• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Оборотність товару: розрахунок, формула оборотності товарних груп на складі. Коефіцієнт оборотності товару

 1. Оборотність товару, оборотність запасів на складі
 2. Коефіцієнт оборотності товарів, формула розрахунку
 3. Оборотність товарів і запасів в днях
 4. Норма оборотності товарів, норматив оборотності, аналіз оборотності товарів

Оборотність товарів на складі (запасів на складі) - це важливий показник, який характеризує наскільки ефективно працює магазин. За допомогою показника оборотності (коефіцієнта оборотності) можна визначити, наскільки ефективно вкладені гроші в закупівлю тих чи інших товарів для подальшого продажу.

зміст:

1. Оборотність товару, оборотність запасів на складі
2. Коефіцієнт оборотності товарів, формула розрахунку
3. Оборотність товарів і запасів в днях
4. Норма оборотності товарів, норматив оборотності, аналіз оборотності товарів

Оборотність товару, оборотність запасів на складі

Оборотність товару (товарів), оборотність запасів на складі - це один з важливих показників фінансового аналізу стану торгової фірми, який характеризує ділову активність торгового підприємства.

Він показує, як швидко обертається товар, тобто, скільки часу проходить цикл «закупівля товару - зберігання на складі або на прилавку - продаж». Або, що те ж саме, з якою інтенсивністю і швидкістю обертаються гроші, вкладені в закупівлю товару.

Корисні документи для скачування

завантажити

Це показник також показує, наскільки ефективно в фірмі працюють з запасами на складі. Низька ефективність роботи зі складськими запасами виражається в дефіциті або, навпаки, в надлишки товарів. У цьому полягає економічний і прикладної сенс оборотності товарів.

Працювати з запасами допоможе програма бизнес.Ру, яка володіє великим набором можливостей для управління складом і продажами. Наприклад, модуль резервування автоматично складе резерви, прорахує залишки і при наступних операціях не дозволить продати зарезервовані товари.
Познайомитися з усіма можливостями програми бизнес.Ру безкоштовно! >>>

Для того, щоб визначити, чи ефективно побудована в торговому підприємстві робота з закупівлями і з залишками товарів на складі, потрібно порахувати оборотність товарів і залишків. Вона визначається (розраховується) в днях або коефіцієнтах.

Коефіцієнт оборотності товарів, формула розрахунку

Для початку потрібно звернути увагу на те, що у терміна «Коефіцієнт оборотності товарів» є кілька синонімів, які можуть вам зустрітися і в різній літературі, і на різних сайтах, в тому числі, в формулах.

Синоніми такі: Коефіцієнт обороту запасів, Оборотність товарних запасів, Оборотність запасів, Коефіцієнт оборотності товарно-матеріальних запасів, Коефіцієнт оборотності матеріальних засобів, Inventory turnover ratio (англ.).

Якщо ви зустрінете один або декілька з вищенаведених термінів, всі вони будуть означати одне і те ж. Ми для зручності будемо застосовувати найпоширеніший - Коефіцієнт оборотності товарів (запасів).

Він знаходиться за формулою:

Коефіцієнт оборотності запасів =
Виручка від продажів (в рублях) / Середня величина запасів (в рублях)

Середня величина (вартість) запасів знаходиться так:

(Запаси на початок періоду + Запаси на кінець періоду) / 2

Для прикладу візьмемо таку задачу. Потрібно визначити (знайти) коефіцієнт оборотності запасів якийсь товарної групи, наприклад, м'ясних і ковбасних виробів в роздрібному магазині за тиждень. Взагалі, період розрахунку може бути будь-який - день, тиждень, місяць, квартал, рік. Для початку потрібно знайти середню величину залишків.

Якщо на початок тижня (на ранок понеділка) залишки рівні 41852 рубля, а на кінець тижня (кінець робочої зміни неділі) 34987 рублів, то середня величина запасів буде наступна:

(41852 + 34987) / 2 = 38420 рублів

Виручка від продажів м'ясної та ковбасної групи в цьому магазині за тиждень склала 120 457 рублів.

Коефіцієнт оборотності товару і запасів для цього магазину знаходиться таким чином:

120457/38420 = 3,1

Економічний і прикладної сенс і значення цього коефіцієнта в тому, що він показує нам, що протягом тижня запаси м'ясних і ковбасних виробів в магазині зробили 3,1 обороту. Тобто, іншими словами, поповнювалися (закуповувалися) протягом тижня 3,1 рази.

