• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Здоровий спосіб життя

 1. елементи ЗСЖ
 2. 10 порад здорового способу життя

Здоровий спосіб життя - спосіб життя окремої людини з метою профілактики хвороб і зміцнення здоров'я

Здоровий спосіб життя - спосіб життя окремої людини з метою профілактики хвороб і зміцнення здоров'я. ЗСЖ - це концепція життєдіяльності людини, спрямована на поліпшення і збереження здоров'я за допомогою відповідного харчування, фізичної підготовки, морального настрою і відмови від шкідливих звичок. Представники філософсько-соціологічного напрямку (П. А. Виноградов, Б. С. Єрасов, О. А. Мільштейн, В. А. Пономарчук, В. І. Столяров та ін.) Розглядають здоровий спосіб життя як глобальний соціальний аспект, складову частину життя суспільства в цілому. У психолого-педагогічному напрямку (Г. П. Аксьонов, В. К. Бальсевіч, М. Я. Віленський, Р. Дітлс, І. О. Мартинюк, Л. С. Кобелянська та ін.) «Здоровий спосіб життя» розглядається з точки зору свідомості, психології людини, мотивації. Є й інші точки зору (наприклад, медико-біологічна), однак різкої межі між ними немає, так як вони націлені на вирішення однієї задачі - зміцнення здоров'я індивідуума.

Здоровий спосіб життя є передумовою для розвитку різних сторін життєдіяльності людини, досягнення нею активного довголіття та повноцінного виконання соціальних функцій.

Актуальність здорового способу життя викликана зростанням і зміною характеру навантажень на організм людини в зв'язку з ускладненням суспільного життя, збільшенням ризиків техногенного, екологічного, психологічного, політичного і військового характеру, що провокують негативні зрушення в стані здоров'я.

Існують і інші точки зору на здоровий спосіб життя: «здоровий спосіб життя - це система розумної поведінки людини (помірність у всьому, оптимальний руховий режим, загартовування, правильне харчування, раціональний режим життя і відмова від шкідливих звичок) на фундаменті морально-релігійних і національних традицій, яка забезпечує людині фізичне, душевне, духовне і соціальне благополуччя в реальному навколишньому середовищу і активне довголіття в рамках попущенія Господом земного життя ».

елементи ЗСЖ

Здоровий спосіб життя - це активна участь у трудовій, громадській, сімейно-побутовий, дозвільної формах життєдіяльності людини.

У вузько біологічному сенсі йдеться про фізіологічні адаптаційні можливості людини до впливів зовнішнього середовища і змін станів внутрішнього середовища. Автори, які пишуть на цю тему, включають в ЗСЖ різні складові, але більшість з них вважають базовими:

 • виховання з раннього дитинства здорових звичок і навичок;
 • навколишнє середовище: безпечна і сприятлива для проживання, знання про вплив навколишніх предметів на здоров'я;
 • відмова від шкідливих звичок: самоотруєння легальними наркотиками (алкоядом, табакоядом) і нелегальними.
 • харчування: помірне, відповідне фізіологічним особливостям конкретної людини, інформованість про якість вживаних продуктів;
 • руху: фізично активне життя, включаючи спеціальні фізичні вправи (наприклад, гімнастика), з урахуванням вікових та фізіологічних особливостей;
 • гігієна організму: дотримання правил особистої та громадської гігієни, володіння навичками першої допомоги;
 • загартовування;

На фізіологічний стан людини великий вплив робить його психоемоційний стан, яке залежить, в свою чергу, від його розумових установок. Тому деякі автори також виділяють додатково такі аспекти ЗСЖ:

 • емоційне самопочуття: психогігієна, вміння справлятися з власними емоціями, складними ситуаціями;
 • інтелектуальне самопочуття: здатність людини пізнавати і використовувати нову інформацію для оптимальних дій в нових обставинах;
 • духовне самопочуття: здатність встановлювати дійсно значимі, конструктивні життєві цілі і прагнути до них, оптимізм.

