• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Здоров'язберігаючих режим дня студента-медика - Волгоградський державний медичний університет (ВолгГМУ)

Першокурсники подолали першу сесію, а по сему, у студентів перших курсів по-справжньому почався новий етап в житті - повноцінне студентство. Минув перший семестр, це зажадало перебудови ритму життя, сформованих звичок, відбулися зміни колективу, придбання нових друзів. З'явилася нова форма відносини з викладачами, почуття великої відповідальності за своє самоосвіта. Обсяг розумової роботи значно збільшився, робочий день ущільнився. Іншими словами, відбулася зміна старого і поява нового динамічного життєвого стереотипу.

Значення динамічного стереотипу полягає в оптимізації витрачання енергії всього організму. Інтуїтивно багато хто зрозумів, що швидше звикнути до нового ритму і змісту життя допомагає дотримання режиму дня, що є основою особистої гігієни. Однак, деякі «хребці» (так звично в медуніверситеті називають першокурсників) так і не змогли пристосуватися до нових обставин і ефективно побудувати своє навчання, що підтвердила пройшла зимова сесія. Саме для них ми розповімо, як поправити своє становище.

Режим дня - загальновизнане організуюче та виховне засіб. В основу раціональної побудови дня повинні бути покладені наступні загальні принципи: певна і достатня тривалість окремих елементів робочого дня, зміна праці відпочинком, раціональне харчування, обов'язкові дозовані фізичні навантаження.

Провідне місце в режимі дня студента займають навчальні заняття: лекції, семінари, практичні заняття, самостійна робота з книгами і навчальними посібниками: шість обов'язкових годин в університеті і не менше 3-4 годин (для першокурсника) будинку. Така тривалість навчального навантаження не нова для організму студента першого курсу. Однак вона відрізняється від шкільних занять меншим розмаїттям і більшою тривалістю занять по одному предмету. Важливо також те, що незвична обстановка, а також удавана безконтрольність (немає вчителя, який може запитати на кожному уроці) змінюють реакцію на розумову працю. Немає нічого ошибочнее уявлення про те, що обсяг роботи, розрахований на сьогодні, можна успішно зробити завтра.

Програма навчання в університеті розрахована на щоденну цілеспрямовану роботу, контрольовану волею самого студента. Пам'ятайте, все, що перенесено на завтра, збільшує щоденне навантаження і може, врешті-решт, привести до перевтоми.

Найбільш продуктивним часом для засвоєння знань є ранкові години, на які припадає підйом фізіологічних функцій.

Шестигодинні навчальні навантаження, тривале статичне напруження мускулатури при сидінні, перебування в закритому приміщенні зі зміненим повітряно-тепловим режимом призводять до стомлення. Відновленню знижених фізіологічних функцій організму сприяє активний відпочинок - піша ходьба, біг, заняття спортом або посильними фізичними вправами.

О 18 годині можна починати самостійні заняття. Важливо займатися вдома систематично, день у день. Найкращим відпочинком для органу зору є погляд у далечінь, ходьба по вулицях. Тривала розумова робота вимагає для відновлення сил організму повноцінного глибокого сну тривалістю 8-9 годин. Коли ж лягати спати? Не пізніше 23 годин!

Поспавши 8 годин, о 7 годині ранку бадьоро піднімайтеся, зробіть ранкову гімнастику, обов'язково поснідайте і, не поспішаючи, по можливості, пішки вирушайте на заняття.

Дуже важливо пам'ятати про обов'язкове ранковому прийомі їжі. Сніданок повинен передувати догляду в університет, наступний за сніданком прийом їжі повинен відбуватися через 4-4,5 години, так як до цього часу вся прийнята їжа встигає засвоїтися і з'являється відчуття голоду. Хоча практично на всіх базах університету є буфети та їдальні, все ж потрібно привчити себе брати з дому бутерброди. Після занять - обід, що складається з першої страви, другого - м'ясного або рибного і солодкого. О 20 годині - вечеря, краще молочно-рослинного змісту. Недобре наїдатися перед сном, вечеря повинна передувати сну за 1,5-2 години. Неприпустимо харчуватися тільки твердої їжею, без рідини. Кожен раз ви повинні пити молоко, чай, кава, компот - за смаком.

