Що таке 180 тисяч для підприємства-гіганта ?!» «Та я за порушення ПДР більше платив!» «За те, що нас труять 20 років, карати таким штрафом і смішно і дуже сумно», - писали розлючені теміртаусци.

Реакція металургійного комбінату теж виглядає дивною. Керівництво «АрселорМіттал Теміртау» заявило про готовність продемонструвати весь процес очищення. Більш того, він має намір укласти з «Казгидромет» договір, згідно з яким буде отримувати повідомлення про очікувані несприятливі метеоумови.

Виглядає це трохи дивно. Виходить, що раніше процес очищення був таємницею за сімома печатками, а прогноз погоди можна дізнатися, тільки уклавши окрему угоду з метеослужбою?

Так чи інакше, в самій компанії продовжують наполягати на своїй непричетності до погіршення екології. Там заявляють, що атмосфера забруднюється в основному через пічне опалення і автомобільних вихлопів.

Тим часом, за 2017 рік загальний обсяг викидів по Теміртау склав 283.831 тонну. І основним забруднювачем міста залишається «АрселорМіттал Теміртау» - на його частку припадає 77% від загальної забрудненості.

- Чи можемо точно сказати, що походження чорного снігу пов'язано тільки з місцевими джерелами, - заявив казахстанським ЗМІ директор компанії «ЕкоЕксперт» Володимир Матонін. - Ніяких трансреґіональних переносів немає.

У чорному снігу було виявлено великий вміст вуглецю і сажі - а їх джерелом є паливно-енергетичний комплекс. Крім того, аналіз показав, що в опадах є в наявності велика кількість титану, барію, ванадію, кадмію. І головне: в пробах виявлено дуже багато заліза. А залізо - це показник того, що свій внесок тут внесли саме підприємства чорної металургії.

Видання «Інформбюро» описало експеримент , Проведений експертами. Отриману пил сухою фракції вони перевірили магнітом через білий аркуш. Пил прилипла до паперу «бородою», що говорить про її залізному походження. А це, в свою чергу, свідчить про те, що сніг у місті найбільшою мірою забруднює саме АТ «АрселорМіттал Теміртау».

У підсумку в АМТ все-таки визнали, що компанія виробляє викиди, проте як і раніше заперечують свою провину в зміні кольору снігу.

«Так, ми визнаємо викиди, - цитує« Інформбюро »директора з виробництва сталевого департаменту АТ« АрселорМіттал Теміртау »Вадима Басина. - Якщо вони є, ми платимо штрафи, і якихось серйозних аномальних порушень, які могли б привести до такої ситуації, я і всі мої колеги не знайшли. Я все-таки вважаю, що на це явище вплинули викиди і несприятливі метеорологічні умови - це штиль, східний напрямок вітру. Зазвичай вітер йде в бік степу, в сторону Караганди. Мені здається, це збіг обставин - вітер, штиль, а викидів серйозних не було ».

Втім, з однією заявою керівництва компанії можна погодитися: «Такі об'єкти, як металургійний комбінат, повинні розташовуватися на певній відстані від населених пунктів. Але реальність така, що місто і металургійний комбінат були побудовані дуже близько один до одного ».

Виходить, що влада спочатку допустили помилку, надавши комбінату землю поблизу міста. За це рішення населення розплачується здоров'ям вже не перший десяток років.

Схожість екологічних проблем, точніше їх наслідків, в Актобе і Теміртау однакові: хронічна сморід, хронічні хвороби, хронічні мізерні штрафи для підприємств-гігантів і хронічне ж невиконання приписів щодо усунення виявлених порушень.

Смог у Алма-Аті і засмічення національного парку

Зрозуміло, що Теміртау чи не єдине місто з поганою екологією в Казахстані. Екологічне товариство «Зелене порятунок» заявило, що ситуація з екологією продовжує погіршуватися в найбільшому за чисельністю населення місті країни - Алма-Аті.

Головний камінь спотикання тут зміг - застаріла проблема південній столиці.

Смог піднімається на висоту більше 4000 метрів і переноситься в гори, накриваючи Медео і Чимбулак. Природної циркуляції повітря заважає розширення меж міста і хаотична забудова нових районів.


Смог у Алма-Аті. Фото з сайту Istory.kz

Ще одна причина забруднення повітряного басейну Алма-Ати - точкова забудова. Висотні будинки тут «впихають» в уже сформовані мікрорайони. Багатоповерхові об'єкти і самі погіршують проветриваемость міста, плюс до цього навколо них виникають нові парковки, скорочується площа зелених насаджень. Забудовники нерідко знищують арики і звужують проїжджу частину прилеглих вулиць. У деяких районах міста на стан навколишнього середовища також впливають промислові об'єкти, розташовані недалеко від житлових комплексів.

- По казахстанському законодавству небезпечні підприємства не повинні розташовуватися поруч з житловими кварталами. Але Управління природоохоронних ресурсів і регулювання природокористування Алма-Ати видає висновки державної екологічної експертизи, які дозволяють відкривати такі підприємства. Вони забруднюють навколишнє середовище і створюють загрозу життю людей. Чим можна пояснити подібні діяння, якщо не корупцією? - міркує голова екологічного товариства «Зелене порятунок» Сергій Куратов.

Акімат Алма-Ати, а також Управління природних ресурсів та регулювання природокористування вперто ігнорували тривожні сигнали представників «Зеленого порятунку». Зрозумівши, що діалогу від чиновників не дочекаєшся, екологічний фонд подав на акимат і Управління в суд і виграв дві справи. Суд зобов'язав відповідачів надати відомості про земельну ділянку, розташованому в Національному парку - там, де знаходяться руїни. Крім того, суд визнав, що екологи мають право отримати повну інформацію про реконструкцію русла річки, що протікає по території парку.