емоційне самопочуття: психогігієна, вміння справлятися з власними емоціями, складними ситуаціями;  інтелектуальне самопочуття: здатність людини пізнавати і використовувати нову інформацію для оптимальних дій в нових обставинах;  духовне самопочуття: здатність встановлювати дійсно значимі, конструктивні життєві цілі і прагнути до них, оптимізм

Формування здорового способу життя, що сприяє зміцненню здоров'я людини, здійснюється на трьох рівнях:

 • соціальному: пропаганда в ЗМІ, інформаційно-просвітницька робота;
 • інфраструктурному: конкретні умови в основних сферах життєдіяльності (наявність вільного часу, матеріальних засобів), профілактичні (спортивні) установи, екологічний контроль;
 • особистісному: система ціннісних орієнтацій людини, стандартизація побутового укладу.

10 порад здорового способу життя

Існує 10 порад, розроблених міжнародною групою лікарів, дієтологів і психологів, які становлять основу здорового способу життя. Дотримуючись їх, можна продовжити і зробити більш приємною наше життя.

 1. Порада: розгадуючи кросворди, вивчаючи іноземні мови, виробляючи підрахунки в розумі, ми тренуємо головний мозок. Таким чином, сповільнюється процес вікової деградації розумових здібностей; активізується робота серця, системи кровообігу і обмін речовин.
 2. Порада: робота - важливий елемент здорового способу життя. Знайди роботу, яка буде вам в радість. Як стверджують вчені, це допоможе виглядати молодше.
 3. Порада: не їжте занадто багато. Замість звичних 2.500 калорій обходитесь 1.500. Це сприяє підтримці активності клітин, їх розвантаження. Також не слід впадати в крайнощі та є занадто мало.
 4. Порада: меню повинне відповідати віку. Печінка і горіхи допоможуть 30-річним жінкам уповільнити появу перших зморшок. Що міститься в нирках і сирі селен, корисний чоловікам після 40 років, він сприяє розрядці стресу. Після 50 років необхідний магній, який тримає у формі серце і корисний для кісток кальцій, а риба допоможе захистити серце і кровоносні судини.
 5. Порада: майте на все свою думку. Усвідомлена життя допоможе якомога рідше впадати в депресію і бути пригніченим.
 6. Порада: довше зберегти молодість допоможуть любов і ніжність, тому знайдіть собі пару. Зміцненню імунної системи сприяє гормон щастя (ендорфін), який виробляється в організм, коли людина закохана.
 7. Порада: спати краще в прохолодній кімнаті (при температурі 17-18 градусів), це сприяє збереженню молодості. Справа в тому, що і від температури навколишнього середовища залежать обмін речовин в організмі й прояв вікових особливостей.
 8. Порада: частіше рухайтеся. Вченими доведено, що навіть вісім хвилин занять спортом у день продовжують життя.
 9. Порада: періодично балуйте себе. Незважаючи на рекомендації, щодо здорового способу життя, іноді дозволяйте собі смачненьке.
 10. Порада: не завжди придушуйте в собі гнів. Різних захворювань, навіть злоякісних пухлин, більш схильні люди, які постійно лають самого себе, замість того, щоб розповісти, що їх засмучує, а іноді і посперечатися.

Оптимальний працю і достатній відпочинок також впливають на наше здоров'я. Активна діяльність, не тільки фізична, а й розумова, добре діють на нервову систему, зміцнює серце, судини і організм в цілому. Існує певний закон праці, який відомий багатьом. Людям зайнятим фізичною працею, треба відпочити, яка не буде пов'язаний з фізичною активністю, і краще, якщо під час відпочинку будуть проведені розумові навантаження. Людям, робота яких пов'язана з розумовою діяльністю, корисно під час відпочинку займати себе фізичною роботою.

