• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

КК «Арсагера» Від чого залежить ціна акцій?

Почнемо «від грубки». Мета будь-якого бізнесу - прибуток. А акції - це просто спосіб участі або володіння бізнесом. Бізнесмени не альтруїсти, а дуже прагматичні люди. Тому перший найголовніший фактор вартості акцій - це прибуток, який заробляє компанія.

Ось перший ключ до розуміння. Будь-яка новина глобального характеру може розглядатися з точки зору її впливу на прибуток підприємств. Якщо вона позитивно впливає на прибуток компаній, то це буде створювати передумови для зростання ринку. Якщо новина носить галузевий характер, наприклад, підвищилися ціни на добрива, то це матиме позитивний вплив на ціни акцій компаній, що виробляють добрива. Якщо новина стосується конкретної компанії, наприклад, вдалося укласти великий контракт, то очевидно, що це буде стосуватися тільки вартості акцій цієї компанії.


Але прибуток - це не єдиний показник, від якого залежить ціна акцій. Уявіть дві компанії однієї галузі, які заробляють приблизно однаковий прибуток. Але акції першої компанії активно торгуються на біржі, компанія дотримується високих стандартів корпоративного управління (КУ) - дотримується права акціонерів. А друга, навпаки, неодноразово їх порушувала, і її акції важко купити і ще важче продати. Питання: акції якої компанії охочіше куплять інвестори? Відповідь очевидна - звичайно, першою.

Є такий зручний показник P / E. P - це Price, тобто ціна акції (а точніше сумарна вартість всіх акцій компанії - капіталізація), а E - це Earnings, тобто прибуток компанії. Сенс цього показника дуже простий - скільки річних прибутків варто акція або, іншими словами, за яку кількість років окупляться вкладення в акцію.

Повернемося до прикладу з двома компаніями. Ми домовилися що E (прибуток) у них однакова. Але акції першої компанії інвестори будуть купувати більш охоче, а другу уникатимуть. Це призведе до зростання цін на акції першої компанії і зниження цін на акції другої. Як наслідок зміняться і показники P / E цих компаній. Припустимо, P / E першої буде 10, а P / E другий - 5.

На перший погляд, за показником P / E друга компанія цікавіша - вкладення в її акції окупляться за 5 років, а вкладення в першу тільки за 10. Але на цей факт можна поглянути по-іншому. Інвестори настільки лояльно відносяться до першої компанії, що готові вкладати в неї гроші з прибутковістю 10% в рік і настільки уникають другий, що їх не приваблює дохідність у 20% на рік, так як через ризики цієї прибутковості може і не бути. Доречна аналогія з банками - більшість вкладників вибирають банк не за розміром обіцяного відсотка, а по надійності.

Таким чином, ми знайшли другий ключовий фактор з факторів, що впливають на вартість акцій. Це мінімальна дохідність, яку хочуть отримати інвестори, вкладаючи гроші в акції, або по-науковому - "ставка дисконтування" . Вплив цих двох чинників можна виразити простою формулою.

Вплив цих двох чинників можна виразити простою формулою

Якщо ця прибутковість дуже низька, наприклад, нижче банківського депозиту, це означає, що акція коштує занадто дорого, і інвестору простіше, не беручи ризиків акцій, вкласти гроші в банк.

Фактори, які впливають на необхідну інвесторами прибутковість, відомі, і їх не так багато. В першу чергу - це загальний рівень процентних ставок в економіці. Він визначається рівнем депозитних і кредитних ставок, інфляцією, ставкою рефінансування Центрального Банку. Цей показник загальний для всієї економіки. Якщо загальний рівень ставок зростає, то зростає необхідна інвесторами дохідність і падають ціни на акції в цілому.

Є галузеві показники, що впливають на прибутковість, яка вимагається від вкладень в акції компаній галузі. Наприклад, ціни на нафту схильні до великих коливань. Вкладаючи в нафтові акції, інвестори хочуть, як правило, більшої прибутковості, ніж від акцій компаній, які займаються видобутком дорогоцінних металів.

Звичайно, багато що залежить від індивідуальних характеристик компанії - її кредитного якості (готовності банків давати в борг), рівня ліквідності акцій - якщо акції активно звертаються на біржі, їх легко купити і продати. якщо компанія коректно поводиться по відношенню до міноритарних акціонерів, це теж впливає на зниження ставки дисконтування і можливе зростання курсової вартості акцій.

У кожен конкретний момент на вартість акцій може впливати безліч різних чинників. Але в довгостроковій перспективі саме розмір одержуваного прибутку і рівень необхідної інвесторами прибутковості (ставка дисконтування) надають ключовий вплив на вартість. Для успішного прогнозування цін на акції необхідно аналізувати, як в майбутньому буде змінюватися прибуток компанії і ставка дисконтування.

Питання: акції якої компанії охочіше куплять інвестори?
Новости