• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Що таке акція. Види акцій. Прибутковість і дивіденди

  1. види акцій
  2. Навіщо купувати акції?
  3. Ризики при покупці акцій
  4. про капіталізацію компаній

Акції - це цінні папери, які так само як і облігації, які емітуються компанією з метою залучення додаткових коштів для розширення бізнесу Акції - це цінні папери, які так само як і облігації, які емітуються компанією з метою залучення додаткових коштів для розширення бізнесу.

Науковою мовою, акція - це цінний папір, що засвідчує права її власника на частину майна компанії (акціонерного товариства), участь в управління і отримання частки прибутку від фінансової діяльності компанії.

Однак, на відміну від облігацій, самі акції не гарантують їх власникові ніякого доходу (за винятком привілейованих). Вони можуть змінюватися в ціні, по ним ніякого додаткового доходу може й не бути. Виходить, що при покупці цих цінних паперів, вам ніхто не гарантує отримання доходу.

види акцій

Самі акції діляться на безліч видів: бездокументарні (електронні), документарні (паперові), іменні, на пред'явника і т.д. Але найважливішим для інвесторів є поділ на:

  • звичайні
  • привілейовані

Відмінність між ними полягає в праві голосу, які дають звичайні акції на зборах акціонерів. Але для того, щоб якось впливати на стратегію розвитку компанії, потрібно володіти пакетом хоча б з 10-20% від вартості компанії.

Привілейовані акції дають гарантоване право на отримання дивідендів. За звичайним же акціях - дивіденди виплачуються на підставі рішення зборів акціонерів за підсумками року. Як ви зрозуміли, рішення може бути як позитивним так і негативним. Тобто можете отримати дивіденди, а можете і не отримати.

Навіщо купувати акції?

Більшість інвесторів, вкладаючи гроші в акції розраховують отримати дохід набагато більший, ніж від вкладень в традиційні банківські вклади або облігації.

Причини покупки акцій у кожного інвестора свої, але можна виділити ряд загальних:

1. Зростання курсової вартості. Це означає, що якщо ви купили 1 акцію за 10 доларів, а потім її ціна зросла до 15 $, значить ви заробили 50% прибутку. Це основна і найголовніша причина інтересу інвесторів до акцій.

2. Дивіденди. Це частина прибутку, яку компанія платить своїм акціонерам за фінансовими результатами звітного періоду. Якщо компанія вирішила виплатити своїм акціонерам, припустимо 30% від прибутку, то ці гроші розподіляються між власниками акцій, пропорційно до їхніх часток.

Дивідендних дохід як правило не дуже великий. Він розраховується дуже просто. Припустимо, Газпром вирішив виплатити дивіденди в розмірі 6 рублів на одну акцію. У вас є в портфелі ці акції, куплені по 150 рублів за штуку. Тоді дивідендна прибутковість становитиме (6 рублів / 150 рублів) х 100% = 4%.

Досить популярна дивідендна стратегія, заснована на покупку акцій компаній, регулярно виплачують дивіденди своїм акціонерам. Дозволяє отримувати постійний пасивний дохід, незалежно від зміни вартості акцій. Сам зростання вартості акцій виступає додатковим бонусом.

З одного боку, виплати по дивідендів не такі й великі. Банківські вклади і то дають більше прибутку. Однак не все так просто і сумно як здається на перший погляд.

Якщо компанія перспективна і постійно розвивається, то це тягне за собою:

1. зростання її прибутку

2. привабливість для інвесторів, а це в свою чергу штовхає ціни на її акції вгору

Що це означає для інвестора?

Значне підвищення дивідендної дохідності з плином часу.

Якби ви купили акції Магніту 5 років тому по 2 500 рублів, то зараз їх вартість зросла більш ніж в 5 разів, до 13,5 тисяч.

Остання виплата дивідендів становила 137 рублів за акцію. Для тих хто купив за 13 500 рублів, прибуток склав всього близько 1%. Для «давні» власників - дивідендна прибутковість відповідно буде в кілька разів вище майже 6%. І це далеко не межа. Компанія продовжує розвиватися і у неї високий потенціал. Тому, можна припустити, що і далі дивідендна прибутковість буде підвищуватися в розрахунку на одну акцію.

5 років не такий і великий термін. Якщо звернутися до історії, то вам приклад.

Знамениту Coca-Cola. У 1990 році вартість її акцій становила 44,6 долара за штуку. Дивіденди, в той час становили всього 0,2 долара за акцію або 0,45%. Трохи.

За минулий час, компанія потроху нарощувала розмір дивідендних виплат, який виріс до 1,65 долара за акцію. У відсотках це 3,68%. Але за цей час компанія двічі дробила акції в співвідношенні 2: 1.

Що це означає?

А то, що зараз у вас на руках було б не одна, а 4 акції Coca-Cola. І ваш дохід становив б не 1,64, а 6,56 долара або майже 15% річної прибутковості.

Ризики при покупці акцій

Якщо порівнювати середню прибутковість акцій і облігацій на тривалих інтервалах часу, то прибуток від інвестицій в акції приблизно в 3 рази вище. Для розвинених ринках - це приблизно 8-12% річних, для країн, що розвиваються в 1,5-2 рази більше.

Ключове слово тут на «тривалих інтервалах».

Якби купили акції Apple на 10 000 $ на початку 2000-х років, то заробили б 1 мільйон доларів

Купівля акцій завжди несе за собою ризики.

Як ви думаєте, який ризик від покупки акцій Газпрому або Ощадбанку?

Багато хто відповість: «Це найбільші, надійні компанії, ризик банкрутства яких мінімальний або навіть неможливий».

Частково вони мають рацію, чим більша компанія, тим вона стійкіше. Але завжди є ризик зниження вартості акцій. Пам'ятайте криза 2008 році, коли акції Ощадбанку впали в 4 рази !!!

Або ось ще приклад. У 90 роки фондовий ринок США ріс просто неймовірними темпами. Особливо технологічні компанії. Отримати прибуток від своїх вкладень в 50-100% за рік було звичайним явищем.

На початку 2000-х акції компанії Yahoo продавалися за ціною в 500 доларів за штуку !!! Компанія була відома, стабільна і ніхто не припускав, що інвестування містить в собі хоч малу частку ризику. Але незабаром стався обвал фондового ринку. Впали ціна практично на всі акції, в тому числі і на Yahoo. Як ви думаєте на скільки подешевшала компанія?

Замість початкових 500, вартість однієї акції Yahoo знизилася до 9 доларів. Падіння більш ніж в 55 разів !!!

Компанія конечно не збанкрутувала і продовжує працювати, але на даний момент ціна за акцію складає всього 30-35 $.

І в кінці хотілося б поговорити

про капіталізацію компаній

Компанії, чиї акції продаються на біржі бувають маленькими, середніми і великими. Якщо говорити більш професійно, то це компанії низькою, середньої і високої капіталізації.

Капіталізація - це ринкова вартість компанії, яка розраховується за формулою:

Капіталізація = вартість однієї акції х кількість акцій

Для прикладу:

Капіталізація Газпрому - 60 мільярдів, Google - близько 400, а Apple - близько 600 млрд. Доларів !!!!

Вважається, чим вище капіталізація компанії, тим нижче ризики несуть інвестори. І чим нижче капіталізація, тим на більш високий зріст акцій і дохід можуть сподіватися інвестори. Але це не завжди справедливо.

Навіщо купувати акції?
Як ви думаєте, який ризик від покупки акцій Газпрому або Ощадбанку?
Як ви думаєте на скільки подешевшала компанія?
Новости