Таке поняття як розпорядок дня все рідше зустрічається в житті сучасної людини, але цей фактор теж має важливу роль в збереженні здоров'я. Ритм життя людини обов'язково повинен передбачати час для праці, відпочинку, сну, і їжі. Людина, яка не дотримується режим дня, з часом стає дратівливою, у нього накопичується перевтома, такі люди частіше схильні до стресу і захворювань. На жаль, сучасній людині складно підтримувати хороший розпорядок дня, доводиться жертвувати часом, відведеним на сон, приймати їжу тільки тоді коли на це є час, і т. Д. Правильний розпорядок дня допоможе не тільки зберегти здоров'я, але і краще організує Ваш час.

Також наше здоров'я залежить від гарного сну. Достатній сон необхідний для нормальної діяльності нервової системи. Потреба уві сні у різних людей може бути різна, але в середньому рекомендується спати не менше 8 год. Регулярне недосипання веде до зниження працездатності і сильної стомлюваності. Для того щоб Вас не мучило безсоння необхідно за 1 год. До сну припинити фізичну або розумову роботу. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 2 год. До сну. Спати краще в добре провітрюваному кімнаті, а також бажано лягати спати в один і той же час.

Фізичне навантаження є одним з найважливіших засобів зміцнення здоров'я. Навіть невелика щоденна 20-хвилинна гімнастика приносить величезну користь. Гімнастика, атлетика, рухливі ігри дуже корисні для серцево-судинної системи, легенів, зміцнення опорно-рухового апарату. Заняття бігом позитивно впливають на нервову і ендокринну системи. Ходьба допомагає позбавитися від зайвої ваги. Підраховано, що за 1 годину швидкої ходьби згорає до 35 грамів жирової тканини.

Не варто забувати про здоровий спосіб життя і людям старшого віку. Навіть літній людині необхідні фізичні навантаження оптимальні для його віку. При недостатній фізичній активності у літніх людей розвивається ожиріння, хвороби обміну речовин, зростає ризик цукрового діабету, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту. Варто пам'ятати про те, що фізичні навантаження в такому віці повинні бути дозованими і відповідати віку.

Всім бажаючим жити згідно здорового способу життя, важливо дотримуватися 12 життєвих принципів академіка Углова .

12 життєвих принципів академіка Углова:

 1. Люби Батьківщину. І захищай її. Безрідні довго не живуть.
 2. Люби роботу. І фізичну теж.
 3. Умій володіти собою. Чи не падай духом ні за яких обставин.
 4. Ніколи не труїли ні алкоядом, ні табакоядом, інакше марні будуть всі інші рекомендації.
 5. Люби свою сім'ю. Умій відповідати за неї.
 6. Збережи свою нормальну вагу, чого б тобі це не коштувало. Чи не переїдай!
 7. Будь обережним на дорозі. Сьогодні це одне з найнебезпечніших для життя місць.
 8. Не бійся вчасно піти до лікаря.
 9. Визволи своїх дітей від руйнуючої здоров'я музики.
 10. Режим праці і відпочинку закладений в самій основі роботи свого тіла. Люби своє тіло, будеш до його.
 11. Індивідуальне безсмертя недосяжно, але тривалість твого життя багато в чому залежить від тебе самого.
 12. Роби добро; зло, на жаль, саме вийде.

http://www.obsheedelo.com/Uglov

http://www.uglov.tvereza.info/

http://www.pravdu.ru/lessons/uglov/

http://www.zdorovajaplaneta.ru/akademik-uglov-12-zhiznennyh-principov/index.html

http://www.zdorovajaplaneta.ru/zdorovyj-obraz-zhizni-zozh/

https://www.youtube.com/watch?v=2M0tqo4pmPA

Підготували викладачі кафедри медичної реабілітації: Стахнёв К.И, Коваленко Ю.А., Сороко С.Л.

Com/watch?
Новости