• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

➤ Морально-психологічний клімат в колективі

 1. Що вбиває морально-психологічний клімат
 2. Як оцінити психологічний клімат: набір інструментів для HR
 3. Додаткові тести для оцінки клімату в колективі
 4. Як поліпшити психологічний клімат: 5 способів

Розповімо, як HR може швидко оцінити настрій персоналу в компанії. 5 способів поліпшити психологічний клімат.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Що вбиває морально-психологічний клімат

HR в компанії відповідає не тільки за підбір, адаптацію і мотивацію персоналу, а й за те, наскільки комфортно персоналу в колективі. Скандали, інтриги, дискримінація - ось основні чинники, які негативно позначаються на кліматі. Співробітників, схильних до конфліктів, звичайно, краще за все не брати на роботу. Виявити таких людей допоможуть спеціальні тести і кейси.

Питання кандидату, щоб перевірити, чи схильний він до інтриг

Питання кандидату, щоб перевірити, чи схильний він до інтриг

Завантажити таблицю повністю

Відсіяти на співбесіді інтриганів і скандалістів - це пів справи. Клімат буває сприятливим, але іноді погода псується, співробітники віддаляються один від одного і замикаються в собі. Зміни психологічної обстановки можна передбачити і HR повинен вміти це робити.

Як оцінити психологічний клімат: набір інструментів для HR

Існує безліч простих і ефективних способів оцінки морально-психологічного клімату в колективі. Розповімо про деякі з них.

Спосіб 1. Подивіться на співробітників очима сторонньої людини

Походіть по офісу, оцініть обстановку з боку. Зверніть увагу, як спілкуються колеги між собою. Якщо ви помічаєте, що переважає повагу і довіру один до одного, оптимістичне ставлення до роботи, бажання і вміння чути колег, значить, атмосфера в нормі.

Спосіб 2. Поговоріть зі співробітником, недавно прийнятим на роботу

Розпитайте, як його прийняли колеги, чи легко з ними спілкуватися, яка атмосфера панує в колективі. Шанобливо чи відгукуються співробітники один про одного. Не просіть співробітника називати імена людей, тоді отримаєте об'єктивну інформацію.

використовуйте онлайн-сервіс від експертів журналу «Директор з персоналу», щоб впоратися з назріваючим конфліктом.

використовуйте  онлайн-сервіс  від експертів журналу «Директор з персоналу», щоб впоратися з назріваючим конфліктом

Використовувати сервіс зараз

Спосіб 3. Дізнайтеся останні плітки і чутки

Чутки бувають добрі і недобрі. Добрі чутки - це розмови про любовні інтриги, сімейних справах і курйозні випадки. Якщо співробітники в перервах розмовляють саме про це, то атмосфера в компанії спокійна. Вам варто насторожитися, якщо співробітники говорять про зарплати, обговорюють дії керівництва і нарікають, що все стало гірше, ніж раніше. Такі розмови породжують заздрість і злість. Саме час вживати заходів, так як назріває конфлікт.

Спосіб 4. Попросіть співробітників відповісти на питання тесту Михалюка-Шалит

Він допоможе оцінити відносини в колективі. Тестувати всіх співробітників компанії не обов'язково, досить залучити до цього кілька ключових відділів.

Тест не займе багато часу. У ньому всього 8 питань. Велика частина з них має варіанти відповідей, а в інших потрібно оцінити твердження по дев'ятибальною шкалою.

Тест Михалюка-Шалит

Тест Михалюка-Шалит

Завантажити тест і ключ

Спосіб 5. Визначте причину напруженості в колективі, за допомогою карти-схеми Лутошкина

Психолог Анатолій Лутошкін виділив 14 причин, за якими виникає напружена атмосфера. Кожне питання карти складається з двох тверджень. Перше описує сприятливу ситуацію в колективі, друге - негативну.

Між твердженнями розташована шкала з балами від -3 до +3 (фрагмент карти нижче).

Поясніть співробітником, що потрібно спочатку прочитати обидва опису, потім оцінити їх за шкалою. Зверніть увагу: якщо велика частина співробітників оцінить всі 14 тверджень однаково або майже однаково, це дасть вам можливість зрозуміти, що стало причиною погіршення атмосфери в колективі.

Карта-схема оцінки психологічного клімату Л. Н. Лутошкина

Завантажити тест і ключ

Додаткові тести для оцінки клімату в колективі

 1. Тест діагностики клімату в колективі . Використовуйте для діагностики настрою, почуття єднання в колективі.
 2. Анкета оцінки соціально-психологічного клімату в колективі . Дозволить оцінити мотиваційний простір, в якому працює персонал організації, виявити демотиватори та проблеми в колективі.
 3. Опитувальник Шпалінского і Шелеста . Допоможе провести діагностику психологічного клімату в робочій групі або відділі.

Як поліпшити психологічний клімат: 5 способів

 1. Для керівників відділів введіть правило: більше хвалити співробітників і не зациклюватися на помилках

Постійні закиди на тлі загальної напруженої атмосфери остаточно вб'ють бажання працювати. Це призведе до того, що компанію почнуть залишають найбільш цінні кадри.

приклад

Генеральний директор однієї IT-компанії видав незвичайний наказ. Наказ забороняв керівникам відділів вказувати на слабкі сторони працівників частіше 2 разів на місяць. Самим же співробітникам було заборонено в письмових звітах писати про свої недоліки особистісного плану. Після набрання наказом чинності, топ-менеджери з подивом виявили: люди настільки звикли до постійних закидів, що спочатку сприймали похвалу як підступ.

 1. Внесіть в роботу елементи гри. застосовуйте Гейміфікація

Це підніме настрій, у людей з'явиться інтерес і азарт. Порадьте керівникам відділів ставити серйозні завдання перед співробітникам у формі гри. В основі гри -соревнованіе. Переможцю - приз.

приклад

У компанії РЕК Inc. використовується ігрова валюта «їжачки». Співробітники можуть їх заробляти, виконуючи завдання з «прайс-листа корисних справ». У нього входять, наприклад, такі справи: подані і реалізовані ідеї, виконання і перевиконання норм. «Їжачки» можна витратити на матеріальні подарунки - сертифікати на косметику, техніку, бензин. Навіть на видання збірки своїх віршів або персональну виставку. По суті, «їжачки» - невелика додаткова премія в ігрових грошах.

 1. Створіть умови для дозвілля в компанії

Організуйте зону для занять спортом. Закуповувати дорогі тренажери і виділяти багато місця не потрібно. Наприклад, в офісі компанії «Стрим» встановили «шведську» стінку і дартс. Співробітники можуть протягом дня розминатися. А в офісі UNIWEB встановили настільний теніс і футбол, створили бібліотеку.

 1. Найчастіше знаходите привід для свята і влаштовуйте його

Це зовсім не обов'язково корпоратив або банкет. Це може бути свято, яке об'єднає всіх співробітників і налаштує їх на позитивну хвилю. Наприклад, в компанії Welhome організували виставку дитячих фото співробітників і влаштували вікторину «Хто вгадає більше колег?».

 1. Виїжджайте влітку всією компанією на природу, влаштовуйте виїзні корпоративи

висновок

Морально-психологічний клімат в колективі визначають і оцінюють за допомогою спостереження, бесіди та тестування. Покращують психологічний клімат похвала керівництва, елементи гри в робочому процесі, зона відпочинку в офісі, організація спільних свят і виїздів на природу.

Наприклад, в компанії Welhome організували виставку дитячих фото співробітників і влаштували вікторину «Хто вгадає більше колег?
Новости