В меню студента повинні бути гарячі м'ясні та рибні страви, каші, овочеві салати, молочні та кисло-молочні продукти, чорний і білий хліб. Не рекомендується вживати багато солодощів (цукор, цукерки і т.п.) - цих продуктів має бути щодня не більше 50 - 60 грамів. Не забувайте про калорійні і насичують кашах, картоплі. Хліб з борошна грубого помелу містить потрібні для організму вітаміни групи В, стимулює моторику кишечника. Слід щодня випивати 0,5 літра молока.

Раціональне харчування - запорука високої працездатності, гарного настрою, профілактика шлунково-кишкових захворювань.

Виробляйте звичку приймати їжу в одні і ті ж години. Не економте на харчуванні - ні грошей, ні часу. У тих, хто вранці прокидається і є на заняття натщесерце - знижена працездатність, низька здатність до запам'ятовування. Не спокушайтеся примарною можливістю насичення за рахунок пиріжків, пряників і солодкої води.

Пам'ятайте, що корисна і потрібна організму їжа, що містить необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей. До речі, вітаміни влітку і восени ми отримуємо в достатній кількості з натуральними продуктами харчування. А ось взимку і навесні необхідно додатково вводити в раціон патентовані вітамінно-мінеральні комплекси.

Відмова від шкідливих звичок і дозоване фізичне навантаження нормалізують обмін речовин, регулюють діяльність серцево-судинної системи, відновлюють функціональний стан кори головного мозку.

Фізичні вправи - найважливіший елемент режиму дня, особливо в сучасних умовах, в епоху побутового і виробничого комфорту, що визволив людину від необхідності здійснювати важку фізичну роботу.

Рухова активність в широкому розумінні цього слова - не тільки заповнення часто втраченого, абсолютно необхідного елемента життя людини - роботи мускулатури, але і ефективний засіб реалізації емоцій - негативних і позитивних, якими так багата і від яких так прекрасна життя студента!

Необхідно підкреслити ще одна важлива для майбутнього лікаря обставина. Лікар повинен бути не тільки розумний, освічений, добрий, чемний, він повинен бути фізично здоровий. У нього повинні бути вироблені і закріплені такі якості як швидкість реакції, пильність, здатність витримувати тривале статичне напруження (наприклад, під час операції), витривалість і завзятість. Всі ці якості в найвищому ступені формуються в процесі занять фізичною культурою. Спортивні ігри, легка атлетика допоможуть студенту-медику оволодіти професійними лікарськими якостями.

Чи не подумай, першокурсник, що тепер в твоєму житті повинні бути тільки необхідні заняття, навчання і спорт. У різних дозах кіно, театри, концерти, виставки, художня література - обов'язкові для тебе. Твоє освіту і виховання триває, тим більше що ти тепер дорослий і на багато речей будеш дивитися іншими очима.

Не забувай про свій зовнішній вигляд! В очах хворого лікар - вищий прояв охайності і чистоти. Пам'ятайте, лікар повинен бути точним і чітким до педантичності в своїх словах і діях. Саме ці якості лікаря породжують у хворого довіру і впевненість.

Пунктуальне виконання режиму дня не тільки визначає ритм життя студента, виробляє динамічний стереотип, але і формує характер майбутнього фахівця, манеру поведінки і почуття відповідальності за виконувану.

Дорогі першокурсники! Перед вами відкривається чудова студентське життя. Купуючи спеціальні медичні знання, пам'ятайте, що майбутня професія лікаря вимагає від кожного, хто обрав її, нескінченної любові до людей, великої культури, благородства, самопожертви, величезного працьовитості і глибокої ідейності.

Кожен з вас повинен добре розуміти, що знання, придбані в медичному університеті, складають лише фундамент, на якому може грунтуватися поступово зростаюче будівлю лікарської спеціальності. Ця будівля будується повсякденним, наполегливим і напруженою працею.

Р.В. Мяконькій

Коли ж лягати спати?
Новости