Іноді при розрахунку коефіцієнта оборотності товарів і запасів замість виручки застосовують собівартість. Застосування виручки або собівартості в формулі розрахунку залежить від конкретних умов застосування розрахунків, в тому числі, від виду бізнесу і від галузі.

Програма для оптимізації роботи магазину бизнес.Ру володіє великим набором можливостей для управління складом і продажами. Наприклад, модуль резервування автоматично складе резерви, прорахує залишки і при наступних операціях не дозволить продати зарезервовані товари.
Зустрітися з усіма можливостями програми бизнес.Ру безкоштовно! >>>

Оборотність товарів і запасів в днях

Коефіцієнт оборотності запасів показує, скільки разів за період (в нашому прикладі за тиждень) запаси обертаються. Разом з коефіцієнтом для аналізу ділової активності ще застосовують показник оборотності запасів в днях. Він знаходиться за формулою:

Оборотність запасів в днях = Період (для якого розраховувався коефіцієнт - тиждень, місяць, рік, т. Е. 7, 30 або 360 днів) / Коефіцієнт оборотності запасів

Для нашого прикладу розрахунок оборотності товару і запасів м'ясних і ковбасних виробів в магазині в днях здійснюється за формулою:

7 / 3,1 = 2,3 дня

Економічний і прикладної, тобто, корисний кожному конкретному магазину сенс оборотності запасів в днях в тому, що цей показник говорить підприємцю про те, на скільки днів роботи йому вистачить наявних запасів.

У нашому випадку це означає, що тих м'ясних і ковбасних виробів, що лежать на складі і на прилавках в магазині, вистачить на 2,3 дня роботи, потім потрібно буде закупити нові партії товарів.

Оборотність запасів в днях також показує, через скільки днів товар, який є, перетвориться в грошовий еквівалент. У нашому прикладі наявні запаси м'яса і ковбас на складі і на прилавку магазину перетворяться в гроші через 2,3 дня.

Норма оборотності товарів, норматив оборотності, аналіз оборотності товарів

Нормативів оборотності, як таких, не існує. Для кожних товарів і товарних груп показники можуть бути і будуть різними, тому усереднювати їх не має сенсу і немає необхідності. Зрозуміло, що оборотність, скажімо, хлібобулочних виробів одна, а у автомобільних шин або одягу зовсім інша. При цьому і те, і інше може продаватися в одному магазині, в одному торговому залі.

Програма для автоматизації роботи магазину бизнес.Ру дозволяє отримувати всю інформацію про русі товару, залишки на складі, звіти по прибутку і збитків. А також автоматично складе детальний аналіз продажів. Ці та многоие інші функції доступні в будь-який зручний для вас час!
Спробуйте повний функціонал програми безкоштовно >>>

Проводити аналіз оборотності товарів і запасів необхідно постійно і робити це треба в двох напрямках:

1. Динамічний аналіз. Потрібно розрахувати коефіцієнт оборотності товарів (запасів) за кілька періодів. Наприклад, за кожен місяць якогось року. Або за кожну тиждень.

Після цього подивитися, як змінюється показник оборотності (для цього зручно побудувати простий графік) в динаміці - оборотність може залишатися на якомусь одному середньому рівні, збільшуватися або зменшуватися. Відповідно, вивчати динаміку потрібно, щоб можна було визначити проблемні місця в асортиментній політиці магазину і своєчасно їх виправити.

2. Порівняльний аналіз. Порахувати оборотність можна не тільки в своєму магазині, але, наприклад, по галузі або укрупненно по якомусь товарному сектору. Для цього використовуються відкриті статистичні дані. Знайдені показники можна порівняти зі своїми і зрозуміти, що ваш магазин працює також, як і вся галузь в середньому, гірше або краще, ніж аналогічні магазини в галузі.

Всі зазначені вище показники можна і потрібно розраховувати, по-перше, по різних періодів - тиждень, місяць, квартал, рік, а по-друге, за різними товарними групами, категоріями товарів і в цілому по торговій точці.

Аналіз оборотності по окремих товарах покаже, який товар краще продається і користується купівельним попитом, а який гірше.

Все це необхідно для повноцінного аналізу ефективності роботи магазину і, відповідно, для прийняття рішень щодо підвищення ефективності, щоб збільшити прибуток бізнесу.

Читайте статті про роздрібну торгівлю і складському обліку:

 1. Як продати неліквідний товар
 2. Все про правильної викладки товару
 3. Як організувати технологію продажів в роздрібному магазині
 4. Як збільшити товарообіг роздрібного магазину
 5. 6 правил візуального мерчендайзинга в магазині

Новости