- Ми вважаємо, що територія Національного парку повинна строго охоронятися, а будь-яка діяльність, яка може завдати шкоди екологічним системам парку, повинна бути заборонена. Але для реконструкції русла річки використовують важку техніку, то тут, то там виникають несанкціоновані звалища, ведеться будівництво нібито туристичних об'єктів. А інформацію про те, кому саме належить земля - ​​національному парку або місту - ми чомусь можемо отримати тільки через суд, - обурюється Сергій Куратов.

Екологи неодноразово помічали, що перед будівництвом чергового спірного об'єкта траплялися підтасування результатів громадських слухань та приховування проектно-кошторисної документації. Але навіть виграні судові процеси не допомагають їм досягти істини. Постанови Верховного Суду, винесеного на користь екологів і місцевих жителів, не виконуються з 2013 року. Громадські працівники не можуть навіть отримати відомостей про площі санітарно-захисних зон промислових підприємств.

Судячи з результатів судових процесів, багато підприємців не приймають всерйоз ні суди, ні штрафи, не кажучи вже про екологічному законодавстві Казахстану.

Але і з самим законодавством також не все гаразд. внесення в закон «Про особливо охоронюваних природних територіях» з 2006 року численних поправок, за твердженнями екологів, серйозно шкодить національним паркам. Так, поправки дозволяють будівництво і оренду земельних ділянок строком до 49 років на території Ілі-Алатауського парку. Користуючись цим під приводом розвитку туризму в Бутаковском ущелині Ілі-Алатауського парку, орендарі зводять в національних парках особняки. При будівництві знищуються природні екологічні системи, червонокнижні рослини, завдається шкода тваринам. А коли орендарі розоряються, їх спорудження руйнуються і перетворюються в несанкціоновані звалища.

Способів швидко і ефективно вирішити багаторічну проблему зі смогом влади так і не пропонують. Хоча одна ідея, озвучена Якимом Байбеков, видалася багатьом цікавою. Яким запропонував заборонити в'їзд в місто автомобілів з області. Якщо пропозиція буде реалізована, це повинно зменшити обсяг вихлопного газу в повітрі на вузьких вулицях Алмати. Однак до реалізації цієї ідеї ще дуже і дуже далеко.

Після мільярдів на ЕКСПО чорний сніг в подарунок

У ситуації всіх трьох міст є загальний сюжетний момент - конфлікт екологів (не плутати з чиновниками департаменту екології) з бізнесом і владою, яка цей бізнес підтримує. В інших містах, однак, ситуація не краща. В Атирау, наприклад, людей труїть меркаптанової сірка, що міститься в нафті, яку переробляють на місцевому НПЗ.

За даними «Казгидромета», до населених пунктів з високим і підвищеним рівням забруднення відносяться Астана, Алма-Ата, Актобе, Актау, Караганда, Жезказган, Балхаш, Шу, Каратау, Тараз, Шимкент, Жанатас, Шім'ї, Ріддер, Усть-Каменогорськ та селище Глибоке.

У всех ціх містах жителі задаються харчування: коли Викиди пріпіняться або хоча б зменшаться? В Уряді заявили , Що до 2030 року Казахстан повинен знізіті Викиди оксидів сірки и азоту, твердих частінок до уровня європейськіх стран. Для цього потрібна робота з поновлюванімі джерела енергії, а такоже виробництво електроенергії за рахунок більш екологічно чистих джерел, чем традіційній вугілля. Про будівництво АЕС в Казахстані подумують далеко не перший рік, але до предметних розмов справа не доходить. Енергетики переконані: будівництво навіть одного енергоблоку помітно знизить викиди в атмосферу за рахунок зниження експлуатації вугільних електростанцій.

Тим часом гроші на поновлювані джерела енергії продовжують виділятися. Якщо немає коштів в бюджеті, беруть в кредит. За даними Міністерства національної економіки, уряд Казахстану візьме у Європейського банку реконструкції і розвитку $ 250 млн. На проекти. Правда, які саме це будуть проекти, поки не уточнюється. Ще $ 480 млн. Додатково залучать від інших міжнародних фінансових організацій.

На тлі екологічних лих в Теміртау та Актобе трохи дивно виглядає надзвичайно амбітний казахстанський проект останніх років - ЕКСПО-2017, на якій Астана просувала головну ідею - необхідність впроваджувати зелену енергетику і альтернативні нешкідливі джерела енергії. На підготовку і реалізацію міжнародної виставки ЕКСПО-2017 з республіканського бюджету за 5 років виділили 565,1 мільярда тенге, тобто близько 2,1 мільярда доларів. Ймовірно, іноземці, які відвідали виставку, були вражені екологічними планами казахстанського керівництва.

Таким чином, півтрильйона тенге платників податків були кинуті на гучні заяви, а в цей час в містах люди побоюються виходити з дому, не знаючи, що побачать на цей раз - чи то черговий чорний сніг, чи то повис над головою непроглядний зміг.

Соб.інф.

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Вони поставили собі за законним питанням, чому експерти «Казгидромета» відбирали проби повітря в місті, коли вітер дув у бік степу і гнав весь дим з «АМТ» подалі від Теміртау?
«Що таке 180 тисяч для підприємства-гіганта ?
Виходить, що раніше процес очищення був таємницею за сімома печатками, а прогноз погоди можна дізнатися, тільки уклавши окрему угоду з метеослужбою?
Чим можна пояснити подібні діяння, якщо не корупцією?
У всех ціх містах жителі задаються харчування: коли Викиди пріпіняться або хоча б зменшаться?
Новости