• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Розвиток пізнавальної активності дошкільників

Конкурс «Моя педагогічна ініціатива - 2011»

Номінація «Методична робота в ДОУ»

Проблема активності особистості як одна з найважливіших її сутнісних характеристик сьогодні. Активність - це динамізм особистості, ініціатива, гнучкість, чуйне уловлювання ситуації, конструктивність дій перетворює початок життєдіяльності людини. Діти дошкільного віку за своєю природою дослідники.

Допитливість, спрага нових вражень, прагнення експери-ментіровать, розглядаються як найважливіші риси дитячої поведінки.

Велике значення для розвитку особистості дошкільника має засвоєння їм уявлення про взаємозв'язок природи і людини. У спільній роботі педагоги дають дитині можливість здобувати знання самостійно практичним шляхом здобувати досвід, міркувати, відчувати радість відкриття.

Істотну роль в цьому напрямку відіграє пошуково-дослідницька діяльність дошкільників, що протікає у формі експериментальних дій.

Мета педагогічної діяльності - забезпечення позитивної динаміки пізнавальної активності дошкільників у спільній діяльності з дорослими шляхом використання експериментальних методів навчання.

Досягненню цієї мети служить рішення задач:

  • використовувати пізнавальну діяльність дошкільників як стержнеобразующую;
  • забезпечити освоєння дітьми основоположний культурних форм упорядкування досвіду (причинно-наслідкові, просторові);
  • розвивати пізнавальну ініціативу дошкільнят, стимулювати пошук подібності та відмінності речей і явищ, словесний аналіз міркування.

В роботі з розвитку пізнавальної активності дошкільників педагог намічає такі напрямки:

  1. Формування експериментальної активності дошкільнят.
  2. Розвиток творчої ініціативи дітей в повсякденному житті.

Основне завдання першого напряму - використання експериментальних методів навчання - основний спосіб у розвитку пізнавальної активності дошкільника. Це не збільшення кількості знання, а шлях їх розширення, концентрації навколо найбільш значущих аспектів, усвідомлена творча діяльність дитини.

А завдання другого напрямку полягає у розвитку інтересів до предметів і явищ, які лежать за межами конкретної ситуації, прагнення до систематизації конкретних матеріалів речей.

А завдання другого напрямку полягає у розвитку інтересів до предметів і явищ, які лежать за межами конкретної ситуації, прагнення до систематизації конкретних матеріалів речей

Експериментальна діяльність формує у дітей пізнавальний інтерес до навколишнього, розвиває спостережливість, розумову діяльність. Велике пізнавальне значення має розвиваюче середовище в групі, яка виконує навчальну функцію, розвиває мислення, уяву дітей. В результаті діти все охочіше звертаються за допомогою до пізнавальної літератури, енциклопедій.

Для розвитку цього виду діяльності в групі обладнана міні лабораторія. Тут діти набувають навичок роботи з найпростішими дослідницькими приладами.

Лабораторія постійно поповнюється все новими матеріалом для експериментування, який знаходиться в доступному місці для дітей. Кожен тиждень присвячена певній пізнавальної темі: «Природа», «Корисні речі», «Тварини і рослини», «Космос» та інші.

Після проведення експериментів у дітей виникає багато питань, в основі яких лежить пізнавальний мотив. Педагог не завжди поспішаємо з відповіддю, а сприяємо тому, щоб діти знайшли його самостійно.

Експериментальна діяльність з дітьми істотно збагачує моральну сторону особистості дитини: його ставлення до природи, до діяльності людини, діти вчаться працювати спільно, спілкуючись один з одним, об'єднані метою.

Систематичне використання дослідницьких методів навчання на заняттях і в повсякденному житті сприяє задоволенню потреби дітей в нових знаннях, враження і дозволяє уникнути розвитку у вихованців пізнавальної пасивності це дає можливість дітям в подальшому успішно навчатися в школі, справлятися з великим обсягом навчальних завдань.

Систематичне використання дослідницьких методів навчання на заняттях і в повсякденному житті сприяє задоволенню потреби дітей в нових знаннях, враження і дозволяє уникнути розвитку у вихованців пізнавальної пасивності це дає можливість дітям в подальшому успішно навчатися в школі, справлятися з великим обсягом навчальних завдань

Додаток: Експерименти дошкільнят з водою.

література
1. Вернер Л.А. Розвиток пізнавальних здібностей у процесі дошкільного виховання / Л.А. Вернер // М., Просвітництво, 1986.-155 с.
2. Виноградова Н.Ф., Куликова Т.А. Діти, дорослі і світ навколо. / Н.Ф. Виноградова // М., 1993.-128 с.
3. Короткова Н.А. Організація пізнавально-дослідницької діяльності дітей старшого дошкільного віку. Дитина в дитячому саду.-2002 №1
4. Короткова Н.А. Організація пізнавально-дослідницької діяльності дітей старшого дошкільного віку. Дитина в дитячому саду.-2003 №3
5. Короткова Н.А. Організація пізнавально-дослідницької діяльності дітей старшого дошкільного віку. Дитина в дитячому саду.-2003 №4
6. Кошкіна Е.Е. Пізнавальна діяльність в дитячому садку / Е.Е.Кошкіна // Курськ, 1995
7. Морозова Н.Г. Виховання пізнавальних інтересів у дітей в сім'ї / Н.Г.Морозова // М., Педагогіка, 1983. - 224 с.
8. Подд 'яков А.Н. Дослідницька поведінка. Стратегії, пізнання, допомогу, протиріччя, конфлікт / О.М. Подд 'яков // М., 2000. - 168 с.

Автор: Мацукова Наталія Миколаївна, вихователь 2 кваліфікаційної категорії дитячий садок № 29 «Горобинка», м.Старий Оскол Білгородської області, педагогічний стаж 12 років.

Авторизуйтесь на сайті, щоб ви могли залишити свій коментар.

Новости